Keten Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları

25.04.2016
1.060
Keten Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları

Keten tohumu yağının faydaları ve zararları. Keten tohumu yağı, susam tohumlarından biraz daha büyük olan, sert fakat pürüzsüz ve parlak kabuğa sahip keten tohumlarından elde edilir. Renkleri, koyu kehribar renginden kırmızımsı kahverengiye kadar değişir. Çalışmalar, keten tohumlarının Omega-9 ve Omega-3 esansiyel yağ asitleri için mükemmel bir kaynak olduğunu göstermiştir. Ayrıca diyet lifi ve proteininin yanı sıra manganez, folat, Vitamin B6, magnezyum, fosfor, lesitin, çinko ve bakır için çok iyi bir kaynaktır. Buna ek olarak, keten tohumları hem meme kanseri hem de kolon kanseri ile mücadele ettiği gösterilen lignan maddesinde yoğunlaşmıştır. Keten tohumu yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Botanik bilimi dilinde ismi “linum usitatissimum” olarak geçen keten bitkisinin belirli işlemlere sokularak tohumlarından elde edilen ve sağlık için oldukça faydalı olan keten tohumu yağı, vücudumuz için yararlı vitaminleri ve mineralleri barındıran organik yağlardan biridir. Keten tohumu yağı, günümüzden çok uzun seneler önce de alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan bir ürün olarak gözümüze çarpmaktadır.

Keten tohumu yağı soğuk presleme yöntemiyle elde edilmektedir. Keten tohumlarının bir takım preslenme işlemine sokulmasından sonra son olarak bu tohumlardan faydalı olan keten tohumu yağı ortaya çıkartılmaktadır.

 

Keten bitkisi doğada en az 50, en fazla 100 santim uzunluğunda bulunmaktadır. Daha çok Akdeniz iklimine sahip alanlarda yetişen keten bitkisinin mavi renkli hoş görüntüde çiçekleri bulunmaktadır, bunun yanında yaprakları da yeşil renge ve uçları sivri yapıya sahiptir.

Yaz ayları geldiğinde keten bitkisinin meyveleri oluşmaya başlar ve aynı süreçlerde meyvelerin yanında iki adet tohum da oluşmuş bulunmaktadır. Tohumları toplanılarak bahsettiğimiz keten tohumu yağı oluşturulması için işlem görmeye gönderilir.

Keten Tohumu Yağı İçeriği

 

Keten tohumu yağının içeriğinde; K vitamini, E vitamini, C vitamini, bakır minerali, kalsiyum minerali, demir minerali, magnezyum minerali ve Omega-3 yağları gibi daha pek çok şekilde örneklendirilebilecek yararlı enzim bulunmaktadır.

Bu sayede vücut için çok önemli ve çok değerli bir ürün olarak hayatımızda barınan keten tohumu yağı, aynı zamanda kilo vermek için belirli çabalar gösteren bireylere de kilo verme süreçlerinde çok yardımcı olacak bir ürün olarak göze çarpmaktadır.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Kanserle mücadele eder:

Çalışmalar, keten tohumlarının meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanserine karşı koruma sağladığını göstermiştir. Keten tohumu yağı, hormonlara karşı hassas kanserlere söz konusu olduğunda koruma sağlayan lignanlar içermektedir. Lignanlar aynı zamanda hormon metabolizmasına karışan enzimleri bloke eder ve tümör hücrelerinin büyümesini engeller.

Kolesterole iyi gelir:

Omega-3 yağ asitlerinin yüksek içeriğinden dolayı, keten tohumu yağı LDL seviyesini (kötü kolesterol) düşürür ve kandaki HDL seviyesini (iyi kolesterol) korur. Ancak bunun tek başına kolesterolü düşürmede etkili olamayacağını hatırlamalıyız. Bu nedenle, sağlıklı bir kalp ve vücut için uygun bir diyet ve egzersiz programı da uygulamalıyız.

Sindirim sistemini destekler:

Keten tohumunun yüksek lif içeriği, sindirim sisteminin düzenlendiği anlamına gelir. Lif, dışkıyı hacimlendirir ve sindirim kanalı boyunca hareket ettirir, böylece su dışkıyı emdiği için kabızlığı ve ishali önler. Ayrıca, lignanlar kolon kanseri şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Diyetinize yeterli miktarda lif tüketmek, kolesterolün faydaları için de önemlidir. Yağında fazla lif olmasa da, tohumların kendisi lifle doludur.

Antiinflamatuardır:

Keten tohumu yağının antiinflamatuar kapasitesi, artrit ve hatta gut gibi daha ciddi durumların yanı sıra eklem ve kaslardaki ağrılar dâhil olmak üzere vücudun çeşitli iltihaplanma şekillerini önleyebileceği anlamına gelir. Keten tohumu yağı, doğal bir antiinflamasyon ajanı olduğundan, bu koşullardan muzdarip olmanız durumunda diyetinize eklediğinizden emin olun.

Kalp sağlığını destekler:

Kardiyovasküler sistem söz konusu olduğunda, keten tohumu kan damarı yağlayıcı gibi çalışır. Beyaz kan hücrelerinin kan damarlarının iç duvarlarına yapışmasını önlemek için etkilidir. Bu da, plakların çökelmesini önler, böylece kan damarlarının sertleşmesini engeller. Tüm bunların ışığında keten tohumu yağının düzensiz bir kalp atışı (aritmi) ve kalp yetmezliği gibi durumlarda da yararlı olabileceği söylenmektedir.

Gençleştirici bir özelliğe sahiptir:

Keten tohumu yağı içindeki omega-3’ler, vücutta bir antioksidan olarak hareket ederek onu serbest radikal hasardan korumaya yardımcı olur. Bu, yaşlanma sürecini dâhili bir seviyede yavaşlatır neticesinde daha genç görünmenizi ve kendinizi daha fazla hissetmenizi sağlar.

Tırnak ve saç sağlığını destekler:

Tırnaklarınız ve saçlarınız büyük oranda proteinlerden oluşur ve sağlıklı olmaları için beslenmeye ihtiyaçları vardır. Tırnaklarınızın kırılgan veya zayıf olması durumunda, bu yağda bulunan esansiyel yağ asitleri onları güçlendirmeye ve daha sağlıklı kılmaya yardımcı olabilir. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, bu yağ daha fazla kaybı önlemeye destek olur. Ayrıca, kafa derisinin sağlığını iyileştirdiği için sedef hastalığı ve egzama gibi durumlarda etkilidir. Keten tohumu yağı saçınızı daha parlak ve daha yumuşak yapabilir ve daha kolay yönetilebilir hale getirebilir.

Menopoza iyi gelir:

Menopoz, yaşam kalitenizi önemli ölçüde düşürebilen birtakım rahatsız edici belirtilerle birlikte gelir. Yorgunluk, uykusuzluk, sıcak basması ve ruh hali değişiklikleri ortaktır ve bunları tedavi etmek zordur. Düzenli olarak keten tohumu yağı kullandığınızda, sıcak basmasının şiddetini ve sıklığını azaltmak mümkündür. Bunun nedeni, keten tohumu yağının, fitoestrojenler ihtiva etmesi nedeniyle östrojen seviyesini artırabilmesidir. Östrojen düzeyleriniz arttıkça, menopoz semptomları hafifletilir.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Kilo vermekle ilgili en önemli hususlardan biri, metabolizmanızın sağlıklı bir hızda dalgalanmasını sağlamaktır. Yavaş metabolizma artık nadir bir sorun değildir ve büyük ölçüde sağlıksız yeme biçimleri buna neden olabilir. Bu yağ metabolizmamıza gerekli yağ asitleri içerdiğinden sağlıklı bir destekçi olarak yardımcı olmaktadır. Metabolizmanızı tekrar yoluna koyduğunuzda, fazla kiloyu vermeye başlayabilirsiniz.

Kabızlığa iyi gelir:

Kabızlık, sindirim sistemi yoluyla atılan atığın normal hareketinde yaşanan yavaşlıktır. Genelde şişkinlik, gaz, bel ağrısı veya yorgunluk gibi çeşitli semptomlar eşlik eder. Keten tohumu yağının halk arasında ya da geleneksel kullanımlardan birinin amacı ise kabızlığı hafifletmektir. Keten tohumu yağı, kolona yağlayıcı olarak etki ederek kolay ve doğal bir yolla kabızlık rahatlatmayı sağlar.

Egzamaya iyi gelir:

Egzama, kuru, kırmızı, kaşıntıya neden olan, kabarcıklanan veya çatlayabilen deriyle sonuçlanan yaygın bir deri bozukluğudur. Genellikle besinler, kimyasallar, parfümler veya sabunlar gibi diğer maddelere alerjik bir tepki olarak ortaya çıkar. Esansiyel yağ asitleri nedeniyle keten tohumu yağı cilt sağlığını destekleyerek egzama gibi sinir bozucu cilt problemlerinde rahatlama sağlamaya yardımcı olmaktadır. Cildin esnekliğini ve dokusunu geliştirmede oldukça etkilidir.

Sinir sistemine iyi gelir:

Esansiyel yağ asitlerinin sinir besleyici etkisi sinir hasarını onarmaya yardımcı olur, bu da hissizlik ve karıncalanma gibi durumlar için özellikle değerli olmasını sağlar. Sinir uyarılarının iletilmesinin kolaylaştırıcısı olarak, omega-3 yağ asitleri, sinir sisteminin sağlığının korunmasına destekçi olur ve Parkinson gibi dejeneratif bozuklukların belirtilerini geciktirir.

Keten Tohumu Yağı Ne İşe Yarar?

 • Mide sorunlarına karşı iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Hafızayı güçlendirmekte etkilidir.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Romatizmaya bağlı hastalıkların oluşmasını engelleyebilmektedir.

 

 • İleriki yaşlarda oluşan dikkat dağınıklığının ve unutkanlığın önüne geçebilmektedir.
 • Menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların önüne geçebilmektedir.
 • Kan şekeri değerlerini dengeleme özelliği vardır.
 • Öksürük şikayetini hafifleterek yok etme etkisi bulunmaktadır.
 • Kısırlık durumuna karşı etkili bir doğal üründür.

 

 • Cilt üzerindeki egzama ve sedef gibi hastalıkların önüne geçmekte etkilidir.
 • Sinir sisteminin daha güçlü bir yapıda olmasını sağlar.
 • Ruhsal hastalıklar geçirildiğinde sakinleştirici özelliğinden dolayı kullanımı uygundur.
 • Oluşan nasırların yok edilmesi için rahatlıkla kullanılabilir.
 • Solunum yolunda meydana gelen hastalıkların yok edilmesi adına etkili bir üründür.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu yağının sağladığı faydalardan yararlanmak için günde 3 tatlı kaşığı miktarında keten tohumu yağı tüketmek yeterli olmaktadır. İsteğe göre yoğurdun içerisine katılarak ya da balla birlikte tüketilebilen keten tohumu yağı, aynı zamanda kilo verme süreçlerinde malzeme olarak kullanılacaksa bal ya da yoğurt gibi ürünler yerine en sağlıklı şekilde su ile tüketilirse çok etkili olmaktadır.

Ancak bu kullanımlarda en önemli kural, kullanımların isteğe göre olmaması ve mutlaka bir doktor kontrolüne danışılması gerekliliğidir. Çünkü her ürün gibi bu ürünün de bilinçsiz olarak tüketilmesi yan etkiler yaratabilmektedir.

 

Alacağınız keten tohumu yağının mutlaka son kullanma tarihine dikkat edilmeli, küçük şişelerde olmasına özen gösterilmeli (büyük şişelerin muhafazası daha zorlu olmaktadır), alacağınız ürünün mutlaka bilinmiş bir marka olmasına özen gösterilmeli ve ürünün doğal keten tohumu yağı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Keten Tohumu Yağının Zararları

 • Keten tohumu yağı pek çok yetişkin için uygun bir şekilde kısa süreli olarak ağızdan alınıyorsa güvenlidir.
 • Günde 30 gram ve daha yüksek dozlarda keten tohumu yağı almak gevşek dışkı ve ishale neden olabilir. Keten tohumu yağı alındığında alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir.
 • Cildinize uygulandığında keten tohumu yağı emniyetiyle ilgili yeterli bilgi yoktur.
 • Keten tohumu yağının organik bir ürün olmasının yanında bazı bünyelerde alerjik reaksiyon yaratma ihtimali de bulunmaktadır. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka bir doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 • Diyabetle ilgili ilaç kullananların, kan inceltici ilaç kullananların ya da kolesterol için ilaç kullananların keten tohumu yağı kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun sebebi bu yağın bahsedilen ilaçlarla etkileşimde bulunup yan etki yaratması olanağıdır.
 • Keten tohumunun olgunlaşmamış ham hali kanda zehirli siyanür etkisi yapabildiğinden ölümcül sonuçlar yaratabilmektedir. Ham haldeki keten tohumunun yağı kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Bipolar tarzı ruhsal hastalıklar için ilaç kullananların yan etkiye maruz kalmamak adına asla keten tohumu yağı kullanmamaları gerekmektedir.

Hamilelik: Hamilelik sırasında ağız yoluyla alındığında keten tohumu yağı kesinlikle güvenli değildir. Bazı araştırmalar, keten tohumu yağının hamileliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde alındığında prematüre doğum riskini artırdığını söylemektedir. Daha çok şey bilinene kadar hamile kadınlar keten tohumu yağı kullanmaktan kaçınmalıdır.

ÇocuklarKeten tohumu, ağız yoluyla alındığında, kısa süreli olarak çocuklar için güvenlidir.

Emzirme: Emzirme döneminde keten tohumu yağı emniyetiyle ilgili yeterli bilgi mevcut değildir. Emniyetli tarafta kalmak ve daha çok şey öğrenilene kadar emzirirken keten tohumu yağı kullanmayın.

Kanama bozukluklarıKeten tohumu yağı, kanama bozukluğu olan hastalarda şiddetli kanama riskini artırabilir. Kanamalı bir rahatsızlığınız varsa, keten tohumu yağı kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Cerrahi: Keten tohumu yağı cerrahi müdehale sırasında ve sonrasında kanama riskini artırabilir. Planlı bir cerrahiden en az 2 hafta önce kullanmayı bırakın.

Tavsiyeler

Keten tohumu yağı sıvı ve yumuşak jel kapsül formlarında bulunur. Herhangi bir yağ gibi, keten tohumu yağı da buzdolabına korunmazsa bozulabilir. Keten tohumu yağı, ısı, ışık ve oksijen tarafından kolaylıkla yok edildiği için özel ambalaj gerektirir. En kaliteli keten tohumu ürünleri taze sıkılmış tohumlar kullanılarak, koyu renkli kaplarda şişelenerek, hafif sıcaklık, aşırı sıcaklık veya oksijenin olmadığı düşük sıcaklıklarda işlenir.

 • Ürünleri, kurşun ve cıva gibi ağır metallerden arındırılmış olduğunu onaylayan saygın şirketlerin yaptığı keten tohumu yağı takviyelerini satın aldığınızdan emin olun.
 • Doz, diyetinize ne kadar yağ asidi aldığınıza bağlı olarak değişmektedir.

Çocuklar18 yaşından küçük bir çocuğa keten tohumu yağı vermeden önce doktorunuzla veya çocuk doktorunuzla konuşun.

Yetişkinler: Keten tohumu yağı için önerilen doz yoktur. Sizin için en iyi doz birkaç faktöre bağlıdır ve doktorunuza danışarak belirlenmelidir.

Keten tohumu yağı sıklıkla 15 ml (1 yemek kaşığı) başına yaklaşık 7 gram ALA içeren ve yaklaşık 130 kalorilik bir sıvı halde kullanılır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem