Karabaş Otunun Faydaları ve Zararları

30.12.2016
566
Karabaş Otunun Faydaları ve Zararları

Karabaş otunun faydaları ve zararları nelerdir? Karabaş otu aynı zamanda lavanta olarak da bilinmektedir. Yaygın olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Yaprakları yeşil ve dikdörtgendir, çiçekleri hoş kokulu, mavidir. Karabaş otunun çok hoş bir kokusu vardır.

Karabaş otu çok eski çağlardan beri özellikle sinir ve ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında baş ağrısı ve güneş çarpmalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarının tedavisinde ve yaraların dezenfekte işlemlerinde kullanılmıştır.

Karabaş otu A ve C vitamini yanında kalsiyum ve demir içermektedir. Bu özelliğinin yardımıyla birçok açıdan sağlığa katkıda bulunur.

Karabaş otu daha çok vücudun dış kısmına fayda sağlamakla birlikte kısmen iç organlar içinde bazı faydaları vardır. Özellikle ruh ve sinir sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ön plana çıkıyor. Karabaş otunun cilt ve saç sağlığı yanında doğal bir parfüm olarak kullanılma özelliği de var.

Karabaş otunun faydaları şunları içermektedir:

Karabaş Otu Kan Sağlığını Korur: Bir bardak kaynatılmış suya karabaş otu tomurcukları koyun ve demleyeme bırakın, bir saat beklettikten sonra için. Bu işlem kan hücreleri sağlığı için önemlidir. Kanda oksijen taşıyan hücrelerin güçlenmesini sağlar. Aynı karışımı daha fazla miktarda hazırlayarak sabahları yüzünüzü bu karışımla yıkamanız cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Karabaş Otu Yanıklara İyi Gelir: Karabaş otu yanıkların tedavisinde de kullanılabilir. Bunun için etkilenen kısma bir iki damla karabaş otu yağı damlatarak masaj yapmanız yeterlidir. Bu işlem ayrıca ellerde ve derinin diğer bölümlerinde meydana gelen çatlak sorunlarına da iyi gelmektedir. Aynı şekilde dudaklarda meydana gelen çatlakları da giderebilir.

Böcek ısırıklarının tedavisinde de bu işlemi kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta tomurcuklarını direkt olarak fazla miktarda olmamak şartıyla cilde uygulamak mümkün, aşırı çatlaklarda doğal bir tedavi metodu olabilir.

Uyku Problemini Giderebilir: Karabaş otu çok fazla esansiyel yağlar içermektedir. Bu yağlar genelde sinir ve ruh sağlığı için iyi gelmektedir. Bunun için akşam yatmadan önce yastığınıza veya elbisenize bir miktar sürmeniz yeterlidir.

Stres ve Depresyona Karşı Korur: Karabaş otunun içerdiği esansiyel yağlar sakinleştiricidirler ve sinir sistemi üzerinde çok etkilidirler. Bu yüzden odanızın bir köşesinde kavanoz içerisinde karabaş otu yetiştirmeniz ruh sağlığı açısından faydalıdır. Karabaş otunun etrafa yaydığı koku ve aroma depresyon sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Baş Ağrısına Karabaş Otu İyi Gelir: Karabaş otunun baş ağrısı ve migren hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Karabaş otu yağının kafa etrafına ve boyun kısmına uygulanması migren ağrısı dahil kafa etrafında meydana gelen ağrıları giderebilir.

Karabaş Otu Sindirime Yardımcı Olur: Karabaş otunun tomurcuklarından hazırlanarak yapılan çayın tüketilmesi genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Bunun yanında hazımsızlığı giderebilir, bağırsak hareketlerini arttırırak kabızlık sorunlarını giderir ve bu kilo vermeye yardımcı olur.  Bunun yanında gaz sorunlarına etkili bir çözüm üretebilir.

Karabaş Otu Kas Ağrılarını Giderebilir: Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi olan strese çok iyi gelen karabaş otu, aynı zamanda fiziki ve mental yorgunlukları giderebilir. Fiziki şartlardan dolayı meydana gelen kas yorulmalarını giderir.

Karabaş Otunun Diğer Faydaları

Karabaş otu antiseptik özelliğinden dolayı yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Hücrelerin sağlığını korur, bazı kesik ve yaralardan geri kalan cilt üzerindeki izleri giderebilir. Karabaş otu yağının su veya bal ile inceltilerek cilt üzerinde uygulanmasını öneririz.

Karabaş otu cilt, deri ve vücutta bulunan kötü bakterileri ve mikropları etkisiz hale getirebilir. Doğal parfüm olarak kullanıldığında sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler yapabilir. Kanamaların durmasına yardımcı olabilir. Gebelik esnasında kabızlık ve buna benzer sorunları çözdüğü düşünülmektedir. Fakat gebelik esnasında kullanılmasını biz önermiyoruz.

Karabaş Otunun Cilde Faydaları

Karabaş otu cilt sağlığına çok geniş bir yelpazede fayda sağlamaktadır. Birçok cilt problemini ortadan kaldırma özelliği vardır. Bu özelliklerinden dolayı kozmetik ve cilt bakımı malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karabaş otu akne tedavilerinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen kızarma ve şişliklere karşı iyi gelir. Aynı zamanda egzama hastalıkları için de başarılı sonuçlar veren karabaş otu, kaşıntıları rahatlatıcı özellliği vardır.

Karabaş otunun yaraları dezenfekte ettiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı çok eski çağlardan beri bilinen bir şeydir. Bunun yanında ciltlerde meydana gelen kırışıklıkları giderebilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Cilt üzerinde etkilenen kısma 2-3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yapılması birçok cilt hastalığının iyileşmesini sağlayabilir.

Karabaş Otunun Saça Faydaları

Karabaş otunun cilt sağlığı yanında saç sağlığına da ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmelerine karşı etkilidir, saçların yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek sorunlarını çözülmesine yardımcı olabilir, bit sorunlarına karşı etkilidir.

Karabaş otunun saç hastalıklarını tedavi etmesinin yanında saç bakımı için de kullanılmaktadır. Kuru kafa derisi sorunlarını ortadan kaldırabilir, saç uzamasını teşvik eder ve genel anlamda saç sağlığını korur.

Karabaş Otunun Zararları

Karabaş otunun genel anlamda sağlık için her hangi bir tehtid oluşturmadığını söylemek mümkün. Fakat ağız yoluyla alındığında baş ağrısı, kabızlık ve iştah artışı gibi bazı yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden doktorunuza danışmadan ve çiğ olarak ağızdan alınmamasını öneriyoruz.

  • Aşırı ve yanlış kullanım sonucu karabaş otu cildi tahriş ve tahrip edebilir.
  • Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkilerinden dolayı epilepsi hastalarının doktorlarına danışmadan tüketmelerini önermiyoruz.

Özel Önlemler ve Uyarılar

Çocuklar: Karabaş otunun ergenlik çağına gelmemiş çocuklarda cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılması uygun değilidir. Çocukların karabaş otunu tüketmesi hormon bozukluklarına neden olabilir. Bazı durumlarda ise özellikle erkek çocuklarda meme büyümesi denilen soruna neden olabilir. Bu yüzden çocukların tüketmelerini önermiyoruz.

Gebelik ve emzirme: Gebelik döneminde karabaş otunun ne kadar güvenli olduğu bilinmiyor. Bu yüzden gebelik esnasında en doğrusu tüketimine ara vermek.

Cerrahi: Karabaş otu, merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Anestezi ve cerrahi müdahale sırasında ve sonrasında verilen diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde kullanılabilir. Bu durum çok fazla merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Ameliyatlardan en az 2 hafta önce tüketimi durdurulmalıdır.

Tavsiyeler

Karabaş otu tüketimi genel anlamda sağlık açısından bir risk teşkil etmiyor. Aksine birçok faydası var. Özellikle ruh hastalıkları ve sinir sistemi üzerindeki etkileri yüzünden tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Sinir sistemi için evde yetiştirilmesi mümkün ve hiçbir yan etkisi yok.

Özellikle çocukların karabaş otundan uzak durmaları gerekiyor. Hamile anne adayları mutlaka tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları gerekir. Aynı şekilde emzirme döneminde olan anneler içinde doktorlarına danışmadan özellikle ağızdan tüketmelerini önermiyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem