Karbonatın Faydaları ve Zararları

03.08.2017
693
Karbonatın Faydaları ve Zararları
Karbonatın faydaları ve zararlar nelerdir? Karbonat ciltte ne işe yarar? Halk arasında yaygın olarak ‘‘karbonat’’ olarak adlandırılır. ‘Sodium bicarbonate’ olarak da bilinen karbonat daha çok hamur işlerinde ve mutfaklarda kullanılır. Karbonatın sağlığa olan faydaları hakkında çok az şey bilinir ama yazıyı okuduğunuzda karbonat hakkında öğreneceğiniz yeni şeylerin sizi çok şaşırtacağından eminiz.

Yazının en başında bir uyarı yapmak istiyoruz. Karbonat etkili bir kimyasal maddedir bu yüzden bu yazıda ele alacağımız bazı kullanım şekillerini uygularken bu özelliğini unutmayın.

Karbonat, sodyum açısından çok zengin bir kaynaktır ve bu yüzden daha çok bakım ve kozmetik ürünlerinden çok fazla kullanılmaktadır. Özellikle saç ve cilt bakımında vazgeçilmez kozmetik ürünlerden bir tanesidir.

Karbonat daha çok mutfaklarda hamur işlerinde kullanılmaktadır ama çok az bilinen bir özelliği de kozmetik ürünlerde, saç ve cilt sağlığı için kullanılıyor olmasıdır. Bu özelliğinin dışında karbonatın bazı hastalıklara iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenir. Fakat karbonatın en önemli özelliği, cilt, diş ve saç bakımında fazla kullanılıyor olmasıdır.

Karbonat Ülser Ağrısına İyi Gelir: Uzmanların bir kısmı karbonatın ülser ağrısını hafiflettiğini söylemişlerdir. Karbonatın mide asidini nötralize ettiği için ülser ağrısının şiddetini azalttığı söylenmektedir. Bir büyük bardak suya 1-2 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek içmek bir nebze olsun ülser ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.

Güneş Yanığına Çözüm: Özellikle yaz aylarında güneş yanığından kaynaklanan sorunları mutlaka hepimiz yaşamışızdır. Güneş yanığının tedavisinde karbonatın çok etkisi vardır. Bunun için duş alacağınız suya bir fincan kabartma tozu ekleyerek banyo yapmanız sorunu azaltır. Bunun yanında bir miktar suya kabartma tozu katarak karışımı doğrudan güneş yanığı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu şekilde güneş yanığından kaynaklanan sorunları çözmeniz mümkündür.

Performansı Arttırır:  Kabartma tozunun performansı arttırıcı özelliği vardır ve vücuda enerji depolamaktadır.  Özellikle uzun mesafeli koşucuların enerji hatta doping sağladığı bazı uygulamaları vardır. Bu uygulamalar sayesinde yarışlardaki performanslarını arttırmayı başarmaktadırlar. Bu yüzden kabartma tozunu kapsül şeklinde alma özelliği de daha sonraları keşfedilmiştir. Biz ise karbonatın kapsül olarak değil doğal olarak yemeklerde kullanılarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Yazının başında belirttiğimiz gibi, etkili bir kimyasal madde olduğu için kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Diş ve Diş Etine Faydaları: Diş ve diş etleri için inanılmaz faydaları vardır. Daha fazla etkili olması için kabartma tozuna bir parça deniz tuzu ekleyin ve bu karışımı 20-30 dakika boyunca karıştırın. Karışımı fazla yaparak daha sonra kullanmak için bir kap ile muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı parmağınızın ucunu ıslatarak dişlerinize ve diş etlerinize uygulayabilirsiniz. Yalnız diş etlerinizin, dişlerinizin dış kısmına değil aynı zamanda alt ve üst dişe ve diş etlerinizin iç ve dış kısmına uygulayabilirsiniz. Bu uygulama aynı zamanda dişlerinizin temizlenmesine ve parlamasına da yardımcı olacaktır. Fakat daha fazla parlaklık elde etmek için fazla uygulama ve kullanımdan kaçınmalısınız.

Bu uygulamayı yaptıktan 15-20 dakika sonra ağzınızı çalkalayarak temizleyebilirsiniz. Bu uygulama sadece diş ve diş etlerinizi güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda ağzınızda bulunan zararlı bakterileri de yok eder. Bakterileri yok etmede inanılmaz faydalı sonuçlar alabilirsiniz.

Böcek Isırıklarına İyi Gelir: Böcek ısırmaları yaz aylarında sık sık karşılaşılan bir olaydır. Özellikle çocuklar çok fazla bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Karbonat ve su ile yapılan bir karışım ile böcek ısırmaları sonucu ciltte meydana gelen yaralara sürülür. Bunun yanında böceğin ısırdığı yere toz halinde de uygulayabilirsiniz.  Karbonat ayrıca ciltte meydana gelen bazı kaşıntılara da şifa olmaktadır. Kaşıntılı bölgelere toz veya su ile karıştırılarak uygulandığında sorunu ortadan kaldırabilir.

Karbonat Dişleri Beyazlatır: Karbonatın dişleri beyazlatıcı özelliği olduğu genelde bilinen bir şeydir. Sağlıklı ve beyaz dişlerin sahibi olmak istiyorsanız düzenli olarak karbonat kullanabilirsiniz. Bunun için 1-2 tane çileği ezerek karbonata katabilir ve dişlerinizin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu karışımı dişlerin üzerine yaydıktan sonra 5-7 dakika beklemelisiniz. 7 dakika sonra karışımı çıkarmadan dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Bu uygulama dişlerinizin sağlığına ve beyazlığına fayda sağlar ama kesinlikle aşırı kullanımdan kaçının. Karışımı aşırı şekilde kullanmanız diş minelerinize zarar verebilir. Bu yüzden haftada bir veya iki haftada bir kez uygulamaya çalışmalısınız.

Ayak Bakımı ve Temizliği İçin Karbonat: Karbonatın ayak sağlığına olan faydaları çok az bilinir. Ayaklarda meydana gelen yorgunluk, mantar ve buna benzer enfeksiyon sorunlarına karşı etkilidir. Ayrıca ayaklarda ve ayak parmakları arasında bulunan bakterileri söker atar. Ayak sağlığını korumanıza yardımcı olur.

Karbonatın Cilde Faydaları

Yüz Cildine Faydalıdır: Bir miktar karbonat suya karıştırılır ve yüze uygulanır. Bu uygulama exfoliator diye adlandırılan ölü hücrelerin tekrar aktif hale gelmesine yardımcı olur. Veya ölü hücrelerden meydana gelen sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Böylece yüz hatlarında meydana gelen sorunları doğal yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz. Doğal ve ucuz yöntemlerle sağlıklı bir cilt sahibi olmanız karbonatla mümkün olur.

Karbonat İle Detoks Banyosu: Karbonatı suya karıştırarak banyo yapabilirsiniz. Küvete bir miktar karbonat atıp, elma ile karıştırdığınızda yorgunluğunuzu giderir, sakinleştirici özelliği vardır. Vücut temizliğine de inanılmaz katkı sağlar.

Karbonat Sivilce Tedavisi: Karbonatın sivilce tedavisi için kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Özellikle ergenlik yaşlarında olan genç kadın ve erkeklerin sık sık rastladığı sorunlardan olan sivilce tedavisi için kullanılabilir. Sivilce ve akne sorunları ile mücadele ederken pahalı kimyasal maddeler yerine ucuz ve doğal olan karbonat ve bal karışımını kullanabilirsiniz. Bunun için karbonatı bala karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Periyodik olarak bu uygulamaya devam edin. Belirli bir süre sonra sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Tırnak Sağlığı İçin Karbonat: Özellikle sigara kullanan kişilerde ve oje kullanan bayanlarda tırnak temizliği biraz sorun oluşturmaktadır. Sigaradan dolayı meydana gelen sarılıklar ayrıca özgüveni etkilemektedir. Karbonat, oje ve sigaradan dolayı oluşan sarılıklara karşı çok etkili ve doğal bir temizleyici maddedir. Oksijenle karıştırılıp uygulandığında daha sağlıklı sonuçlar almanız mümkündür.

Tırnak temizliği ve bakımı yanında pedikür ve yüz parlatmak için de karbonat yaygın olarak kullanılan maddeler arasındadır.

Karbonatın Saça Faydaları

Saç Bakımı İçin Karbonat: Kadınlar ve uzun saçları seven erkekler için en önemli sorun saç bakımıdır. Bu yüzden bazılarımız uzun saçı sevmemize rağmen uzatmayız. Bakımı pahalı ve zahmetli olduğu için uzak dururuz. Ama karbonatın yardımıyla bu sorunu kökünden halledebilirsiniz. Saç sağlığınız için saç diplerine makul miktarda karbonat serpiştirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde hem saçlarınızın güzel bir görünüm yakalamasını sağlarsınız hem de temizliğine katkıda bulunursunuz. Karbonat ile saç bakımı hem doğal hem ucuz hem de güvenli bir yöntemdir.

Karbonat Zayıflatır Mı?

Karbonat Diyeti: Son zamanlarda, özellikle ilkbaharın gelmesiyle birlikte kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin suya karıştırarak içtiği bir kullanım şeklidir karbonat diyeti. Karbonat diyetinin popülaritesi günden güne artıyor fakat biz bu diyetin bazı ciddi hastalıklara yol açma riskinden dolayı tavsiye etmiyoruz.

Özellikle bu konuyla alakalı taradığımız onlarca yabancı kaynakların hiç birinde bu diyetin sağlıklı olduğuna veya işe yaradığına dair bir kanıt bulamadık. Halk arasında yaygın olmasına rağmen, faydası ispatlanmadığı için önermiyoruz. Aksine kalp ve mide sorunlarına neden olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuş.

Bazı uzmanlar, karbonatın su ile tüketilmesinin soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadelede faydalı olduğunu söylemektedirler.

Diğer yazımız karbonat çayının faydaları

Karbonatın Zararları

Karbonat kimyasal bir madde olduğundan dolayı aşırı tüketilmesi bazı sorunlara neden olmaktadır. Bu yüzden kullanım dozu ve kullanım süresine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle ciddi deri hastalıkları diş veya diş eti hastalıkları ile ilaçlı mücadele eden hastalar doktorlarına danışmadan kullanmamalıdırlar.

  1. Aşırı kullanılması diş minelerine zarar verir haftada en fazla bir kere kullanılmalıdır.
  2. Aşırı şekilde cilde ve aknelere veya sivilceli bölgelere uygulanmamalıdır. Dozunu düşük tutarak gün aşırı kullanılabilir.
  3. Suya karıştırılarak içilmesini önermiyoruz.
  4. Diyetlerde su ile karıştırılarak sürekli tüketilmesini önermiyoruz çünkü kalp ve mide sorunlarına neden olmaktadır.

Tavsiyeler

Karbonatın farklı kullanımlarının birçok açıdan sağlığa faydası olduğu gibi özellikle cilt, saç ve diş sağlığına iyi geldiğini söyleyebiliriz. Düzenli olarak suya karıştırılarak içilmesi durumunda kilo vermeyi kolaylaştıracağı yönünde bir kanaat var fakat risklerinden dolayı tavsiye etmiyoruz. Kilo ve diyet için daha sağlıklı besinlerin kullanılmasını öneriyoruz

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem