Keten Tohumu Çayının Faydaları

02.04.2019
3.566
Keten Tohumu Çayının Faydaları

Keten tohumu çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Keten tohumu çayı kullananlar genelde keten tohumu çayı zayıflatırmı, emziren anne keten tohumu çayı içebilirmi, süt yapar mı, adet söktürür mü, ödem söktürür mü, keten tohumu çayı günde kaç kez içilir, keten tohumu çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu, ya da keten Latince adı linum usitatissimum olmuş olarak bilinen keten bitkisinden gelen bir yıllık olan oldukça sağlıklı ve pek çok alanda kullanılan bir bitkidir. Eski Mısırlılar döneminde genellikle gıda ve ilaç yapımında hem ketenden hem de keten tohumundan büyük ölçüde faydalanmaktaydılar. Geçmişte, keten tohumu özellikle laksatif olmuş olarak oldukça sık kullanılan bir bitki olarak kullanılmıştır.

Keten tohumu fiberin (lif) açısından yüksektir ve bu bitki su ile temas ettiği sırada bit miktar genişleme yaşayarak zamkı olmuş olarak adlandırılan kıvamı bir sakıza benzeyen malzeme içermektedir. Bu oluşan değişim sağlık açısından oldukça iyi bir durumdur çünkü bu durum bağırsak sisteminin normale göre çok daha hızlı hareket etmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Keten Tohumu Çayı Nedir?

Keten tohumu çayı sıradan, mütevazı bitkisel bir çay olarak görünebilir, fakat onun ince yapısı temel mikro besinler açısından oldukça zengindir. Her gün bir miktar keten tohumu çayı içmek C vitamini, K vitamini ve çeşitli B vitaminleri gibi vitaminlerin vücudunuza alınımı için destek sağlamaktadır. Bu vitaminler vücudumuza alınması gereken vitaminlerdir ve K vitamini harif vücutta depo olarak saklanmadığı için her gün alınması gereken bir vitamin türüdür. K vitamini antibiyotik kullanımından sonra alınması gereken bir vitamindir.

Gün içerisinde bir fincan keten tohumu çayı içmek bu vitaminleri almanıza yeteri miktarda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda keten tohumu çayı içerisinde, bakır, demir, kükürt, magnezyum ve manganez gibi mineralleri de büyük ölçüde içermektedir. Keten tohumu proteinler, amino grup asitler, diyet lifi, temel yağ asitleri, zamk ve beta karoten açısından oldukça doğal bir kaynaktır. Kısaca bir fincan keten tohumu çayı yaşam kalitenizi arttırmanız için sunulan mucizevi bir çaydır.

Keten Tohumu Çayının Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu çayı insan sağlığı için oldukça faydalı bir çaydır. Birkaç faydasından bahsedelim.

 • Bağırsak sağlığını destekler

Keten tohumu çayı kişiler de sindirim sağlığı ile ilgili pek çok soruna ve sindirim sistemini temizlemeye yardımcı olarak büyük ölçüde destek olabilir. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir fincan keten tohumu çayı başınıza gelecek ishal, kabızlık ya da bir diğer bağırsak rahatsızlıkları ile ilgili bazı sorunları sindirim sorunlarından muzdarip olanlar için, bu sorunları gidermede oldukça etkili bir yöntemdir. Keten tohumu çayının yatıştırıcı etkisi kişilerde meydana gelen karın kramplarının, yanı sıra böbrek ve mesane sağlığının iyileştirilmesi için de oldukça faydalıdır.

 • Kardiyovasküler sağlığı desteklemekte

Bu çay içmenin bir başka büyük yararı ise vücudun kardiyovasküler fonksiyonunu artırmaya yardımcı olmuş olabilmesidir. Keten tohumu çayının içerisindeki mevcut yağ asitleri belirli kalp hastalıkları gibi ciddi sorunları önlemek amacı için oldukça faydalıdır. Keten tohumu çayı inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmakta ve aynı zamanda vücudun geri kalanında ise kalbin yanı sıra arterlerin sağlığını geliştirmede de oldukça olumlu bir etkiye sahip olmuş olmaktadır. Bu çayı gün içerisinde içmek düşük kolesterol ile yardımcı olmuş olmakta ve kalp damar sistemi ile ilgili rahatsızlıkların yaşanma riskini de büyük ölçüde azaltmaktadır.

 • Kanserle mücadele eder

Keten tohumundaki omega-3 yağ asitlerinin antioksidan özelliği sayesinde deri ve sindirimin maruz kalmış olduğu toksinlerden kurtulmak mümkündür. Bu antioksidanlar, serbest radikallerin hücrelerde ve dokularda oluşturabileceği zararlardan vücudu büyük ölçüde korumaktadır. Bu serbest radikaller DNA’nın yapısını ve işlevini bozarak, zaman içinde belli başlı bir takım kanser türlerinin oluşma riskini de yükseltmektedir. Uzmanlara göre ise, yapılan araştırmalarda keten tohumu kültürü prostat, meme ve cilt kanseri hücrelerinin büyümesini engelleme gibi büyük bir ihtimale sahiptir. Yapılmış olan klinik çalışmalar, keten tohumu bileşenlerinin insan üzerinde ki kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde büyümesinin engelleyebileceğini düşündürmektedir.

 • Menopoz belirtilerini hafifletir

Keten tohumu içerisinde fitoöstrojen bileşenleri içermesi sebebi ile, bu östrojenin etkileriyle aynı şekilde çalışmaktadır. Bu neden ile keten tohumu çayının menopozun hafif belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olmuş olduğu kabul edilmektedir. 2002 Eylül ayında ”Kadın Hastalıkları ve Doğum” dergisinde yayınlanmış olan bir araştırmaya göre, iki ay boyunca keten tohumu tüketiminin menopoz yaşayan kadınların hormonlarının yenilenmesinde bir tedavi uyguladığı ve bu nedenle semptomlara iyi geldiği belirtilmiştir. Menopoz dönemine girdiyseniz keten tohumu çayı tüketerek bu dönemi çok daha kolay atlatabilirsiniz.

 • İnflamatuar karşıtı özelliğe sahiptir

Dünyanın sağlıklı yiyecekleri listesine göre, vücudumuz hormon benzeri molekülleri inflamatuar karşıtı prostaglandinler yapmak amacı için omega-3 yağlarını kullanmaktadır. Bu neden ile bu tür keten tohumu gibi omega-3 açısından zengin olmuş olan besinler, romatoid artrit, osteoporoz ve astım solunum yolu hastalıkları gibi pek çok kronik iltihaplı hastalıklara yol açabilen sistemik inflamasyonu azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

Keten tohumu çayı tüketimi LDL ya da “kötü” kolesterol ve trigliseritler dâhil olmak üzere, toplam kolesterol düzeyinde bir düşüşe sebep olmaktadır. Egzersizin artırılması, az yağlı gıdalar tüketmek, tuz ve şeker kullanımına dikkat edilmesi ile beraber takviye olmuş olarak keten tohumu çayı içmek, yüksek kolesterol ile mücadele etmek amacı için faydalı bir yöntem olabilmektedir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Gün içerisinde keten tohumu çayı tüketimi vücut içerisinde oluşabilecek bakteri ve enfeksiyonlara karşı vücudun kendini savunması için bağışıklık sistemini güçlendirmesine büyük ölçüde destek olmaktadır. Keten tohumunun içerdiği lignan ve alfa-linolenik asit olmuş olarak adlandırılan iki bileşenin bağışıklık hücrelerini ve bağışıklık reaksiyonunu düzenlediği keşfedilmiştir. Diğer bir yandan omega-3 asitleri fagositler etkinliği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Keten tohumunun içerisinde ki önemli yağ asitleri enfeksiyonlara karşı vücudu korumakta bağışıklık sisteminin bu duruma yanıt vermesine büyük ölçüde destek olmaktadır.

Keten Tohumu Çayı Tarifi

Keten tohumu çayı nasıl yapılır hazırlanışı:

Keten tohumu çayının tüm bu faydalarından yararlarından faydalanmak için basit bir keten tohumu çayı tarifi:

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu
 • 1 bardak kaynar su
 • Lezzet katmak için tarçın, zencefil ve karanfil (isteğe bağlı)

NOT:Bu keten tohumu çayın için genel bir tariftir. Dilerseniz yukarıdaki isteğe bağlı olmuş olan malzemelerden de ekleyebilirsiniz.

Hazırlanışı:

 • Sıcak suyu keten tohumlarının üzerine dökün
 • 8-10 dakika demlenmesi için bekleyin.
 • Daha sonra tekrar ısıtıp tüketebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Keten Tohumu Çayı

Malzemeler:

 • 8 bardak su
 • 8 çorba kaşığı keten tohumu
 • 1 adet limonun suyu

Hazırlanışı:

 • Bir tavaya suyu ve keten tohumlarını ekleyip kalın bir karışım haline getirene kadar 15-20 dakika boyunca pişirin.
 • Soğumaya bırakın.
 • Daha sonra limon suyunu ekleyip buzdolabına kaldırın.

Not: Bağırsak problemleri için (müshil etkisi nedeniyle) kullanıyorsanız bu çayı oda sıcaklığında tüketmeye çalışın.

İbrahim Saraçoğlu Keten Tohumu Maskesi

Keten tohumu, hem antioksidanlar hem de anti-enflamatuar açısından oldukça zengin bir bitkidir. Balın antibakteriyel özellikleri ile birleşip bir araya getirildiğinde, bu maske akne ya da derinin pul pul dökülmesi ile mücadele için idealdir.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu
 • 1/4 su bardağı yoğurt
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir araya getirin ve ılık su ile yıkamadan önce 10 dakika boyunca cilde uygulayın.

Keten Tohumu Çayının Zararları

 • Keten tohumu bitkisinin bazı yan etkileri olabilir ama genel anlamda bu mucizevi bitki güvenli olmuş olarak kabul edilmektedir. Aşırı keten tohumu çayı tüketimi keten tohumunun lifli yapısı nedeni ile kişilerde kabızlık, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi pek çok sağlık sorunlarına sebep açarak sindirim sistemini etkileyebilmektedir. Uygun miktarda su olmuş olmadan keten tohumu tüketmek bağırsakların içerisinde ki şiddetli kabızlık ve tıkanıklığa sebep olabilir. Aynı zamanda bazı kişilerde kaşıntı, şişme, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve zor yutma gibi alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.
 • Keten tohumu tükettiğinizde diyabet hiperglisemi yaşayabilirsiniz. Diyabet hastalarının keten tohumu yağını ya da keten tohumu çayını tüketmeye başlamadan önce herhangi bir doktora danışılması tavsiye edilmektedir. Büyük dozlarda tüketildiğinde kişilerde çok daha kolay kanama ve morarma meydana gelmesi riskini artırabilir. Kan inceltici ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.
 • Keten tohumu vücutta östrojen benzeri etkilere sahip olabilir. Bu östrojenik aktivitesi yumurtalık, rahim ya da meme kanseri, polikistik over sendromu, endometriozis, rahimde miyom ya da hormona duyarlı kanserleri olmuş olan hastalarda riskini artırabilmektedir. Bu neden ile keten tohumu ve keten tohumu çayını tüketmeden önce bir uzmana danışılması tavsiye edilmektedir.

Tavsiyeler

 • Keten tohumu çayı günde kaç bardak içilmeli

Bir gün içerisin de 150 ml olacak şekilde 3 ya da 4 kez keten tohumu çayını gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Bu çayın yemeklerden yaklaşık yarım saat önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Akşam çayı olmuş olarak hazırlayıp ve ertesi gün içerisinde tüketilmesi önerilmektedir. Taze olarak hazırlanması faydalarından optimum düzeyde yararlanmayı sağlamaktadır.

10 gün keten tohumu çayını tükettikten sonra 10 gün ara vermelisiniz. İstediğiniz sonucu başarana kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz. Böyle içmek etkili vücut ağırlığını düzenler. Ayrıca bu tedavi sırasında bol su içmek çok önemlidir.

 • Keten tohumu çayı cilde faydaları

Düzenli olarak keten tohumu çay tükettiğinizde cildinize olumlu pek çok değişikliği fark edeceksiniz. Çayın düzenli ve sık tüketimi cildi elastik hale getirmektedir. Bu da keten tohumu çayının diğer faydalarından biridir.

 • Keten tohumu çayı zayıflatırmı

Keten tohumu bilindiği üzere bağırsakları harekete geçirerek hazmı kolaylaştırır. Keten tohumu çayı ile zayıflama mümkün olabilmektedir. Keten tohumu yoğurt ile karıştırılarak yendiğinde tokluk hissi vererek az yemek yemenizi sağlayacaktır.

 • Hamilelik ve emzirme döneminde keten tohumu çayı tüketimi

Hamilelik ve emzirme döneminde keten tohumunun ağız yoluyla tüketimi ve keten tohumundan yapılmış olan çayın kişiler için yeterince güvenli olmuş olmayabilir. Keten tohumu östrojen hormonunu harekete geçirmektedir. Hamilelik döneminde anneye ve bebeğe zarar vermeyeceğine dair güvenilir klinik bir araştırma olmaması nedeni ile herhangi bir riske karşı tüketimine dikkat edilmelidir. Aynı şekilde emzirme dönemi içinde yeterli araştırma olmadığı için dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. Bu durumlarda bir doktora danışılması gerekmektedir.

Sonuç

Keten tohumu çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekilde oluştu. Öncelikle keten tohumu çayı nedir, keten tohumu çayının faydaları nelerdir detaylı olarak inceledik. Ayrıca keten tohumu çayının zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almıştır. Keten tohumu çayı nasıl yapılır tarifi ve keten tohumu çayı kullananların sorularına da yanıtlamaya çalıştık.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem