Kerevizin Faydaları

236
A+
A-
Kerevizin Faydaları

Kerevizin çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle kereviz nedirkerevizin faydaları nelerdir detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca kerevizin zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almaktadır. Kereviz nasıl kullanılır genelde hamilelikte kerevizin faydalarıemziren anne kereviz yiyebilir mi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, kereviz günde ne kadar tüketilmeli, gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Kerevizin faydaları ve zararları nelerdir bu konuya geçmeden önce kereviz ve nar kereviz çayı nasıl yapılır bahsetmekte fayda var.

Kereviz Nedir?

Kereviz maydanozgiller familyasından olup kökü toprak altında ve üst kısımda da yaprakları bulunmaktadır. Kereviz iki yılda yetişmektedir ve 1 metre uzunluğa kadar ulaşabilmektedir. Anavatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olmakta ve ülkemizde de hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Ekim ve mayıs aylarında hasat edilmektedir. Ekim ayında yapılan hasat yemeklerde kullanılan kereviz, mayıs ayında yapılan da tohumları içindir.

Kereviz Nasıl Kullanılır?

Kerevizin yaprak ve köklerinden yararlanılmaktadır. Öncelikle bitki kökleri yemek, yaprakları ise salata yapımında kullanılmaktadır. Kerevizin tohumu da mevcuttur ve bundan eter yağı, doğal ilaç ve çay yapılmaktadır.

Kereviz Çayı Nasıl Yapılır?

Kaynamış suyun içine bir miktar ezilmiş kereviz tohumu atılır ve demlenmeye bırakılır. Günde en fazla 2 kez olmak üzere bu çay tüketilir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Yapısındaki değerli vitamin ve mineraller sayesinde sağlık için çok fazla faydası bulunmaktadır.

 • Kereviz idrar sökücü, uyarıcı, iştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı faydaları da bilinmektedir.
 • Kerevizin kan akışını düzenleyici ve kanı zararlı maddelerden uzak tutma gibi özelliği de bulunmaktadır.
 • Hastalık derecesinde gaz problemi çeken insanların kereviz tüketmesi bu problemin önüne geçmektedir.
 • Kerevizin düzenli kullanımında ciddi derecede dikkat bozukluğu olan kişiler için fayda sağladığı görülmektedir.
 • Yapısındaki apoil maddesi sayesinde idrar yollarını temizlemektedir. Sinirleri yatıştırır ve vücutta tonik etkisi yaratır.
 • Kereviz gut, romatizma ve artrid rahatsızlıklarına da fayda sağlamaktadır.
 • Kerevizin bir tür afrodizyak olduğu da bilinmektedir.
 • Kereviz başta pankreas kanseri olmak üzere kanserli hücreleri durdurarak kansere karşı önlem almaktadır.
 • Phthalide bileşeni sayesinde kan basıncını düşürerek kolesterole karşı etki sağlamaktadır.
 • Yüksek orandaki lif sayesinde kereviz sindirim sistemini temizleyerek kabızlığı gidermektedir.
 • Gece yapmadan önce kereviz sapı suyu içerseniz bedeni rahatlatarak uykunuzun düzene girmesini sağladığını göreceksiniz.
 • Bu rahatlatıcı etkisi regl dönemlerinde ki sancılar içinde faydalı olmaktadır.

Kerevizin Zararları Nelerdir?

Kerevizin fazla kullanımında yüksek lif oranı sayesinde mide kramplarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda ishale de neden olabilir. Ya da zaten iyi bir idrar sökücü olması fazla kullanımında vücuttan fazla su kaybına neden olabilir. Bunun yanında elektrolit kaybına da yol açabilir.

Yapısında çokça bulunan A vitamini fazla kullanımda karaciğer ve sinir sistemi sorunlarına yol açabilir. Yine fazla kullanımından kaynaklı olarak potasyum fazlalığından kaynaklanan hiperkalemi’ye neden olabilir. Kerevizin cerrahı operasyonlardan en az 2 hafta önce kullanımının kesilmesi gerekmektedir.

 • Gebelik döneminde kereviz kullanımı

Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışarak kullanmanız önerilir.

Sonuç

Kerevizin faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle kereviz nedirkerevizin faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında kerevizin zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer verilmiştir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.