Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

A+
A-
Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu yazı karın ağrısına ne iyi gelir faydalı bilgiler içermektedir. Karın ağrısına kesin çözüm arayanlar şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına ne iyi gelir evde tedavi, çocuğun karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına ne iyi gelir üşütme, soğuk algınlığı karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına ne iyi gelir içecek, ishal ve karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısı mide bulantısı sorgulaması yapmaktadır.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın ağrısı pek çok kişinin yaşamış olduğu ve çeşitli sebeplerde dolayı karşılaşabileceğiniz bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Fakat bu durum çoğu zaman tıbbi bir problem olmamaktadır ve bu sebep ile de özel herhangi bir tedavi uygulanmasına ihtiyaç duyulmadan zaman içerisinde kendi kendine geçmektedir. Diğer yandan, eğer çok daha ciddi ağrılar ve daha ciddi durumlar söz konusu ise, bu ağrı durumunun nedeni tespit edilir ve nedeninin tespit edilmesi durumunda, uygulanacak olmuş olan tedavi yöntemleri alanında uzman doktor tarafından belirlenmektedir.

 • Karın Ağrısının Tanısı

Karın ağrısı sorunu eğer aralıklar halinde sürekli olarak devam eden bir ağrıysa ve aynı zamanda kişinin günlük aktivitelerini yapmasını kısıtlıyor ve hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa, uygun bir tedavi yönteminin uygulanması için altta yatan tıbbi sebebin asıl nedeninin öğrenilip, tespit edilmesi ve tedavi sürecine başlanılması gerekmektedir. Bu durum için en basit şekilde başlangıç tespit için, muhtemelen doktor tarafından bir takım muayeneler yapılacaktır. (Fizik muayenesi ) yapılacaktır. Sorunu yaşayan hastanın karın bölgesi,  kalbi ve akciğerleri pek çok test ile dikkatli bir şekilde incelenecektir.

 • Karın Ağrısı Ameliyatı

Karın ağrısının nedenleri arasında bulunan bir takım tıbbi durumlar doktor tarafından cerrahi işlemler uygulanması gereken durumlardır. 

Bu durum için bazı örnekler de şu şekildedir :

 • Apandisit ya da safra kesesini üzerinde olan bir takım enfeksiyon söz konusu ise belirli bir gözlem yapıldıktan sonra uygunsa kişilere cerrahi müdahale yapılarak, ameliyat uygulanabilmektedir.
 • Karın ağrısı sorunu eğer bağırsak tanıklığı sebebi ile oluşmuşsa, bu tıkanıklığın nedenini ortadan kaldırmak amacı için cerrahi ameliyat gerekli olabilmektedir.
 • Karın ağrısı, bağırsak üzerinde ya da mide üzerinde gelişmiş olan bir yırtık ya da herhangi bir delinme sonucu oluşmuş ise, derhal bir ameliyatın uygulanması söz konusu olabilmektedir.

Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Karın ağrısı sorununu tedavi etmek ve bu ağrı ile kolay bir şekilde baş edebilmek için başvurulabilecek doktorlar, altta yatan nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. İlk aşamada başlangıç olarak aile hekimine başvurulabilmektedir. Sonrasın da ise eğer doktorunuz yönlendirirse bir gastroenterolog ya da jinekolog veya doktor tarafından cerrahi bir uzmana başvurmanız gerekebilir ve tedavi sürecini bu bölümlerde ki doktorlar devam ettirebilmektedir.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı için evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemler şunları içermektedir:

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

 • Elma Sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorununu tedavi etmek amacı için kullanılan bir besindir. Neredeyse her derde deva olabilen doğal elma sirkesi, özellikle gaz sorunu ve hazımsızlık problemi gibi sindirim sistemi sorunları sonucu oluşan karın ağrısı sorununu büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı dır. Doğal elma sirkesi aynı zamanda bir antibiyotik gibi çalışmakta ve mideyi büyük ölçüde yatıştırmaktadır. Aynı zamanda  sindirim sürecini de hızlandırarak geliştirmektedir.

 • Yoğurt

Yoğurt içerisinde bol miktarda bulunan probiyotikler sağlıklı sindirim sürecini besleyen sağlıklı bakteriler olarak bilinmektedir. Yoğurt içeriisnde bol miktarda bulunmuş olmasından dolayı gün içerisinde yoğurt tüketmek tedavi sürecini hızlandırarak tedaviyi desteklemektedir. Bilinen en iyi probiyotiklerden biri olan yoğurt, genel olarak mide sağlığı için oldukça faydalı bir etken olabilmektedir. Hazımsızlık sorunu , halsizlik gibi karın ağrısı sorunu nedenleri için de benzersizdir.

 • Isıtma yastığı ya da sıcak su torbası

Karın ağrısı sorununu büyük ölçüde hafifletmenin bir diğer yolu da, ağrının yoğun olduğu karın bölgesine bir süre sıcak su torbası ya da ısıtma yastığı yerleştirmektir. Yerleştirilen bu sıcak su torbası ve ısıtma yastığı çok sıcak olmayacak şekilde, bu yöntemi  yaklaşık 20 dakika boyunca bekletmek, kasları büyük ölçüde gevşetmeye ve oluşmuş olan ağrıyı da büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Sıcak banyo

Gün içerisinde yapılan sıcak su banyoları, kasları gevşetmek için oldukça etkili ve mükemmel bir yoldur. Gevşeyen bu kaslar ve rahatlayan bir zihin aynı zamanda karın ağrısı sorununu da ortadan kalkmasına etki göstererek yardımcı olabilmektedir.

Bu toksinlerden kurtulmak için banyo suyuna epsom tuzu da ekleyebilir ya da rahatlatması için lavanta yağı ya da nane yağı damlatabilirsiniz. Aynı zaman da antiinflamatuar yağları tercih etmekte de büyük  fayda vardır.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal

Nispeten daha basit olan ve herhangi bir sağlık tehlikesi taşımayan karın ağrıları sorununu hafifletmek için uygulanabilecek bir takım doğal yöntemler şu şekildedir:

 • Ağrıyı hafifletmek ve dindirmek amacı için sıcak su torbası, ısıtma yastığı ya da ılık su banyosu uygulanabilmektedir.
 • Bazı antiasitler, asit reflüsü sorununu ya da benzeri mide içeriği kaynaklı rahatsızlıkları rahatlamak amacı için sık sık kullanılabilmektedir.
 • Asetaminofen içeren bir takım ilaçlar doktorun da  teşhisinden sonra reçete etmesi ile uygun şekillerde kullanılabilmektedir. Bir  diğer yandan, özellikle karaciğer ve akciğer hastalığı gibi ciddi bir takım rahatsızlıkların söz konusu olması durumunda, bu ilaçlar sık sık alınmamalıdır.
 • Karın ağrısı sorunu mide ya da bağırsak ülseri gibi problemler sebebi ile yaşanıyorsa, aspirin veya ibuprofen ilaçları ağrıyı çok daha da kötüleştirebilmektedir. 

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Zencefil

Neredeyse meydana gelen tüm sindirim sistemi sorunları için faydalı olduğu bilinen zencefil bitkisi, karın ağrısı problemini azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabilecek antiinflamatuar özellikler içermektedir. Aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidan olan bu bitki, menstürasyon, PMS, kabızlık sorunu, hazımsızlık sıkıntısı, gaz sancısı, divertiküler gibi problemler sonucu oluşan ağrıyı da büyük ölçüde hafifletmektedir.

 • Rezene

Rezene bitkisi, gaz sorunu ve hazımsızlık problemi gibi bir takım sindirim problemlerini hafifletmek için benzersiz bir bitkidir. Gaz giderici, idrar söktürücü, ağrı hafifletici, azaltıcı ve antimikrobiyal olan rezene tohumları karın ağrısı sorununu hafifletmek için sık sık tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

 • Papatya

Papatya pek çok sağlık sorunu  problemine kullanılan ve oldukça etkili olan bir bitki olarak bilinmektedir. Bu mucizevi bitki özellikle menstürasyon sebebi ile olan karın ağrısını büyük ölçüde azaltmak için faydalı olan bir bitkidir. Diğer bir yandan, hem antienflamatuar hem de antispazmodik olduğu için divertiküler gibi bir diğer karın ağrısı sorunu nedenleri için de oldukça etkili bir seçenek olabilmektedir.

 • Nane

Nane, mide üzerinde yaşanan bir takım problemler sebebi ile olan karın ağrısı sorununu büyük ölçüde hafifletebilmektedir. Sindirim sisteminde bulunan kasları büyük ölçüde gevşetebilen etkisi nedeni ile oldukça etkili olan nane, aynı zaman da bu sindirim sürecini de büyük ölçüde desteklemektedir.

 • Tarçın

Oldukça güçlü bir antioksidan olan tarçın bitkisi, meydana gelen mide problemlerini de büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini düzenleyerek ve uyararak daha doğru ve daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamakta, bu şekilde de karın ağrısını sorununu büyük ölçüde önleyebilmektedir.

 • Muz

Muz, çeşitli karın ağrısı sorunun nedenlerini önlemeye büyük ölçüde etki göstererek yardımcı olabilmektedir. Özellikle, kabızlık sorunu gibi sindirim sistemi sorunları sebebi ile gelişmiş olan ağrıları büyük ölçüde hafifletir. Oldukça besleyici olan ve lezzetli olan muz, bu süreçte damak zevkinizin yanı sıra vücudu da büyük ölçüde desteklemektedir.

 • Zerdeçal

Güçlü bir madde olan kurkumini içeren zerdeçal, doğal bir antiinflamatuar ve antioksidan olarak bilinmektedir. Bu neden ile, irritabl bağırsak sendromu, ülser, hazımsızlık, ülseratif kolit ve crohn hastalığı sebebi ile oluşan karın ağrısını da büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Sonuç

Bu yazı karın ağrısına ne iyi gelir faydalı bilgiler içermektedir. Karın ağrısına kesin çözüm arayanlar şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına ne iyi gelir evde tedavi, çocuğun karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına ne iyi gelir üşütme, soğuk algınlığı karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına ne iyi gelir içecek, ishal ve karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısı mide bulantısı sorgulaması yapmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.