Kırmızı Mantar Reishi Çayının Faydaları

23.07.2019
2.715
Kırmızı Mantar Reishi Çayının Faydaları

Kırmızı mantar çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle  kırmızı reishi mantar çayı nedir, mantar çayının faydaları nelerdir  detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca kırmızı mantar çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almaktadır.  Kırmızı mantar çayı nasıl demlenir tarifi ve kırmızı reishi mantarı çayı kullananların sorularına da yanıtlamaya çalıştık.

Kırmızı Reishi Mantarı Nedir?

Kırmızı reishi mantarı ya da Latin adı ile bilinen ganoderma lucidum, doğu tıp alanında oldukça sık tüketilen ve kullanılan bir ürün olarak bilinmektedir. 

Çinliler ise bu mantara, “ölümsüzlük mantarı” anlamını taşıyan ‘’ling chih’’ olarak isimlendirmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre yaklaşık iki ay boyunca sürekli bir şekilde, kırmızı mantar çayını tüketen kişilerin günlük hayattaki refah oranlarında büyük ölçüde önemli gelişmelerin gözlemlendiği görülmüş ve rapor edilmiştir. 

Kırmızı reishi mantarının içerisinde bulundurduğu bileşenler ve sahip olduğu aktif maddeler sayesinde pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir. Bu aktif maddeler, genellikle su içerisinde çözünen polisakkaritlerdir. 

Kırmızı reishi mantarı pek çok farklı şekilde tüketilmektedir. Bazı durumlarda çiğ olarak servis edilen bu mantar, genellikle bu şekilde tüketildiğinde, ağızda acı ve hiç hoş olmayan bir tat bırakabilir. 

Kırmızı Mantar Çayı

Kırmızı reishi mantarı neredeyse sadece sıcak su ile karıştırılarak yani çayı yapılarak tüketilmektedir. Bu acı mantar ile yapılan bitkisel çayın çok ince bir lezzeti vardır ve pek çok kişi tarafından ilgi çekici bir bitkisel çay olarak anılmakta ve tüketilmektedir. Bazı kişiler bu çayı demlerken daha farklı bir tat yakalamak için içerisine bal ya da limon da ekleyebilmektedir.

Kırmızı mantar, pek çok vitamin bakımından (C vitamini, D vitamini, B3 vitamini ve B6 vitamini) oldukça zengin bir bitkidir. Aynı zaman da kalsiyum, demir, fosfor ve manganez gibi mineralleri bol miktarda barındırdığı için doğal bir kaynak olarak bilinir. İçerisinde bol miktarda protein içeren kırmızı reishi mantarı doğal bir antioksidan olarak kullanılır ve faydalarından yararlanmak için yalnızca bir fincan kırmızı reishi mantarı çayını tüketmek yeterli olacaktır.

Kırmızı Mantar Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Kardiyovasküler sağlığı destekler

Kırmızı reishi mantarının insan sağlığı için pek çok faydası vardır. Bu mucizevi bitkinin başka bir yararı da kardiyovasküler problemleri olan insanlar için kan basıncını düşürür. Bu özelliği nedeniyle insanlar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Aynı zaman da APA’nın “Doğal Tıp Uygulama Rehberi”, hipertansiyon problemi olan insanlara kırmızı reishi mantarı çayını tüketmenin iyi geleceğini bildirmiş ve tavsiye etmiştir. 

Sonuç olarak baktığımız da kırmızı reishi mantarı çayı belli aralıklarda tüketildiğinde hem kolesterol problemini düşürmeye hem de problemli kan basıncını dengelemeye büyük ölçüde katkı sağlayıp yardımcı olmaktadır. Bir diğer yandan oluşabilecek kan pıhtılaşmasının önüne geçip engelleyerek kardiyovasküler problemlerine iyi gelir ve sağlığa destek olur.

 • Kanserle savaşmaya yardımcı olur

Kırmızı reishi mantarı pek çok basit sağlık probleminin yanı sıra ciddi sağlık problemlerine de iyi gelmektedir. Bu kırmızı mantar çayı biraz tuhaf görünüyor olsa da vücudun her bölümü için oldukça faydalı bir çaydır. 

Kırmızı reishi mantarı çayının içerisinde bulunan bileşenler sayesinde antioksidan özellikler bakımından oldukça bilindik ve ünlüdür, bu şekilde vücutta ki düzensizliklerle ve düzensiz büyüyen hücrelere müdahale eder ve kanserle mücadele göstererek, kanser hücrelerinin büyüme riskini oldukça fazla düşürebilmektedir. 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, Deneysel Onkoloji dergisinde yayınlanan bir takım çalışmalara göre, düzenli olarak kırmızı reishi mantarı çayını tüketen kanserli hastaların, kanser hücreleri üzerinde olumlu yönde şaşırtıcıcı gelişmeler gözlemlendiği görülmüştür.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kırmızı (reishi) mantar çayı düzenli bir şekilde tüketildiği zaman bağışıklık sistemini desteklemektedir. Kırmızı mantarın içerisinde ki polisakaritlerin bol miktarda olması nedeniyle bir immünomodülatör (bağışıklık sistemini güçlendirici) şekilde çalışarak bağışıklık sistemini uyardığı bilinmektedir. Bu duruma ek olarak, kırmızı reishi mantarı içerisinde bol miktarda antioksidanlar içermektedir, bu sebeple serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından ve tehlikeli enfeksiyonlardan vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu korumaktadır.

 • Sağlıklı bir solunum sistemi sağlar

Kırmızı reishi mantarı çayı kişilerde meydana gelen solunum problemleri için oldukça etkili ve değerli olabilmektedir. Aynı zaman da solunum yolları hastalıklarına ek olarak, sadece sağlıklı dolaşımı desteklemekle kalmaz, bir theraputic olduğu için doğal antihistaminik işlevini yaparak. Pek çok sistemi faydalı hale getirebilmektedir.

Düzenli olarak tüketilen kırmızı mantar çayı solunum sisteminde yaşanan özellikle alerjik semptomlar gösteren problemleri, dindirmek ve hafifletmek için büyük oranda yardımcı olabilmektedir. Kırmızı mantar çayı aynı zaman da mukoza oluşumunu da hafifletmeyi sağlamakta ve hasta olduğunuz dönemlerde çok daha iyi nefes almanıza destek olmaktadır. Aynı zamanda, bir fincan sıcak çay boğazınızı da yumuşatmak ve sakinleştirici bir etki yaratmak için etkilidir. 

 • Sindirim sistemini destekler

Acı bir tadı olan ancak mucizelerle dolu olan bu çay, sindirim sistemini düzenlemek ve sindirim sistemi hastalıkları için oldukça etkili ve iyidir. 

Acı bir tada sahip olan gıdalarda, genellikle sindirim sisteminin işlevlerini hızlandıran bir etki vardır; aynı zaman da tükürük bezlerini ve tükürük üretimini de etkileyerek yardımcı olmaktadır. Ağır, yağlı ve midenize dokunacak bir yemek tükettikten sonra tüketilen bir fincan kırmızı mantar çayı sindirim sistemini düzenleyerek çalıştırmayı sağlar.

 • Uykusuzluğa iyi gelir

Kırmızı reishi mantarı çayı vücudunuza sağlık yönünden etki sağlamanın yanı sıra, vücudun rahatlamasına da yardımcı olur. Bu rahatlamanın sonrasında ise vücudu uykuya teşvik eder. Bu duruma ek olarak, şiddetli öksürüğü azaltır ve kişilerde görülen astım belirtileri varsa bu belirtileri de büyük oran da azaltmaya da yardımcı olur. Uzun vadede oluşan, yorgunluk sendromu semptomlarını en aza indirgeyip azaltmak için etkili olduğu düşünülmektedir.

 • Cilt problemlerini tedavi eder

Kırmızı mantar üzerinde pek çok araştırma yapılmış ve tüm faydaları göz önünde bulundurularak kullanılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmalara göre, vücutta oluşan yaralar, sivilce, güneş yanıkları, kızarıklık, isilik ve böcek sokması gibi pek çok dış deri sorunlarını düzenleme ve tedavi etme yeteneğine sahip olduğu saptanmıştır.

 Kırmızı reishi mantarı, uyumlaştırılmış olan antihistaminik, anti-inflamatuar, anti-mikrobiyal ve anti-alerjik özellikler nedeniyle kişilerde meydana gelen hem bağışıklık sistemini hem de hücreleri çalıştırarak, pek çok hastalığa ve kan dolaşımına yardım ederek cilt üzerinde oluşan problemlerin, düzelmesini ve iyileşmesini sağlamaktadır.

 • Antidepresan özelliğe sahiptir

Kırmızı reishi mantarı çayının sadece beden sağlığı değil aynı zaman da ruh ve zihin sağlığı için de pek çok faydası vardır. 

Sakinleştirici ve dinginleştirici özelliklerinin olduğu bilinen bu mantar türü, bozuk ruh halinin iyileştirilmesini ve sağlıklı düşünmeyi sağlamaktadır. Reishi antidepresan otlardan sonra aranan ve tercih edilen bir üründür. Siniri ve endişeyi büyük oran da hafifletir ve zihin yatışmasını sağlar. Bu şekilde vücudu rahatlatarak kişilerin depresyonu sürecini kolayca atlatmasını ve üstesinden gelmesini sağlar. 

Kırmızı Mantar Çayı Tarifi

Malzemeler: 

(Bir fincan kırmızı reishi mantarı çayı için; )

 • Yaklaşık 5 gr kurutulmuş kırmızı reishi mantarı
 • 1 bardak su
 • Bal (isteğe bağlı)
 • Meyve suyu (isteğe bağlı)

 Hazırlanışı: 

Kurutulmuş kırmızı mantarı ve bir bardak suyu iyice karıştırın ve kaynatın. Tatların iyice karışması için yaklaşık 2-3 saat demlenmeye bırakın, fakat öncesinde mantarları çayın içinden çıkarın. Sonrasında ise servis edebilirsiniz. 

NOT: Eğer tadının oldukça fazla acı olduğunu düşünüyorsanız ve damak zevkinize uygun değilse, isteğinize bağlı olarak içerisine bir miktar bal ya da meyve suyu da ekleyebilirsiniz.

Ballı, Zencefilli Kırmızı Mantar Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 tepeleme yemek kaşığı kurutulmuş kırmızı reishi mantarı
 • 2.5- 3 bardak su
 • 1/5 çay kaşığı zencefil
 • Bal

Hazırlanışı:

 Bir tencerenin içerisine kırmızı mantarı ve suyu ekleyin ve güzel bir şekilde kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra ateşi azaltıp 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynamaya devam ettirin. Ardından içerisine zencefil ve balı ekleyin sonra bardaklara ya da fincanlara ekleyerek servis edin. 

Kırmızı Reishi Mantar Çayının Zararları

Kırmızı mantar çayı bazı kişiler de bir takım alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Daha öncesinde yaşadığınız bir mide problemi ya da sona probleminiz varsa riskli ol olabilmektedir. 

Kırmızı mantar çayını tüketirken ağız, burun ya da boğaz bölgesinde kuruma hissediyorsanız, herhangi bir alerjik reaksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda kesinlikte kırmızı reishi mantarı çayını tüketmeyi bırakıp aile hekimine ya da bir doktora başvurmalısınız.

Kırmızı reishi mantarı çayının sık rastlanılan yan etkileri;

 • Baş dönmesi
 • Burun kanaması
 • Boğaz kemiklerinde sıkıntı
 • Gastrointestinal sıkıntı 

tahriş olmuş cilt gibi pek çok yan etkiye rastlayabilirsiniz. Bu yan etkileri gözlemlediğiniz zaman bir doktora başvurabilirsiniz.

Tavsiyeler

 • Reishi mantarı nerede yetişir

Reishi mantarı ölmeye yüz tutmuş ağaçların kenarlarında yetişir.

 • Reishi mantar çayı zayıflatırmı

Kırmızı reishi mantar çayının direk zayıflamaya etkisi olmasa da bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Kırmızı reishi mantarı çayı günde Ne kadar Tüketilmeli

Kırmızı mantar çayı günlük kullanıma uygun olup dozajında 1-2 gr mantar içeren çayı tüketmekte herhangi bir zarar yoktur.

Sonuç

Kırmızı mantar reishi çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekilde oluştu. Öncelikle mantar çayı nedir, kırmızı mantar çayının faydaları nelerdir detaylı olarak inceledik. Reishi çayı nasıl demlenir tarifi ve kırmızı mantar çayı kullananların sorularına da yanıtlamaya çalıştık. 


YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem