Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

A+
A-
Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Bu yazı kulak tıkanıklığına ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Kulak tıkanıklığına çözüm arayanlar kulak tıkanıklığı belirtileri, kulak tıkanıklığı damla ilacı, kulak tıkanıklığı neden olur, kulak tıkanıklığı gliserin, kulak tıkanıklığı yaşayanlar, sol kulak tıkanması, kulak tıkanıklığına soğan suyu sorgulaması yapmaktadır.

Kulak tıkanıklığına doğal ve bitkisel çözüm yolları merak konusudur.

Kulak Tıkanıklığı Nedir?

Tıkalı veya tıkanmış kulaklar burun ve orta kulaklarınızı birbirine bağlayan Östaki tüplerinin engellenmesi (orta kulakta pozitif veya negatif basınç oluşturması nedeniyle) “kulaklarınızda dolgunluk hissi veya baskı hissi” anlamına gelir.

Tıkanmış kulaklara bazen kulak ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, uğultu veya çatırdayan ses, boğuk duyma duyusu gibi belirtiler eşlik edebilir.

Östaki tüpleri, iç kulak ve dış hava basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Burun üflerken, esnediğinde veya yutarken her seferinde tıklamalıdır. Tıklama, havanın iç kulaktan buruna (dış ortam) akmasına izin vermek için aniden açıldığında olur.

Sorun çocuklarda sık görülse de, her yaştan insanı da etkiler, aynı zamanda uyandığınızda, uyurken, konuşurken, aşırı hava koşullarına maruz kaldıkça veya gün boyunca kulak tıkanıklığı yaşayabilirsiniz. 

Kulak Tıkanıklığı Nedenleri

Tıkalı kulaklar, işitme tüpünde sıkışan akışkanın bir sonucu olabilir.

İşitme tüpü normalde kulaklardan boğazın arka tarafına, içine yutulduğu yerde istenmeyen döküntü taşır ancak bazen tıkanabilir ve sıvı orta kulakta sıkışabilir.

Kulak tıkanıklığı neden olur şunları içermektedir:

 • İşitme tüpünün tıkanmasına bademcikler, lenf bezleri ve konka gibi yapılarda meydana gelen sağlık sorunları neden olabilmektedir.
 • Şiddetli bir soğuk algınlığından sonra kulaklarınızda bir süre tıkanma yaşayabilirsiniz. Ayrıca alerjilerin sebep olabileceği yaygın bir durumdur.
 • Kulaktaki sıvıların, çocuklardaki tıkanmış kulakların nedeni olması muhtemeldir; çünkü işitme tüpleri yetişkinlerden daha küçük ve doğal olarak daha yataydır.

Kulaklarınız tıkandığında kulakta sıvı az ya da hiç hissedilmeyebilir. Bununla birlikte işitme kaybına neden olabilir ve küçük çocuklarda teşhis edilmediğinde konuşma gecikmeleri gözlemlenebilir. Ağır vakalarda, kulak ağrısı ya da basınç, baş dönmesi ya da denge kaybı gibi belirtiler olabilir.

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri

Kulak tıkanıklığı veya tıkanma hissi kendi başına bir belirtidir. Bu kulak tıkanıklığı, birtakım farklı kulak rahatsızlıklarıyla ortaya çıkabilir ve diğer belirtilere eşlik edebilir.

Kulak tıkanıklığı belirtileri şunları içermektedir:

 • Etkilenen taraftaki duyunun azalması
 • Kulak ve kulak içinde kaşıntı (bazen kaşıntı boğazda olabilir)
 • Yanma hissi, rahatsızlık veya ağrı
 • Sulu sıvılar, mukus ya da kan da dâhil olmak üzere kulak sekresyonları
 • Baş dönmesi ve dengede zayıflık
 • Dış kulağın hassasiyeti

Belirtiler, alttaki duruma göre değişebilir. Bazen herhangi bir başka semptom olmaksızın kendi başlarına kulak tıkanıklığı oluşabilir. Diğer belirtilerin olmaması veya bilinen bir nedenin olmaması ciddiyetinin bir göstergesi olmayabilir.

Kulak Tıkanıklığı Tedavisi

Kulaklarınız tıkanırsa östaki tüplerinizi açmak için yutkunmayı, esnemeyi veya şekersiz sakızı çiğnemeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, derin bir nefes alın bu sırada burun deliklerinizi ve ağzınızı kapalı tutarak hafifçe üflemeye çalışın. Patlama sesi duyarsanız, başardığınızı biliyorsunuzdur.

Takılı kulakları temizlemek için diğer seçenekler şunları içerebilir:

 • Dekonjestanlar (ancak birkaç günden fazla değil)
 • Topikal burun steroidleri
 • Vantilasyon tüpleri (ağır vakalarda, sıvıyı boşaltmak ve basıncı azaltmak için)

Belirtiler şiddetli veya iki haftadan fazla sürüyorsa bir doktora başvurmalısınız. 

Kulak tıkanıklığına Ne İyi Gelir Bitkisel

Kulak tıkanıklığına evde çözüm için doğal ve bitkisel yöntemler şunları içermektedir:

 • Zeytinyağı

Kulak kiri birikmesi oluşan tıkanıklık için zeytinyağını kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, kulak mumunun yumuşamasına yardımcı olur, böylece kolayca çıkarabilirsiniz. Etkilenen kulağa birkaç damla zeytinyağı yağı koymak için bir damlalık kullanın. Kulak tıkanıklığı yumuşak olacak şekilde 10 dakika dinlendirilmesine izin verin. Başınızı yana doğru tutun ve kulak tomurcuklarıyla yağ ve kulak mumunu alın. Bunu nazikçe yapın, böylece hassas organa zarar vermeyin.

 • Sıcak kompres

Sıcak kompres, tıkanık kulaklarda soğuk algınlığı veya sinüs tıkanıklığı ile ilişkili çok iyi bir doğal tedavidir. Sıcak kompresten gelen ısı tıkanıklığı hafifletir, kulağın açılmasına ve ağrıların hafifletmesine yardımcı olur. Bir bez ılık suya batırın, fazla suyu sıkın ve etkilenen kulakta bezi 5-10 dakika tutun. Bu ağrıyı azaltmak ve sıvı drenajını arttırmak için yardımcı olacaktır.

 • Çay ağacı yağı

1 bardak su kaynatın. Birkaç damla çay ağacı yağı ilave edin. Su kaynama eğilimi olduğunda, etkilenen kulağı buharın üzerine koyun. Bu rahatlama sağlayacaktır. Gerekirse tekrarlayın. Etkili bir kulak tıkanıklığı tedavisidir.

 • Sarımsak

Sarımsak tıkanmış kulaklar için doğal bir çaredir. 2 diş sarımsak alıp bir bıçak ya da kaşıkla ezin. Bir tencereyi ısıtın ve üzerine 2 kaşık zeytinyağıyla ezilmiş sarımsağı ilave edin. Birkaç saniye ısıtın. Şimdi, ateşi kapatın ve ılık bir seviyede erişmesine izin verin. Yatın ve hazırlanan sarımsak yağı tıkanmış kulağa koyun. 45 saniye ila 1 dakika gibi ayarlayın. Bundan sonra, sarımsak yağını boşaltın. Rahatlamış hissedeceksin. 

 • Elma sirkesi ve alkol

Elma sirkesi mukozayı vücuttan atmaya yardımcı olduğu için etkili bir tedavidir. Ayrıca, tıkanmış kulaklara neden olan enfeksiyonu iyileştirmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Elma sirkesi ve alkolü eşit miktarda karıştırın. Damlalık veya ampul şırıngaya dökün. Takılı kulağı yukarı doğru tutarak yatın ve içine bir solüsyon yerleştirin. Kulağa bir pamuk tutun ve kulağın yüzünü aşağı bakacak şekilde çevirin. Birkaç dakika aynı yerde kalın. Bu işlem sıvının boşaltılmasına yardımcı olur. Rahatlamak için gerektiği kadar tekrarlayın. Alternatif olarak normal sirke de kullanılabilir.

 • Tuzlu suyla gargara

Gargara ağzındaki kirleri boşaltarak, tıkanmış kulaklara neden olan sinüs, soğuk, öksürük ve diğer enfeksiyonları temizlemeye yardımcı olur. Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Bu çözeltiden küçük bir bardak ağzınıza dökün ve yaklaşık 20 – 45 saniye boyunca gargara yapın. Sonra yutmadan tükürüp dışarı atın. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın.

 • Gliserin ve bebek yağı

Sıcak suya birkaç damla gliserin ve bebek yağı karıştırın. Buna eşit miktarda hidrojen peroksit ekleyin. Bu yumuşatıcı solüsyondan birkaç damla etkilenen kulağa dökün. Tedavi edilen kulaktaki kabarcık seslerini duyacaksınız. Bu ses durduğunda çözümü boşaltın. Günde yaklaşık üç defa kullanın.

 • Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit, kulak tıkanıklığı için mükemmel bir çözümdür. Bunun için yüzde 3 hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Tıkanıklık yaşanan kulağınıza 2 damla koyun. Bir süre kulağınıza tıslama yaşayacaksınız. Başınızı bir yana doğru eğerek çözümü boşaltmadan önce birkaç dakika bekleyin.

 • Ayçiçek yağı

Bu yağ bir yağlayıcı olarak işlev görür ve tıkanmış ve rahatsız olan boğazı veya kulağı rahatlatır. Bir ya da iki çay kaşığı ayçiçeği yağı ılık su ile karıştırın. Bu çözüm ile gargara yapın ve tükürün. Birkaç gün içinde çok rahat hissedeceksiniz.

 • Buhar

Buhar, kulak tıkanıklığına neden olan soğuk algınlığı veya sinüs tedavisinde inanılmaz bir yöntemdir. Büyük bir kâsede sıcak su hazırlayın. Birkaç damla çay ağacı yağı ilave edin. Çay ağacı yağı yoksa vicks veya benzeri herhangi bir merhem kullanabilirsiniz. Başınızı bir battaniye ile örtün ve buharı teneffüs edin.

 • Susam yağı

Susam yağı kullanmak tıkanmış kulaklar için mükemmel bir çare olabilir. Kulak basıncını ve enflamasyonu azalttığı iyi bilinmektedir. Dolayısıyla, tıkanık kulaklarınızda uygulamaya yardımcı olacak açık talimatlar şunlardır: Susam yağı kullanırken önce hafifçe ısıtmanız gerekir. Bir kere ılık tutun, kulağınıza iki damla dökün. İndeks parmaklarınızı kulaklara yerleştirin ve ağızdan nefes alın. Yağ ısıtmayın veya aşırı ısınmayın. Aşırı ısıtma, gerekli tüm besin maddelerini buharlaştırır. Sadece oda sıcaklığında olması gerekiyor. 

Sonuç

Bu yazı kulak tıkanıklığına ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Kulak tıkanıklığına çözüm arayanlar kulak tıkanıklığı belirtileri, kulak tıkanıklığı damla ilacı, kulak tıkanıklığı neden olur, kulak tıkanıklığı gliserin, kulak tıkanıklığı yaşayanlar, sol kulak tıkanması, kulak tıkanıklığına soğan suyu sorgulaması yapmaktadır.

Kulak tıkanıklığına doğal ve bitkisel çözüm yolları merak konusudur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.