Kimyonun Faydaları ve Zararları

31.05.2014
579
Kimyonun Faydaları ve Zararları

Kimyonun faydaları ve zararları nelerdir? Baharatlar lezzetli yemeklerin yapımında önemli rol oynamaktadırlar. Hint mutfağının ana maddesini oluşturan baharat, aynı zamanda diğer ülkelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde kimyon da diğer baharat türleri gibi Hint mutfağı başta olmak üzere yemeklerde yaygın olarak kullanılır.

Kimyon veya “Jeera” olarak adlandırılan bitki Akdeniz ülkelerinde yetişen bitkilerin ufak tohumlarından oluşur. Kimyon tohumunun yassımsı şeklinin etrafında çizgi kanalları vardır. Yaprakları ucuna doğru sivrilir renkli ve dikdörtgen şeklindedir. Kimyon tohumunun ufak olmasına rağmen rengi, tadı oldukça otantiktir.

Kimyonu sağlık açısından bu kadar önemli kılan şey sadece tadı değil şüphesiz, vücut sağlığı için hayati önem taşıyan vitamin ve mineraller içermesidir. Tam bir A vitamini olan kimyon ayrıca C, E ve K vitaminlerini içermektedir. Bunun dışında folatlar, niasin, piridoksin riboflavin ve tiamin içermektedir. Karbonhidratlar açısından da zengin olan kimyon ayrıca yağlar ve diyet lifleri içermektedir.

Kimyon bazı mineraller açısından da çok zengindir, özellikle kalsiyum ve fosfor açısından çok zengin olan kimyon bunun yanında demir, bakır, manganez, magnezyum ve çinko içermektedir. Ayrıca beta karoten deposu olarak gösterilir.

Kimyon mutfaklarda çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen eski çağlardan itibaren alternatif tıpta hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmıştır. Mükemmel bir demir deposu olan kimyon anemi hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasında önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve anti kanserojen maddeler içererek kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi yüze yakın kimyasal bileşen içeren kimyon eski Mısır, Roma ve Yunan medeniyetleri tarafından da hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır ve modern tıpta kimyon hakkında yüzlerce laboratuvar çalışması yapmıştır.

Kimyonun faydaları şunları içerir;

Kimyonun Cilde Faydaları: Cilde en çok zarar veren iki unsur serbest radikaller ve toksitlerdir. Kimyonun içerdiği mineral ve bileşenler bu iki unsurun ortadan kalkmasını sağlar ve cilde verdikleri zararları azaltabilirler.

Kimyonun bol miktarda içerdiği fosfor, ciltte meydana gelen sivilce, dökülme ve benzeri sorunların giderilmesini sağlayabilir. Kimyonun içerdiği maddeler toksinlerin boşaltım yoluyla kolay bir şekilde vücudun dışına atılmasını sağlar.

Kimyon ayrıca sirke ile uygulandığında akne ve siyah lekelerle de mücadele edebilir hatta bu sorunları ortadan kaldırabilir.

Kimyonun içerdiği E vitamini ciltte meydana gelen egzama, mantar gibi cilt ve alerjik hastalıkların önüne geçebilir. Bazı sağlık uzmanları kimyonun sedef hastalığına da iyi geldiğini savunmaktadırlar. Bol miktarda diyet lifi içerdiği için cildi toksinlerden de temizlemektedir.

Kimyonun içerdiği E vitamini aynı zamanda serbest radikallerin cilde verdiği zararları azaltmaya yardımcı olurlar. Yaşlanmadan kaynaklanan yaşlılık lekeleri ve cilt sarkmaları gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kimyon suyu ile banyo yapıldığında cilt ve deride meydana gelen kaşıntı ve döküntü gibi sorunların çözümüne yardımcı olabilir. Kimyon suyunu içerek tüketmek avuç ve ayak tabanlarında yanma hissini ortadan kaldırabilir.

Kimyonun Saç Sağlığına FaydalarıKimyonun içerdiği zengin besinler saç sağlığını koruma noktasında da ciddi katkıda bulunurlar. Bu besinler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi için hayati önem taşırlar. Yüzden fazla besin ve mineral içeren kimyon saç sağlığına inanılmaz katkıda bulunabilir.

Saç Dökülmesi ve Kelliğe Karşı Kimyon Kürü:

Siyah kimyon yağı ve zeytin yağı eşit miktarlarda karıştırılır.

Bir banyodan sonra saçınıza ya da başınızın saç olmayan kısmına bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama yeni saçların çıkmasını teşvik edecektir. Buna destek olarak birkaç ay boyunca siyah kimyon kapsülü de alabilirsiniz.

Uzun ve Parlak Saçlar İçin Kimyon Kürü: 

1.5 yemek kaşığı çörek otu tohumunu bir kaşık kimyonla karıştırarak 10 dakika kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra suyu tohumdan ayırmak için iyice süzün. Bu karışıma bir tane çiğ yumurta ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışıma ayrıca saf zeytinyağı da ekleyebilirsiniz, bu daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Son olarak 30 dakika boyunca bu karışımı kafa derinize masaj olarak uygulayın. Çok iyi bir sonuç almak için haftada bir kez tekrarlamanızı öneririz.

Kimyon aynı zamanda kepek sorunları olan kişiler tarafından da güvenle kullanılabilir. Kısa sürede kepek sorununu ortadan kaldırdığını göreceksiniz.

Kimyon Kan Şekerini DengelerKimyon düşük kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur ve bu özelliği sayesinde özellikle diyabet hastaları için büyük bir nimet durumundadır.

Demir Deposu KimyonKimyon doğal bir demir deposudur ve bu özelliği sayesinde özellikle anemi hastalarına yardımcı olur. Bu demir içeriği, hastadaki kansızlığı tedavi etmeye yardımcı olan hemoglobin içeriği bakımından zengin kan yapar ve aynı zamanda vücudun hücrelere oksijen taşıyıcı görevini üstlenir.

Astımla Savaşır: Kimyon tohumu inflamatuar süreçleri ve astıma neden olan diğer mediatörleri azaltan thymoquinone içerir ve bu da kimyonun bir bronkodilatatör olarak hareket etmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı astım ataklarının daha hasarsız ve hızlı geçmesine yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yabancı maddeler ve serbest radikallere karşı etkili antioksidan içerdiği için bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı Adet Döngüsü Sağlar: Kimyon kadın sağlığı içinde önemli katkıda bulunur. Tüm yaş gruplarında kadınların sağlıklı adet döngüsü için güvenle kullanabilecekleri bir şifa kaynağıdır.

Kimyon Kanserle Mücadele EderKimyonun içerdiği antioksidan kompleksi genel anlamda serbest radikallerin varlığına son vererek kanser vakalarına yakalanma riskini azaltırken özellikle kimyon otu kolon ve meme kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir. Bazı sağlık uzmanları kolon ve meme kanseri tedavisinde kimyon otunu tavsiye etmektedirler.

Kimyonun Diğer Faydaları

Kimyon soğuk algınlıklarına iyi gelir, boğaz iltihabı, öksürme ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Metabolizmayı güçlendirir ve hareketlendirir. Sindirim sistemine faydalıdır. Sindirim sistemi organalarının tümü için hayati önem taşıyan besinleri sağlar.

Kimyon Çayının Faydaları

Kimyon tohumunun 8-10 dakika kaynatılmasıyla elde edilen kimyon çayı özellikle Hindistan’da çok yaygın olarak tüketilmektedir. Bazı bölgelerde kimyon çayını tatlandırmak için karabiberle birlikte pişirilir.
Kimyon çayının sağlık açısından birçok faydası vardır. C vitamini açısından çok zengin olduğundan dolayı kış aylarında soğuk algınlığına karşı yaygın olarak tüketilir. Sağlık açısından faydaları neredeyse kimyon ile aynıdır.

Tekrar hatırlatmak adına kimyon çayının faydaları şu şekilde sıralam mümkün:

 • Sindirim sistemi için faydaldır. Sindirimi kolaylaştıran enzimlerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Gaz, kusma, ishal, mide bulantısı, mide ağrısı gibi sorunlar için anlık sonuçlar sunar.
 • Bünyede bulunan toksinlerin düşmanıdır. Kimyon çayı karaciğer ve safra kesesi için çok faydalıdır. Sabah içildiğinde gün boyu şişkinlik ve gaz problemlerinin oluşmasına izin vermez.
 • A ve C vitamini açısından çok zengindir. Bu özelliğinden dolayı kimyon çayı bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kimyon çayının içerdiği bol miktardaki demir anemi hastalığından muzdarip olan hastalara yardımcı olabilir. Demir aynı zamanda kan hücrelerinin sağlığını korur. Bünyenin daha sağlıklı oksijen almasını sağlar.
 • Gebelik döneminde kimyon çayı tüketmek hem anne hem de bebek sağlığı için faydalıdır. Aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Kimyon çayı genel anlamda solunum sistemi için faydalıdır. Solunum sistemi iltihaplarına karşı etkilidir.
 • Kimyon çayının akşam saatlerinde tüketilmesi uykusuzluk problemini giderebilir.
 • Belleği güçelendirir ve aynı zamanda sinir sistemi üzerinde etkilidir. Kimyon çayı ayrıca beyin sağlığını korur.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır, kimyon suyu ile yüz yıkanabilir, bu uygulama akne ve sivilce sorunlarını ortadan kaldırabilir.
 • Kimyon çayı antioksidan kompleksi barındırdığı için birçok kanser çeşidiyle savaşmayı sağlar.

Kimyon Tohumunun Faydaları

Şimdiye kadar kimyon hakkında yazdıklarımız kimyon tohumunu da kapsamaktadır. Diğer bir ifade ile söyleyecek olursak sağlığa faydası açısından daha çok kimyon tohumu kullanılmaktadır. Kimyon diye adlandırılan bitkinin nadir olarak kolon kanseri için iyi geldiği düşünülmektedir.
Kimyon tohumunun sağlık açısından faydaları yazının tamamında detaylı olarak ele alınmıştır.

Kimyon yağının faydaları hakkında detaylı bilgi…

Kimyonun Zararları

Her ne kadar kimyonun sağlık açısından birçok faydası olmasına rağmen aşırı tüketilmesi durumunda bazı yan etkilere neden olmaktadır. Bunun yanında birçok besin kaynağında olduğu gibi kişinin bünyesine göre kimyon da farklı tepkiler verebilmektedir. Kimyonun olası yan etkilerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Kimyon her ne kadar sindirim sistemine faydalı ve gaz giderici olsa da ironik bir şekilde gaz sorunlarına neden olabilmektedir. Bu durum belki de kimyonla değilde kişinin bünyesiyle alakalıdır.
 • Kimyon tohumunun çok etkili bir gaz giderici etkisi olduğunu söylemek mümkün bu da aşırı geğirmeye neden olabilmektedir. Geğirme bazen kötü bir koku ile olabilmektedir.
 • Kimyon çok zengin uçucu yağ içerdiğinden dolayı aşırı tüketilmesi karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Bu yüzden kimyonun dozu önemlidir. Uzun süre tüketimden kaçınılmalıdır. Karaciğer ve böbrek sorunu olan kişiler ise doktorlarına danışarak tüketmelidirler.
 • Bazı kaynaklar aşırı şekilde kimyon ve kimyon tohumu tüketiminin düşüğe neden olduğunu belirtmektedirler. Hamilelik döneminde anne adaylarının azami derecede tüketimine dikkat etmelerini hatta doktor kontrolünde tüketmelerini öneriyoruz.
 • Bazı kaynaklar kimyon tohumunun bağımlılık yaptığını belirtmektedirler. Bu yüzden tüketimine dikkat edilmelidir. Bağımlılık kusma ve baş dönmesine neden olabilmektedir.
 • Bazı kaynaklar ağır adet döngüsüne neden olabileceğini belirtiyor. Yazı da adet döngüsüne faydalı olduğunu yazmıştık, fakat kişilerin organizmaları farklı tepkiler verdiği için bazı kişilerde adet döngüsüne zarar verdiğini söylemek gerekir. Bir kısım sağlık uzmanı kimyon tohumunun kanamayı arttırdığını savunmaktadırlar.
 • Yüksek miktarda kimyon tüketimi kan şekerinin düşmesine neden olabilmektedir. Kan şekeri problemleri olan hastaların doktorlarına danışarak tüketmelerini tavsiye ediyoruz.
 • Diyabet sorunu olan kişilerde fazla tüketime bağlı olarak sorunu arttırıcı özelliği vardır. Bu hastaların doktorlarına danışarak kimyon ve kimyon ürünlerini tüketmelerini öneririz.
 • Aşırı miktarda kimyon tüketimi emzirme döneminde olan anneler için sağlıklı değildir.

Tavsiyeler

Yüze yakın madde, vitamin, bileşen ve mineral içeren kimyonun sağlık açısından faydalarını detaylı olarak ele aldığımız bu yazıda kimyonun ne kadar etkili maddeler içerdiğinin altını çizdik. Bu yüzden kimyonun aşırı tüketiminden kaçınılması gerektiğinin tekrar vurgulamak istiyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem