Kırışıklık Maskesi (Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Kırışıklık Maskeleri)

08.10.2015
539
Kırışıklık Maskesi (Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Kırışıklık Maskeleri)

Kırışıklık Maskesi (Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Kırışıklık Maskeleri) Aynaya baktığımızda göz alıcı bir cilt görmek yerine alın bölgesine, dudakların sağ ve soluna, kaşların arasına yerleşmiş kırışıklıkları görmek canımızı fazlasıyla sıkar. Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıkların birçok farklı oluşum nedeni mevcuttur. Yaşın ilerlemesi, uzun süreli güneşe maruz kalma, beslenmedeki eksiklikler gibi nedenler kırışıklıkları oluşturan başlıca faktörler arasındadır.

Yaşla birlikte oluşan kırışıklıkları tamamen önlemenin veya geçirmenin bir yolu yok ancak evde kolayca hazırlayabileceğiniz maskelerle bu kırışıklıkları geciktirebilir ve mevcut kırışıklıkların derinleşerek daha belirgin hale gelmesini önleyebilirsiniz. Bununla birlikte kırışıklıkların oluşum nedenlerini bilmek, sizi bu konuda bilinçlendireceği için bunlarla mücadele etmek çok daha kolay olacaktır.

Unutmayın farkında olmak ilk basamaktır, uygulama kararlılığı ise ikinci ve en etkili basamak.

Cilt Kırışıklıkları Neden Olur?

İleri Yaş

Kırışıklıkların temel nedeni doğal yaşlanma sürecidir . Yani her insanın doğasında yaşının ilerlemesiyle beraber kırışıklık sahibi olmak yatar. Vücudun doğal işleyişinde yılların ilerlemesiyle beraber hücrelerin daha yavaş yenilenme süreci de başlamış olur. Yenilenme sürecinin yavaşlaması ise kırışıklıklara zemin hazırlar. Bunun tam anlamıyla önüne geçmek imkansızdır.

Güneş Işığı

UVA ışınlarının en büyük zararlarından biri cildin üzerinde erken yaşlanma etkileri oluşturmasıdır .

Bu ışınlar melanin salınımını arttırır. Bu durum ise kırışıklıklarla beraber hem leke oluşumunu hızlandırır, hem de siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar. Melanin, güneş ışınlarının artış göstermesiyle beraber vücudun kendini koruması için ürettiği bir salgıdır.

Güneşten gelen ışınlar fazlalaştığı anda bunu bir tehdit olarak algılayan vücut melanin salgısını arttırır. Fazla melanin ise başta güneş lekeleri olmak üzere siyah nokta oluşumu, kırışıklık başlangıcı gibi birçok olumsuzluğu da tetiklemiş olur.

UVA ışınının birçok güneş koruyucu tarafından engellenemediği bilinmektedir. Ancak giysi ile engellenebilmektedir.

Güneşten yayılan UVB ışınlarının zararları 

 • DNA bantlarına zarar vermektedir.
 • Melanin salgısını uyararak melanin yayılmasına neden olur.
 • Cilt üzerinde ben oluşmasının birinci nedeni UVB ışınlarıdır.
 • UVB ışınları, UVA ışınlarına göre daha kolay güneş yanıklarına sebebiyet verir. Ancak ölçülü oranda vücuda alınan UVB ışınları faydalıdır.

Sert İklim Koşulları

Havanın ve iklim şartlarının cilt üzerindeki etkileri tartışılmaz. Özellikle sert geçen iklim hakimiyeti olan bölgelerde yaşayan insanların cilt sorunları yaşadıkları, çok daha erken ve fazla kırışıklıkları olduğu hatta erken yaşta cilt kanseriyle mücadele etmek zorunda kaldıkları bilinmektedir .

Stres

Günümüz yaşam standartlarının getirdiği hızlı yaşam ve yoğun iş hayatı birçok artıyla beraber eksileri de beraberinde getirmektedir. İnsan yaşamını büyük ölçüde etkileyen stres, sıkıntılı yaşam en çok da cilt üzerinde etkilerini belli etmekte ve stresli bir yaşam sürenlerin çok erken dönemde kırışıklıklarla tanıştıkları görülmektedir .

Hava Kirliliği

Kötü hava koşulları insan yaşamının her alanını kötü şekilde etkilediği gibi cilt üzerinde de ciddi etkiler oluşturur. Özellikle günün büyük kısmını dışarıda geçiren insanlar için kötü hava şartları ciddi bir tehdittir.

Beslenme

Cilt kırışıklıklarının en büyük nedenlerinden biri de yetersiz ya da dengesiz beslenmedir. Cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin dengeli olarak vücuda alınmaması, cildin bu değerlerden eksik kalmasına, dolayısıyla da kırışıklıkların oluşmasına neden olmaktadır.özellikle C Vitamini ve B2 Vitamini eksikliği ciltte erken kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlar.

Egzersiz

Cildin genç ve sağlıklı kalması her dönem düzenli şekilde yapılan egzersize bağlıdır. Cilt için uygulanabilecek kısıtlı sayıdaki egzersiz hareketlerini düzenli olarak uygulamak cilt kırışıklıklarını büyük ölçüde azaltır. Unutmayın ki yüzünüzdeki birçok bölüm sizin çalıştırmanız sayesinde harekete geçecektir. Yüz egzersizlerinin bu anlamda önemi büyüktür.

Yoğun Makyaj

Makyaj cildin üzerinde bir tabaka şeklinde beklediğinden uzun süreli ciltte bekletilmesi cildin nefes almasına engel olur. Özellikle yoğun yapılan makyajın birkaç saat içinde ciltten uzaklaştırılması gerekir.

Cildin nefes almasına engel olan makyajla uyumak ise gerçekten kendinize ve cildinize yapacağınız en büyük kötülüktür .

Mimikler

Kimi insan mizacı gereği fazla mimik kullanarak konuşur. Mimiklerin yüzün belli bölgelerinde yer etmesi sonucu zamanla bu bölgelerde çizgilere neden olduğu görülür. Ağzın iki yanında, kaşların ortasında ve gözlerin şakaklara yakın kısmında (yani kaz ayaklarının oluştuğu bölümde) fazla mimik kullanmaktan kaynaklı kırışıklıklar oluşmaktadır.

Sigara

Sigara sadece ciğerlerin değil cildin de baş düşmanıdır. Cilt üzerinde toksik özellik oluşturarak kırışıklıkların artışına neden olan sigara dumanı, sadece içerek değil içilen ortamda bulunarak da cildinize zarar vereceği için pasif içici olduğunuz ortamlardan da uzak durmalısınız.

Cildin İhtiyacı Olan Vitaminler

Cildinizin erken yaşta kırışmasını önlemek ihtiyaç duyduğu bazı vitaminler bulunmaktadır. Bu vitaminlerin tüketimine dikkat ederek kırışıklıklarınızı azaltmanız mümkün.

A Vitamini: Bu vitamin, cildin mukus zarını korumaya yardımcıdır ve yeterli miktarda alınması kırışıklık oluşumunu engeller.B Vitamini: Bu grup vitamini olan B2 vitamini burnun alt kısmındaki dikey çizgilerin oluşmasını engelleyen bir etmen olarak bilinmektedir.

E Vitamini: Bu vitamin stresten kaynaklı kırışıklıkların azalmasında etkilidir.

C Vitamini: Vücuttaki kolajen oluşumu için oldukça önemli bir vitamindir ve tüketimine ciddi anlamda dikkat edilmesi gerekir.

Kırışıklıkları Geciktiren Doğal Maskeler

Kırışıklık İçin Elma Maskesi

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

 • 1 adet elma
 • 1 yemek kaşığı süt kaymağı
 • 2 yemek kaşığı su

Elma yıkanarak soyulur ve cam rende yardımıyla rendelenir. (Bu tip uygulamalarda cam rende kullanmak meyvelerin vitaminlerini koruması açısından önemlidir.) Daha sonra su ile süt karıştırılarak kaynatılır. Su ve kaymak kaynamaya başlayınca bunun içine rendelenmiş elma eklenir.

Hepsi beraber sadece 1 dakika pişirilir. Sürenin bitiminde karışım ateşten alınır ve soğutulur. İşte kırışıklık giderici maskeniz hazır. Soğuyan maskeyi parmaklarınızla yüzünüze uygulayın ve 1 saat bu şekilde bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık su kullanarak yıkayın.

Kırışıklıklar için mucizevi etkiye sahip bu maskeyi her hafta düzenli olarak uygulamaya özen gösterin. 3 hafta gibi kısa süre sonra kırışıklıkların derinliklerinde azalma fark edeceksiniz.

Kırışıklıklardan Koruyan Maya Maskesi

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

 • 1 adet yaş maya
 • Yarım çay bardağı su

Su ılık hale getirildikten sonra yaş maya içine eklenerek güzelce ezilir ve krem kıvamına getirilir. Daha sonra bu maske cilde uygulanır. Maskenin yüzde bekleme süresi 30 dakikadır. Sürenin bitiminde cilt ılık suyla yıkanır. Haftada bir kez düzenli olarak uygulayacağınız bu maske sayesinde hem cilt kırışıklıklarınızı azalır hem de cilt renginiz dengelenir.

Maya maskesi yazımızda maya maskesinin cilde faydaları, hazırlanışı ve kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Cildi Yumuşatan ve Kırışıklıkları Geciktiren Yulaf Maskesi

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

Yulaf ezmesi ile süt güzelce karıştırılır. Kremsi kıvama geldikten sonra yüze uygulanır. Yarım saat ciltte beklemesi sağlanır. Sürenin bitiminde cilt soğuk suyla temizlenir ve en son nemlendirici sürülür .

Not: Uygulayacağınız bu maske kuru ciltlere de uygun bir maskedir. Çünkü içeriğinde hem yulaf ezmesi hem de süt bulunduğundan cildi kurutmaz, güvenerek uygulayabilirsiniz.

Cildi Derinlemesine Nemlendiren Bal – Yulaf Ezmesi Maskesi

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı maden suyu
 • 1 yemek kaşığı pancar suyu

Yulaf ezmesi ile bal güzelce karıştırılır. Sonra bu karışımın içine maden suyu ve pancar suyu eklenir ve karışım buharda 10 dakika pişirilir. Maskenin uygulanması için ılıklaşması yeterlidir. Maske yeterli ılıklığa ulaştıktan sonra kalın bir tabaka halinde yüze uygulanır. Yüz, kağıt havluyla kapatılarak 20 dakika bekletilir ve sürenin bitiminde ılık suyla temizlenir.

Not: Bu maske, cilde aynı zamanda yumuşaklık da katacağı için özellikle kuru ciltler için tavsiye edilen bir maskedir. Cilt tipiniz kuru formda olduğu için her maske uygulamasından sonra mutlaka nemlendirici krem kullanmalısınız.

Kırışıklıklara Karşı Gece Kreminizi Kendiniz Yapın

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı yeşil limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı elma suyu
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı
 • 1 yemek kaşığı yayık altı süt
 • 3 adet çekirdeksiz üzüm
 • Çeyrek armut
 • 2 adet yumurtanın akı

Tüm malzemeler blendır yardımıyla orta hız ayarında 30 saniye kadar çırpılır. Pürüzsüz bir karışım elde edilir. Bu karışım parmaklarla ya da bir parça pamuk yardımıyla kırışıklıkların olduğu bölümlere uygulanır. Kuruması beklenir, kuruduktan sonra ılık suyla yıkanır. Karışımın buzdolabında bekletilmesi gerekir. Karışımın haftalık olarak yapılmasına ve daha uzun süre kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Son olarak haftada üç geceden fazla kullanılmaması önerilir.

Bu krem düzenli kullanıldığında doğal bir kırışık giderici olarak oldukça etkilidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem