Karnabaharın Faydaları ve Zararları

20.08.2015
625
Karnabaharın Faydaları ve Zararları

Karnabaharın faydaları ve zararları nelerdir? Karnabahar kendine has tadı olan bir sebzedir ve yemeklerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Tadıyla çok iddialı bir sebze olduğu söylenemez ama sağlık açısından faydaları söz konusu olduğu zaman mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında olduğunu söylemek mümkün.

Karnabahar turpgiller ailesindendir. Sağlık açısından bir çok faydası olan karnabahar beyaz çiçekli bir sebzedir. İçerdiği sülfür bileşeni toksinleri nötralize eder bunun sonucu olarak karaciğere inanılmaz fayda sağlar.

C ve K vitamini açısından zengin olan karnabahar, float, niasin, pridoksin, riboflin, tiamin içerir. Bunların yanında sodyum ve potasyum içermektedir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, bakır gibi mineraller de içermektedir.

Karnabahar sağlık açısından çok faydalı bir besin kaynağıdır. Kalp sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler içermektedir, kemik sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Gebelik döneminde kadınların güvenle tüketebileceği ve çok fayda göreceği nadide besinler arasındadır. Çok zengin kalsiyum ve mineral kaynağı olması karnabaharı her yaştan insanın güvenle tüketebileceği temel besin ve şifa kaynağı haline getirmiştir.

Karnabahar Kalp Sağlığını Korur: Karnabahar, kalp sağlığı için inanılmaz faydalı bir sebzedir. Bunun bir sonucu olarak kalp ve kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı olur.

Karnabahar Kolesterolü DüşürürKarnabahar beslenme için çok faydalı olan lifler açısından çok zengindir. Lifler ayrıca kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

Karnabahar Bağışıklık Sistemini KurarKarnabahar da antioksidanlar içerir. Antioksidanların sağlık açısından birçok faydası vardır ve  bağışıklık sistemini zayıf duruma düşüren serbest radikallerin verdiği tahribatı giderir ve serbest radikalleri bünyeden atar.

Karnabahar Gebelik Döneminde FaydalıKarnabahar gebelik sırasında kadınlara yardımcı olur. Karnabahar folik asit açısından zengindir ve aynı zamanda vitamin A ve vitamin B gibi vitaminleri de bol miktarda içermektedir, bunun bir sonucu olarak hücrelerin büyümesine yardımcı olur. Böylece anne karnında ceninin sağlıklı bir şekilde gelişmesine inanılmaz katkıda bulunur.

Karnabahar Kalsiyum DeposudurKarnabahar ayrıca sağlık açısından yararları olan kalsiyum içerir. Kalsiyum, güçlü sinir uyarılarının iletimi gibi birçok önemli fonksiyonlarıın sağlıklı şekilde yerine getirilmesinin yanında bizim kemik ve diş sağlığımızı koruması adına da önemlidir.

Karnabaharın İçerdiği Zengin Mineralerin Faydaları: Karnabaharın içerdiği zengin mineraller birçok açıdan sağlığımıza katkıda bulunmaktadır. Karnabaharın içerdiği en zengin mineraller çinko, manganez, fosfor, magnezyum, selenyum ve sodyumdur.

  • Çinko, yaraların iyileşmesi ve yeni hücre yapımında yardımcı olur.
  • Magnezyum, kemiklerin normal çalışması için gerekli olan hormonları üretir paratiroid bezine yardımcı olur.
  • Fosfor, kemikleri güçlendirmek için yardımcı olur.
  • Selenyum, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması için yardımcı olur.

ör. Sodyum, vücutta sıvıları dengelemeye yardımcı olur.

  • Manganez enzimlerin oluşması ve sağlıklı çalışması için yardımcı olur.

Karnabahar Kanser Riskini AzaltırAkciğer kanseri, göğüs kanseri, mesane kanseri başta olmak üzere karnabahar birçok kanser türüne yakalanma riskini azaltabilir.

Karnabahar Kilo Vermeye Yardımcı OlurKarnabahar bize kilo verme noktasında yardımcı olur. Karnabahar yağ yakmak için önemli bir unsur olan C vitamini içerir. Bunun dışında yağ yakmaya yardımcı olan bol miktarda folat içermektedir. Bir fincan karnabahar yaklaşık 30 kalori içermektedir. Bu sınırsız miktarda yenilebilen nişastalı maddelerden birisi olduğu anlamına gelir.

Karnabahar Vücut Sistemini Detokslar:  Karaciğer enzimlerini aktif hale getirmek için vücuda yardımcı olur. Bu da ayrıca bünyedeki birçok organın sağlığını korumaya yardımcı olur.

K Vitamini Deposu Karnabahar:  Vücudumuzdaki K vitamini miktarını arttırmak için, karnabahar tüketimini de arttırmamız gerekir. K vitamini özellikle kemik sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Yaşlıların yanında çocuklarında kemik ve iskelet sağlığını koruması için güvenle tüketebilecekleri şifa kaynağıdır.

Karnabaharın Cilde Faydaları

Bir sebze olarak karnabahar, zinde ve sağlıklı kalmak için düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Karnabahar bunun yanında cilt ve saç sağlığı için de önemli bileşen vitamin ve mineraller içermektedir.

C vitamini ve manganez, karnabaharda bolca bulunan, güçlü antioksidanlardır. Antioksidanlar, kandaki oksijen miktarını arttırmak ve metabolizmayı korumak için önemlidir. Sağlıklı ve hızlı metabolizma kolayca sindirimi ve gıdalardaki tüm besinleri elde etmek için  yardımcı olurlar. Daha fazla oksijen kandaki toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Kanınızdaki toksik maddelerin miktarı düşükse cilt sağlıklı olur. Sağlıksız cilt belirtileri akne, kırışıklık, koyu lekeler, siğiller, benler ve döküntüler vesilesi ile ortaya çıkar.

Bu belirtileri yaşıyorsanız, bazı sert önlemler alma zamanıdır. Karnabahar bu cilt problemlerinden kurtulmak için yardımcı olabilir. Düzenli olarak karnabahar tüketimi cilt problemlerini çözmenin önemli bir parçası haline gelebilir.

Karnabaharın Saça Faydaları

Saç kişinin kişiliğinin önemli ve çekici özelliklerinden sadece bir tanesidir. Saç dökülmesi kadın ve erkekler için akabinde birçok sorun meydana getirmektedir. Bazı saçların dökülmesi ırsi olurken bazı durumlarda saç dökülmeleri bazı vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde olmadığının en bariz göstergesidir. Bu yüzden birçok meyve ve sebze tüketimi yanında karnabaharın da düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Böylece saç sağlığı için bünyenin ihtiyaç duyduğu besinler alınmış olur.

Düzenli olarak karnabahar tüketimi saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Doğal olarak karnabaharda bulunan vitaminler, mineraller ve diğer gerekli besinlerin A vitamini, E vitamini, C vitamini, K vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, manganez, çinko, katı yağlar, niasin, bakır ve demir sağlık açısından hayati önem taşımaktadırlar.

Düzenli olarak karnabahar tüketimi sadece saç sağlığını korumakla kalmaz aynı zamanda dökülen saçların yeniden ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Ayrıca düzenli olarak karnabahar tüketimi kafa derisi sağlığının korunmasına da yardımcı olabilmektedir. Kuru, kaşınan ve deri dökülmesi yaşanan kafa derisi sağlığını korur ve bu tür sorunlardan kurtulmamıza yardımcı olabilir.

Karnabaharın Zararları

Karnabahar sağlık açısından özellikle gebe ve emzirme döneminde olan kadınlar için çok faydalı olan besinlerden bir tanesidir. Karnabaharın yan etkileri genelde aşırı şekilde tüketimden kaynaklanmaktadır. Karnabaharın olası zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Karnabahar aşırı tüketildiğinde kompleks karbonhidratlar içerdiği için gaz oluşmasına neden olabilir.
  • Ürik asit içeren karnabahar, fazla tüketilmesi durumunda bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum gut ve böbrek taşı sorunları yaşayanlar için problemin daha fazla artmasına neden olabilir.
  • Hassas bünyeye sahip insanlarda aşırı tüketilmesi durumunda bazı alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Bu tür bünyeye sahip kişilerde kaşıntı, nefes daralması gibi sorunlara neden olur, bu durumda tüketimi durdurulmalı ve tıbbi destek alınmalıdır.

Tavsiyeler

Karnabahar hemoglobin gelişimini teşvik eden kükürt ve silisyum içermektedir. Bunların dışında içerdiği birçok mineral ve vitaminler yardımıyla sağlığımıza çok geniş bir yelpazede yardımcı olmaktadır. Bu yüzden karnabaharın her yaştan insanın düzenli olarak tüketmesinde fayda var.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem