Kekik Yağının Faydaları ve Zararları

30.05.2016
1.202
Kekik Yağının Faydaları ve Zararları

Kekik yağının faydaları ve zararları. Kekik esansiyel yağı, kekik bitkisinin yapraklarının buharla damıtılmasıyla üretilmektedir. Bu yağ yemek pişirmede, aroma terapide ve kokularda sıklıkla kullanılmaktadır. Ağız gargaralarına sıkça katılır ve merhemlerde bir bileşen olarak vazgeçilmezdir. Kekik yağı antispazmodik, antibakteriyel ve balgam söktürücü gibi birçok terapötik özelliğe sahiptir ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etki yaratabilmektedir. Kekik yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Kekik yağı enfeksiyonlarla mücadele eder. Bu nedenle, göğüs ve boğazda yoğunlaşan soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığa yakalanmanın yaygın nedenleri arasında zayıflamış bir bağışıklık sistemi, uyku eksikliği, duygusal stres ve sağlıksız bir sindirim sistemi bulunur. Kekik yağı enfeksiyonları öldürme, endişeyi azaltma, vücuttan toksinleri atma ve sakinleştirme özelliklerine sahiptir. En iyi yanı, hepsinin doğal olması ve ilaçlarda bulunabilen kimyasalları içermemesidir.

Bakteri ve enfeksiyonlarla mücadele eder:

Kekik yağında bulunan karyofilin ve kamfen gibi bileşenler antiseptiktir. Bu nedenle, ciltte ve vücudun içindeki enfeksiyonları öldürür. Kekik yağı ayrıca antibakteriyeldir ve bakteri gelişimini engeller. Bu da kekik yağının bağırsak enfeksiyonlarına, cinsel organlarda ve üretrada oluşan bakteri enfeksiyonlarına, solunum sisteminde biriken bakterilere ve zararlı bakterilere maruz kalmış kesikler veya yaralara etki edebildiği anlamına gelmektedir.

Ağız sağlığını iyi gelir:

Kekik yağının, diş çürüğü, diş eti iltihabı, plak ve ağız kokusu gibi oral problemleri tedavi ettiği bilinmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile kekik yağı, ağız içindeki mikropları öldürmenin doğal bir yoludur. Bu nedenle oral enfeksiyonlarla mücadele ettiği için diş eti hastalığında doğal bir tedavi yöntemi haline gelir. Ağız kokusunu giderir. Kekik yağında bulunan ve aktif bir bileşen olan timol, dişleri çürümeye karşı koruyan bir diş macunu olarak da kullanılır.

Romatizma ile mücadele eder:

Romatizma, artrit ve gutun arkasında iki ana neden vardır. Birincisi dolaşımın yetersiz ya da tıkalı olması, ikincisi ise kan akışında ürik asit gibi toksinlerin konsantrasyonunun artmasıdır. Kekik esansiyel yağı, bu sorunların her ikisini de çözebilir. Bir diüretik olduğundan idrarı arttırır ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kekik yağı dolaşımı uyarır veya etkinleştirir. Böylece her iki şekilde de etkili olarak romatizma ve artrit gibi ilgili durumları iyileştirmeye destekçi olur.

İdrar söktürücüdür:

Kronik böbrek yetmezliği veya kandaki toksinlerin ve tuzların konsantrasyonunun artması nedeniyle vücutta biriken sudan muzdarip olanlar bu esans yağından yararlanabilmektedir. İdrarı arttırır ve fazla su, tuz ve toksinleri vücuttan atmada yardımcı olur. Bu kilo vermeye, kan basıncını düşürmeye, yağları azaltmaya ve sindirimi de geliştirmeye oldukça destek olmaktadır.

Gaz gidericidir:

Karında ve bağırsakta oluşan gazlar göründükleri kadar masum değildir. Etkileri sadece hoş olmayan kokularla sınırlı değildir. İştahınızı ve uykunuzu bozar, tansiyonunuzu yükseltebilir, kalbinize tehdit oluşturabilir, mide ağrıları, kramplar, kusma, baş ağrısı ve mide bulantısı verebilirler. Bazı aşırı durumlarda, aşırı gaz hayatınızı tehlikeye atabilir. Gaz giderici ve antispazmodik olarak kekik uçucu yağı gazı aşağı doğru iterek, çıkmasını ve tekrar birikmemesini sağlar.

Stresle mücadele eder:

Kekik uçucu yağı doğal bir tedavi yöntemi olduğu için stres ve huzursuzluğun azaltılmasında etkili bir yol olabilmektedir. Yağ, vücudu rahatlatır ve akciğerler, damarlar ve zihnin açılmasına yardımcı olur. Vücut açılırken, daha iyi çalışmaya başlayabilir, gerginliği serbest bırakabilir, kaygıyı uzaklaştırabilir ve huzurlu bir rahatlama ortamı sağlayabilir. Birçok araştırmacı, yağın doğal bir antidepresan olarak da etkili olduğunu keşfetmiştir.

Zihni canlandırmaya yardımcı olur:

Kekik uçucu yağı aynı zamanda doğal bir bellek güçlendirici olarak görev yapar. Kekik yağının aromaterapinin bir parçası olarak kullanılması, bireyin konsantrasyon ve beyin gücünü artırmasına yardımcı olabilmektedir. Böylece iş verimliliğini ve yaratıcılığı geliştirir. Yağın uyarıcı olma özellikleri sadece kan dolaşımını iyileştirmek ve metabolizmayı arttırmak için mükemmel olmasıyla kalmaz, aynı zamanda odaklanmayı teşvik etmeye ve zihni yeniden canlandırmaya da yardımcı olabilir.

Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir:

Kekik esansiyel yağı, birkaç yolla eklemler ve kaslara yardımcı olur. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaktadır, bu nedenle hareket etmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda etkilenen bölgedeki ağrıları da hafifletir. Ayrıca vücuttan istenmeyen toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu toksinler birikerek eklem ağrısı, kas ağrısı ve sertleşmesine neden olabilmektedir. Kekik yağı bu toksinleri azaltarak ve yok ederek hem ağrıyı ortadan kaldırmakta hem de hareket kolaylığı sağlamaktadır.

PMS belirtilerini hafifletir:

Kekik yağı regl ile ilgili semptomların çoğunu rahatlatmaya yardımcı olur. Menstruasyonun düzenlenmesine etki eder, ayrıca PMS ile bağlantılı olan kramp ve şişkinlikten kurtulmaya yardımcı olur. Mide bulantısını, ruh hali değişimlerini ve yorgunluğun azaltılmasını sağlar. Östrojen hormonunu uyaran kekik yağı, pek çok kadının muzdarip olduğu PMS semptomlarının çoğunu azaltır. Kekin birçok kadında menopoz başlangıcını geciktirmesiyle de bilinmektedir.

Kalp sağlığına iyi gelir:

Kalp rahatsızlıkları endişe verici bir oranda arttığında, kekik esansiyel yağının yararlı özelliği oldukça önemli olabilir. Bu özel yağ kalp için son derece terapötiktir. Kapakçıkların düzgün çalışmasına yardımcı olur, aynı zamanda bir antispazmodiktir. Damarların yanı sıra arterleri de yatıştırır ve bu nedenle kalp üzerinde stres yaratan kan basıncını düşürür. Ayrıca, bir tonik olduğu için kalp atışlarını güçlendirir. Temelde, kekik esansı yağı, kalp sağlığına her yönden etki ederek faydalı olan bir yağdır.

Kan basıncına etki eder:

Kekik yağının kokularını teneffüs etmek dolaşımı artırmaya yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle baygınlığa neden olan düşük kan basıncına sahip kişiler kekik yağından faydalanabilir. Kekik yağının bu özelliği, kan basıncını daha da artıracağı için hipertansiyondan muzdarip insanlar için tehlikeli hale gelebilir.

Cilt lekelerini hafifletir:

Kekik uçucu yağı cilt üzerindeki problemleri hafifletmek için mükemmel bir yağ olabilir. Yağ sahip olduğu bu özellikle sayesinde, vücudunuzdaki istenmeyen lekelerle birlikte yara izlerini gidermek için de faydalı olabilmektedir. Bu cilt lekelerine cerrahi izler, kaza sonucu oluşan yaralanmalar, akne, suçiçeği, kızamık ve yaraların neden olduğu lekeler de dâhildir.

Saç sağlığına iyi gelir:

Saçlarınızın sağlığını geri kazanmak için herhangi bir uçucu yağ ile seyreltilen kekik yağıyla saçlarınızı ovmayı düşünebilirsiniz. Saç foliküllerine etki edebilen kekik yağı, saç büyümesini teşvik etmektedir. Aynı zamanda saçları daha parlak ve sağlıklı kılan besinleri de temin etmektedir. Kekik esansı yağı saç derisine faydalı olmasının yanı sıra kepekten de arındırmaya yardımcı olabilir.

Kekik Yağının Zararları

Kekik yağı seyreltilmiş olarak kullanılsa bile alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yağı kullanan bazı kişiler ciltte dermatit veya iltihap yaşayabilir. Biberiye veya nane yağlarına alerjisi olan insanlar kekik yağından da uzak durmalıdır. Özellikle herhangi bir hastalıktan muzdarip olduysanız veya belirli ilaçları kullanıyorsanız, bu yağı kullanmadan önce bir doktora ya da esansiyel yağlar hakkında bilgili herhangi birisine danışın.

Tavsiyeler

  • Yorgunluğu gidermek için banyo suyuna 2 damla kekik yağı ekleyebilirsiniz.
  • Menstrüel krampları gidermek için 2 damla kekik yağı ve eşit miktarda taşıyıcı yağ ile karnınızı ovabilirsiniz.
  • Bir gargara olarak kullanmak için, suya 2 damla kekik yağı ekleyip gargara yapabilirsiniz.
  • Tıkanmış burun kanallarını açmak için, 2 damla kekik yağı soluyabilirsiniz veya buharın teneffüs edilmesi için sıcak suya ekleyebilirsiniz.
  • Ayak mantarını öldürmek için, sıcak su ile dolu olan ayak banyosuna 5 damla kekik yağı ekleyebilirsiniz.
  • Enfeksiyonları ve kızarıklıkları öldürmek için, 2 damla kekik yağını gereken bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Dolaşımı artırmak için, günlük olarak 2-3 damla kekik yağını soluyabilir ya da vücudunuza sürebilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem