Kombu Çayının Faydaları

28.09.2019
1.433
Kombu Çayının Faydaları

Bu Makale kombu çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler yer almaktadır. Kombu çayı kullananlar kombu çayı nasıl içilir, kombu çayı ne kadar dayanır, kombu çayı nedir sorgusu yapmaktadır.

Kombu çayının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Kombu Çayı Nedir?

Kombu, kombu kültüründen çay ve şeker fermantasyonu (mayalama) ile yapılan yaşayan sağlıklı bir içecektir.  Sonuç olarak tadı kullanılan çayın türüne bağlı olarak köpüklü elma şırası ve şampanya arası bir lezzete benzemektedir. Bu gibi tadı fermente çay hayal ediyorum değil. Bu tat fermente çayın tadına pek benzememektedir.

Kombunun kökeninin zamanı sisleri içinde kaybolmuş haline gelmiştir. Kombu muhtemelen Çin kökenli olduğu ve Uzakdoğu’dan geldiği düşünülmektedir. En az iki bin yıl boyunca orada tüketilmeye devam edilmiştir. Kombunun ilk kaydedilen kullanımı Tsin Hanedanlığı döneminde 221 M.Ö. Çin’den gelmektedir. Bu çay “Ölümsüzlük Çayı” olarak bilinmekteydi. 

Kombu mayası polifenoller, asitler, amino grup asitler ve organik bakteri türleri ile kaplanmıştır. Gerekli fermantasyon sürecinin tamamlanmasını ardından kombunun içeceği B1 (tiamindir), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B6 gibi vitaminler ve çeşitli mineraller ayrıca çok sayıda yararlı canlı enzimler barındırarak beslenme için eşsiz bir güç gelmiştir. Diğer yandan B9 (folik asit ), B12, C glukonik asit, oksalik asit, asetik asit, glukuronik asit, usnik asit, fruktoz laktik asit gibi çok sağlıklı kimyasal bileşenleri de temin etmektedir. 

Kombu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kombu çayının insan sağlığına faydaları nelerdir;

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Kombu doğal antioksidanlar açısından zengin olduğu için bağışıklık sisteminin destekçisidir. Kombu bağışıklık sürecinde vücudu desteklemek için doğal bir fonksiyoneldir. Kombu çayı D-sakarin asidi-1,4-lakton (veya kısaca DSL) adı verilen bir bileşenler içermesi nedeniyle inanılmaz antioksidan özelliklere sahiptir. Bu bileşenler fermente edilmemiş çaylarda mevcut değildir. DSL özellikle hücre detoksifikasyon için yararlı olarak tanımlanmıştır. 

 • Detoksifikasyon özelliğine sahiptir

Kombunun detoksifikasyon yeteneğinin sıra yanı sıra pankreas üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca böbrekler yoluyla toksinlerin dışarı atılmasını ve karaciğer durumunu iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Bazı araştırmalara göre, antioksidanlar; toksinler nedeniyle oluşan oksidatif hasardan karaciğer hücrelerini korumayı sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudu kirletici etkileri olan metallerden, kimyasal atıklardan ve pestisitlerden vücudu kurtarmaktadır.

 • Sindirime yardımcı olur

Kombu çayındaki probiyotikler, sindirim enzimleri, organik asitler ve antioksidanlar, sindirimin artırılmasında; kabızlık, ishal, mide ekşimesi ve mide özofagus reflü hastalığı da dâhil olmak üzere birçok gastrointestinal durumların riskini önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu enzimler glukuronik asidi uyararak sakkaritlerin ve proteinlerin düzgün sindirimi edilmesini kolaylaştırmaktadır.

 • Bakterilerle savaşır

Kombunun fermantasyonu (mayalanma) esnasında üretilen ana maddelerden biri de bol orandaki asetik asittir. Çayın içeriğindeki polifenoller gibi, asetik asit birçok zararlı mikroorganizmaları öldürmeyi başarmaktadır. Siyah ya da yeşil çaydan yapılan kombu çayı özellikle enfeksiyona neden olan bakteriler ve Candida mayasına karşı güçlü bir anti bakteriyel olarak etki göstermektedir.

 • Karaciğeri korur

Kombu tarafından uygulanan başka bir şifalı eylem ise hepatik (karaciğer) koruyucu etkileri olmasıdır. Kombu üzerinde yapılan bir araştırmalar, kombu çayının glutatyon seviyelerinin uyarılmış hepato-toksisitesini azaltmada oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Siyah çay üzerinde yapılan çalışmalar, kombu çayı ve enzimler üzerinde durulup karşılaştırıldığında; antioksidanlar açısından zenginliği nedeniyle karaciğeri koruma yeteneği ile kombu çayı üstünlük sergilemiştir.

 • Kolesterole iyi gelir

Kombu çayı tarafından sunulan bir başka süper yarar ise sağlıklı kolesterol düzeyleri üstündeki etkisidir. Kombu çayı üzerine yapılan araştırma çalışmaları kombunun anti-lipidemik özelliklere sahip olması nedeniyle LDL kolesterol (kötü kolesterol) ve trigliserit emilimini azaltarak yardımcı olduğunu ve sağlıklı kolesterol seviyelerini koruduğunu ortaya çıkarmıştır.

 • Eklem ağrılarını rahatlatır

,Kombu onarım ve iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bir dizi eklem hasarını önleyebilmektedir. Kombunun sinovyal hyaluronik asit üretimini artırmak için glükosaminler ile doludur. Bu, kolajen korunmasını desteklemekte ve artrit ağrılarını önlemektedir. Kolajen, eklemleri desteklemekte ve aynı zamanda cilt üzerinde kırışıklıkların görünümünü azaltmaktadır. 

 • Yüksek kan basıncını düşürür

Genellikle yüksek kan basıncı sorunu birçok sağlık problemine de neden olmaktadır. Bunun birçok nedeni ve birçok tedavisi vardır. Kombu çayını düzenli olarak tüketmek yüksek kan basıncını düşürmek için oldukça faydalı bir yoldur.

 • Gut rahatsızlığına iyi gelir

Bir kişinin uzun yıllar boyunca çok zengin ve yoğun besinler tüketmesi gut rahatsızlığına neden olabilmektedir. Kombu çayı bağırsak florasını dengelemekte ve metabolizmayı uyarmaktadır. Bu nedenle kombu çayı tüketmek gut rahatsızlığının oluşumunu engelleyebilmektedir. Ayrıca gut çayını düzenli tüketmek var olan gut rahatsızlığını da hafifletebilmektedir.

 • Böbrek taşı için faydalıdır

Yeterli sıvı tüketmeyen insanlar genellikle böbrek taşlarının geliştirmeye daha yatkındır. Çay içenlerde sıvı alımı artmaktadır, bu nedenle sadece tek başına çay içmek bile faydalıdır. Buna ek olarak, çalışmalar kombu çayını tüketmek taşların erimesine yardımcı olduğu ortaya konmuştur.

 • Kanseri önler ve tedavi eder

Kombu çayın detoks özelliği ve yüksek glukarik asit içeriği kanserin önlenmesi ve tedavisinde yardımcı olabilmektedir. Kanserle savaşmak için en etkili yollarından biri vücudu detoks etmektir. Bazı insanlar kimyasallar içeren ürünlerin vücutlarından kaldırılması için düzenli olarak kombu çay içerek detoksifiye edici önlemler alarak kanserin üstesinden gelmeyi başarmışlardır.

 • Enerji verir

Kombu çayının detoks etkisi vücudunuzdaki sistemlerin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Tüm vücut süreçleri sorunsuz çalışırken, enerji düzeyleri önemli ölçüde artacaktır.

 • Kombu çayı zayıflatırmı?

Kombu çayının başka büyük bir yararı ise metabolizmasını iyileştirme yeteneğidir. Metabolizma hızı daha yüksek olduğunda, daha fazla kilo vermek mümkün olacaktır.

 • Zihinsel sağlığı destekler

Kombu kafein içerdiğinden, bazı insanlar içtikten sonra bir enerji artışı ve iyimser bir ruh haline bürünebilmektedir. Kombu çayın da amino grup asit olan L-Theanine ayrıca hem yeşil çay hem de siyah çay ortaya çıkan bir asit içerir. L-Theanine beyine ulaşır ve pozitif, rahat duyguları uyarır.

Kombu çayı tarifi

Kombu çayının hazırlanışı;

Kombu çayını temin etmek: Ev yapımı kombu çayı kontaminasyonu risk taşıyabileceği için bazı insanlar hazır olarak şişelenmiş biçimde tercih etmektedir. Bu nedenle herhangi bir yerel bitkisel çay dükkânından veya çevrimiçi mağazalardan kombu çayını temin edebilirsiniz.

Ham kombu çayının tadını geliştirmek istiyorsanız, o zaman üzüm, zencefil kökü, limon, kızılcık, nar, ya da portakal gibi sağlıklı meyve suyu ekleyerek daha fazla fermantasyon geçmesi için izin verebilirsiniz. Aromalı kombu içeceği hazırlamak için aşağıda verilen adımları izleyin.

 • Büyük bir cam kavanoz içine istenilen meyve suyunu 4 bardak dökün. Ayrıca 5 küçük cam kavanoz kullanabilirsiniz. Onları meyve suyu ile yaklaşık 1/5 olarak doldurun.
 • Meyve suyu eklediğiniz kavanozların için fermente edilmiş kombu çayını ekleyin ve kapağını sıkıca kapatın.
 • Karıştırın ve 2 ile 7 gün boyunca fermente olması için bırakın.
 • Buzdolabından lezzetli ve gazlı bir içecek olarak sunabilirsiniz.

Zencefilli, Limonlu Kuru Kombu Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 adet kurutulmuş kombu
 • 4 su bardağı su
 • ¼ fincan taze limon suyu
 • 1-2 yemek kaşığı taze zencefil suyu

Hazırlanışı:

 • En az 2 saat süre ile su içinde kombuyu bekletin.
 • Bir tencereye aktarın ve bir taşım kaynatın; 2-3 dakika pişirin.
 • Ateşten alın; kombuyu kaldırın.
 • Limon, zencefil suyunu ekleyin.
 • Dikkatle servis kupalarının içine dökün ve tadını çıkarın. 

Kombu Çayının Zararları

Kombu çayı ağız yoluyla alındığında çoğu yetişkin için tamamen güvenli olarak kabul edilmemektedir. Bu mide problemleri, mantar enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar, sarı cilt (sarılık), bulantı, kusma, baş ve boyun ağrısı ve ölüm gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

 • Hamilelik ve emzirme: Kombu çayı gebelik ve emzirme sırasında güvenli olarak kabul edilmemektedir. Güvenli tarafta kalmak için tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Alkolizm: Kombu çayı alkol içerir. Eğer bir alkol probleminiz varsa kombu çayını tüketmekten kaçının.
 • Diyabet: Kombu çayı şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyelerini etkileyebilir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerine dikkat etmeniz ve şeker hastasıysanız kombu çayı kullanmadan önce kan şekeri düzeylerini kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 • İshal: Kombu çayı kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda alınan kombu çayı kafein nedeniyle ishali daha da kötüleştirebilir.
 • İrritabl bağırsak sendromu (IBS): Kombu çayı kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda alınan kombu çayı kafein nedeniyle ishal kötüleştirebilir bu nedenle IBS belirtilerini artırabilir.
 • Cerrahi: Kombu çayı kan şekeri düzeylerini etkilediği gözlemlenmektedir bu nedenle ameliyat sırasında ve sonrasında kan şekeri kontrolü etkileyebileceği gibi bir endişe vardır. Zamanlanmış ameliyattan en az 2 hafta önce kombu çayı kullanmayı bırakın.
 • Zayıf bağışıklık sistemi: Eğer zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz HIV / AIDS veya diğer nedenlere bağlı kombu çayı kullanmayın. Kombu çayı ciddi enfeksiyonlara neden olabilen bakteri ve mantar gelişimini destekler.

Tavsiyeler

Yanlış hazırlandığında Kombunun toksiti ölüme neden olabilir. Bu nedenle potansiyel bir zarar söz konusu ise kombu takviyesinden ve tüketiminden kaçınınız.

Kombunun bir gün için en fazla 4 ons (125 ml) tüketilmesi gerekir. Kombu çayı içmek için düzgün ve güvenli olması gerekir. Temizlenmiş bir ortamda en az 1 hafta fermente edilmiş olmalıdır. 

Sonuç

Bu Makale kombu çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler yer almaktadır. Kombu çayı kullananlar kombu çayı nasıl içilir, kombu çayı ne kadar dayanır, kombu çayı nedir sorgusu yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem