İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

A+
A-
İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Bu yazıda ishal ve kusmaya ne iyi gelir faydalaı bilgiler yer almaktadır. İshal ve kusmaya çözüm bulanlar yetiskinlerde ishal ve kusmaya ne iyi gelir, ishal ve mide bulantısına ne iyi gelir, karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir, ishali ne durdurur, çoçuklarda ishale iyi gelen yiyecekler, ishal çeşitleri sorgulaması yapmışlardır.

İshale ve kusmaya ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

İshal ve Kusma Nedir?

Yetişkinlerde kusma, genellikle ciddi bir şey işareti değildir ve yalnızca bir veya iki gün sürme eğilimindedir. Kusma, vücudun kendisini mideden zararlı maddelerden arındırma yoludur ya da bağırsakları tahriş eden bir şeye reaksiyon olabilir.

Yetişkinlerde kusmanın en yaygın nedenlerinden biri gastroenterittir. Bu, bakterilerin veya norovirus gibi bir virüsün neden olduğu bağırsakta bir enfeksiyondur. Gastroenterit ayrıca ishale neden olur. Bağışıklık sistemi genellikle birkaç gün sonra enfeksiyonla mücadele edecektir.

Bununla birlikte, kusma bazen bağırsak veya böbrek taşlarındaki tıkanıklık gibi ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir, bu nedenle çok rahatsız olduğunuzu düşünüyorsanız veya kusmanız için endişeleniyorsanız içgüdülerinize güvenin ve doktorunuza başvurun.

İshal ve Kusmanın Nedenleri

İshal ve kusmanın nedeni genellikle norovirus olarak kabul edilir.

Genel olarak, ishal ve kusma şu nedenlerden dolayı da oluşabilir:

 • Bakteriler, virüsler veya parazitler
 • Gıda zehirlenmesi (örneğin, yanlış depolanan yiyecekleri tüketmek)
 • Tahriş edici yiyecek, içecek veya ilacın tüketimi
 • Gebelik
 • Aşırı beslenme veya aşırı sıvı tüketimi (özellikle alkol)
 • Stres ya da endişe

Norovirus, kişiden kişiye kolayca yayılabilir. Kişi kendini iyileşmiş hissettiği andan itibaren bile en az üç gün içinde hala bulaşıcıdır. Bulaşıcı olmasını önlemek için hijyen çok önemlidir.

Belirli bulaşma yolları şunlardır:

 • Enfekte olmuş bir başka kişi ile yakın temasta bulunmak, örneğin sağlık hizmeti sunmak; yiyecek veya mutfak eşyalarını paylaşmak
 • Kirlenen nesnelere dokunup sonrasında ağza dokunmak
 • Kirli yiyecek veya içecek tüketimi 

İshal ve Kusmanın Belirtileri

Gastroenteritin başlıca semptomları şunlardır:

 • Ani, sulu ishal
 • Hasta hissetmek
 • Kusma, çok sert bir şekilde olabilir
 • Hafif ateş

Bazı insanlarda iştah kaybı, mide rahatsızlığı, eklem ağrısı ve baş ağrısı gibi diğer belirtiler de vardır.

Semptomlar genellikle enfekte olunduktan en fazla bir gün kadar sonra ortaya çıkar. Genellikle bir haftadan az sürer, ancak bazen daha uzun sürebilir. 

İshal ve Kusmanın Tedavisi

İshal ve kusma durumunda kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerini alması gerekecektir.

 • Bebeklerde ishal ve kusma

Emziriyorsanız bebeğinize emzik vermeye devam edin. Anne sütü sıvılarını ve elektrolitleri dehidrasyonu önlemek için gereklidir. Doktorunuz ayrıca bebeğinize oral rehidrasyon çözeltisi vermenizi de isteyebilir.

 • Çocuklarda ishal ve kusma

Kaybolan vücut sıvılarının yerinin tekrar doldurulması için doğru tuz, şeker, potasyum ve diğer besin karışımlarını içeren bir oral rehidrasyon çözeltisi kullanılabilir. 1 yaşından büyük çocuklar dehidrasyonu önlemeye yardımcı olmak için açık çorbalar iş görebilir. Çocuğunuza su ve alkolsüz içecekler vermelisiniz. Su tek başına dehidrasyona yardımcı olmak için yeterli tuz ve besin içermez. Alkolsüz içecekler genellikle şeker açısından çok yüksektir ve çocuğunuzun karnını tahriş edebilir.

 • Yetişkinler ve yaşlılarda ishal ve kusma

Kusma ve ishalden kaynaklanan sıvıların kaybını telafi etmek için, yetişkinler ve yaşlılar her gün en az 7-8 bardak su içmelidirler. Yaşlılar, kaybedilen vücut sıvılarının yerini almak için oral rehidrasyon veya sıvı yemek çeşitleri de kullanabilir.

İshal ve Kusmaya Ne İyi Gelir Bitkisel

İshal ve kusmaya ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir:

 • Tuzlu su

Tuz, kusma ve ishal kaynaklı dehidrasyonu önlemek için suya eklenebilen bir elektrolit olan sodyum içerir. Artı, tuz enfeksiyonla mücadeleye ve sindirim sisteminin pH seviyesini korumaya yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı tuzu 1 litreye veya 4 fincan suya ekleyin. 2 çorba kaşığı da şeker ekleyin ve iyice karıştırın. Bu çözümü gün boyunca kısa aralıklarla için.

 • Zencefil

Zencefil, antibakteriyel, antiviral, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı ishal ve kusma tedavisinde çok etkili bir çaredir. Mide enfeksiyonunu önleyebilir ve tedavi edebilir; ayrıca bulantı, kusma ve karın krampları gibi belirtilerin sıklığını azaltabilir. 1 çay kaşığı taze doğranmış zencefil kökünü 1 bardak suyla kaynatın. Örtün ve 10 ila 15 dakika kadar demlenmesine gelmesine izin verin. Süzün, bal ekleyin ve yavaşça yudumlayın. Daha iyi hissedene kadar bu yatıştırıcı zencefil çayı nı günde 2 veya 3 kez için. 

 • Yeşil çay

Hızlı ve etkili sonuçlar için, aynı zamanda yeşil çay da deneyebilirsiniz. Hem antioksidan hem de antiinflamatuardır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve karnınızdaki acıyı hafifletir. Bu viral gastroenteritin iyileştirilmesine gerçekten yardımcı olur. Yatıştırıcı çay, midenizde hafiftir ve aynı zamanda kusma ve dışkı süresini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca her sabah yaşanan bulantıyı önlemeye yardımcı olan bulantı önleme özelliklerine de sahiptir.

 • Muz

Muz ishal ve kusma semptomlarında çok etkilidir. Yüksek amilaz dirençli nişasta içeriğinden dolayı, muz gastroenterit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Vücuda enerjiyi ve sağlığı koruyan gerekli mineralleri sağlarlar. Muzlar ayrıca, sindirim sisteminin kesintisiz çalışması için gereken iki elektrolit türü olan potasyum ve magnezyum bakımından zengindirler. 

 • Karbonat

İshal ve kusma semptomlarından kurtulmak için karbonat kullanabilirsiniz. Antibakteriyel özellikleri bakımından zengindir ve ağrınızı önemli derecede rahatlatabilir. Bir bardak su alın ve bir tutam karbonat ile karıştırın. Gastrointestinal sisteminizi yatıştırmak ve çeşitli semptomlardan kurtulmak için zaman zaman bu suyu yudumlayın.

 • Sarımsak

Bazı bireyler için sarımsağın keskin, keskin kokusu mide bulantısını ve kusmayı yoğunlaştırabilir. Kokuya alışmanız durumunda, sarımsağın antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerinden faydalanacaksınız. Midenizi ve bağırsakları yatıştırır ve rahatsız eden kramplarda rahatlama sağlar. Bir diş taze sarımsak alın ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Sonrasında bunu yiyin.

 • Nane

Nane, mide rahatsızlığını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmıştır. Alternatif olarak, nane ailesinin bir parçası olan yabani nane, melisa, limon balsamı veya bahçe nanesi de kullanabilirsiniz. Nane antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve sizi rahatlatabilir. Ayrıca antispazmodiktir ve hafif sakinleştiricidir. Hafif nane çayı hazırlayın ve gastroenterit semptomlarını hafifletmek için yudumlayın. Çayları demleyin ve bir tatlı kaşığı bal ile tüketin, bal da antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 • Limon

Bir mide rahatsızlığınız olduğunda diyetinizde asidik meyveler tavsiye edilmemektedir. Limon bir istisnadır. Bir bardak suya eklenen bir çay kaşığı taze limon suyu içmeyi deneyin. Limon çayı, ishale neden olan patojenleri yok edebilir. Vücudunuzun mide gribine karşı daha etkili bir şekilde savaşabilmesi için bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olacak C vitamini bakımından da zengindir.

 • Pirinç suyu

Suda pirinci pişirin. Süzün ve suyu soğutmak için bir kenara bırakın. İshal etkilerini hafifletmek için her saat bir bardak pirinç suyu içebilirsiniz. Biraz toz tarçın ve bal ekleyerek pirinç suyunu daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Mide bulantısı çekiyorsanız, tarçın yerine toz zencefili kullanın. 

 • Yoğurt

Kusma ve ishalle savaşta en önemli araçlardan biri vücudunuzdadır, ancak aşırı kusma ve ishal bu savunma hattını etkileyebilir. Bağırsaktaki faydalı bakteriler, gıdaları sindirmeye ve gastrointestinal sisteminizi enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur, ancak bu bakteriler genellikle şiddetli kusma ve ishal ile kaybolur. Probiyotikler, yoğurtta yüksek konsantrasyonlarda bulunabilir ve bu sadece midenizi yatıştırmaz, aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırmak için bağırsağınızdaki yararlı bakterilerin yeniden büyümesini ve koruyucu kapasitesini teşvik eder.

 • Papatya

Papatya çayı, mide rahatsızlığı tedavisinde en eski ve en güvenilir ilaçlardan biri olarak da bilinir. Papatya çayının güçlü antioksidan ve antienflamatuar özellikleri mide gribinin sebebi ne olursa olsun mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra mide bulantısını ve kusmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

 • Beyaz üzüm suyu

Beyaz üzüm suyu, bu tür bir sorun sırasında en iyi çözüm olabilir. Bu meyve suları, bu soruna neden olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olacak bileşenlerle birlikte tıbbi özelliklere sahiptir. Gastroenteritten mustarip insanlar dehidrasyona maruz kalirlar. Böylece, beyaz üzüm suyunun alımı yüksek su seviyesini muhafaza edecek ve vücudun tüm zararlı organizmalarını yok edecektir.

Sonuç

Bu yazıda ishal ve kusmaya ne iyi gelir faydalaı bilgiler yer almaktadır. İshal ve kusmaya çözüm bulanlar yetiskinlerde ishal ve kusmaya ne iyi gelir, ishal ve mide bulantısına ne iyi gelir, karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir, ishali ne durdurur, çoçuklarda ishale iyi gelen yiyecekler, ishal çeşitleri sorgulaması yapmışlardır.

İshale ve kusmaya ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.