Kivi Çayının Faydaları

14.08.2019
4.414
Kivi Çayının Faydaları

Kivi çayının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle kivi çayı nedir, kivi çayı ne işe yarar detaylı olarak inceleyeceğiz. Kivi çayının cilde faydaları,  kivi çayı nasıl yapılır tarifi yazımız içerisinde yer almaktadır.

Kivi Nedir?

Kivi meyvesi, oldukça lezzetli olan, pastalarda, kokteyllerde, çaylarda oldukça fazla tercih edilen ve tüketilen bir meyvedir. Bu meyve, dışarıdan mat kahverengi bir görünüme sahiptir fakat içi yeşil ve bir sürü küçük siyah çekirdeğiyle gözü andıran lezzetli bir meyvedir. 

Kivi meyvesi, actinidia ailesinin bir parçası olarak tanınır ve dünya çapında lezzetinin yanı sıra sağlığından dolayı oldukça fazla tüketilmektedir. Bu ferahlatıcı benzersiz meyvenin, tıpkı mandalina ve diğer birçok meyve gibi tatlı ve ekşi olacak şekilde bir tadı vardır. Genellikle, pişirilmeden ham olarak tüketilir. Özellikle tatlılarda ve diğer tatlı yiyeceklerle beraber sık sık hem süs açısından hem de lezzet açısından bolca tüketilmektedir.

Kivi Çayı Nedir?

Çeşitli kokteyllerde de kullanılan kivi, içecek olarak sunulduğunda hem lezzetli hem de içerisindeki bileşenlerden dolayı oldukça faydalı bir hale gelmektedir. 

Kivi içerisinde bulunan bileşenlerden dolayı, diyet lifleri açısından oldukça zengin olan bir kaynaktır, her gün düzenli olarak 100 gram olan gereksinimin yaklaşık %8’ini içermektedir. Diğer bir yandan mükemmel bir C Vitamini deposu olan kivi, günlük 100 gram başına yaklaşık olarak % 154 C vitamini takviyesi yapmanızı sağlamaktadır.

Oldukça iyi bir düzeyde de K vitamini, E vitamini, beta karoten, lutein ve zeaksantin barındırmaktadır. Aynı zaman da omega 3 yağ asitleri kaynağı da oluşturmaktadır. Potasyum, bakır, folat, manganez, magnezyum (Mg), demir(Fe) ve kalsiyum (Ca) olarak sıralandığında mineral seviyeleri oldukça iyi bir düzeydedir. Bazı düzeylerde ise B kompleks vitaminleri, niasin, riboflavin, tiamin ve A vitamini içermektedir. Diğer bir yandan kivi içerisinde sodyum ve kolesterol içermemektedir. 

Kivi Çayının Faydaları Nelerdir?

Kivi çayı neye iyi gelir faydaları nelerdir:

 • Kivi çayı soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir

Kivi içerisinde bol miktarda bulundurduğu C vitamini içeriği sebebiyle pek çok solunum hastalıklarının tedavisinde kullanılarak oldukça başarılı bir hale gelmiştir. Yapılan çalışmalarda, besin programlarına ve diyet listelerine kivinin herhangi bir formunu eklemenin hem yetişkinlerde hem de astım gibi solunum yolları hastalıklarından mustarip olan küçük yaşlarda ki çocuklarda kullanılmasının etkili olduğu ortaya konmuştur. Yapılan bir başka çalışmada ise, hırıltılı solunum, baş tıkanıklığı ve şiddetli boğaz ağrısı gibi bir takım semptomları azaltmak için oldukça faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.

 • Güçlü bir antioksidandır

 Kivi meyvesi içerisinde bulundurduğu pek çok besin ögesi,  fenolik bileşenler, karotenoidler ve C vitamini ile sağlığı oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. 

Yapılan bir araştırmaya göre kivi özellikle, portakal ve greyfurt karışımlarında güçlü antioksidan özelliğini daha fazla ortaya koymuştur. Fitokimyasalların da varlığı nnedeniyle enflamasyon ilişkili hastalıkların gelişim riskini en aza indirmektedir. Ayrıca DNA’yı vücuttaki serbest radikallerin yaratabileceği zararlardan da korumaktadır.

 • Kardiyovasküler sağlığı destekler

Kivi meyvesinin içerisinde tıpkı turunçgiller gibi bol miktarda C vitamini, E vitamini, potasyum (K) ve koruyucu polifenoller bulundurmaktadır. Tüm bunlar açısından zengin bir besin ögesi olduğu için kardiyovasküler sağlığı korumakta da oldukça faydalıdır. Yapılan bir başka araştırmada, kivi meyvesinin kan içerisinde ki trigliserid seviyesini azaltmada önleyici bir rol oynayabildiği ortaya çıkmıştır. 

Yine yapılan bir başka araştırmalara göre, her gün düzenli olarak kivi tüketiminin trombosit saldırısı ya da olası bir kan pıhtılaşması riskini azaltmaktadır. Kan damarlarının üzerinde ki önleyici etkisiyle tromboembolik ve ateroskleroz gibi kalp hastalıkları riskinin önüne geçtiği sonucuna varılmaktadır. 

 • Sindirime yardımcı olur

Kivi meyvesi, aktinidain olarak bilinmekte olan bir enzimin protein özelliklerini de içermektedir. Bu etkili madde genellikle eti yumuşatmak için kullanılmasıyla bilinmektedir. Ancak diğer bir yandan, midede gerçekleşen protein sindirimine de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hassas bağırsak sendromu sorunu olan kişilere de destek olabilmektedir.

 • Kolesterol seviyelerine etki eder

Kivi içerisinde bol miktarda antioksidan madde içermesi nedeniyle trigliserid seviyelerini de büyük ölçüde azaltabilmektedir. Hatta vücuttaki kan pıhtılaşması ve kan incelmesi gibi sorunlarda fayda sağlamaktadır. Diğer bir yandan, bol miktarda C vitamini içermesi sebebiyle de kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerini düşürür. Aynı zamanda yalnızca bununla kalmaz iyi kolesterol seviyelerinin de yükselmesine destek olmaktadır. Kivinin LDL kolesterolünü düşürme yeteneği ise içerisinde bulundurduğu lif ve potasyum içeriğiyle bağlantılıdır.

 • Göz sağlığını destekler

Erken yaşlanma problemi ile ilişkili maküler dejenerasyonu düzenli olarak tüketilen kivi meyvesi etkisiz hale getirebilmektedir. Pek çok vitamin ve antioksidan açısında da zengin olan kivi çayı retinanın sağlığı için etkili olduğu ve göz sağlığını desteklediği bilinmektedir. Düzenli olarak içilen bir fincan kivi çayı göz hastalıkların yaşanmasını önlemektedir. 

İçerisinde ki antioksidanlar gözün makulasında oksidatif hasarı engellemekte ve hassas göz dokusunu tehdit eden UV ışıklarını büyük ölçüde inhibe edebilmektedir. 

 • Kivi çayı kabızlığa iyi gelir mi?

Bir takım beslenme bozukluğu sorunundan sonra hafif kabızlık probleminden mustaripseniz, kivinin içerisinde bulunan fiber içeriği nedeniyle büyük ölçüde müshil etkisi göstermektedir. Bu şekilde düzensiz bağırsak hareketlerini düzene sokmak için mükemmel bir seçenektir. Kivi çayı etkili sindirim sistemi problemleri içinde actinidine desteği vermektedir. Aynı zaman da kabızlık sorununu önlemek için bol miktarda sıvı tüketimi ve egzersizle bu durum desteklenebilmektedir.

 • Kanseri önlemeye yardımcı olur

Kivi, şaşıracaksınız ama M.Ö. 700 yıllarında Asya’da kanser problemini önlemeye yardımcı olması açısından sık sık kullanılmıştır. Kivi meyvesinin flavonoidler ve karotenoidler açısından yüksek konsantrasyonuna sahip olması onu oldukça güçlü bir antioksidan haline getirmektedir. Bu durumda kanser hastalığına sebep olan vücuttaki serbest radikallerin DNA’ya zarar vermesini önlemekte ve kanser riskini en aza indirmektedir. 

Kivi Çayı Uyku Yapar Mı?

Eğer yaşadığınız stres ya da gerginlik gibi sebeplerden dolayı uyku problemi yaşıyorsanız kiviyi ya da kivi çayını içmeyi deneyebilirsiniz. Son dönemlerde Taipei Tıp Üniversitesi tarafından yapılan bir takım araştırmalara göre, kivi meyvesi içerisinde ki antioksidanlar ve serotonin bol miktarda bulunası sebebiyle yaşanan uyku bozukluklarının tedavisinde etkili ve yararlı olarak kabul edilmiştir. Bu kadar kuvvetli bir meyveyi hangi formda tüketirseniz tüketin, uyumadan yaklaşık 1 saat önce tükettiğiniz de uyku probleminize katkı göstererek büyük ölçüde uyku düzeninizi desteklemektedir. 

Kivi Çayı Zayıflatır Mı?

Kivi çayının ne kivinin içerisinde bol miktarda diyet lifleri içermesi nedeniyle yüksek kolesterol seviyelerini azaltmaktadır. Bu şekilde olası bir kalp hastalığı ve kalp krizi riskini de azaltmak için etkilidir. Kilo vermek isteyen kişiler için de önemli bir avantaj sağlayan kivi, iştahı bastırmakta etkili olmakta ve fiber içeriği ile doygunluk hissi yaşamanıza sebep olmaktadır. 

Kivi Çayı Tarifi

Kivili yeşil çay tarifi (Tarif 2 kişiliktir). Kivi çayı nasıl yapılır işte hazırlanışı.

Malzemeler:

 • 3 adet kabukları soyulmuş orta boy kivi
 • 1/2 dilimlenmiş limon
 • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 1 adet yeşil çay poşeti
 • 500ml kaynar su

İsteğe bağlı olarak, servis için; buz küpleri, kivi dilimleri ve limon dilimleri

Hazırlanışı:

 •  Büyük ısıya dayanıklı bir kaba limon dilimlerini ve çay poşetini ekleyin ve sonrasında üzerine kaynar suyu dökün. 
 • Çay poşetini çıkarmadan önce 5 dakika kadar demlemeye bırakın. 
 • Bu esnada, meyve suyu sıkacağı ile kivinin suyunu çıkarın. 
 • İnfüzyon için kivi suyunu ve şekeri ekleyin. 
 • Şeker eriyene kadar karıştırın. 
 • Daha sonra soğumaya bırakın. 
 • Buz küpleri, kivi ve limon dilimleri ile süsleyip soğuk servis edin. 

Limonlu, Kivili Siyah Çay Tarifi

Malzemeler:

 • 4 adet dilimlenmiş kivi
 • 2 ½ bardak soğuk siyah çay
 • ¾ litre limon suyu
 • ½ su bardağı altın şurubu ya da bal
 • Soğutulmuş soda ya da maden suyu

Hazırlanışı: 

 • 4 adet dilimlenmiş kiviyi bardakların içine yerleştirin. 
 • Çay, limon ve balı birleştirin ve karıştırın.
 •  Daha sonra soda ya da maden suyunu da ekledikten sonra bu karışımı kivileri yerleştirdiğiniz bardakların içine dökün. 
 • Dilerseniz servis için kivi dilimleriyle süsleyin. 

Kivi Çayının Cilde Faydaları

Kivi meyvesinin en önemli katkılarından bir tanesi de cilt hücrelerini yenilemek için yardımcı olan C vitamini ve E vitamini açısından büyük etki gösteren bir kaynak olmasıdır. Kiviyi doğru besinlerle birlikte tükettiğiniz takdirde bu durum bağışıklık sistemine büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Kiviyi maskelerin içerisine eklediğiniz durumda ise parlayan bir cilt için size büyük ölçüde destekçi olacaktır.

Yoğurtlu, Kivili Maske Tarifi

Yoğurt ve kivi ayrı ayrı pek çok şekilde tüketilebilmektedir. Hem tüketilebilmekte hem de topikal olarak cilde uygulanabilmektedir. 

Cildiniz için bu iki besinden oluşan bir tarif:

 • Kivileri ince ince doğrayın. ( hazır kivi tozu da kullanabilirsiniz)
 • Bir çorba kaşığı yoğurdu ekleyip iyice karıştırın.
 • Yüzünüze eşit miktarda uygulayın.
 • Yaklaşık 15-20 dakika boyunca cildinizde bekletin.
 • Ilık suyla yıkayıp parlayan bir cilde sahip olun. 

Kivi Çayının Zararları

Her besin ögesinde olduğu gibi kivi çayı ve kivi de uygun miktarlarda tüketildiğinde genelde güvenli bir besin olarak kabul edilmektedir. Kivi alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyon gibi bir takım sorunlara neden olabileceği için kusma eve ürtikere gözlemlenebilir.

Tavsiyeler

 • Kivi çayı hamile ve emziren döneminde kullanımı

Pek çok bitki çayı gebelik döneminde tehlikeli kabul edilmiş olsa da kivi çayı hamile ve emziren kadınlar güvenli olarak kabul edilmektedir.

 • Kanama bozuklukları

Kivi çayı içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için herhangi bir kanamada artmaya sebep olabilmektedir. Bir takım teorilere göre, kivi kanama bozukluklarını daha kötü hale getirebilmektedir. Kesin bir bilgi olmasa bile dikkat edilmesinde ve aşırıya kaçılmamasında fayda var.

 • Alerjiler

Kivi avokado, huş poleni, incir, fındık, lateks, haşhaş tohumu, çavdar, susam ya da buğday gibi diğer meyveler, bitkilere ve baharata alerjisi olan kişilerde farklı alerjik reaksiyonların yaşanmasına neden olabilir. Bu saydığımız besinlerden herhangi birisine karşı alerjiniz varsa kivi ve kivili ürünlerin tüketiminden uzak durmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. 

 • Cerrahi

Kivi çayı bazı kimseler de kanın pıhtılaşmasına sebep olabilmektedir. Teorilere göre, kivi cerrahi prosedürlerin yapıldığı esnada kanama riskini artırabilir. Bu sebeple, planlanan cerrahi müdahale zamanından en az 2 hafta önce kivi ve kivili ürünlerin tüketiminden uzak durdurmalısınız.

Sonuç

Sizlere bu yazımızın içeriğinde kivi çayı yararları ve kivi çayının zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Kivi çayı nasıl yapılır tarifi ve kivi çayı neye iyi gelir sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. Kivi çayı kullananların  kivi çayı zayıflatır mı,  emziren anne kivi çayı içebilir mi, uyku yapar mı, ödem söktürür mü, kivi çayı günde kaç kez içilir, kivi çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt vermek istedik.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem