Kimyon Faydaları

368
A+
A-
Kimyon Faydaları

Kimyon nedir, kimyonun faydaları nelerdir sizlere bahsetmek istiyoruz. Kimyon zayıflamadan tutun insan sağlığına, cilde ve saça varana kadar bir çok faydası vardır. Kimyon faydaları, kimyon zayıflatırmı ve kimyon nasıl kullanılır detaylı olarak anlatacağız.

Kimyon Nedir?

Bilimsel adı Cuminum cyminum olan kimyon maydanozgiller ailesindendir. Doğu Hindistan Bölgesine ait olan çiçekli bitki keskin, acı ve sert olan bir tada sahiptir ve yemeklerden salatalara kadar kullanılmaktadır. Ülkemizde orta Anadoluda ve Eskişehir, Konya taraflarında üretilmektedir. Dünyada ise Akdeniz havzasında ve Mısırda yetişmektedir. İçerisinde karbonhidrat, şeker, diyet lifi, yağ, protein, su, A vitamini, Riboflavin (B2 Vit.), Niasin (B3 Vit.), B6 vitamini, Folat (Vit. B9), B12 vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Sodyum ve Çinko bulunmaktadır.

Kimyon Nasıl Kullanılır?

Bahsettiğimiz gibi kimyonun asıl kullanım alanları yemeklerdir. Hemen hemen her tür yemek çeşidinde eşsiz tadı ve aroması ile ölçülü kullanımında yemeklere lezzet vermektedir. Kimyon böreklerde, salatalarda da kullanılır. Kimyon yağ formunda da karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kimyonun çayı da yapılmaktadır.

Kimyon çayının yapımı

Kimyon tozunu satın almak yerine kendinizin yapmasını tavsiye ederiz. 

 • Öğütülmüş olan kimyonu 24 saatte kullanmanız gerekir.
 • Bunların dışında bir tutam kimyon kaynamış suyun içine konur ve 10 dakika bekletilir. 
 • İsteğinize göre içine bir miktar tuz veya bal ilave edebilirsiniz.

Kimyon çayının faydaları nelerdir detaylı bilgi için>>

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyon yapısındaki bileşen ve minareller sayesinde tam bir şifa kaynağıdır. Sindirime iyi gelip, kabızlığı giderir. Metabolizma rahatsızlıklarını düzenler, gaz söktürür. İçerisindeki demir sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. İnsana enerji verir.  

 • Ağız kokusuna karşı etkilidir

Ağız kokusu ve bebeklerde sindirim zorluğu gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

 • Anne sütünü artırır

Anne sütünü arttırır, iştahı açar, Diyabeti yatıştırır, regli düzenler, kasları gevşetir, kas ağrılarını yok eder, ses kısıklığına fayda sağlar. Aynı zamanda kimyon göğüs ölçüsünü büyütmek için kullanılan doğal bir yoldur.

 • Cilde faydalıdır

Kimyondaki fosfor cilt içinde harika bir üründür. Sivilce ve kuruluklara iyi gelir. Ciltteki egzama ve mantar gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Hazırlanan çayı ile yüze bakım yapabilirsiniz.

 • Saça faydaları

Saç içinde aynı şekilde faydalı bir sağlıklı yoldur. Zengin içeriği sayesinde saça sağlıklı bir görünüm kazandırıp sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kimyon kürü ile dökülmelere karşı savaşır.

Kimyonun Zararları Nelerdir?

 • Kimyonun hamilelik sürecinde kullanılmaması gerekmektedir.
 • Düzenli ilaç kullanımı olan insanların doktora danışmadan kullanmaları önerilmektedir.
 • Kimyon yağı cilde uygulandıktan sonra güneşe çıkılmamalıdır.
 • Bunlar dışında kullanımında fazlaya kaçılmaması gerekmektedir.

Tavsiyeler

 • Kimyonun faydaları İbrahim Saraçoğlu

Ünlü herbalist Saraçoğlu çeşitli programlarda kimyonun faydalarından bahsetmiş ve tavsiyelerde bulunmuştur.

 • Kimyon faydaları zayıflatırmı

Kimyon zayıflamaya yardımcıdır. Diyet programları uygulayanlar için yardımcı elemandır. Kimyon metabolizmayı hızlandırır. B vitamini içerir ve zayıflarken vitaminsiz kalmamanızı sağlar.

 • Kimyon faydaları bebeklerde

Kimyon bebeklerde gazı giderir, kemikleri kuvvetlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığı önler. Peki kimyon bebeklere ne kadar verilmeli;

1 su bardağı suyu kaynatın, 1 çay kaşığı kimyonu içine atın, ılıyana kadar bekleyin ve süzün.

 • Bebeklere kimyon çayı kaç aylıkken verilmeli

Bir diğer sorusu ise kimyon çayı bebeklere kaç aylıkken verilir sorusudur. Bebeklerde kimyon çayı 1 aylık olduktan sonra kullanılması uygun olacaktır. Bazı hekimler ilk 3 ay içerisinde bitki çaylarının bebeklere verilmemesi gerektiğini söylemekteler.

 • Kimyon ne kadar tüketilmeli

Kimyon çayı ne kadar içilir sorusu genelde gündemdedir. Eğer zayıflama için kullanacaksanız sabahları aç karnına içilebilir.

Sevde Geçmez
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.