Karanfil Çayının Faydaları

Karanfil Çayının Faydaları

Bu yazı karanfil çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Karanfil çayı kullananlar karanfil çayı regl, melisa karanfil çayı nasıl yapılır, karanfil çayı cinsellik, karanfil çayı gargara, kekik karanfil çayı, ıhlamur ve karanfil çayının faydaları, karanfilin faydaları ve zararları ibrahim saraçoğlu sorgulamaları yapmaktadır.

Karanfil çayının faydaları ve tarifi merak konusudur.

Karanfil Çayı Nedir?

Karanfil çayı hem lezzetiyle hem besin değerleriyle her zaman güzel ve sıcak bir seçenektir. Karanfil uzun yıllardır kendini faydalı ve güçlü bir baharat olarak sunmaktadır. 2007 Haziran “Phytotherapy Research” araştırmasına göre; karanfil, yağı nedeniyle bir besin takviyesi olarak satılmaktadır. Öncellikli öjenol (bir antiseptik) olmak üzere sağlığa birçok faydasını sunmaktadır.

Karanfil, çevresel kirlilik faktörlerine karşı vücudu koruyan ve destekleyen; anti-enflamatuarlarla çalışır, antioksidan flavonoidler, vitamin C, lif, manganez, kalsiyum, magnezyum, omega-3 yağ asitlerini de temin etmeyi sağlar.

Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir?

Çay hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Güne başlamak için sıcak bir çayı yudumlamak çoğu zaman yeterlidir. Ancak, her zamanki yeşil ve siyah çaydan sıkıldıysanız işte bu noktada karanfil çayını deneyebilirsiniz. Karanfil mutfaklarda kendine yer bulmuş keskin bir çeşni olduğu gibi güzel bir çay haline de gelebilir. Doğal bir temizleyici olarak çalışan karanfil, duyuları canlandırıcı, sağlığa faydalı gizli birçok etkiye sahip bir çay olarak karşımıza çıkar.

 • Sinüs enfeksiyonlarını tedavi eder

Tıkanmış bir göğüsten ya da sinüsten muzdaripseniz; bu enfeksiyonları sinüslerden temizlemek ve hızlı bir rahatlama sağlamak için özellikle sabahları sıcak bir karanfil çayı içebilirsiniz. Öjenolun varlığı nedeniyle karanfil, güçlü bir balgam söktürücü olarak tıkalı böyleyi temizler ve o bölge çevresine bir sıcaklık yayarak rahatlamayı sağlar.

 • Ateş düşürücü

Karanfil çayı yüksek magnezyum, vitamin E ve vitamin K açısından oldukça zengin bir kaynaktır. İçende olan doğal anti-enflamatuarlar bakterisel enfeksiyonlarla savaşır. Böylece bu doğal ateş düşürücü bir yandan vücudun ateşini düşürerek bir yandan da bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 • Diş eti acısını ve diş ağrısını rahatlatır

Karanfil antiviral, antifungal ve antiseptik özellikleriyle bilinen bir bitkidir. Karanfil diş ağrısı dışında enfeksiyonların, ishalin, solunum problemlerinin, yaraların ve uyuz, akne ve sivilcelerin tedavisine de yardımcı olmaktadır. Diş ağrısını dindirmeden sorumlu olan bileşim öjenoldur ve bu karanfilde bulunan doğal bir ağrı kesicidir.

 • Sindirime yardımcı

Karanfil çayının yararlarından biri sindirime yardımcı olmasıdır. Ağır bir yemekten sonra içilen bir fincan karanfil çayı midedeki hazımsızlığı uzaklaştırır, şişkinliği azaltır ve rahatsızlık duygusunu hafifletir. Karanfil çayı gaz giderici özelliği ile fazla gazı azaltmaya yardımcı olur. Bu özel çayı tüketmek kramplar sonucu oluşan karın ağrısını da sakinleştirir.

 • Elleri karanfil çayı ile durulamak

Pikniklerde, kamplarda ve gezilerdeyken çantanızda bir şişe karanfil suyu taşıyabilirsiniz. El temizleyici olarak ellerinize küçük bir miktar döküp ovalayarak kullanabilirsiniz. Daha sonra isterseniz normal su ile yıkayabilirsiniz. Özellikle yemeklerden sonra kullanırsanız ellerinizde hoş bir koku bırakır.

 • Karanfil çayı kompresi

Kas, burkulmuş ayak bileği ve artrit ağrıları için karanfil çayını kullanarak bir havlu ve ya bir bez yardımıyla ağrıyan bölgeye kompres yapılabilir. Yeni olan yaralanmalar için soğuk, 24 saatten eski olanlar içinse sıcak karanfil çayı kullanın. Mantar enfeksiyonundan etkilenen deriye günde 2-3 kez boyunca karanfil çayı kompresi uygulanabilir; daha etki bir tedavi için 2-3 gün boyunca günde 2-3 kez 20 dakika uygulamak daha etkili olacaktır. Bu amaç için ayrıca karanfil yağı da kullanabilirsiniz.

 • Kötü nefesi engeller

Doğal antiseptik olan karanfil kötü nefesten kurtulmak için oldukça kullanışlıdır. Karanfil ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, bakteriler nedeniyle dil üstünde ve üst damakta oluşan çürüklerin oluşmasına engel olur. Özellikle aromatik yapısı ağız kokusuyla savaşarak kötü kokuyu yok etmeye yardımcı olur.

 • Vajinal enfeksiyonlar için

Karanfil çayının özellikle vajinal enfeksiyonlarla ve mantarlarla mücadele için oldukça güçlü olduğu bilinmektedir. Bu tür bitkiler içinde oleoresin bulunur ve tıbbi açıdan çok yardımcıdır.

 • Afrodizyak

Özellikle Asya ülkelerinde karanfil; zencefil ve tarçınla beraber afrodizyak etkili bir çay yapımı için kullanılmaktadır.

 • Yaşlanma karşıtı

Antioksidan özelliğiyle düzenli olarak karanfil çayı tüketmek yaşlanmanın belirtilerini azaltır ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Metabolizmayı hızlandırarak fiziksel sağlığı destekler. Vücuda faydalarını sağlayabilmesi için uzmanlar haftada en az bir kez karanfil çayı içilmesini öneriyor.

 • Saç rengini yenileyici

Eğer saç boyasından ve şampuanlardan sonra daha taze bir görüntü istiyorsanız karanfil çayını kullanabilirsiniz. Karanfil çayını uygulamadan önce soğuk olması gerektiğini unutmayınız. Şampuandan sonra sadece karanfil çayıyla bir kez duruluma yapmak saçlarınızı daha taze ve hayat dolu gösterir. Ayrıca, karanfilin kokusu da saçınıza ekstra bir hareketlilik getirir. Bu neden daha taze ve gençleşmiş hissedersiniz. 

Çay içmenin faydaları detaylar>>

Karanfil Çayı Tarifi

Karanfil çayının hazırlanışı:

1.Adım: Karanfili bir bütün olarak alın. En lezzeti yeri bitkinin en başı olarak bilinir. Karanfil seçerken tırnağınızla biraz bastırın ve yağ oranını anlamaya çalışın. Bu kalite ve tazelik göstergesidir.

2.Adım: Bir fincan başına bir tatlı kaşığı gelecek şekilde karanfilleri baharat değirmeninde ya da havanda öğütün. Karanfil tamamen toz haline gelmemeli, süzülmesine izin verecek kadar parçalı bırakılmalıdır.

3.Adım: Bir fincan çay için bir fincan kaynamış suyu demliğe ekleyip ateşe koyun ama ateşin altını kapatmayın.

4.Adım: Karanfilleri sıcak suya ekleyin. Eğer istiyorsanız karahindiba gibi başka otlar ya da baharatlar da katabilirsiniz. Daha az bir aroma için 10 dakika, daha yoğun bir aroma içinse 20 dakika boyunca iyice karışması için demlemeye bırakın.

5.Adım: Karanfil çayını bir süzgeçle süzerek fincana koyun. Süzgeçte kalan tortuyu atın ve çayınız servis etmek için hazır. İsteğe göre tatlandırmak için şeker ya da bal ekleyebilirsiniz. 

Detoks İçin Karanfilli, Portakallı Çay Tarifi

Karanfil vücudun detoksu için uçucu yağlara sahiptir ve öjenol doludur. Ayrıca karanfil karın ağrısını yatıştırmak, dolaşımı arttırmak, boğaz ve göğüs rahatsızlıklarını hafifletmek için oldukça faydalıdır.

Portakal kabukları genellikle çöpe atılır ama kolesterol ve kan basıncını düşürücü özelliğe sahip Hesperidin bileşeni ve besin açısından portakal yağı ile doludur. Portakalın kabuğu da içi kadar yüksek C vitaminine sahiptir.

Malzemeler:

 • 2 bardak su
 • 3-4 karanfil tomurcuğu
 • Yarım portakal kabuğu
 • 1 poşet siyah çay
 • İsteğe göre şeker

Hazırlanışı:

 • Küçük bir tencereye suyu koyun
 • Ateşi kısığa ayarlayın, parmaklarınızla biraz ezdiğiniz karanfil tomurcuklarını suyun içine atın. Portakal kabuklarını ekleyin. Kapağı kapatıp 15-20 dakika kaynatın.
 • Ateşi kapatın. Tencereye bir çay poşeti ekleyin. Koyu turuncu renk çayınız hazır. Hazır olduğunda bir süzgeçten süzerek 2 bardağa koyun.

Gargara İçin Karanfil Çayı Tarifi

Biraz baharatlıdır, çocuklar için uygun olmayabilir. Ağzınızda oldukça taze bir etki bırakır.

Karanfil çayı gargara için tarif;

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bütün karanfil
 • 1 bardak kaynamış su

Hazırlanışı:

 • Karanfilleri ısıya dayanıklı bir kaba koyun.
 • Üzerine kaynar suyu dökün.
 • Üstüne kapağı bırakarak karışımı soğumaya bırakın.
 • Hazırladığını soğumuş karışma 1 bardaktan daha az su ekleyin.
 • Ağzınızı durularken 1 çay kaşığı bu karışımı gargara olarak uygulayın.
 • Bu gargara yaklaşık 1 hafta devam ettirilmelidir.

Karanfil Bitkisi ve Faydaları

Karanfil bir bitkidir. İnsanlar yağını, çiçek tomurcuklarını, kurutulmuş yapraklarını ilaç yapımında ve tedavide kullanmaktadır. Karanfil bozulan mideyi düzeltmek için ve balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Ekspektaronlar balgam sökümünü daha kolay hale getirmektedir. Karanfil yağı; ishal, mide fıtığı, ağız kokusu için faydalıdır.

Karanfil ve karanfil yağından; bağırsak gazı, mide bulantısı ve kusma için yararlanılmaktadır. Karanfil doğrudan diş çalışmaları sırasında ağrı kontrolü ve “kuru soket” denilen diş çekimi komplikasyonu için diş etini tedavide kullanılır. Ayrıca tahriş nedeniyle ağrı hissedilen cilde, ağza ve boğaz iltihabına uygulanmaktadır.

Karanfilin faydaları detaylar>>

Yiyecek ve içeceklerde karanfil tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Üretimde ise; diş macunu, sabun, kozmetik, parfüm ve sigarada kullanılır.

Karanfil Yağının Faydaları

 • Sindirime yardımcı: Karanfil sindirim sisteminde bulunan kasları dinlendirmeye yardımcı olmak gibi faydalı özelliklere sahiptir. Karanfilin yağı kullanıldığında sindirim sorunları, bulantı ve kusma gibi durumlara yardımcı olmaktadır.
 • Cilt bakımı ürünü: Topikal uygulandığında; karanfil tomurcukları akne, siğil, kırışıklık, cilt sarkması gibi sorunlar için yardımcı olmaktadır.
 • Böcek kovucu: Narenciye yağlarıyla birlikte kullanıldığında bu bitkisel yağlar böceklerin kovmaya yardımcı olmaktadır.
 • Antiseptik: Topikal olarak mantar enfeksiyonlarına, yaralara ve kesinlere uygulanabilir. Ayrıca ayak mantarı içinde ortak bir tedavi yöntemidir.
 • Parfüm karışımı: Tomurcuk yağının güçlü ve eşsiz kokusu nedeniyle karanfil; gül, hanımeli ile beraber kullanılmaktadır. Güçlü ve eşsiz bir kokusu vardır.
 • Tatlandırıcı: Karanfil yağı nedeniyle eşsiz bir tat ve kokuya sahiptir.
 • Sabun yapımı: Karanfil tomurcuğu yağı sabunlarda sadece hoş kokusu nedeniyle değil ayrıca rahatlatıcı ve antiseptik özellikleri nedeniyle de kullanılmaktadır.
 • Masaj yağı: Ağrı ve stresi azaltmak için masaj sırasında kullanılan bir yağdır. 

Karanfil Çayının Zararları

Karanfil çeşitli yararları nedeniyle kullanılmaktadır fakat yine de kanama riski, kan şekerini düşürme, yanma hissine neden olarak gibi bazı yan etkilere neden olduğu gözlemlenmiştir.

Eğer karanfile alerjiniz varsa bu bitkiyi kullanmamalısınız.

 • Karanfili ağız yoluyla almanın ya da cilt üzerine uygulamanın güvenli olup olmadığını doktorunuza ya da eczacınıza danışmalınız. Karaciğer hastalığı, hemofili gibi bir kanama ya da pıhtılaşma bozukluğu, zayıf bir bağışıklık sistemi, bitki ya da gıda alerjileri gibi rahatsızlıklarınız varsa çok daha dikkatli olunmalıdır.
 • Hamilelikte karanfil çayı: Karanfil çayı hamilelikte yaşanan mide bulantısı ve kusma için rahatlama sağlayabilir. 2-3 karanfil atılan bir bardak kaynamış su sıcak ve ya soğuk olarak günde 3 kez içilebilir.
 • Ancak karanfil yağı ve diğer uçucu yağlardan kesinlikle uzak durulmalı. Özellikle karanfil yağı çok fazla güçlü olduğu için mutlaka bir uzman onayıyla dahili olarak kullanılmalıdır. Topikal olarak uygulandığında yağ seyreltilmiş olmalı; 1 damla karanfil yağını geçilmemelidir.

Tavsiyeler

 • Eğer fazla karanfil çayın yaparsanız, çayı bir sürahiye koyup buzdolabına koyabilirsiniz. Birkaç gün daha idare edecektir.
 • Karanfilleri sıkıca kapatılmış cam bir kap içinde serin, kuru ve karanlık bir ortamda saklayın. Bu yöntemle 1 yıla kadar saklanabilir. 

Sonuç

Bu yazı karanfil çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Karanfil çayı kullananlar karanfil çayı regl, melisa karanfil çayı nasıl yapılır, karanfil çayı cinsellik, karanfil çayı gargara, kekik karanfil çayı, ıhlamur ve karanfil çayının faydaları, karanfilin faydaları ve zararları ibrahim saraçoğlu sorgulamaları yapmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.