Kantaron Çayının Faydaları

Kantaron Çayının Faydaları

Bu yazı kantaron çayının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler bulunmaktadır. Kantaron çayı içenler sarı kantaron çayı kullananlar, kantaron çayı nasıl yapılır, kantaron çayı zararları, kantaron çayı ibrahim saraçoğlu, kantaron çayı tansiyonu yükseltirmi, kırmızı kantaron çayı sorgulamaları yapmaktadır.

Kantorun çayı faydaları ve tarifi merak konusudur.

Kantaron Nedir?

Kantaron, özellikle ruh sağlığı sorunlarının belirtilerini tedavi etmek için kullanılan bitkisel bir ilaç olma özelliği taşımaktadır. Bu rahatsızlıklar; mevsimsel duygu durum bozuklukları, hafif ve orta halli depresyon, hafifi anksiyete ya da uyku sorunları şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Botanik adı hypericum perforatum olarak bilinen kantaron, aktif hiperisin ve hiperforin maddelerini içermektedir. Hiperisin maddesi depresyonun tedavisinde kullanılmasıyla tanınmaktadır. Hiperforin ise antibiyotik olma özelliği taşımaktadır. 

Etkili bir antidepresan olduğu keşfedilmeden yüzyıllar önce bile kantaron farmakopenin önemli bir üyesiydi. Uyumadan önce içilen bir fincan kantaron çayı idrar kaçıma sorunu olan yetişkin ve çocuklar için faydalı olabilmektedir. Diğer yandan,  dizanteri, solucanlar ve ishalin bastırılmasında, tüm akciğer şikâyetlerinde, mesane sorunlarında da kullanılmaktadır. Kantaron ayrıca herpes lezyonlarının tedavisinde de etkili olabilmektedir. Bir fincan kantaron çayı, infüzyonu ya da tentürü güçlü birer anti viral aktiviteyle virüsleri tedavi edebilmektedir. 

Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Kantaron çayının faydaları şunları içermektedir:

 • Doğal bir antiseptiktir

Bu bitki belirgin bir anti bakteriyel etkiye sahiptir ve doğal bir antiseptiktir. Kantaron yaralar, yanıklar, kesikler, hemoroit için şifa etkili doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. İç kullanım açısından ishal ve bağırsak parazitlerine karşı, mide, karaciğer ağrısı için mükemmel bir çözümdür.

 • Antidepresan etkisine sahiptir

Kantaron çayının doğal bir antidepresan olduğu kanıtlanmıştır. Son yıllarda, kantaron bitkisinin depresyona karşı savaşmada popülaritesi artmıştır. Karşılaştırmalı klinik çalışmalar hafif formlardaki depresyonun tedavisi için kantaron çayının kullanılabilineceğini ortaya koymuştur. En az antidepresan ilaçlar (örneğin, Prozac Celexa, paroksetin (Paxil) ve Zoloft gibi)  kadar etkili olduğu tespit edilmiştir.

 • Parkinson hastalığını önler

Bir dopamin bozukluğunun Parkinson hastalığının nedeni olduğu gibi şizofreni nedenleri arasında olduğu da düşünülmektedir. Kantaron nörotransmiter dopamin miktarını artırabildiğini söyleyen çeşitli araştırma vardır. Araştırmalar ayrıca kantaronun antioksidanı aktivite etmesiyle Parkinson hastalığının başlangıcı ile bağlantılı sinir dejenerasyonuna yardımcı olabileceği iddia edilmektedir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da kantaron bitkisini çay, yemek ya da kapsül olarak tüketmek Parkinson hastalığını önleyebilmektedir.

 • Sinüs tıkanıklığına ve kronik öksürüğe iyi gelir

Kantaron balgam tıkanıklığı, sinüs enfeksiyonu grip gibi bronşit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Antibiyotiğin yanı sıra antiviral aktiviteye de sahiptir. Kahvaltıdan sonra sadece bir fincan kantaron çayı tüketmenin yanı sıra akşam yemeğinden sonra da tüketmek boğaz ve sinüs problemleri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Menopoz ve PMS’e iyi gelir

Ruh hali, gerginlik ve depresyon menopoz en sık görülen belirtilerle meydana gelen hormonsal dengesizliklerin doğrudan menopoz döneminin nedenidir. Kantaron çayı ruh hali dengesini yeniden düzene sokmak için size yardımcı olabilmektedir. Bu çay aynı zamanda sedatif etkisi sunarak kramp, ağrı gibi ağrılı adet dönemi için iyi gelmektedir. Sağlıklı hormon seviyeleri dengeleyerek PMS’e de yardımcı olmaktadır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kantaron çayı içmek hastalıklardan korunmak ve önlem almak için harika bir yoldur: antiviral, anti bakteriyel ve antifungal olması nedeniyle bağışıklık sisteminize tamamen takviye etki gösterecektir.

 • DNA’yı korur

Kirlilik ve çevresel değişiklikler gerçekten organizma üzerinde baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle kantaron çayı içmek gerçekten faydalıdır olabilmektedir. Bu serbest radikallerin yıkıcı eylemlerinden kişinin hücrelerindeki DNA’yı korur. Bu da demek oluyor ki kantaron çayı güçlü bir antioksidandır.

 • Cilde iyi gelir

Bitki çayları içten bir rahatlama sunmasının yanı sıra dışarıdan temin edilerek de kullanılabilmektedir ve kantaron da bir istisna değildir. Anti-enflamatuar ve analjezik güçleri sayesinde sedef bir cilt döküntüsü gibi karışık bir durumdan basit bir cilt problemine kadar size yardımcı olabilir.

 • Yaraları iyileştirir

Kantaron çayı doku iyileşmesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, ağrı giderici, yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Bu infüzyon, kas ağrıları, siyatik, tenisçi dirseği ve diğer sinir ağrılarına neden iltihapları cilt altından çalışarak tedavi eder.

 • Akşamdan kalmaya iyi gelir

Bazı ön araştırmalar hiperforinin akşamdan kalma durumunun tedavisine yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Bazı insanlar akşamdan kalma için en doğal tedavi yöntemi olarak günde iki ya da üç kez kantaron çayı içmeyi tercih etmektedir. Bunun akşamdan kalmanın belirtilerini rahatlattığı söylenmektedir. 

Kantaron Çayı Tarifi

Kantaron çayının hazırlanışı;

Kantaron çayı bitkinin çiçekleri ve yapraklarıyla yapılmaktadır. Bu çayı hazırlamak son derece kolaydır; bu neden stresi rahatlatmak için rahatlıkla bu tarifi uygulayabilirsiniz.

 • Su sıcaklığı: 100 ° C / 212ºF (kaynama)
 • Miktar: 250 ml su için 2 çay kaşığı kuru kantaron otu
 • Demleme süresi: 5-10 dakika
 • Önerilen Doz: Günde 2 bardak (sabah ve akşam)
 • Tatlandırıcı: Bal

Suyu kaynatın. Demliğin içine 2 çay kaşığı kantaronu koyun ve üzerine sıcak suyu ekleyin. Yaklaşık 5-10 dakika demlendikten sonra çayı süzün.

İpucu: Tatlandırmak için çaya bal ve ya şeker ekleyebilirsiniz. Kantaron çayının tipik lezzeti acı tatlıdır. Bu nedenle tatlandırmak isteyebilirsiniz. İlk olarak şekersiz olarak deneyin sonrasında dilerseniz bal ekleyin.

Depresyon İçin Kantaron Çayı Tarifi

Depresyona iyi gelen çaylar arasında kantaron çayı önemli yer tutar.

Depresyon için kantaron çayı tarif;

Malzemeler:

 • 1 ya da 1/2 çay kaşığı sarı kantaron
 • 1 çay kaşığı melisa otu yaprağı
 • 1 çay kaşığı kediotu

Hazırlanışı:

 • Bu karışımdan 1 fincan kaynar su için 1 çay kaşığı kullanın.
 • Sinirleri sakinleştirmek ve depresyon ortadan kaldırmak için birkaç hafta boyunca her gece yatmadan önce bir bardak çayı içmek daha kolay bir uykuya yardımcı olur.
 • İçmeden önce 10 dakika boyunca demlendiğinden emin olun.

Öksürük İçin Kantaron Çayı Tarifi

Öksürüğe iyi gelen kantaron çayı tarifi;

Malzemeler:

Hazırlanışı:

 • Öksürüğe neden üst solunum yollarının tahrişini yatıştırmak için kaynar su bardağı başına bu bitki karışımından 1 tatlı kaşığı kullanın.
 • Bu çayın bronşit ve boğmacaya yararlı olduğu kanıtlanmıştır.
 • İçmeden önce 10 dakika boyunca demlendiğinden emin olun.

Kantaron Çayının Zararları

Kantaron 12 haftaya kadar kullanımda güvenli olarak kabul edilmektedir.

Uzun süreli kullanımlarda oluşabilecek yan etkiler:

gibi bazı yan etkilere neden olabilmektedir.

 • Sabahları kantaron çayı içmek ya da dozajı düşürmek uykusuzluğu önlemek için etkili olabilmektedir.

Ağız yoluyla büyük dozlarda kantaron almak güvenli olarak kabul edilmez. Büyük dozlarda alındığında ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

Kantaron bazı ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Bu neden sağlık kuruluşlarından bilgi almakta fayda vardır.

 • Cilde uygulamanın tamamen güvenli olduğuyla ilgili bir bilgi yoktur; bu nedenle güneşe maruz kaldığında cilt problemlerine neden olabilir.
 • Kantaron çayı Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı: Hamilelik sırasında ağız yoluyla kantaron tüketmek güvenli olarak kabul edilmez. Doğum kusurlarına neden olabilme ihtimaline sahiptir. Henüz doğmamış bebeğe olan etkileriyle ilgili net bir bilgi yoktur.
 • Emzirme döneminde kantaron çayı tüketimi ise kolik, uyuşukluk ve halsizlik yaşatabilmektedir. Daha fazlası öğrenilene kadar hamilelik ve emzirme döneminde kantaron tüketiminden uzak kalmakta fayda vardır.
 • Çocuklar: 6-17 yaş arası çocuklarda 8 haftaya kadar kantaron tüketimi muhtemelen güvenli olarak görülmektedir.
 • Alzheimer hastalığı: Kantaron tüketiminin Alzheimer hastalığı olan kişilerde demansa neden olabileceği endişesi vardır.
 • Anestezi: 6 ay içinde kantaron tüketen kişilerde ameliyat için anestezi kullanılması ciddi kalp komplikasyonlarına yol açabilmektedir. Ameliyattan en az 2 hafta önce tüketiminin bırakılması tavsiye edilmektedir.
 • Bipolar bozukluk: Bipolar bozukluğu olan kişilerde kantaron tüketimi bu durumu dahada hızlandırabilir.
 • Depresyon: Majör depresyonu olan kişilerde, kantaron tüketimi aşırı fiziksel aktiveye ve dürtüsel davranışlara neden olabilmektedir.
 • Kısırlık: Eğer çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız, kantaron tüketiminden uzak durmakta fayda vardır.
 • Şizofreni: Şizofreni olan bazı hastalarda kantaron tüketimi psikoza neden olabilmektedir.

Tavsiyeler

Kantaron çayı ne kadar süre içilmeli: En fazla dört hafta boyunca gün içinde iki kez sarı kantaron çayı içilmesi önerilmektedir.

Sonuç

Bu yazı kantaron çayının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler bulunmaktadır. Kantaron çayı içenler sarı kantaron çayı kullananlar, kantaron çayı nasıl yapılır, kantaron çayı zararları, kantaron çayı ibrahim saraçoğlu, kantaron çayı tansiyonu yükseltirmi, kırmızı kantaron çayı sorgulamaları yapmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.