Kayısı Yağının Faydaları ve Zararları

21.05.2020
1.091
Kayısı Yağının Faydaları ve Zararları

Kayısı yağının faydaları ve zararları konulu yazımızda sizler için yararlı bilgiler sunmak istiyoruz. Kayısı yağı konulu makalemizde kayısı yağı nedir ne işe yarar, kayısı yağının faydaları nelerdir detayları vereceğiz. Ayrıca merak konusu olan kayısı yağının cilde ve saça faydaları nelerdir içeriğimizde mevcuttur. Kayısı yağı kullananlar kayısı esansiyel yağı hakknda çeşitli sorular yöneltmektedir, bu sorulara da yanıt vermeye çalıştık.

Kayısı Yağı Nedir?

Kayısı yağının faydaları en çok cilt açısından önemlidir. Kayısı yağı, kayısı çekirdeğinden üretilir ve cilt sağlığı konusunda çok faydalı bir yağdır. İçerisinde bulunan maddeler cildin sıkılaşıp daha gergin hale gelmesine katkıda bulunur. Cildimizin daha sağlıklı görünmesi için bazı yağlara ihtiyacı vardır ve kayısı yağı bunları içerir. Bu yağı kullanarak cildinizin renk tonunun dengelenmesini de sağlayabilirsiniz.

Kayısı Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu kadar faydalı bir yağı herkes cildi için kullanmak ister. Kayısı yağı nasıl kullanılır sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz. Pek çok diğer yağa göre oldukça hafif ve ince bir yağ olan kayısı yağı hem yüz hem de diğer bölgeler için rahat bir şekilde kullanılabilir. Temizlenmiş bir yüze ince bir tabaka halinde kayısı yağı sürüp bir süre bekletebilirsiniz. Bunun dışında cilde iyi gelen diğer yağlarla birlikte de uygulayabilirsiniz. Nemlendirici ya da yüz temizlik toniğine de ekleyebilirsiniz. Kayısı yağının bir diğer faydası saçlarla ilgilidir. Şampuanınıza bir kaç damla kayısı yağı eklerseniz daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz. Öte yandan salata ve yemeklerinize biraz eklerseniz kalp ve damar sağlığına katkı da sağlar.

 • Kayısı Yağı ile Peeling: Esmer şeker ve kayısı çekirdeği yağı ile hazırlayacağınız karışım cildiniz için doğal peeling görevi görecektir. Uyguladıktan birkaç dakika sonra cildiniz yumuşar ve parlak bir görünüme kavuşur.

Kullanımı: 3 damla kayısı yağı, 1 bardak suya karıştırılarak dahili olarak kullanılabilir. Harici kullanımlarda ise parmaklarınıza damlatacağınız az miktarda kayısı çekirdeği yağı ile cildinize masaj uygulayabilirsiniz.

 • Kayısı Yağı Saçlar İçin: Parmak uçlarınıza birkaç damla kayısı çekirdeği yağı damlatarak saç uçlarınıza yedirin. Saçlarınız kırılmayacak ve daha canlı görünecektir. Kayısı yağı ile akşam saç derisine 20 dakika masaj yaptıktan sonra saçlar bone ile sarılır ve sabah olduğunda saçlar temizlenir.

Kayısı yağına karşı alerjiniz olup olmadığını uygulama öncesi test etmelisiniz. Bir miktar kayısı çekirdeği yağını kolunuzun iç kısmına damlatarak 1 saat bekleyin. Kolunuzda kızarıklık, kaşıntı veya kabarmalar oluştuysa kayısı çekirdeği yağı ile cilt bakımı uygulamayın.

Kayısı Yağının Faydaları

Merak edilen konulardan bir diğeri ise acı kayısı çekirdeği yağı faydaları konusudur. Bu yağın en önemli özelliği kanser hücrelerin gerilemesine katkıda bulunmasıdır. Yapılan araştırmalara göre kanser hücreleri acı kayısı yağı sayesinde gerilemeye başlıyor. Vücudumuzda bulunan sağlıklı hücreler de bu yağ sayesinde besleniyor. Sadece bununla da bitmiyor. Acı kayısı çekirdeği yağı yüksek tansiyon, kabızlık ve selülitlere iyi gelmesiyle de tam bir şifa kaynağı. Doğrudan yemeklerinize katarak kullanırsanız bu faydalarından da yararlanabilirsiniz.

Cilt problemleri kadınlar için çok büyük bir sorun. Karşılaştığımız herkes öncelikle gözlerimize ve yüzümüze bakar. Eğer solgun ve cansız bir cildiniz varsa gerçekten hastalıklı ve yorgun bir ifade verebilirsiniz. Kayısı yağı bunun önüne geçmek için çok iyi bir yardımcı. Pek çok pahalı cilt kremi ve kozmetik ürününün yerine kullanabilirsiniz. Çok daha ekonomik ve de etkili olan bu yağı güvenilir ve soğuk sıkım olarak üreten bir yerden satın alabilirsiniz.

Yaşlanmaya Karşı Kayısı Yağı

A ve E vitamini eksikliği cildimizin en temel yaşlanma sebeplerinden birisidir. Kayısı yağı her ikisini de bol miktarda içerdiği için cildin daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Bunun yanında bazı yağ asitleri de cildin gençleşmesi için gereklidir. Kayısı yağı yağ asitleri açısından da zengindir. Egzama ve bazı cilt problemlerinden kurtulmak için de kayısı yağı kullanabilirsiniz. Hem pürüzsüz hem de çok daha genç bir cilt için kayısı yağını kullanabilirsiniz.

Kayısı Yağı Sivilcelere İyi Gelir mi?

Kayısı yağı sivilcelere iyi gelir mi sorusu da çok merak ediliyor. Kayısı yağı sivilceler dâhil olmak üzere, hemen her türlü cilt problemine iyi gelir. Bu yağı belirli aralıklarla yüz temizliğinden sonra yüzünüze uygularsanız hem siyah noktalara hem de sivilcelere faydası olduğunu görebilirsiniz. Önemli olan nokta yağın az kullanımı ve en çok haftada iki kere uygulanmasıdır. Ayrıca oldukça ince bir tabaka halinde sürmeniz gerekiyor. Yüzünüzdeki renk tonu, sivilce, güneş lekesi ve açık gözenekler gibi konularda faydasını görebilirsiniz.

Kayısı Yağının Tırnaklara Faydası

Tırnak bakımı özellikle kadınlar için önem taşımaktadır. Kayısı yağı tırnak bakımında etkildir ve faydalıdır.

 • Tırnakların çabuk uzamasına yardımcı olur
 • Tırnakları güçlendirir kırılmaları minimize eder
 • Pürüzsüz bir görünüm kazandırır
 • Tırnak rengine pembemsi bir görünüm kazandırır.

Kayısı Yağının Cilde Faydaları

 • Kayısı Yağı Cildi Sıkılaştırır

Kayısı yağı cildi sıkılaştırır mı? sorusu da kadınların merak ettiği konulardan birisi. Kayısı yağı içerisinde bulunan yağ asitleri ve mineraller sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu kolajen dengesini kazanmasına yardımcı olur. Bu sayede sarkma ve kırışıklık gibi sorunların önüne geçebilir. Eğer düzenli spor yapıyorsanız, spordan sonra vücudunuza kayısı yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu sayede cildiniz daha çok sıkılaşmış olur. Düzenli olarak kullanırsanız bir ay içerisinde farklılıkları görebilirsiniz.

 • Cilt Sarkmalarına İyi Gelir

Yaşımız ilerledikçe sarkan cildimiz hepimizin en büyük problemlerinden birisidir. Ama aslında cildimiz yaşımızın ilerlemesinden çok nem dengesinin ve kolajen dengesinin alt üst olması ve kolajenin azalmasından dolayı sarkar. Bu durum cilt kaslarının gevşemesine neden olur. Kayısı yağının bu kaslar üzerinde etkili olduğu biliniyor. Yüzünüzde ve cildinizin diğer yerlerinde kullanarak cilt sarkmasının önüne geçebilir ve yaşlanma belirtilerini engelleyebilirsiniz.

 • Kayısı yağının Besleyici Özellikleri

Cilt ve saç için çok önemli besleyici asitler ve yağlar içeren kayısı yağı mucizevî etkilere sahiptir. Birçok saç kreminin ve de cilt bakım ürününün içerisinde bulunan bu yağ sayesinde hem cildiniz hem de saçlarınız parlaklık kazanabilir. Bu yağın faydalarından yararlanmak için düzenli kullanmanız ve çok abartmamanız yeterlidir. Yani az miktarda kullanılması faydalanmak için yeterlidir.

 • Kırışıklık Giderir

Kırışıklık giderici kayısı yağı konusunda önemli olan kayısı yağının içeriğidir. Kayısı yağı bol miktarda A vitamini içeriyor. Üstelik güçlü bir betakaroten, magnezyum ve de kalsiyum kaynağıdır. Bütün bu özellikler, onu çok önemli bir nemlendirici ve kırışıklık savaşçısı yapıyor. Çünkü cildimiz nem kaybı, kolajen ve de nem dengesinin alt üst olması nedeniyle kırışıp sarkıyor. Bütün bu eksikler onun hızla yaşlanmasına neden oluyor. Kayısı yağı gerçekten bu konuda size yardımcı olabilir.

 • Kayısı Yağı Kirpik Uzatır

Kadınlar için önemli olan sorulardan birisi de kayısı yağı kirpik uzatır mı sorusu. Güçsüz kirpikler, hızla dökülüp çok daha az kirpiğiniz olmasına yol açar. Ama saçlara canlılık ve güç kazandırdığı bilinen kayısı yağı kirpiklerinize de canlılık verir ve dökülmesini engeller. Kayısı yağının bunun dışında kirpik çıkmasına da katkı sağladığı biliniyor. Canlı, belirgin ve çok daha güçlü kirpiklere sahip olmak isterseniz kayısı yağını az miktarda kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. Gözünüze kaçmaması ve miktarının abartılmaması şarttır.

Kayısı Yağı Cildi Sıkılaştırır Mı?

Kayısı yağı cilt sıkılaştırmada önemli yer tutar. Cildin ihtiyaç duyduğu yağ gereksinimlerini giderir ve renk tonunun eşit kalmasını sağlar. A ve B vitaminleri içerir ve yaşlanma etkilerini azaltır. Ciltte oluşan egzama ve cilt hastalıklarına karşı etkilidir.

Kayısı Yağı Saça Faydaları

Kayısı yağı saç için nasıl kullanılır sorusuna doğrudan saçınıza sürmeyerek diye yanıt verebiliriz.

 • Saçların canlanmasına katkıda bulunan kayısı yağı doğrudan saç derisine sürülürse deriyi tahriş edebilir.
 • Bu yüzden önerilen şey az miktarda kayısı yağının şampuana ya da saç temizleyicilerine eklenmesidir.
 • Daha sonra bol suyla yıkanmalıdır.
 • Saçlarınıza canlılık katmasının yanında dökülmelerin önüne geçer.
 • Ayrıca saçın açılıp kolay taranmasına da katkıda bulunur.

Kayısı Yağı Kullananlar

Kayısı yağını sağlık için kullanacaksanız yani kanser, kabızlık ya da yüksek kolesterol için kullanacaksanız doktorunuzun tavsiyelerini de dikkate almanız gerekiyor. Çünkü gereğinden fazla alınması problemlere yol açabilir. Salatalar için kullanacaksanız oldukça az miktarda kullanmalısınız. Öte yandan cildiniz, saçınız ya da kirpikleriniz için kullanımında hemen hemen hiç bir risk yoktur.

Kullanan kişiler kirpiklerinin canlandığını, saçlarının parlaklık ve güç kazandığını ve cildinin çok daha iyi göründüğünü belirtiyor. Hem yaşlanma belirtilerine karşı güç kazanmak hem de çok daha canlı ve parlak bir cilde kavuşmak için kayısı yağı çok önemli bir yardımcı.

Bu yağı kullanırken düzenli kullanmalı ve talimatlara uymalısınız. Pek çok konuda önemli bir şifa kaynağı olan kayısı yağı size iyi gelecektir. Çok daha yüksek fiyatlı ürünler yerine sadece kayısı yağıyla cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Ayrıca diğer yağlarla birlikte kontrollü bir şekilde de kullanabilirsiniz.

Kayısı Yağının Zararları

Kayısı yağının zararı var mıdır sorusu sıkça dile getirilir. Tüm bitkisel yağlarda fazla kullanımlarda yan etkiler görülebilir. İçerdiği amygdalin fazla kullandığınızda vücutta siyasin adında zehirli bir maddeye dönüşecektir. Fakat düzenli ve az kullanımlarda herhangi bir zararına rastlanmamaktadır.

Kayısı Yağı Fiyatı

Peki bir çok fiyatı olan bu yağın fiyatı ne kadar? Online mağazalar ve aktarlarda  15-50 Tl fiyat aralığında bulabilirsiniz.

Kayısı Yağı Soru ve Cevap

Şimdi de kayısı yağı kullananların sorularına geçelim.

Kayısı Yağı Saça Nasıl Sürülür?

2-3 damla kayısı yağını parmak ucunuza damlatarak saçlarınıza yediriniz. Akşam saatlerinde kayısı yağıyla masaj yaptıktan sonra saçınıza bone takıp sabah olduğunda çıkarılarak saçlar yıkanır.

Kayısı Yağı Güneşten Korur Mu?

Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma özelliği vardır. Güneş lekeleri oluşumunu engellemek için kayısı yağını yüzünüze ve cildinize iyice yediriniz.

Kayısı Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Kayısı yağı kıl köklerini beslediği için aşırı kullanımlarda tüylenmeye neden olabilir. Kirpik bakımı için idealdir.

Kayısı Yağı Yüze Sürülürmü?

Kayısı yağı özellikle cilt lekeleri için yüz bölgesinde kullanılabilir. Sadece fazla kullanımdan kaçının tüylenmelere neden olabilir.

Kaynaklar

 • Kayısı yağı nasıl kullanılır?
 • Kayısı yağı sivilcelere iyi gelir mi?
 • Kayısı yağı cildi sıkılaştırır mı?
 • Kayısı kremi ne işe yarar?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem