Kükürtlü Sabunun Faydaları

A+
A-
Kükürtlü Sabunun Faydaları

Bu yazı kükürtlü sabunun faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Kükürtlü sabun kullananlar kükürtlü sabun ibrahim saraçoğlu, kükürtlü sabun faydaları nelerdir, kükürtlü sabun nerede satılır, kükürtlü sabun zararları, kükürtlü sabun kaç günde etkisini gösterir, kükürtlü sabun egzama sorgulamaları yapmaktadır.

Kükürtlü sabunun cilde ve saça faydaları merak konusudur.

Kükürtlü Sabun Nedir?

Tarihsel olarak kükürt ya da sülfür, fiziksel sağlık için oldukça gerekli olan güçlü bir mineral olarak bilinmektedir. Cilt, saç ve tırnakların güçlendirilmesi için bir protein olan keratini bol miktarda bulundurmaktadır. Kükürt bazen ” doğanın güzellik minerali ” olarak da tanımlanmaktadır. Aktif kolajen üretiminde büyük rol oynadığı için ” şifalı mineral ” şeklinde tanımlanmaktadır. Elastik ve sağlıklı bir cilt için yardımcıdır. Ayrıca kan dolaşımını artırarak iltihabı azaltmakta ve vücudun doğal iyileşme güçlerini harekete geçirmektedir.

Kükürtlü sabun buruk kokusuna rağmen antiseptik, anti mantar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle de cilt için birçok faydayı barındırmaktadır. Eski zamanlarda, aktif volkanik alanların yakınındaki kükürtlü kaplıcalar sağlık için kullanılmaktaydı. Günümüzde ise kükürtle hazırlanan sabunlar özellikle akne, beyaz noktalar, siyah nokta, egzama, rosacea, uyuz ve seboreik dermatit olarak cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. 

Kükürtlü Sabunun Faydaları Nelerdir?

Kükürtlü sabunun faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

 • Kükürtlü sabun Akneleri tedavi eder

Kükürtlü sabunun özelliklerinden biri ciltteki kuruyan kabuğu soyabilmesidir. Akne cilt üzerinde olduğunda, cilt normalden daha nemli ve yağlıdır. Kükürt ise cildi kuruttuğu için cilt üzerinde oluşan sivilce ve diğer lekelerin iltihabını azaltmaya yardımcı olacaktır. Kükürtlü sabun ayrıca, yağı azaltmakta ve gözeneklerin tıkanıp beyaz noktalar oluşmasını önlemektedir.

 • Antibakteriyel ve antiseptiktir

Kükürtle hazırlanan sabunlar klinik çalışmalara göre, yaklaşık olarak yüzde 10 oranında kükürt içeriğine sahiptir. Nötr bir sabun baz elde edilerek hazırlanan kükürtlü sabunlar cilt üzerinde inanılmaz yeteneklere sahiptir. Bunun nedeni, kükürtün sahip olduğu antibakteriyel ve antiseptik avantajlar ile bağlantılıdır. Böylece cilt hastalıklarının tedavisi için etkili olmaktadır.

 • Kükürtlü sabun Uyuzu tedavi eder

Mikroskobik akarlar derinin altında kendilerini gömerek zamanla uyuzu oluşturmaktadır. Bu da kaşıntı, ağrı ve döküntülere yol açmaktadır. Kükürt ve kükürtlü sabun kullanmak uyuzdan kurtulmak için oldukça etkili bir yoldur, çünkü akarların ölümünü sağlayabilmektedir.

 • Rosacea (gül hastalığı) tedavisine yardımcı olur

Rosacea yanaklar, alın, çene ve burun üzerinde kızarıklık, lekeler ya da darbelere neden olan kronik bir cilt hastalığıdır. Aynı zamanda kafa derisi, göğüs, boyun ve kulaklarda da oluşabilmektedir. Bu bozukluk tedavi edilmezse son derece rahatsız edici olabilmekte ve kızarıklık daha kalıcı hale gelebilmektedir. Örümcek damarlar olarak adlandırılan kan damarları daha görünür hal almaktadır. Kükürtlü sabun kurutma yeteneğine sahip olduğu için cilt üzerindeki parlak ve darbeli görünümün temizlenmesine yardımcı olmaktadır. 

 • Kükürtlü sabun Sedef hastalığına iyi gelir

Sedef hastalığı, bağışıklık sistemindeki bir değişiklik ile bağlantılı olabilmektedir. Özellikle kafanın arkası, diz, dirsek, el üzerinde oluşan pul pul görüntü ile kendini belli eden kronik bir hastalıktır. İlaç ile tedavi edilse de, belirtilerini azaltmak için kükürtlü sabunun faydalarından yararlanmak tercih edilebilmektedir. Kükürt bakterileri azaltmaya yardımcı olabilecek dezenfektan etkisine sahiptir. Yağ düzenleyici olması da pul pul olan deriyi daha iyi hale getirmektedir.

 • Seboreik dermatite iyi gelir

Seboreik dermatit cilt pullanmasına yol açan bir cilt ve kafa derisi iltihabıdır. Eğer iki günde bir kükürtlü sabun kullanırsanız, cildin daha iyi gözükmesini sağlayabilirsiniz. Çok fazla kullanıldığında cildi kurutacaktır. Bu nedenle, bir haftadan fazla tüketimi çok fazla tavsiye edilmemektedir. Yine sedef hastalığında da olduğu gibi aynı nedenle kuruluğu artırmaktadır. 

Kükürtlü Sabunun Cilde Faydaları

Kükürtlü sabunun cilde faydaları şunları içermektedir:

 • Cildi temizler: Kükürtlü sabun topikal olarak tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Kükürt anti inflamatuar, sıkılaştırıcı, detoks ve dezenfeksiyon etkisi ile cilt problemlerinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle cildi temizlemek için oldukça faydalıdır. Ayrıca eski yaraların iyileşmesini de sağlayarak izlerin yok olmasına destek olmaktadır.
 • Tırnakları ve saçları güçlendirir: Kükürt, keratin üretimini desteklemektedir. Böylece, saçın ve tırnakların daha güçlü olmasını sağlayan biotin dönüşümü için önemli bir hale gelmektedir.
 • Sivilceleri yok eder
 • Antibakteriyel ve antiseptiktir
 • Uyuz ve egzamaya iyi gelir
 • Cildi daha gergin ve sık yapar
 • Rosacea (gül hastalığı) iyi gelir
 • Sedef hastalığını önler
 • Cildi temizler
 • Siyah noktaları yok eder
 • Cildin ölü tabakasını atar
 • Cilt yüzeyindeki mikrop, bakterileri yok eder
 • Cildin yağ dengesini sağlar
 • Terlemeyi önler
 • Mantar oluşumu önler
 • Kaşıntı, kaşıntıya bağlı kızarıklığı yok eder
 • Sadece cilt temizliği için değil vücut temizliği için de tercih edilir.

Daha pek çok faydası bulunan kükürtlü sabun kullanmak isteyenler genelde kükürtlü sabun sivilce izlerine iyi gelir mi sorusunu sormaktadır. Kükürtlü sabun sivilce oluşumunu önleyen cildi temizleyen yapısı nedeni ile sivilceleri yok ettiği bilinmektedir. Kükürtlü sabun ilk kullanıldığında sivilce artışı olabilir bunun sebebi derinin alt tabakasında bulunan iltihabı cilt yüzeyine çıkarak kurutmasıdır.

Kükürtlü Sabunun Saça Faydaları

Kükürtlü sabunun saça faydaları bulunduğu gibi bazı yan etkileri bulunmaktadır. Eğer doğru şekilde kullanılırsa zararları neredeyse görülmez haftada 3 defa kullanmanız yeterlidir. Kükürtlü sabunun saç faydaları ise;

 • Kükürtlü sabunla yıkanan saçlar daha canlı ve parlak olur
 • Saç derisinde bulunan gözenekler açılır
 • Saç ve saç derisini temizler
 • Yağlı saçların yağ dengesini sağlar
 • Kükürtlü sabun saç dökülmesini önler
 • Kırılan, yıpranan saçları onarır
 • Saçlarda görülen bit oluşumunu yok eder saçı arındırır
 • Saç derisinde bulunan yaraları iyileştirir

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır?

Kükürtlü sabun kullanım şekli ise sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa yüz bu sabunla iyice yıkanır ve durulandıktan sonra nemlendirici krem kullanılır. Düzenli kullanılması çok önemlidir 1 yada 2 gün kullandıktan sonra etki beklemek yanlış olur düzenli kullanıldığında etkisini gösteren bu sabun ilk 1 aydan sonra ciltte değişikli gözle görülebilir. Sivilceli yüzde ise baskı yapmadan ovalayarak cilt temizliği yapılmalıdır. Günde 2 defadan fazla kullanılması cilt kuruluğuna sebep olmaktadır.

Kükürtlü Sabun Yüzde kaç Dakika Bekletilir?

Genelde en çok merak edilen sorulardan biride kükürtlü sabunun yüzde kaç dakika bekleyeceği sorusudur. Sabah ve akşam yüzünüzü yada vücudunuzu kükürtlü sabun ile yıkadıktan sonra çok fazla beklemenize gerek yoktur yüzünüzü ıslatın sabunu köpürtün ve yüzünüzü bu sabun ile iyice ovalayın 1 yada 2 dakika ovalamak yeterlidir. Daha sonra bol su ile durulayın sabunun yüzde fazla beklemesi cildin kurumasına neden olabilir.

Kükürtlü Sabun Günde Kaç Defa Kullanılır?

Kükürtlü sabun eğer cilt ve vücut için kullanılacaksa günde 2 defa bu sabun ile yıkamak yeterlidir. Eğer kükürtlü sabun saç için kullanacaksanız haftada 3 defa kullanmanız yeterlidir. Fazla kullanılması saç derisinde kuruluğa neden olacağından kepek oluşumu görülebilir.

Kükürtlü Suyun Faydaları

Kükürt yaygın olarak kaplıcalarda ve volkanik kraterlerde bulunan doğal bir mineraldir. Araştırmacılar, kükürtlü suyun içerdiği besin değerleri nedeniyle insan vücudu için oldukça şifalı etkilere sahip olduğunu söylemektedir. Kükürtlü su ile banyo yapmak birçok hastalığın tedavisine alternatif bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

 • Sülfürik yani kükürtlü su akne, döküntü ve egzama gibi yaygın cilt hastalıklarına neden olur bakteri ve mantarlardan kurtulmak faydalı olabilmektedir. Vücudun kolajen ihtiyacını, elastisitesini ve kırışıklık karşıtı ihtiyacını gidermek için gerekli olan proteinin üretiminde kükürt esastır. Kükürt tipik olarak cilt sorunları çözmek için tozlar, sabunlar ve kremler olarak da kullanılmaktadır. Fakat özellikle egzama ve sedef için kükürtlü su tıbbi özellikleri ile etkili olabilmektedir.
 • Methylsulfonylmethane (MSM) kükürtün organik şeklidir. MSM birçok bitki, meyve, sebze, süt ve tahıllarda bulunmaktadır. Özellikle kas ağrıları, krampları ve kronik ağrıları hafifletmek için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Artrit gibi cilt bozuklukları ve kas ağrıları olan kişiler için etkili bir yöntem olarak kükürtlü su olan kaplıcaları kullanmak faydalı olabilmektedir.
 • Yaşlanma beraberinde zor sağlık risklerini de beraberinde getirmektedir. Fakat kükürtlü su artrit, yüksek tansiyon ve düşük bellek kapasitesi gibi yaşa bağlı ikilemleri sabitleme amaçlı beslenme ile takviye olarak alınmaktadır. Ayrıca kükürtlü su vücuttaki eklemlerin ve kıkırdak dokunun güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Kemikler, kaslar ve cilt için gerekli olan C vitamini beraberinde kükürtte de ihtiyaç duymaktadır. Sülfürik su içeren doğal kaplıcalar oksijen üretimini artırmakta, kan dolaşımını teşvik etmekte, böylece de kalp sağlığını desteklemektedir.

Kükürt Mineralinin Faydaları

Kükürtte yani sülfür mineraline herkes aşinadır ancak organik kükürtün sağlığa olan faydalı hayati boyutlara varmaktadır. Kükürt sağlıklı bir sindirim, genç bir cilt ve sağlıklı eklemler için vücudun temel yapı taşlarından birini oluşturmaktadır.

 • Kükürt kasların, derinin ve kemiklerin sağlığı için vücutta en çok bulunan yaşam için gerekli olan üçüncü mineraldir. Kükürt hücreler, dokular, hormonlar, enzimler ve antikor proteini oluşturmak için kullanılan önemli bir amino grup asidi oluşturur.
 • Kükürt insülin üretimi için gereklidir.
 • Kükürt, hücresel düzeyde ağrıyı hafifletir. Toksinler ve atıkların vücuttan atılarak sağlıklı hücrelerin besinleri yeteri kadar emmesine yardımcı olur. Toksinlerin kaldırılması ağrı, alerji, kas sertliği ve ağrısı gibi durumlardan vücudu kurtarmaktadır.
 • Kükürt damar sertliğini tam tersine çevirmektedir. Elastik olma durumu kan akışını sağlamakta ve vücudun besinleri rahatça absorbe etmesini desteklemektedir.
 • Kükürt cildin berrak, pürüzsüz, parlak ve genç olmasını sağlamaktadır. Ayrıca saçları da beslemektedir. Vücuttaki kolajen üretimini destekleyerek sağlık bir cilt ve saç için yardımcı olmaktadır.
 • MSM’in inanılmaz bir anti parazit etkisi vardır. Parazitler vücutta kolayca yayılabilmektedir. Anca MSM parazitleri kendine bağlayarak sistemin dışına atmaktadır.
 • MSM ayrıca anti alerjik özellikler de içermektedir. Alerjilerin etkilerini azaltma detoksifikasyon, serbest radikallerin ortadan kaldırılması ve hücre geçirgenliğinin iyileştirilmesi gibi durumlarla sağlanmaktadır. Kükürtün yapısındaki MSM ise bu durumda oldukça yardımcıdır.
 • Sağlıklı hücreleri ve bağ dokusunun oluşturulması için C vitamini ile birlikte MSM de kullanılmaktadır.

Kükürtlü Sabun Markaları

Sizlere şimdi en iyi kükürtlü sabun markalarını derlemeye çalışacağım piyasada pek çok kükürtlü sabun markası olmasına karşın daima en iyisini ve güvenilir, bilindik marka olanı seçmek doğru karar olacaktır.

 • Koza kükürtlü sabun : Neredeyse bütün eczanelerde ve İnternet sitelerinde satılan bu sabun fiyatı 6 ile 9 tl arasında değişmektedir. Koza kükürtlü sabun ülkemizde en çok satan kükürtlü sabun markasıdır.
 • Otacı kükürtlü sabun : Deneyenlerin çok beğendi kükürtlü sabunlardan olan Otacı kükürtlü sabun fiyatı 4 tl olarak bildirilmiştir.
 • Moos kükürtlü sabun :  Son zamanlarda kükürdün kötü kokusunu giderek harika kokulu sabunlar üretmektedir. Moos kükürtlü sabun fiyatı pahalı olması karşın sıklıkla tercih edilmektedir. Fiyatı ise 10 tl’dir.
 • Thalia Kükürtlü Sabun : Cilde dost pek çok sabun çeşidi üreten Thalia  saç dökülmesini engelleyen kükürtlü sabunu ile bilinmektedir. İçeriğinde kükürtten başka bitkisel ürünlerde kullanılması saç dökülmesini önlemekte büyük etki sağlamaktadır. Fiyatı ise 5 tl’dir.

Sizlere mümkün oldukça doğal ve organik kükürtlü sabun derlemeye çalıştım. En iyi etki için en iyi sabunu seçmek çok önemlidir.

Kükürtlü Sabun Kullananlar

Sizlere kükürtlü sabun kullananlar ve paylaştıkları yorumları derlemeye çalışacağım. Sözlük, forum ve sosyal medyada yapılan yorumlar sizlere kükürtlü sabun kullanımı hakkında azda olsa fikir verecektir.

 • Kepeğe karşı etkili olduğuna bizzat deneyerek şahit olduğum sabun
 • Keşke sivilceye karşı etkisi kadar kokusu da güzel olsaydı kokusu midemi bulandırıyor resmen
 • Yüzümü kükürtlü sabunla yıkadım cildim çok kurudu zımpara gibi gerildi çok can sıkıcı bir durum
 • Annem küçükken saçımızda bit olduğunda kükürtlü sabun ile yıkardı
 • Çabuk yağlanan saçları adam etmekte kullanılır lakin insanları bayıltacak derecede kötü kokar, eczanelerde satılan moos’un ürettiklerinde koku problemine kökten çözüm bulunmuştur
 • Sivilceleri yok eden etkili sabun kullanıp işe yaramadığını kimsede daha görmedim.
 • Kükürtlü sabun egzama için çok etkili olduğunu duydum ve bende kullanmaya başladım 1 ay içerisinde etkisini yavaş yavaş göstermeye başladı.

Kükürtlü Sabun Fiyatları

Kükürtlü sabun almaya karar verdiğinizde genelde fiyatların çok değişiklik göstermektedir. Kükürtlü sabun eczane yada internetten almanız mümkündür. Kükürtlü sabun fiyatları genelde 3 ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Kükürtlü Sabunun Zararları

Hem yağlı hem de karma ciltler için kullanılan kükürtlü sabun kuru ciltler için tavsiye edilmemektedir. Bu durumda, cilt daha fazla kuruyacaktır. Kükürtlü sabun neredeyse herkes tarafından kullanılabilmektedir. Sabun epidermis üzerindeki yağı kuruttuğu zaman dikkat almak gerekmektedir. Çok fazla kuruması ciddi sağlık sorunlara neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

Kükürtlü sabunun gün içinde en fazla sabah ya da gece olarak sadece bir kez kullanımı tavsiye edilmektedir. Daha etkili olabilmesi için öncesinde buharda gözenekleri açmak faydalı olabilmektedir. Sonrasında, sabun ile yüzünüzü yıkayın. Yıkamadan önce en az 1 dakika yüzünüzde bekletebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazı kükürtlü sabunun faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Kükürtlü sabun kullananlar kükürtlü sabun ibrahim saraçoğlu, kükürtlü sabun faydaları nelerdir, kükürtlü sabun nerede satılır, kükürtlü sabun zararları, kükürtlü sabun kaç günde etkisini gösterir, kükürtlü sabun egzama sorgulamaları yapmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.