Kanola Yağının Faydaları ve Zararları

22.05.2020
1.155
Kanola Yağının Faydaları ve Zararları

Kanola yağının faydaları ve zararları nelerdir? Kanola bitkisinden elde edilen bu yağ az miktarda doymuş yağ içerir ve kolesterol içermez. Kanola yağı her ne kadar insan sağlığına olumsuz tesirleri bulunsa da elbette yararları da mevcuttur. Islah edilmiş kolza bitkisinden elde edilen yağın zararları % 40 düzeyinden %0.1 seviyesine kadar düşürülebiliyor. Kanola yağı E vitaminince oldukça zenginidir ve içinde önemli miktarda K vitamini de içerir. Şimdi kanola yağının faydaları nelerdir inceleyelim.

Kanola Yağı Nedir?

Kanola yağı birçok bakımdan merak edilen yağlar arasındadır. Son dönemde kullanımı yaygın hale gelen bu yağ hakkında bilinmesi gereken birçok konu vardır. Kanola yağı kanola bitkisinden elde edilir. cilt üzerinde de büyük faydaları mevcuttur.

Kanola Yağının Faydaları

Kanola yağının faydaları aşağıdaki unsurları içermektedir.

 • Kanola Yağı Stresi Azaltır

Ayrıca zeytinyağında da bulunan oleik aside yüksek miktarda sahiptir. İçerisinde bulundurduğu fenolik bileşenleri sayesinde oksidatif stres üzerinde iyileştirici etkilerinin olduğu görülmüştür. Evde kullanmış olduğumuz diğer sıvı yağlara kıyasla daha sağlıklıdır ve doymuş yağ oranı yalnızca %7’dir.Her şeyin fazlası zarar mantığıyla konuya eğilecek olursak, amaca yönelik olarak tavsiye edilen miktar kadar kullanıldığında saç için oldukça faydalıdır. Ayrıca zayıflamak isteyenler için yağ yakımını hızlandırıcı etkisi vardır.

 • Kanola Yağı Şeker Hastalığına İyi Gelir

İçerisindeki zararlı bileşenlerden arındırıldığı takdirde diyabet için faydalı olduğu bile söylenebilir. İçerisindeki doymuş yağlar ve trans yağ değerleri oldukça düşük olduğu için kalp sağlığına da faydalıdır diyebiliriz. Fakat belirttiğimiz gibi aşırı dozun yan etkileri olabileceğini hatırlatır ve her şeyin kararında yani optimum değerinde kullanılmasını tavsiye ederiz. Faydaları sadece bunlarla ibaret değil, gelecekte ayçiçeğini geçebilir.

 • Kanola Yağı Ay Çiçek Yağına İyi Bir Alternatiftir

Isıya dayanıklılığı sebebiyle mutfaklarda kızartma yağı olarak her geçen gün kullanımı artmaktadır. Bir diğer avantajlı tarafı ise diğer yağlara göre fiyatının daha ekonomik olması. Elbette faydaları da mevcut olan bu kolza bitkisinin bu faydalarından istifade edebilmek için bu işi layığıyla yapan fabrikalarda üretilmesi şarttır. Ancak bu sayede zararlarından arındırılıp evlerimizde güvenle kullanabiliriz.

 • Hamilelikte Kanola Yağının Faydaları

Omega 3 yağ asitlerinin hamilelik zamanında ve bebeğin doğumundan sonra ne kadar önem taşıdığı artık tartışmasız bir gerçek. Gebelik zehirlenmesi, erken doğum gibi felaketleri önlemesi bir yana bebeğin fizyolojik gelişimini açısından oldukça faydalı olan omega 3 her hamile ve emziren annenin olmazsa olmazları arasındadır. Omega 3 kaynaklı besinlere baktığımızda kanola yağı da ceviz fındık gibi bitkilerden sonra listede yer alıyor. Özellikle hamileliğin son üç ayında daha gerekli olan omega 3 yağı bebeğin hem göz hem beyin gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Prematüre doğum riskini de azalttığı için hamilelikte kanola yağı artık tercihler arasına girmiş durumdadır.

Kanola Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Kanola yağı e vitamini açsından zengin olduğu için ciltte erken yaşlanmaların önüne geçer.
 • Kızartmalarda ve yemeklerde kullanıldığı takdirde, sivilce, bölgesel yağlanma ve akne gibi sorunlarla savaşır.
 • Cildin ışıl ışıl görünmesine yardımcı olur ve cilde pürüzsüz bir parlaklık sağlar.

Kanola yağının cilde faydaları sayılamayacak kadar çok;

 • Cilt problemleriyle savaşmada her geçen gün ilerleyen araştırmalar göstermiştir ki içinde bulunan E ve K vitaminleri sayesinde kanola yağı kırışıklıklara, alnımızda ve gözlerimizin yanında beliren çizgilere, akne ve lekelere karşı oldukça etkilidir.
 • Ayrıca cildin esnek ve parlak olmasını da sağlar. Bunun için cilt kremlerinin içerisinde bile kullanılmaktadır.
 • Geçmişte ise uzun bir dönem cilt rahatsızlıkları için kullanılmış olup günümüzde ise yaşlanma karşıtı özelliği sebebiyle her geçen gün endüstriyel kozmetik ürünlerinde kullanımı artmaktadır.
 • Vücudu, içerdiği E ve K vitaminleri sayesinde hem gençleştirmekte hem de antioksidan etkisi göstermektedir.
 • İçerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde kuru cildi beslemeye ve yatıştırmaya fayda sağlar.
 • Sıcak bir duştan sonra sprey şişesiyle satılan ürünü cildinize püskürtebilirsiniz.

Kanola Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kanola yağı nasıl elde edilir diye merak ediyorsanız, öncelikle kanolanın ne olduğunun bilinmesi gereklidir. Kolza adı verilen birtakım bitki tohumlarının genetik çalışmalar sonucunda ıslah edilerek edile edilen yağ kanola yağıdır. Kanada’da bulunup tüm Dünya’ya buradan yayılan Kanola yağı Canadian Oil diye de bilinir.

Kanola yağı nerede üretiliyor sorusu çoğu kişi için merak konusudur.

Kanola yağının üretimi Dünya’da büyük bir hızla artış göstermektedir. Dünya’da son üç yılda % 18’lik bir üretim artışı gösteren bitkinin ise Türkiye’de üretimi Dünya’ ile kıyaslanırsa oldukça düşüktür. Türkiye daha çok Trakya bölgesinde yetiştirilen sarıçiçekleri olan kolza bitkisi, kanola yağı üreticileri tarafından Ayçiçeği yerine tercih edilmeye başlandı denilebilir. Fakat ilerleyen yıllarda üreticilerin ayçiçeğinden daha çok kanola yağına rağbet edecekleri söylenebilir.

Kanola Yağı Nerelerde Kullanılır?

Kanola yağı nerelerde kullanılır diye merak eden elbette çoktur. Tüm Dünya’ya Kanada’dan yayılan bitki eski yıllarda buharlı makinelerin yağlanmasında kullanılırdı.1950’li yıllardan sonra hem marketlerde satılmaya başlanan hem de mutfağımıza yavaş yavaş giren kanola yağı dünya da soya yağı üretiminden sonra en çok yağı üretilen bitkidir.

Ekonomik olması sebebiyle artık hayatımızın hemen hemen her yerinde kullanmaktayız kanola yağını.

 • Kullanıyor olduğumuzu bilmesek de örneğin pek çok hazır gıdada, yemeklik yağlarda hatta her gün yediğimiz ekmekte bile mevcuttur.
 • 200 dereceye kadar dayanıklı bir yağ olduğu için her geçen gün kızartmalarda daha çok tercih edilen bir ürün durumuna geliyor.
 • Ayrıca kızartmanın tadını koruması yönünden de ön plana çıkmaktadır.
 • Günümüzde Avrupa ve Amerika’da yoğun bir şekilde kullanılmakla birlikte Türkiye’de ise ayçiçeği yağı, mısır yağı ve zeytinyağı gibi daha bilinen yağlara alternatif oluşturmaktadır.

Kanola Yağının Zararları

Kolza yağı denilince belki de aklınıza pek bir şey gelmiyor. Fakat Kolza bitkisel yağlar sıralandığında zehirli olması bakımından ilk sırada gelen bir bitkidir. Hayvanlar dahi zehirli olduklarını içgüdüsel olarak bilirler ve onları yemezler. Bilim adamları tarafından kanola yağı üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte kullanımı da bir hayli yaygınlaşmaya başlamıştır.

Peki Kanola Yağı Neden Zararlı?

İnsan sağlığına zararlı etkileri ise hayvanlar üzerine yapılan deneyler sonucunda ortaya çıkmıştır. İnsanlarda görülen en büyük zararı ise kalp hasarlarına yol açmasıdır. Ayrıca anfizem hastalıklarına, kabızlığa, kansızlığa ve kör olma gibi çok çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Bunca zararından ötürü pek çok ülkede hem satışı hem kullanılması yasaktır. Hatta Avrupa’da 1881 ile 1996 yılları arasında yasaktı ve insanlar tarafından kullanılmasa bile hayvan yemlerinde bulunduğu için, kolza bitkisi bu hayvanlarda “deli dana” hastalığına yol açmıştır.

Kanola Yağı Nerede Satılıyor?

Artık kanola yağını çoğu markette görebilmek mümkündür. Kanola yağı nerede satılıyor diye çok fazla arama yapmanıza gerek yok. Gittikçe yaygınlığı artan bu yağın ilerleyen zamanlarda raflardaki yerini daha da sağlamlaştıracağı öngörülüyor. Ayrıca günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşan E-ticaret sitelerinden de emin edebilmeniz mümkündür.

Kanola Yağı Ne Kadar?

Günlük olarak kullanmaya alışık olduğumuz ayçiçeği yağı nasılsa kanola yağı da aynı şekilde satışa sunuluyor. Bir litrelik ve iki litrelik pet şişelerde satışa sunulduğu gibi beş, on ve 18 litrelik tenekelerde de satılabilir. Kanola yağı ne kadar diye fiyatını öğrenmek istiyorsanız litre fiyatına ve kalitesine göre fiyatları değişmektedir.

Kaynaklar

 • Kanola yağı neden zararlı?
 • Kanola yağı ile kızartma yapılır mı?
 • Kanola yağı nerede üretiliyor?
 • Kolza yağı nerelerde kullanılır?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem