Jojoba Yağının Faydaları ve Zararları

01.10.2015
1.544
Jojoba Yağının Faydaları ve Zararları

Jojoba yağının faydaları ve zararları. Jojoba yağı, Kuzey Amerika’nın güneybatısındaki bölgelerinde ve Afrika’nın bir bölümünde yetişen simmondsia chinensis olarak bilinen bir bitkinin tohumlarından elde edilmektedir. Sıvı balmumu haline getirildikten sonra güneş kremi ve nemlendirme losyonu gibi birçok kozmetik ürününde kullanılmaktadır.

Jojoba yağı potansiyel toksik etkiler nedeniyle oral yoldan tüketilmemesine rağmen, dermatolojik faydalar sağladığı için oldukça popüler bir yağ haline gelmiştir. Akne ile mücadele etmek ve ciltte oluşan iltihaplanmayı azaltmak için sıklıkla topikal olarak kullanılmaktadır. Jojoba yağının faydaları ve zararları nelerdir? 

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Bakterilerle mücadele eder:

Jojoba yağının sağlığa kazandırdığı çeşitli faydalar antimikrobik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Staphylococcus Aureus gibi birçok bakteri, jojoba yağının varlığında hayatta kalamaz. Bu nedenle jojoba yağı, bu bakterileri içeren tüm hastalıkları tedavi etmek için de kullanılabilir. Sedef, egzama ve dermatit gibi enfeksiyonların tedavisinde de sıklıkla jojoba yağına başvurulmaktadır.

Mantarla mücadele eder:

Ayakta enfeksiyonlara neden olan birçok mantar türü bulunmaktadır. Ancak, jojoba yağı siğillerle, ayak parmak mantarıyla ve atlet ayağıyla mücadele ederek ayaklarınızın güzelleşmesine yardımcı olabilir. Jojoba yağı antiinflamatuar ve antifungal özellikleriyle bilinmektedir, bu nedenle ayak mantarının oluşma durumunda hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.

Alzheimer hastalığına iyi gelir:

Alzheimer tedavisi için jojoba yağı kullanımı iyi bir çözüm olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre,  Alzheimer hastalarına jojoba yağıyla masaj yapmak sahip olduğu rahatlatıcı içeriği nedeniyle fayda sağlamaktadır. Alzheimer zayıflamasıyla hafıza ile karakterize edilen ve sık görülen bir hastalıktır. Planlama, akıl yürütme, algılama ve dil konusunda bir beyin bozukluğuna neden olabilmektedir.

Sivrisinek ısırıklarına iyi gelir:

Hassas bir cildiniz varsa, sivrisinek sizi ısırdığında cildiniz kızarmaya başlayacaktır. Bu durumda cildinize jojoba yağı uygulayabilirsiniz. Yapılan ön çalışmalara göre, jojoba yağı, hindistancevizi yağı, kolza yağı ve E vitamini içeren bazı ürünler sivrisinek ısırıklarını etkili bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Vitamin B kompleksini içerir:

B vitamini, vücuttaki genel hormonal dengenin korunması için önemli olan serbest radikalleri ve hücre hasarını savuşturan bir antioksidan görevi görür. B5 vitamini ise radyasyon tedavisindeki reaksiyonları tedavi ederek yaraların ve kesimlerin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Vitamin E içerir:

E Vitamini cildinizin kılcal duvarlarını güçlendirerek esnekliği ve nemi geliştirmeye yardımcı olur. Jojoba yağının sahip olduğu antioksidan özellikleri, zararlı UV ışınlarının ve hatta sigara dumanının etkilerini filtreleyerek cildin cilt kanserine karşı korunmasını da sağlamaktadır.

Cildi nemlendirir:

Jojoba yağı cilt hücrelerini kaplayan ve hidratasyonlarının düzenlenmesinden sorumlu olan yüksek miktarda seramitler içermektedir. Cilt tarafından hızla emilir ve herhangi bir yağ kalıntısı bırakmaz. Bu, nem kaybına karşı güçlü bir bariyer yaratmada, ayrıca alerjenlere ve toz kirliliğine karşı mücadele etmede yardımcı olur. Kuru ve sinir bozucu lekeleri yumuşatır ve cildin sağlıklı olmasını sağlar.

Cilt bozukluklarını tedavi eder:

Egzama ve rosacea gibi cilt hastalıklarından muzdaripseniz eğer jojoba yağını denemeyi düşünebilirsiniz. Bu yağ egzama için doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Jojoba yağı, kuruluk ve rosacea gibi diğer cilt koşullarının neden olduğu kızarıklığın azaltılmasına da yardımcı olabilen antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Jojoba yağı içine pamuk topu batırın ve doğrudan enfekte bölgeye uygulayın. Hızlı rahatlama sağlamak için günde iki kez kullanın.

Antiinflamatuardır:

Jojoba yağı, antibakteriyel özellikleriyle bakteri öldürerek cildin inflamasyonunu azaltabilir. Ayrıca, yaraları, kesikleri iyileştirmek veya siğil gibi küçük enfeksiyonlarla mücadele etmek için kullanılır. Jojoba yağı genellikle bir yaralanmaya eşlik eden ağrılı şişlik ve kızarıklığı da azaltır. Öyleyse, bir dahaki sefere yaralanmalara ve kesiklerine maruz kaldığınızda bu muhteşem yağa başvurabilirsiniz.

Akne ile mücadele eder:

Sivilce, ergenlikle ilişkili hormonal değişiklikler nedeniyle artmış sebase bez aktivitesinden kaynaklanan yaygın bir ergenlik problemidir. Bununla birlikte, sorun pek çok durumda yetişkinliğe kadar devam edebilir. Jojoba yağı akne oluşumuna karşı koymak için çeşitli yollarla çalışır. İlk olarak, derin bir temizleyici görevi görür. Sıvılaşarak kıl folikülünün derinliklerine nüfuz edebilir; sebum birikintilerini çözebilir ve komedondan ayrılmaya yardımcı olabilir, böylece tıkanmayı da giderir.

Dudak sağlığına iyi gelir:

Jojoba yağını dudak balsamı ürünü yerine kullanabilir, parmağınızla dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Mumlu yağ, nemi etkili bir şekilde kilitleyen bir bariyer oluşturabilir. Sonucunda dudakları yumuşak ve esnek tutar. Bir damla jojoba yağıyla dudaklarınızı soğuk ve rüzgârın kuruma etkilerinden koruyabilirsiniz. Ayrıca saf bal mumu ile karıştırarak kendi dudak kreminizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Zararlı UV ışınlardan cildi korur:

Güneşe her çıktığınızda cildinizin kırmızıya dönüştüğünü görürseniz, bu durum UV ışınları nedeniyle cilt hasarı oluştuğunu gösterir. Etkilenen bölge üzerine jojoba yağı uygulandığında rahatlama sağlayabilir. Jojoba yağındaki E vitamini ve B kompleksi vitaminleri hasar kontrolüne ve cildin onarımına yardımcı olur. Bu mumlu maddenin koruyucu tabakası altında cilt yeniden oluşabilir ve normale dönebilir.

Saç sağlığını destekler:

Jojoba yağı, saçları parlatma kabiliyeti ile bilinir. Serum gibi davranır ve saça sağlıklı bir görünüm kazandırır. Nemi kapatmak için kafa derisine birkaç damla bu yağı uygulayabilirsiniz. Saç kesimlerini yumuşatır ve saçtan kuruluğu ve matlaşmayı alır. Ayrıca, saç dökülmesine neden olan kirleticileri ve kimyasalları da en aza indirir.

Saç dökülmesiyle mücadele eder:

Jojoba yağı saç sağlığı ve kafa derisi için oldukça faydalı bir yağdır. Bu nedenle kepeği ve belki de saç dökülmesini önleyen nemi kilitlemeye yardımcı olmaktadır. Saçın doğru büyümesi için gerekli besinleri vermekte ve saç dökülmesine neden olan problemlerin oluşmasını önlemektedir.

Ayak sağlığına iyi gelir:

Ayaklara jojoba yağı uygulamak, çatlamış ayakları iyileştirmenize ve yumuşak hale getirmenize yardımcı olabilir. Yoğun tedaviye ihtiyaç duyan ayaklar için birkaç damla jojoba yağı uygulayın. Sonrasında çoraplarınızı giyin ve en az bir saat kadar bekleyin. Sonucunda farkın tadını çıkarın.

Jojoba Yağının Zararları

Jojoba yağı kullanmak çoğu insan için cilde uygulandığında, hatta hamile veya emziren kadınlar için bile güvenlidir. Yan etkiler, kızarıklık ve alerjik reaksiyonları içerebilir. Jojoba yağını ağızdan almak güvenli değildir, çünkü erüksik asit adı verilen, kalp hasarına ve diğer ciddi yan etkilere neden olabilecek bir kimyasal madde içermektedir. Jojoba yağını her zaman sadece topikal olarak kullanmaya özen gösterin.

Tavsiyeler

Jojoba yağı, birçok kozmetik üründe, özellikle doğal maddelerden yapılmış ürünlerde bir katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Jojoba yağı içeren en yaygın ürünler losyonlar ve nemlendiriciler, saç şampuanları ve kremlerdir. Jojoba yağı, cilt, saç ve kütiküllerde güvenle uygulanmaktadır.

Nemlendirici: Yüzünüzde veya vücudunuzun tamamında jojoba yağını kullanabilirsiniz. Cildiniz harika göründüğü fark edeceksiniz. Yağ uygulamak için en uygun zaman, duş veya banyodan sonrasıdır. Gün boyu nemli kalmayı sağlamaktadır.

Masaj: Jojoba yağı kaygan bir etkiye sahip değildir ancak cildiniz sağlıklı ve temiz göründüğünü hissedecektir. Masajdan sonra duş almanızı sağlayacak kadar yağlı bir dokuya sahip değildir.

Birkaç damla jojoba yağı, sağlıklı ve yatıştırıcı bir masaj yağı yapmak için idealdir. Ancak, sakinleştirici bir yağ olarak da birkaç damla lavanta yağı karıştırabilirsiniz.

Makyaj temizleyici: Pamuklu bir top üzerine birkaç damla jojoba yağı uygulayın ve makyajınızı kolayca çıkarmak için kullanın.

Kuru saçlar için: Jojoba yağını alıp şişeyi sıcak suyla biraz ısıtın. Birkaç damla yağ ekleyin ve nemli saçlara masaj yapın. Saçınızı bir havluyla sarın ve yağın yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca bekletilmesini sağlayın, daha sonra normal olarak şampuanlayın. Çok iyi durulamaya dikkat edin.

Saç bakımı: Kuru ve kabarık saçları nemlendirmek ve yatıştırmak için jojoba yağı kullanın. Avuçlarınıza birkaç damla alın, onları ovun ve yalnızca saça masaj yapın. Kafa derisine sürmeyin.

Anti-Aging (yaşlanma karşıtı): Jojoba yağı, kırışıklıkların ve diğer yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olacak antioksidanlara sahiptir. Jojoba yağı kullanmak cildinizi genç tutacaktır.

Dudak balsamı: Jojoba yağı, dudak nemlendiricisi olarak mükemmel bir performans gösterir ve dudaklarınızın çatlamasını önler.

Kaynaklar

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem