Kakao Yağının Faydaları ve Zararları

30.10.2016
1.462
Kakao Yağının Faydaları ve Zararları

Kakao yağının faydaları ve zararları. Kakao yağı, katı olarak bulunmasına rağmen vücut için kullanıldığında vücut ısısı ile yumuşayabilen bir yağdır. Doğru şekilde kullanıldığında vücutta birçok faydası bulunan kakao yağı hem vücut kullanımlarında hem de birçok farklı alanda kullanımı bulunan faydalı bir yağdır.

Kakao yağı eğer vücut için kullanılacaksa direkt olarak vücuda uygulanabilir. Herhangi bir ek madde gerektirmeyen yağ tek başına birçok farklı fayda gösterir ve hem saçlarda hem de vücut üzerinde oldukça başarılı sonuçlar verir. Tercihe göre diğer yağlar ile birlikte kullanılarak mevcut etkisini iki katına çıkarmak da mümkün olur. Eczanelerden de temin edilen kakao yağının faydaları düzenli kullanım ile kısa sürede gözle görülür hal alır. Kakao yağının faydaları ve zararları nelerdir?

En İyi Kakao Yağı Markası

En iyi kakao yağı markası araştırmasında birçok farklı markanın güvenilir ürünlerine ulaşmak mümkündür. Dünya çapında ün yapmış birçok kozmetik markası çıkardığı bitkisel ürünler ile müşterilerine güven verir.

Hem kozmetik olarak hem sağlık olarak tüketilebilecek kakao yağının mucizevi etkilerini birçok markanın sunduğu ürün ile sağlamak mümkündür. Özellikle bitkisel bakım ürünleri sektöründe ilerleme kaydeden kakao yağı ile kalıcı şekilde vücutta fayda sağlanabilir.

Kakao Yağının Faydaları Nelerdir?

Yaşlanma belirtileriyle mücadele eder

Kakao yağı, palmitik, oleik ve stearik asitler içeren antioksidan bileşikler bakımından zengindir. Bu bileşikler yararlı yağ asitleri olup cildin vücuttaki serbest radikallerinin nötralize edilmesine yardımcı olurlar. Kakao yağı, oksidatif stres düzeylerini azaltarak yaş işaretleri ve kırışıklıklar gibi yaşlanma işaretlerini azaltır. Buna ek olarak, kakao yağı izlerin görünümünü azaltır ve cildin sağlıklı olmasına destek olur.

İnflamasyonla mücadele eder

Kakao yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanların zengin karışımı, cildin iltihaplanmasını azaltmak isteyen insanlar için ideal bir seçim olmasını sağlar. Sedef hastalığına, egzamaya, kızarıklığa veya vücudun iltihap üzerindeki diğer türlerine kakao yağı uygulayabilirsiniz. Yağ fazlalığının kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz etkileri olmasına rağmen, bazı araştırmalar orta miktarda kakao yağı ile tedavi edildiğinde kalpteki inflamatuar durumda da bir iyileşme olduğunu göstermektedir.

Depresyonla mücadele eder

Vücudunuzda korumak için doğal bir amino asit olan triptofan gereklidir. Kakao triptofanın çöküşünü kısıtlama yeteneğine sahiptir ve düzenli tüketimi onu daha fazla serotonin üretmeye teşvik etmektedir. Bir kakao özütü olan kakao yağı antidepresan özelliklerini gösterir ve ruh halini arttırmaya yardımcı olur. Bilişsel faaliyetleri geliştirir ve depresyonla mücadeleye destek olur.

Kanserle mücadele eder

Kakao yağının kanserli hücrelere ve tümörlere karşı savaşabilme kabiliyetine sahip çok sayıda kakao kütlesi polifenolü bulunmaktadır. Kanser semptomlarını ortadan kaldırmak için vücuttaki oksijen seviyelerini düşürmektedir. Ayrıca, kimyasal önleyici ve antiproliferatif etkileri gösteren flavanoller ve prosiyanidinleri de içerir. Kakao yağının bu iyileştirici özellikleri, prostat ve kolon kanseri gibi çeşitli kanserlerin tedavisi için oldukça avantajlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Kakao Yağı Kabızlığa iyi gelir mi?

Kakao yağı bir süt ürünü gibi görünür, ancak hindistancevizi yağı, zeytinyağı, yumurta sarısı gibi iyi bir yağ kaynağı olarak düşünülür. Sindirim sisteminde düzgün sindirim için doğal bir müshil olan safranın salınmasına yardımcı olur. Kabızlıktan kurtulmak için sınırlı miktarda kakao yağını tüketebilirsiniz.

Ağız sağlığına iyi gelir

Ağız kokusu genel bir şikâyettir. Reçetesiz ilaçları bile çoğu zaman ağız kokusunu tedavi etmekte etkisiz kalmaktadır. Kakao yağı ağız yaralarından daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu çare ağrıyı azaltır ve yaraların daha kötüye dönmesini önler. Üstelik kakao yağı muhtemelen kızarıklığı iyileştirir ve etkilenen bölgenin nemini muhafaza eder. İyileşme sürecini hızlandırmak için günde 2-3 kez kullanmanız gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kakao yağının sağlığa olan faydaları çok büyüktür. İçinde bir sürü antioksidan madde bulunmaktadır. Bağışıklık sistemlerimizde T-hücresi aktivitesini baskılayan oleik asit, palmitik asit ve stearik asittirler. Bu nedenle, bu süreç iltihaplanmayı önleyebilir. Diyetinize daha fazla kakao yağı eklemek hipertansiyon, depresyon, kalp rahatsızlığı, kanser ve daha fazlası gibi bazı tıbbi durumlarla vücudunuzun savaşmasına yardımcı olmak için çalışın. Bu, hayatınızı uzatmanın en mükemmel yoludur.

Kalp sağlığına iyi gelir

Sağlıklı yağları diyetlerimize katmak için pek çok teşvik edici çalışma bulunmaktadır. Kakao yağı da sağlıklı yağlara oldukça iyi bir örnektir. Kakao yağında bulunan polifenolik bileşenler, arterlerin sertleşmesine katkıda bulunan enflamasyon belirteçlerini düşürür. Aslında, kakao tam olarak antiinflamatuar bir gıda olarak kabul edilmez ancak kakao yağının yağ metabolizmasında etkisi tartışılmamaktadır ve kalp krizi riskini azalmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kakao yağı Yanık ve yaralara iyi gelir mi?

Saf kakao yağı, yanıkları, yaraları, döküntüleri ve enfekte cildi tedavi etmek için mükemmeldir. Bu yağ bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hızlı iyileşmeyi artıracak bol miktarda antioksidan sunmaktadır. Doğal olarak derin deri dokusunun iyileşmesine ve hidratına yardımcı olur. Araştırmalar egzama, dermatit ve iltihaplanmış veya tahriş olmuş cilt semptomlarının hafifletilmesinde de etkili olabileceğini göstermektedir.

Yorgunlukla mücadele eder

Kronik yorgunluk sendromu, yaşam kalitesinin düşmesine neden olan zayıflatıcı bir durumdur. Kronik yorgunluk sendromunun başlıca belirtisi, günlük basit aktiviteleri gerçekleştiremeyecek kadar aşırı yorgun hissetmektir. Kronik yorgunluk sendromu için çeşitli etkilere sahip antidepresanlar, bilişsel davranış terapisi ve kademeli egzersiz terapisi gibi terapiler denenmiştir. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise, kakao yağı tüketimi insanlarda yorgunluğun belirtilerini azaltmaktadır.

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao yağının faydalarından biri cilt üzerindeki etkisidir.

 • Kakao yağı cildi içten dışa hidratlayan ve iyileştiren mükemmel bir nemlendiricidir.
 • Kakao yağı, kakao çekirdeği ve koyu çikolata ile aynı doğal antioksidanları içerir.
 • Antioksidanlar kalp sağlığını geliştirir ve bilişsel işlevleri geliştirir.
 • Kakao yağındaki doymuş yağlar kuru, çatlamış cildi iyileştirir.
 • Kakao yağı ayrıca hassas ciltleri nemlendirmek için mükemmel bir çözümdür çünkü hassas ciltte nemi kilitlerken çok az tahrişe neden olur.
 • Ciltteki kuruluğu ve soymayı önler.

Kakao Yağının Saça Faydaları

Kakao yağının en büyük faydası saçlaradır. Hemen her saç tipi üzerinde etkisi bulunan kakao yağı ile kısa sürede saçlarda mucizevi etkiler yaratmak mümkün olur. Hem uzun hem sağlıklı hem de ışıl ışıl saçlara kavuşmayı sağlayan kakao yağı saçlara kısa sürede içinde nüfuz eder ve dipten uca mükemmel bir bakım sağlar.

Kakao yağının saça faydaları bayanlar tarafından çok sık merak edilir Kakao yağı bol antioksidan kaynağıdır ve saçlarda derinlemesine temizlik sağlar. Kakao yağı ile hazırlanan şampuanlar ile saçlarda uzun süreli temizlik sağlanır. Ölü derileri canlandıran kakao y ağı ile saçlar daha da güçlenir ve daha kuvvetli uzar.

Kakao yağı mükemmel bir E vitamini deposudur ve saçları dipten güçlendirir. Saç köklerini besleyen E vitamini ile yeni çıkacak saç kökleri daha kuvvet kazanır. Hem saça hem de cilde faydası ile tercih edilen kakao yağı sayesinde kırık saça sahip olanlar kısa sürede daha güçlü ve bakımlı saçlara sahip olabilir.

Saç derisi üzerinde de olumlu etkileri bulunan kakao yağı ile saç derilerinde bulunan yaralar kısa sürede geçerken egzaman tedavisine göre de başarılı sonuçlar elde edilir. Stres ile iç içe olan kişiler kakao yağından yardım alarak saç derisindeki sorunlarından kurtulabilir. Saç diplerini besleyen kakao yağı ile saçlar kısa sürede uzar. Dökülmesinden ve uzamamasından şikayetçi olan bayanlar kakao yaşını kullanarak uzun saçlara sahip olabilir.

Kakao Yağının Zararları

Kakao yağı eğer kullanım koşullarına uygun olarak kullanılırsa bilinen herhangi bir yan etkisi ve zararı ile karşılaşılmaz. Ancak yine de her ihtimale karşı kullanmadan önce vücudun küçük bir bölümüne sürerek test etmek ve sonuçlarını gözlemlemek gerekir.

 • Alerjisi veya kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmaması için kullanım aşamasından önce mutlaka bir uzman doktor danışması ve görüş alması tavsiye edilir.
 • Kakao yağının zararları arasında en bilinen belirtiler hazımsızlık ve uykusuzluktur.
 • Aşırıya kaçıldığı durumlarda bu gibi semptomlar gözlemlenebilir.
 • Olası etkilerle karşılaşmamak için yapı mümkün olduğunca az ve dozajı kadar almak gerekir.
 • Kakao yağı ile ilgili çok bilinen bir yanlış vardır ki bu yağın bronzlaşmaya karşı iyi geldiği düşüncesidir.
 • Denizde ya da kumsalda güneşlenmek için sıkça tercih edilen kakao yağının bilinen herhangi bir bronzlaşma etkisi yoktur.
 • Cilt tonunu o an için koyulaştıran kakao yağı yıkandığı anda vücuttan akar ve vücut tekrar normal ten rengine döner.

Hamilelikte Kakao Yağı Kullananlar

Hamilelikte kakao yağı kullananlar doğum izlerine karşı erken önlem alma bakımından avantajlı olduklarını dile getiriyor.

 • Çatlak oluşumuna müsait olan bölgelerde kullanılan kakao yağı ile hamilelik ve sonrasındaki dönemde iyileşme hızını artırmak da mümkün olabiliyor.
 • Uzman doktor eşliğinde kullanımı mümkün olan kakao yağı ile hamilelik döneminde oluşabilecek olan ve vücutta kötü görünüme neden olabilecek hasarlara karşı erken müdahale şansı mümkün olabiliyor.
 • Kalıcı etkisi ile güven veren kakao yağı hasarlı bölgelere direkt olarak kullanılabiliyor.
 • Kakao yağının farklı gıdalar ile karıştırılarak takviye yapılması ile bağırsaklarda da düzenli çalışma görülüyor ve hamilelerin kabızlık riskine karşı koruma sağlamaları mümkün olabiliyor.
 • Kuru ciltlere karşı koruma sağlayan yağ sayesinde sürekli nemli bir vücut yapısına sahip olunuyor.

Kakao Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Kakao yağı ve hindistan cevizi yağı birlikte kullanılarak birçok farklı cilt sorununa çözüm sağlanabilir. Oda sıcaklığında bekleyen iki yağın karıştırılması ile cilde uygulanırsa ciltte oluşan her türlü leke ve yar giderilebilir. Cilt tonunu dengeleyen bu karışım sayesinde ciltte kusursuz bir görünüm sağlanır. Karışıma bir miktar süt eklenerek cilt için nemlendirici de yapılabilir.

Kakao Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Kakao yağı içerisinde bol miktarda antioksidan bulunduran bir yağdır. Dolayısıyla kakao yağı çatlaklara iyi gelir mi sorusuna gönül rahatlığı ile evet cevabı verilebilir. Hücrelerin serbest radikallere karşı arınma sağlamasına neden olan antioksidan sayesinde vücutta uygulandığı bölgelerde onarım ve yenilenme gibi faydalara sahiptir.

Çatlaklar üzerinde de son derece etkili olan kakao yağını düzenli kullanarak kısa süre içerisinde çatlaklar üzerindeki olumlu sonuçlarını gözlemlemek mümkün olur.
Vücutta çatlakların olduğu bölgelere direkt olarak kakao yağı uygulanarak bölgeye yağın emmesi için masaj hareketleri uygulanır. Yağ iyice yedirildikten sonra durulanma gerektirmeden yağın bölgede kalması sağlanır.

Oval hareketler ile yapılacak masaj sayesinde yağ vücuda nüfuz eder ve kısa süre içerisinde çatlak hücrelerin onarılmasına yardımcı olur.

Renkli Kakao Yağı

Renkli kakao yağı olarak bilinen bu bitkisel yağ koyu kıvamı ve koyu rengi ile içerdiği kakao özleri ile vücutta tam koruma sağlayabilir. Birçok farklı gramajı bulunan kakao yağı ile vücutta birçok fayda elde etmek mümkün olur. Stres ile yorgunluk karşısında son derece güçlü bir çözüm olan kakao yağının masajı ile kısa sürede ağrılar kısa süre içerisinde geçer.

Kakao yağının bilinen bir diğer mucizevî etkisi de yaralara karşı mükemmel bir iyileştirici etkiye sahip olmasıdır. Yaralı bölgeye uygulanacak kakao yağı ile kısa sürede yaranın kapanması mümkün olur ve bölge iltihap gibi dış tehditlere karşı koruma sağlar. Ağız içerisinde meydana gelen yaralara karşı da koruma sağlayan kakao yağı ile ağız içerisinde meydana gelen her türlü yara kısa sürede iyileşir. Egzama ve sedef gibi hastalıkların tedavisinde de kakao yağının mucizevî faydaları olduğu saptanmıştır. Bölgede uygulanacak masaj terapisi ile sedef hastalığı kısa süre içerisinde geçer.

Kakao Yağı Çikolatada Nasıl Kullanılır?

Kakao yağı çikolatada nasıl kullanılır sorusu birçok bayan tarafından merak edilen bir sorudur. Evde bayanlar kendi malzemeleri ile kakao yağını kullanarak kolayca doğal ev yapımı çikolata yapabilir. Dışarıdan hazır çikolata almak istemeyenler kolay tarifler ile kendi çikolatalarını hazırlayabilir.

Kakao yağı, tereyağı, toz kakao, damla vanilya özü ve isteğe göre badem tozu bir araya getirilerek kısık ateşte eritme yöntemi ile kolay çikolata yapılabilir. Çok kaynatmadan ve sürekli olarak kaynatmak sureti ile çikolata yapıldıktan sonra istenen kalıplara dökülür ve soğuduktan sonra tüketime hazır hale gelir. İsteğe göre ister sıcak ister soğuk olarak tüketilebilir.

Kaynaklar

 • Kakao yağının Saça Faydaları
 • Hamilelikte kakao yağı kullananlar
 • Kakao yağı çatlaklara iyi gelirmi
 • Kakao yağı ve Hindistan cevizi yağı
 • Renkli kakao yağı
 • Kakao yağının Zararları
 • Kakao yağı çikolatada nasıl kullanılır
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem