Kişniş Yağının Faydaları ve Zararları

02.06.2020
1.264
Kişniş Yağının Faydaları ve Zararları

Kişniş yağının faydaları ve zararları. Kişniş yağı kişinin vücudunda farklı bölgelerde oluşmuş rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla kullanılan bir yağdır. Kişniş yağının içerisinde hiçbir katkı maddeyi bulundurmaz ve oldukça doğaldır. Hatta öyle ki üretim aşamasında ortaya çıkan atıkları bile doğal atıklardır. Kişniş yağı elde edilinceye kadar birçok aşamadan geçer bu aşamaları 7 ya da 8 olabilmektedir.

Ancak bu işlemler bittiğinde ortaya vitamin ve mineral bakımından zengin ve oldukça sağlıklı olan kişniş yağı çıkar. Kişniş yağı kişinin saç dibinden tırnak uçlarına kadar oldukça faydalı bir yağdır. Kişiler bu yağ kullandıklarında en kısa sürede etkisini görürler. Özellikle cilt problemlerin ortadan kaldırılması için kullanılan bu yağ içerisinde demir, kalsiyum ve diğer faydalı maddeler barındırır. Kişniş yağının bu özellikleri sayesinde tercih edilebilir bir duruma gelmiştir.

Kişniş Yağı Nedir?

Kişniş yağı nedir? Kişniş yağı küçük obur bir bitkiden elde edilen tohumun yağıdır. Kişniş genel itibarıyla maydanoza benzeyen bir bitkidir. Kişniş yağının kökeni yıllar öncesine dayanır. Öyle ki o dönemlerde de bazı rahatsızlıkların tedavi edilebildiği anlaşılması ile birlikte günümüze kadar gelmiş bir yağdır.  Günümüzde ise diğer yağlar gibi bu yağda kozmetik alanında yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Öyle ki cilt bakımında kullanılan doğal yağlar sıralamasında neredeyse ilk sırada gelmektedir. O yüzden de kullanıcılarının yüzde sekseni bayanlar olmaktadır. Bu yağın içerisinde bulunan asitler insan vücudundaki ödemlerin rahatlıkla atılabilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda yine içerisindeki bulunan demir sayesinde kansızlığın önüne geçer.

Kişniş Yağı Ne İşe Yarar?

Kişniş yağı ne işe yarar? Kişniş yağının hemen hemen kullanılmadığı alan yok denecek kadar azdır. Kişniş yağı kozmetikte, sağlık da, sinir sistemi rahatsızlıklarında, kalp rahatsızlıklarında, sindirim sistemi bozukluklarında, psikolojik rahatsızlıklarda, eğitimde, daha birçok alanda işe yaramaktadır.

Özellikle bağışıklık sisteminin dengelenmesini için güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlar. Bunu sağlarken kişniş yağının içerisinde bulunan vitamin, kalsiyum ve diğer maddelerin vücuda geçmesi ile bu direnç ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kişniş yağı bugün cilt problemlerini en iyi şekilde çözebilen yağlardan biridir. 

Kişniş yağı  kişilerin sindirim sistemlerini düzenler ve rahatsızlıklarının da ortadan kalkmasını sağlar. Bunun yanında sindirim sistemi ile ortaya çıkabilecek kabızlık ve ishal gibi durumların kontrol altında tutulmasını sağlar. Kişniş yağı genel olarak bunun gibi birçok düzenleyici, onarıcı görevlerde yer almaktadır.

Kişniş Yağı Nasıl Kullanılır?

Kişniş yağı nasıl kullanılır? Kişniş yağı genel itibariyle cildin üzerine sürülerek kullanılır. Ancak kişiler kişniş yağını bölgesel olarak da kullanabilir. Örneğin sadece ağrılı bir bölgenin üzerine sürüp bu bölgenin sıcak tutulması işlemi şeklinde de kullanılabilir. 

Kişniş yağı diş sağlığı için kullanılacaksa bir miktar suyun içerisinde kişniş yağı damlatılarak gargara yapılabilir. Bu sayede hem diş sağlığı hem de diş eti korunmuş olur. Kişniş yağ yine saç bakımı sırasında saçlara masaj ya da sürme yoluyla uygulanabilir.

Kişniş yağı bir masaj yağı olarak da kullanılabileceğinizden dolayı duştan sonra kişniş yağını masaj yağı olarak da kullanabilirler. Yine kişniş yağı ferahlatıcı özelliğinden faydalanmak için oda parfümleri yerine kullanılabilir. Bunu bir spreyin içerisine koyarak odanın içerisinde havaya sıkılacak şekilde kullanabilirsiniz.

Kişniş Yağı Faydaları

Kişniş yağının şimdiye kadar kanıtlanmış birçok faydası vardır ve gün geçtikçe de bu faydasının üstüne yenileri eklenmektedir. Kişniş yağı başta kişilerin mide rahatsızlıklarını düzenler. Bunun yanında kişilerin eklem ağrıları gibi ağrılarını giderir.

Kişniş yağı yine vücuttaki eklem rahatsızlıklarının ortadan kalkmasını sağlar. Aynı zamanda vücutta iyi bir enfeksiyon atıcıdır. Kişniş yağı aynı zamanda ruh dinginliği sağlaması sebebiyle oldukça fazla kullanım alanı mevcuttur. Kişniş yağının buna benzer daha birçok faydası bulunmaktadır. 

  • Kronik Rahatsızlıkları Düzenler

Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin sürekli olarak vücudundaki dolaşım sistemi ile alakalı olarak problemler yaşanır. Kişniş yağı kronik rahatsızlıklarının önüne geçer. Bu yüzden inişli çıkışlı bir durum söz konusu olmaz ve rahatsızlığı kişniş yağı bir nevi kontrol altında tutar.

  • Kansızlığı Etkisiz Hale Getirir

Kişniş yağı özellikle demir ve diğer vitaminler bakımından oldukça zengin bir yağdır. O yüzden kişilerin vücuduna bu eksik olan vitaminleri vererek onların kansızlıklarını düzenli hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda kansızlığın nedenlerinden bir tanesi olan cilt bozuklukları da bu sayede ortadan kalkmış olur.

Kişniş yağı genel itibarıyla vücutta sürülen bir bölgenin dışında her bölge için aynı etkiyi gösterecektir. O yüzden oldukça faydalı ve kullanılması gereken yağlardan biridir.

  • Özgüven Eksikliğini Giderir

Kişniş yağı aynı zamanda güzel kokusu bakımından ruh dinginliğini sağlar. Kişinin kendine özgüven duymasını destekler. Bu özelliği sayesinde kişi stres olmaktan ve düşünmekten kurtulur. Aynı zamanda kişinin kendisine, bu kokunun güzelliği nedeniyle bir cesaret gelir.

O yüzden bu yağın kokusu da kişiler üzerinde de etkili bir kokudur. Aynı zamanda kişileri duygusal açıdan daha hassas ve güzel yetişmesini sağlar. Bu sayede kişniş yağı kişilerin depresyon gibi durumların yaşamasını en aza indirerek kişilerin sürekli canlı girişken olmasını sağlayıp, özgüven desteği verir.

Kişniş Yağı Cilde Faydaları

Kişniş yağının da diğer yağlar gibi cilt üzerinde birçok etkisi bulunur. Başta cilt üzerindeki lekelerin giderilmesini sağlar. Cildi vitamin bakımından besler, parlak ve daha güzel bir cilt ortaya çıkarır. Aynı zamanda cildin kan dolaşımını hızlandırarak yaşlılık etkisini azaltır. Yine bu sayede cilt oluşabilecek hastalıklara karşı da korunmuş olur.

Kişniş yağı faydaları ise;

  • Cilt üzerinde Erken Yaşta kullanıldığında

Eğer kişniş yağı cilt üzerinde erken yaşlarda kullanılmaya başlanılmışsa bu ileriki dönemlerde ki yaşanacak sorunların en aza inmesini sağlar. Kişniş yağı erken bir dönemde kullanılmaya başlandığında hem yaşlılık belirtilerini ortadan kaldıracak hem de ileri zamanda ortaya çıkabilecek olan problemlerin önüne de daha öncesinden geçirmesini sağlayacaktır. O yüzden daha erken bir zamanda kişniş yağının kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.

Kişniş Yağı Saça Faydaları

Kişniş yağı içerisinde bulundurduğu vitaminleri saça aktararak saçın daha bakımlı ve güzel gözükmesini sağlar. Aynı zamanda kişniş yağı saçta ki olumsuzlukları da ortadan kaldırır. Saçı besler ve aynı zamanda saç içerisinde oluşabilecek bakterileri en aza indirir.

Bunun yanında mikroplardan saçı korur. Saçın daha hızlı uzamasını sağlayarak sürekli yenilenmesini destekler. Aynı zamanda saçın daha öncesinden dökülmüş olma durumunu kontrol altına alıp yeni saçların çıkmasını sağlar.

  • Saçın Temizliğini Uzun Tutar

Kişniş yağının içerisinde bulunan malzemeler de anti bakteriyel durumu söz konusudur. Bu sayede saç diplerindeki oluşabilecek bakterilerin öldürülmesi ve genel itibarıyla saçında temiz kalması sağlanır. Aynı zaman da saçın yağlanma problemi ortadan kaldırılarak daha uzun süre saç temiz kalacaktır.

Yine kişniş yağı sayesinde saç derisinde oluşabilecek yaralarında önüne geçilir. Daha önceden oluşmuş bir yara mevcut ise bu yaranın hem daha hızlı iyileşmesi hem de bakterilerden korunması işleme kişniş yağı ile gerçekleştirilir.   

Kişniş Yağı Zararları     

Kişniş yağından kaynaklanan bir zarar söz konusu değildir. Çünkü kişniş yağı gayet iyi, yan etkisi bulunmayan doğru kullanıldığında oldukça iyi ve verimli olabilen bir yağdır. O yüzden kişiler kişniş yağının yanlış kullandıklarında bazı zararlar ortaya çıkmaktadır.

Örneğin başka bir ilaçla ya da madde ile karıştırılıp kullanıldığında alerjik reaksiyona neden olacaktır. Bunun yanında kişniş yağı kesinlikle ısıtılmadan kullanılması gereken yağlardan biridir. Çünkü ısıtıldığı zaman kişniş yani içerisindeki asidik özelliği bozulur ve cildin tahriş olmasına neden olur.

  • Kişniş Yağını Kimler Kullanamaz

Kişniş yağını düzenli olarak ilaç kullanan kişiler ilaçla birlikte kullanamaz. Gebe olan kişilerde reaksiyon gösterme ihtimali olduğundan dolayı kullanmamaları gerekir. Aynı zamanda kişniş yağı çok küçük çocukların üzerinde kullanılamaz. Çünkü her halükarda çocuğun olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Özellikle bebeklerin üzerinde kişniş yağının kullanılması doğru değildir. Çünkü cilt oldukça tazedir ve yağ da o cilde göre daha ağır geleceğinden dolayı bebeğin cildi kızaracak şekilde reaksiyonlara uğrayacaktır. Yaşlı kişilerde yine kişniş yağını dikkatli kullanmaları gerekir.

Kişniş Yağı Fiyatı

Kişniş yağının sabit bir fiyatı vardır diye bir şey söylenemez. Çünkü kişniş yağının sürekli değişen bir fiyatı mevcuttur. Kişniş yağının fiyatı belirlenirken kişniş yağının oluşturulduğu kalitesi, korunduğu malzeme, gramajı ve bunun yanında daha birçok kriter dikkate alınarak farklı fiyatlar belirlenmektedir.

Bu konuda siz bir fiyat araştırması yaparak kişniş yağını en uygun fiyatla elde edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak kişniş yağı konusunda fiyatından ziyade kalitesine dikkat edilerek alınması önemlidir. O yüzden cildinize zarar vermeyecek ve reaksiyonlara neden olmayacak kaliteli yağların alınmasına dikkat edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem