Kapari Çayının Faydaları

30.09.2019
1.465
Kapari Çayının Faydaları

Bu yazı kapari çayının faydaları ve zararları nelerdir hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Kapari çayının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Kapari Çayı Nedir?

Kaparinin diğer adıyla gebre otunun Latince adı capparis spinosa olarak bilinmektedir. Kışın yapraklarını döken ve kalıcı olarak büyüyen bir bitkidir. Kaparinin eğri ve etli yaprakları, diğer yandan da büyük çiçekleri onu gür bir bitki haline getirmektedir. Kapari sayısız dalları ile çalı gibi gözüken bir bitkidir. Kalın, parlak ve yuvarlak yaprakları sapları üzerinde dönüşümlü görüntüsüyle göze çarpar.

Kapari bitkisi çiçeği oldukça gösterişli olduğu gibi lezzetli ve tatlı bir aromaya da sahiptir. Çiçeklerin renklerin beyaz ya da pembe olabilmektedir. Çiçeklerin tam ortasındaki sayısız mor renkteki organlar arasındaki bölüm uzamakta ve genellikle çiçeğin boyunu aşmaktadır. 

Bu tomurcuklar genelde turşu ve hardal yapımında kullanılmaktadır. Birkaç adet kapari bile oldukça büyük lezzet verebilmektedir. Bu nedenle yemeklerinize cesur bir canlılık katmak istiyorsanız kapariyi deneyebilirsiniz. Kapariyi günlük besin programlarınıza eklediğinizde sağlığa oldukça faydalı olabilmektedir.

Kapari Çayının Faydaları Nelerdir?

Kapari çayının insan sağlığına faydaları nelerdir:

 • Güçlü bir antioksidandır

Kapari çayı rutin ve flavonoid bileşenler açısından oldukça zengindir. Bu bileşenler ayrıca antioksidan etkili kaynaklardır. Antioksidanlar kanser ve deri hastalıklarına neden olan serbest radikalleri önlemesiyle bilinmektedir. Rutin ise düzgün kan dolaşımı sistemine yardımcı olmaktadır. Yapılan son araştırmalar quercetin bileşeninin analjezik, anti enflamatuar, antibakteriyel ve anti-kanserojen özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur.

 • Mineral kaynağıdır

Kapari çayı demir, kalsiyum, bakır ve sodyum kaynağıdır. İçerdiği yüksek orandaki kalsiyum güçlü kemiklere ve dişlere yardımcı olmaktadır. Bakır ise yardımcı bir katalizör olarak enzimlerin üretilmesi için belirli proteinleri bir araya getirmektedir. Demiri depolamak ise oksijen kullanımı ve kas yapısı için oldukça önemlidir. Bu besinleri sindirmek vücuda yardımcı enzimlerim üretiminde önemli bir parçadır.

 • Vitamin kaynağıdır

Bu lezzetli bitki A vitamini, K vitamini, niasin ve riboflavin içermektedir. Bu vitaminler ise görme yetisini artırarak karanlıkta bile rahat görmemize yardımcı olur. Aynı zamanda bazı kanser türlerinin oluşumu riskini azaltırken, enfeksiyonları vücuttan atmak için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Diğer yandan vitamin K ise kemik sağlığı için önemli bir rol oynamaktadır.

 • Sindirime yardımcı olur

Kapari çayı sindirime yardımcı lifleri barındırmaktadır. Bu durumda sindirime yardımcı olarak yiyecekler henüz kaloriye dönüşmeden onları atabilme özelliği taşımaktadır. Ayrıca kabızlık gibi bazı sindirim problemlerini de rahatlatmaktadır. Bu lifler diğer yandan kardiyovasküler hastalık riskini de azaltmak için oldukça etkili olarak kabul edilmektedir.

 • Kolesterol düzeylerine etki eder

Kapari çayı rutin bileşeni içermesi nedeniyle kan içindeki kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olmakta aynı zamanda kan damarlarının dolaşımına destek olmaktadır. Kaparinin içinde bulunan niasin ise LDL kolesterol seviyelerini düşürmede oldukça etkili olarak kabul edilmektedir.

 • Kanser karşı etkilidir

”Science Daily” yayınına göre, yapılan bir araştırmada DNA ve hücrelerde oluşabilecek hasarlara karşı içerdiği bileşenler nedeniyle kaparinin bir koruma oluşturabileceği sonucuna varılmıştır. Bu bileşenler kanser ve kalp hastalıklarının gelişmesini engellemede önemli bir rol oynamaktadırlar.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kapari çayı vitamin A deposu olduğu için görme yetisini artırdığı gibi belirli kanser risklerine karşı da korumaktadır. Bu vitamin aynı şekilde enfeksiyonlarla mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanı sıra, kapari çeşitli enfeksiyonlardan vücudu koruyan vitamin K içermektedir. Kemik sağlığına da oldukça etki eden kapari çayı, kıkırdak dokunun gelişmesini sağlamanın yanı sıra sinir sistemi içinde önemli bir yol oynamaktadır.

 • Kalp sağlığını destekler

Yapılan araştırmalarda kapari çayının yağ oksidasyonunu önlemeye yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca, kapari içerdiği bileşenler, antioksidanlar ve vitamin E ile kanser riskini önlediği gibi kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır.

 • Kemikleri güçlendirir

Kapari çayı yüksek miktarda vitamin K içermektedir. Kemik sağlığı için oldukça önemli olan bu vitamin; zayıf kemik yoğunluğuna bağlı olarak oluşan osteoporoz ve artrit gibi kemik hastalıklarının oluşum riskini oldukça azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Enerji verir

Vitamin B12 aktif ve enerjik vücut halinden sorumludur. Bu vitamin ise kapari çayında oldukça büyük miktarlarda bulunmaktadır. Bu nedenle kapari tüketimi gıdaları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olabilmekte; böylece gün boyunca dinamik ve aktif kalmaya destek olabilmektedir.

Kapari Çayının Cilde Faydaları

Cilt sağlığını destekler: Kapari çayı tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren iltihaplanmaya bağlı sivilce gibi cilt problemlerinin tedavisinde en iyi seçeneklerden biridir. Bu nedenle birçok cilt bakım ürünlerinin içeriğinde de yer almaktadır. Kapari çayı antioksidanlar içermesi nedeniyle kırışıklık ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini geciktirmek için yardımcı olabilmektedir. 

Kapari Çayının Saça Faydaları

Saç sağlığına iyi gelir: Kapari çayı içerdiği vitamin B ve demir ile saçların uzamasına ya da saç kaybının önlenmesine etki edebilmektedir. Vitamin B kafa derisi için yeterli miktardaki kanın düzgün bir şekilde akmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, kıl kökleri, saç telleri ve kafa derisi beslemekte; sağlıklı ve parlak saçlara destek olmaktadır. 

Kapari Çayı Tarifi

Kapari çayının hazırlanışı:

Kapariden infüzyon ya da çay hazırlayarak diüretik (idrar söktürücü) özelliği için kullanabilirsiniz.

 • 1 litre su ile dolu bir kaba yaklaşık 50 gram kapari kökü ekleyin.
 • 15 dakika boyunca kaynatın ve soğumaya bırakın.
 • Her yemekten önce günde en fazla 3 kez bu çayı süzüp içebilirsiniz.

Kapari Çayının Zararları

Kapari sodyum açısından oldukça zengin olması nedeniyle vücutta su tutmaya neden olabilmektedir. Bu neden bu bitkiden herhangi bir şekilde çok tüketirseniz şişme hissedebilirsiniz.

 • Aşırı şekilde kapari tüketmek susuzluğun oluşmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle her zaman yeterli miktarlarda almaya özen gösterin.
 • Eğer yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa, kapari sodyum içermesi nedeniyle suyu vücudunuzda tutacaktır. Bu da kan hacmini artırabilmektedir. Fazla sodyum ayrıca kalp hastalıklarına eğiliminiz varsa sorun yaratabilmektedir.
 • Eğer hamileyseniz ya da yakın bir zamanda ameliyat olacaksanız, kaparinin kullanım türlerinden kaçınmalısınız.
 • Sodyum bakımından zengin olan kapari düşük sodyum diyeti olanlara önerilmemektedir.

Çok fazla kapari tüketmek durumunda, osteoporoz hastalığına eğilimli olabilirsiniz. Bunun nedeni yine sodyum içeriğidir. Sodyum zayıf kemik yoğunluğuna neden olabilmektedir. Bunun anlamı sodyumun kemikler için oldukça önemli olan kalsiyumu emmesidir. Bilindiği gibi zayıf kemiklerde osteoporoza yol açabilmektedir.

Sonuç

Bu yazı kapari çayının faydaları ve zararları nelerdir hakkında yararlı bilgiler bulunmaktadır. Kapari çayının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem