Karadutun Faydaları ve Zararları

30.04.2017
863
Karadutun Faydaları ve Zararları

Kara dutun faydaları ve zararları nelerdir? Yaz aylarında çıkan karadut halk dilinde böğürtlen olarak da bilinmektedir. Tüketmeye yeni başlayanlar için kolay ve zahmetsizdir, soyulması gerekmez. Genelde vahşi bitkilerle ve kıraç alanlarda da yetişmektedir. Otantik bir lezzeti olan karadutanun kırmızı bir suyu vardır. Çocukların favorisidir. Kim bilir böyle olmasının nedeni belki de sağlık açısından faydalarının yeterince fazla olmasıdır.

Çok hassas bir yapıya sahip olan karadut pürüzsüz ve kırılgan yapıya sahip olduğu için itina ile tüketilmesi gerekir. Daha çok mor renktedir, bazı bölgelerde kırmızıya çalan bir rengi vardır.

Karadut C, K ve E vitaminlerini içermektedir. C vitamini içermesi aynı zamanda etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Bunun dışında tiamin, sodyum, niasin, potasyum içermektedir. Aynı şekilde değeri yüksek mineraller de içerir, bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko yanında beta karoten açısından zengin sayılmaktadır. Birçok meyve ve sebzenin aksine lutein zeaksantin içermektedir, aynı zamanda diyet lifleri açısından da zengin sayılır.

Karadutun içerdiği vitaminler ve mineraller yaban mersini ile benzerlik göstermeremektedir, yabanmersini hakkında daha önce yayınladığımız makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Karadutun içerdiği besinler dizanterinden hemaroide, ameniden kansere kadar birçok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu gibi özellikle cilt sağlığı için de çok faydalıdır. Öyle ki karadut çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve yüz maskelerinde kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni içerisinde barındırdığı ve serbest radikallerin hareketlerini engelleyen çok farklı çeşitlerdeki antioksidanlardır. Bütün besin kaynaklarında olduğu gibi karadutun etkili ve doğal bir antibiyotik görevi görmesi çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet etmesini sağlamaktadır.

Kara dutun faydaları şöyledir;

Karadut Yaraların Tedavisinde Kullanılır: Karadutun yaprakları parlak ve büzücü nitelikli taneler içermektedir. Bu özelliği kanın pıhtılaşmasını engeleyebilir. Karadutun yaprakları yaralara, açık yaralara, deri üzerindeki çiziklere uygulanır ve yara tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Karadut aynı zamanda bir cilt hastalığı olan sedefi yatıştırıcı özelliği vardır aynı zamanda akne temizleme noktasında da etkilidir. Karadut yapraklarının çay şeklinde demlenerek topikal olarak uygulanması egzama sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Karadutun Saç Sağlığına Faydaları: Karadutun yüksek derecede ve kaliteli antioksidanlar içermesi cilt sağlığı dışında saç sağlığı için de çok faydalı olmasını sağlamaktadır. Karadutta bulunan C vitamini, kolajen üretimi ile büyük ölçüde saç dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu ve saça büyük zarar veren unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Karadutun topikal olarak uygulanması saça ayrıca doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırır.

Karadut Diş Sağlığını Korur: Karadutun yaprakları alternatif tıpta dişlerin ve diş etlerinin sağlığı için kullanılmaktadır. Karadut ve yaprakları hafif inflamasyon ve dişeti kanamalarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Adet Kanamaları İçin Karadut: Karadut ve karadut yapraklarını tüketmek menstruasyon sırasında aşırı kanamada rahatlama elde etmenize yardımcı olur. Meyve, adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.

Dizanterine İyi Gelir: Karadut dizanteri sorunlarına iyi geldiği gibi karadut yaprakları ishal için iyi gelmektedir. Karadut tüketimi yanında karadut yapraklarının kaynatılarak içilmesi ishal durumunu büyük ölçüde geçiştirebilir.

Karadut Diyabete İyi Gelir: Yazının başında karadutun yüksek derecede potasyum içerdiğini belirtmiştik. Karadutun içerdiği potasyum insülinin sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur. Günlük olarak bir kaşık karadut tüketimi diyabeti sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir. Çok iyi sonuçlar alınabilmesi için bir hafta boyunca tüketilmesi önerilmektedir.

Kemik Sağlığını Korur: Karadutun bol miktarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı için de faydalıdır. Belki de çocukların karadutu bu kadar sevmelerinin bilinç altındaki sebebi kemik sağlığı için çok faydalı olmasıdır.

Kan Hücreleri Sağlığını Korur: Karadut, potasyum, demir, manganez ve bakır açısından zengindir. Bu mineraller özellikle kan hücreleri için hayati önem taşımaktadırlar. Karadut kan hücrelerini korumakla kalmaz aynı zamanda hasarlı kan hücrelerinin tedavisine yardımcı olabilmektedir.

Hemoroide İyi Gelir: Karadutlardan hazırlanan hamur çok yaygın olarak hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır. Hatta konjonktivit sorunlarının ortadan kaldırılması için de etkili bir tedavi metodu olduğu düşünülür.

Kansere Karşı Karadut: Karadut ellagiç olarak adlandırılan çok etkili bir antioksidan içermektedir. Bu asit bazı kanser türlerinin önlenmesinde önemli rol üstlenmektedir ve kansere yakalanma riskini azaltır.

Karadutun Cilde Faydaları

Serbest radikaller bünyemizde birçok hastalıkların temel nedenidir. Birçok kanser çeşidinin asıl nedeni de serbest radikallerdir. Serbest radikaller sadece iç organlara zarar vermez aynı şekilde cilde de inanılmaz derecede hasar verebilir ve cildin yaşlanmasını hızlandırır.

Karadut etkili antioksidanlar içerdiği için serbest radikallerin cilde verdiği hasarı giderebilir. Anthocyanocides ve polifenoller karadutta bolca bulunan iki antioksidandır. Bunlar serbest radikallerle mücadelede yardımcı olur. Kolajen oluşturan C vitamini ve A vitamini cilt için en sağlıklı vitaminlerdir diyebiliriz. Bu vitaminlerin diğer bir özelliği ise etkili bir  antioksidan olarak hareket edebilmeleridir. Düzenli olarak karadut tüketilmesi ve periyodik olarak maskelerde cilde uygulanması cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu gibi, UVA ve UVB lere karşı cildi koruma altına almaktadır.

Karadutun cilde faydaları bu kadarla sınırlı değildir. Karadut bol miktarda lif içermektedir, bu oran %85dir. Bu özelliği cildin sağlıklı görünmesine katkıda bulunmaktadır. Düzenli olarak karadut tüketimi cildin esneklik kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı karadut yaygın olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesini de biz size tarif edelim.

Karadut  Cilt Maskesi:

Bir avuç karadutu bal ile iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boyun kısımlarına masaj şeklinde uygulayın. Uygulama bittikten sonra 15-20 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile yüzünüzü ve boynunuzu durulayın. Bu uygulama cildinizin ihtiyaç duyduğu besinlerin karşılanmasını sağladığı gibi cildinizin nemlenmesine yadımcı olacaktır. Ayrıca nemli cilt elastiklik kazanacaktır.

Karadutun içerdiği vitamin A, C ve K cildin gençleşmesini sağlayan mükemmel doğal maddelerdir. Bunun yanında karadutun içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri cilt için hayati önem taşıyan besinler içermektedir.

İşte cildin gençleşmesini sağlayan mükemmel bir karadut cilt maskesi daha;

Bir avuç karadutu yoğurtla karıştırın ve daha sonra bu karışıma bir şeker kaşığı hindistan cevizi ekleyin. Daha sonra 2 çay kaşığı limon suyunu da ekleyerek bu karışımı blenderde iyice karıştırın. Diğer yüz maskesinde olduğu gibi bu karışımı yüzünüze ve boyun kısmınıza iyice yedirecek şekilde masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika böylece bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Bu karışımı cildinizin gençleşmesini sağlayacaktır. Haftada en az bir kere uygulayarak serbest radikallerin ve toksinlerin cildinize verdiği hasarları gidermesine yardımcı olacaktır. Bu uygulama aynı zamanda kırışıklıkların oluşmasına da izin vermez.

Karadutun cilt sağlığına faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Özellikle yağlı cilt yapısından muzdarip olan kişiler için mükemmel alernatifler sunmaktadır. Yağlı ciltler için de bir maske tarifimiz var;

Yağlı Ciltler İçin Karadut Maskesi

Böğürtlen suyu ile bir şeker kaşığı hakiki zeytin yağını karıştırarak masaj şeklinde cildinize uygulayın. 2 dakika beklettikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın.

Hazırlanması ve uygulaması oldukça kolay olan bu maskenin özellikle yağlı ciltler için faydası inanılmaz derecede etkilidir. Bu uygulama aynı zamanda akne tedavilerinde de kullanılmaktadır. Daha etkili sonuçlar almak için ayrıca bal ve limon suyu ekleyebilirsiniz.

Karadut Şurubunun Faydaları

Karadut şurubu karadutlardan elde edilmektedir ve genelde sağlık açısından faydaları benzerlik gösterir. Yalnız karadut şurubunun içecek olarak tüketilmesi bazı artı faydalar sağlayabilmektedir. Çünkü karadut şurubu daha kontrast besinler içermektedir.

Karadut Şurubu Nasıl Hazırlanır:

Bir miktar karadut preslenerek suyu çıkarılır ve süzülür. Daha sonra elde edilen karadut suyuna bir şeker kaşığı iyice karıştırılarak 2 dakika kaynatılır ve soğumaya bırakıldıktan sonra tüketilir.

Karadut şurubunu daha fazla hazırlayarak buzdolabında 5-6 güne kadar muhafaza etmek mümkün. Sağlık açısından faydaları karadut meyvesi ile aynıdır fakat içecek olarak tüketilmesi hararetin giderilmesi başta olmak üzere bazı artı avantajlar kazandırabilir. Karadut şurubunun diğer faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Karadut şurubu bol miktarda C vitamini içerdiği için kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıklarına iyi gelir.
  • Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen karadut şurubu, doğal olarak bronşit ve astım hastalıklarına iyi gelir.
  • Etkili bir mikrop kırıcı olduğundan dolayı ağız ve diş sağlığı için önemlidir ayrıca diş eti kanamalarını giderebilir.
  • Karadut şurubu aynı zamanda sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Sinirlerin rahatlamasını sağlar ve depresyon, stres gibi ruhi sorunların giderilmesine, uykusuzluk problemlerine yardımcı olabilir.

Karadutun Zararları

Karadutun sağlık açısından birçok faydasını detaylı olarak ele aldık. Karadutun sağlık açısından herhangi bir risk taşıdığına dair bir bilgi yok. Bazı sağlık uzmanları gebelik döneminde zararı veya faydası konusunda bir bilgi olmadığı için tüketilmemesini önermektedirler fakat biz en doğrusunu doktorlar bilir diyerek gebelik dönemindeki anne adaylarının doktorlarına danışarak aşırıya kaçmamak üzere tüketmelerinde bir mahsur olmadığını düşünüyoruz.

Tavsiyeler

Karadutun düzenli olarak tüketilmesi çok geniş yelpazede sağlığımıza hizmet etmektedir. Cilt bakım maskelerinden kanser hastalıklarından korumaya kadar önemli roller üstlenmekte. Karadutun ayrıca pekmezi de yapılmaktadır fakat sağlık açısından karadut ve karadut şurubu ile aynı faydaları sağladığı için burada karadut pekmezine yer vermedik.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem