Kara Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

30.04.2019
2.375
Kara Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kara merhem çok sık duyulmayan ama pek çok sağlık alanında ve cilt probleminde etkin bir şekilde kullanılan son derece faydalı bir kremdir. Bu kremin, tıp dilindeki adı ihtiyol pomad olarak bilinmektedir. Pek çok iltihaplı deri hastalığının tedavisinde kullanılan son derece güvenilir ve etkili bir kremdir.

Bu krem düzenli olarak kullanıldığında özellikle egzama problemi, apse ve çıban sorunu gibi pek çok cilt sorunlarını kısa bir sürede iyileştirir. 

Cilt doktorları tarafından da pek çok cilt sorununun tedavisi amacıyla reçete edilebilen kara merhem, akne üzerindeki yani iltihaplı sivilcelerdeki iltihabı kısa bir süre de kurutur ve sivilcelerin içini temizlemeye yardımcı olur.

NOT: genellikle deri döküntüleri sorunu için gittiğinizde bu sağlık probleminin tedavisi amacıyla doktorunuz bu ürünü reçete edebilir.

Kara merhem (ihtiyol pomad) ile ilgili olarak aklınıza takılacak sorulara cevap vererek sizleri kısaca bilgilendirmek için ihtiyol pomad nedir? İhtiyol pomad ne işe yarar? sorularını yanıtlayıp bir takım notlara değineceğiz.

İşte, kara merheme dair bilmeniz gereken küçük ayrıntılar:

Kara Merhem (İhtiyol pomad) Nedir?

Halk arasında kara merhem adıyla bilinen bu etkili kremin temel görevi, iltihaplı deri sorunlarını onararak tedavi etmektir.

Bu krem ham petrol karışımının bir miktar sülfürik asitle su içerisinde çözünebilir bir hale getirilmesi işleminden sonra elde edilir. İçerisinde yüksek oranda kükürt içerir.

Düzenli olarak kullanıldığında ve deriye sürüldüğünde her türlü cilt tipinde deri tarafından tamamen emilen bu merhem, deriye tam anlamıyla nüfus ederek, iltihapla ciddi anlamda savaşır. İltihabı yok eder ve iltihabın daha geniş alanlara yayılımını da etkileyerek durdurur.

İhtiyol pomad, yani kara merhem 20 gramlık alüminyum tüplerin içerisinde satışa sunulur. Kendine has karakteristik bir kokuya sahip olan ürün, genel anlamda yağlı denebilecek bir formdadır.

Etkin maddesi ihtiyol olan bu ürün, ismini de içerisinde ki etkin maddesinden alır. Üründe yardımcı madde olarak da beyaz vazelin de yer almaktadır.

Bazı ürünlerin içerisinde yardımcı madde olarak bir miktar da lanolin bileşeni bulunabilir.

Kara Merhem Ne İşe Yarar?

İçerisinde bulundurduğu etkili bileşenler sayesinde oldukça güçlü bir anti enflamatuar, anti bakteriyel, anti ekzamatöz, antiseboreik ve antimikotik olarak özellik gösteren bu krem, deri üzerinde ki iltihaplanmayı giderir.

Cilt üzerinde ki iltihaplanmaları, sivilceleri ve çıbanları ilk olarak olgunlaştırır, ardından da iç kısımlarını temizler. Bu şekilde cildinizi sivilce ve iltihaplardan cildi tamamen arındırır.

Egzama sorunu, apse, çıban ve iltihaplı sivilcelerin akıtılmasını sağlayan kara merhem, diğer birtakım antiseptik ürünlerle birlikte kullanıldığında doktorlar tarafından yardımcı bir ürün olarak da reçete edilebilir.

Kara Merhem Faydaları

 • Sivilceleri düzenleyerek iyileştirir
 • Özellikle irinli büyük olan sivilcelerin içerisindeki baloncukların sönmesini ve iltihapların onarılıp iyileşmesini sağlar.
 • Cildinizi aknelerden arındırarak, daha sorunsuz ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilmenize etki ederek olanak tanır.
 • Çıban sorunlarını gidererek yok eder
 • Apse ve çıbanları yok ederek, cildinize eski sağlığını geri kazanmasını sağlar. Çıban ve apselerin yanı sıra kıl dönmelerinin tedavisi amacıyla da ihtiyol pomaddan yani ara merhemden yararlanılabilir.
 • Deri iltihaplarını onararak gidermekte etilidir 
 • Güçlü bir antiseptik ve anti dezenfektan olarak, cildinizdeki iltihapları büyük ölçüde dezenfekte eder. 
 • Egzama ve deri döküntülerinin tedavisinde önemli bir rolü vardır.
 • Dolama tedavisinde etki gösteren bir kremdir.
 • Parmak uçlarında görülen bir çeşit iltihaplı cilt sorunu olan dolamanın tedavisinde de sık sık kara merhem kremi kullanılır.

Yukarıda bahsettiğimiz faydaların ve deri sorunlarına ek olarak tırnak batması sorunu ve basur probleminin tedavisinde de kara merhem kremi etki gösterir.

Madecassol krem faydaları…

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Kullanımı son derece etkili ve basit olan ürün, deri üzerine sürüldüğünde etkilerini oldukça kısa sürede göstermeye başlar.

Ürünü, gün içerisinde tek sefer ya da günaşırı yani 3-4 sefer kullanmak hassas ve hastalıklı deriye etki göstererek uygulanabilir. Kullanım sıklığı cilt probleminizin durumuna ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Şayet bu kremi doktor tavsiyesi üzerine reçeteyle kullanıyorsanız, bu merhemi mutlaka doktorunuzun reçetede belirttiği dozajda ve miktarda kullanmalısınız.

Ürünü reçete üzerinde yazan süreden daha uzun bir süre kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde birtakım yan etkilerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Uygulanışı:

Kara merhemi steril ve gazlı bir bez yardımıyla cildinizdeki sorunlu bölgeye iyice yedirerek, sürün. Ardından sorunlu bölgeyle hava sirkülasyonunu engellemeyecek bir şekilde üzerini küçük gazlı bir bezle kapatın ya da güzelce sarın.

İltihaplı bölgeyi güzel bir şekilde sıkarak ya da üzerine bastırarak, içerisinde ki iltihabı çıkarmaya asla çalışmayın. Aksi halde daha farklı sağlık sorunlarına sebep olabilirsiniz.

Bu kremle yaptığınız her uygulamadan sonra ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayarak, durulamayı ihmal etmeyin.

 • UYARI:

Şayet bu kremi çocuğunuzun sorunlu olan bölgesine süreceğiniz zaman, mutlaka doktorunuza danışıp ondan sonra uygulamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde yanlış bir müdahaleye sebep olabilirsiniz.  

Kara merhem düzenli olarak kullanıldığı zaman doz aşımına kaçmanız durumunda size en yakın eczaneye ya da doktorunuza giderek görünmeyi sağlığınız açısından ihmal etmemeye özen gösterin.

Kara merhemi düzenli kullanmalısınız, kullanmayı unuttuğunuz takdirde unutulan dozları dengeleyebilmek adına çift doz almayı asla denemeyin. Bu durum tehlikelidir.

Kara Merhem İle On Günde Hemoroid Basur’a Son İdda mı? Gerçek Mi?

Kara Merhem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Ürünün içerisinde bulunan bileşenlere ve maddelere karşı herhangi bir hassasiyetiniz varsa ya da vücudunuzun tepi vermesi söz konusuysa bu ürünü asla kullanmamalısınız.
 • Hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız kullanmanız tavsiye edilmez. Aynı zaman da bebeğinizi emziriyorsanız, bu kremi mutlaka bir doktora danıştıktan sonra kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Ürünün göz, ağız, burun gibi mukozal alanlarla temasından kaçınmaya özen gösterin. Temas yaşandığı durumda ilgili bölgeyi bol suyla yıkamalı ve kara merhemden mutlaka arındırmalısınız.
 • Ürünü kullanmadan önce kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmemelisiniz. 

Kara Merhem Yan Etkileri

İhtiyol pomad yani kara kremin yan etkileri ve zararlarının görülme sıklığı oldukça nadir olsa da ürünün bileşenlerinin içerisinde ki etkin ve yardımcı maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişiler yan etkilerle karşı karşıya kalabilmektedirler. 

Yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Seyrek yan etkiler:
 • Deride irritasyon
 • Derideki izole olgularda kesecik oluşumu
 • Yaygın yan etkiler:
 • Uygulanan deri bölgesinde renk değişikliği
 • Yaygın olmayan yan etkiler:
 • Deride kaşıntı
 • Deride kızarıklık
 • Birtakım alerjik reaksiyonlar

Kara Merhem Fiyatı

Kara merhem, doktor tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından karşılanabilen bir üründür. SGK tarafından karşılandığında ürünün 2019 fiyatı yaklaşık olarak 2 TL’dir.

Ürünü reçetesiz bir şekilde satın almak istediğinizde ise ortalama 20 TL gibi bir fiyatla eczanelerden satın alabilirsiniz.

Kara Merhem Kullanıcı Yorumları

Bu ürünü düzenli olarak kullanan kişilerin yani gerçek kullanıcıların yorumlarına baktığınızda üründen ve gösterdiği etkilerden son derece memnun kaldıklarını ve ürün sayesinde cilt üzerindeki sivilce, akne ve iltihaplı diğer cilt sorunlarından kurtulduklarını yazmışlardır.

Ancak her insanın cilt tipi farklı olduğundan dolayı ürünün sizde işe yarayıp yaramadığını ancak kremi düzenli olarak kullandıktan sonra karar verebilirsiniz.

Kara merhemi 25 C oda sıcaklığının altında, güneş görmeyen, serin bir yerde, çocuklarınızın göremeyeceği ve ulaşamayacağı bir yerde muhafaza ederek saklamalısınız.

Son kullanma tarihi geçen ürünleri asla kullanmamalısınız. Aynı zamanda ürün ambalajının üzeride ya da kremde herhangi bir tuhaflık fark ettiğiniz durumlarda da ürünü kullanmayı bırakmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem