İshal Tedavisi

A+
A-
İshal Tedavisi

Bu makale ishal tedavisi ve ishali ne geçirir hakkında faydalı bilgiler içermektedir. İshali olanlar yetişkinlerde ishal tedavisi, karın ağrısı ve ishal nasıl geçer, ishal çeşitleri, ishal ne iyi gelir, ishal nasıl geçer kadınlar için, ishali hemen ne keser, mikroplu ishale ne iyi gelir, ishali ne durdurur sorgulaması yapmaktadır.

İshal Nasıl Geçer?

İshal nasıl geçer? Özellikle ishal bir virüsün sebep olduğu enfeksiyon ile oluştuysa bu durum da genellikle birkaç gün sonra herhangi bir tedaviye hiç gerek duyulmadan kendi kendine iyileşmektedir. İshal problemi, çocuklarda,  genellikle beş ile yedi gün içerisin de geçmektedir ve çok fazla olmasa da nadiren iki haftadan uzun sürer. Yetişkinler de ise ishal problemi genelde iki ile dört gün içerisin de düzelir, fakat yine bazı enfeksiyonlar sebebi ile bir hafta ya da daha fazla sürebildiği durumlar da olmaktadır. 

İshal probleminin  geçmesini beklerken, aşağıda belirtilen tavsiyeleri izleyerek belirtilerinizi hafifletebilirsiniz. :

 • Bol Sıvı Tüketimi
 1. Özellikle beraberinde kusma da olduğunda, dehidrasyonu önlemek için bol miktarda sıvı almak önemlidir.
 2.  Sık sık küçük miktarda su içmek oldukça yardımcı olmaktadır. İdeal olarak, yetişkinler su, tuz ve şeker içeren sıvılar içmelidir.
 3.  Çorba suyu veya meyve suyu gibi sıvılar da tüketilebilir. Yeterli miktarda sıvı içiyorsanız idrarınız açık sarı veya neredeyse berrak olacaktır.
 4.  Bebekler ve küçük çocukların sıvı kaybı yaşamamaları çok önemlidir. Çocuğunuza kusma ihtimaline karşı sık sık su içirin. Küçük bir miktar su bile hiç olmamasından iyidir. 
 5. Meyve suyu veya gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır çünkü bunlar çocuklardaki ishali daha da kötüleştirebilir. Bu sebep ile bu tür sıvılardan da uzak tutun. 
 • Oral Rehidrasyon Çözeltisi
 1. Zayıflığınız ya da ilerlemiş bir yaşınız varda bunlar ishal problemi ile birleştiğinde sizi zor duruma sokabilir. Bu sebeple, doktorunuz ya da eczacınız dehidrasyonu önlemek için oral rehidrasyon çözeltisi önerebilir. Oral rehidrasyon çözeltisi, daha önce meydana gelen dehidrasyonu tedavi etmek için de kullanılabilir.
 2. Rehidrasyon solüsyonları genellikle eczanelerden rahatlıkla temin edilebilmektedir. Suda çözülen bu sıvı tuz ve glikoz gibi kaybedilen diğer önemli minerallerin yenilenmesine yardımcı olur. 
 • Çocuklarda Oral Rehidrasyon Çözeltisi Kullanımı
 1. Aile doktorunuz ya  da eczacınız susuz kalma riski altında ise çocuğunuza bir oral rehidrasyon çözeltisi önerebilir. Çocukların içmeleri gereken miktar, boyutlarına ve ağırlığına bağlı olacaktır.
 2. Çocuklarda sıvı kaybı daha büyük bir risk oluşabildiği için her zaman öncelikle doktora başvurulmalı ve doktor önerisi doğrultusunda oral rehidrasyon çözeltisi kullanılmalıdır. 
 • İshalde Yemek Tercihi

İshal problemi durumunda yemek yemek ile ilgili fikirler ikiye bölünmektedir. Bunun ilebirlikte, çoğu uzman, hissettiğiniz an katı yiyecek yemeniz gerektiğini kabul eder.

 1.  Küçük, hafif yemekler yiyin ve yağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 2. Yenilebilecek yiyecekler arasında patates, pirinç, muz, çorba ve haşlanmış sebzeler bulunmaktadır. Tuzlu gıdalar da yardımcı olabilmektedir.
 3. İştahınızı kaybettiyseniz yemek yemeniz gerekmez, ancak mümkün olduğunca yemeye ve sıvıları içmeye devam etmelisiniz. 
 • Çocuklarda Yemek Yeme
 1. Çocuğunuz eğer sıvı kaybı yaşıyorsa ve su içmeyi sıvı besinler tüketmeyi ihmalediyorsa, yeterli miktarda sıvı alana kadar katı yiyecekler vermeyin. Bir kez dehidrasyon belirtileri göstermeyi bıraktığında, normal diyetlerini yemeye başlayabilirler.
 2. Çocuğunuz sıvı kaybı yaşamıyorsa, normal diyetlerini onlara sunun. Eğer yemek yemeyi reddederlerse, sıvıları vermeye devam edin ve bunu iştahı yerine dönene kadar bekleyin. 

İlaçla İshal Tedavisi

 • Antidiarrhoeal İlaçlar

Antidiarrhoeal ilaçlar ishali azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, genellikle bu ilaçlara gerek duyulmamaktadır. Bazı antidiarrhoeal ilaçlar reçetesiz eczaneden alınabilir.

İlaçla birlikte gelen hasta bilgi broşürünü iyice kontrol edip size uygun olup olmadığından emin olun. Emin değilseniz, eczacınıza danışın.

Dışkınızın içerinde kan ya  da mukus varsa ya da yüksek ateşiniz var ise antidiarrhoeal ilaçları almamalısınız. Bunun yerine, tavsiye için doktorunuza başvurmalısınız.

Çoğu antidiarrhoeal ilaçlar çocuklara verilmemelidir.

 • Ağrı Kesiciler
 1. Ağrı kesiciler ishale çok fazla etki etmemektedir ancak ateşin ve baş ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 2. Aldığınız ilacın uygun olup olmadığını kontrol etmek için ilaçla gelen hasta bilgi broşürünü daima okuyun ve doğru dozu öğrenin. 16 yaşın altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir. 
 • Antibiyotikler

İshalin sebebi bilinmiyorsa, hangi virüsün ishal hastalığına sebep olduğu teşhis edilmemiş ise,  ishal problemi için antibiyotik tedavisi önerilmemektedir.

 Çünkü antibiyotikler:

 • İshal bir virüsten kaynaklanıyorsa işe yaramaz
 • Hoş olmayan yan etkilere neden olabilir
 • Hafif koşulları tedavi etmek için art arda kullanıldıklarında daha ciddi koşulların tedavisinde daha az etkili olabilirler
 • Şiddetli ishal ile mücadele ediyorsanız ve nedeni belirli bir bakteri tipi ise antibiyotikler önerilebilir. 

Hastanede Tedavi

 • Ciddi dehidrasyonu tedavi etmek için bazen hastane tedavisi gerekebilir. Tedavi, sıvıların ve besinlerin damara doğrudan uygulanmasını içermektedir.

Diğer Sağlık Koşullarının Tedavisi :

İshal problemine sebep olan belirli bir sağlık durumunuz var ise , bu hastalığı tedavi etmek belirtilerin zamanla hafiflemesine de yardımcı olacaktır.

 1. İrritabl bağırsak sendromu, diyet ve ilaçlarınızdaki değişikliklerle tedavi edilebilir.
 2. İnflamatuar bağırsak hastalığı, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan ilaçlarla tedavi edilebilir
 3. Çölyak hastalığı diyetinizden gluten içeren gıdaları çıkararak tedavi edilebilir.
 4. Safra asidi malorbsiyonu, sindirim sisteminde safra oluşumunu durdurmaya yardımcı olan ilaçlarla tedavi edilebilir
 • Probiyotikler
 1. Probiyotikler, yoğurtlarda ve besin takviyelerinde bulunan canlı bakteri ve mayalardır.
 2. Belirli probiyotiklerin bir ishal dönemini biraz daha kısaltabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır, ancak kanıtlar bunları önermek için yeterince güçlü değildir. 

İshal ve kusmaya ne iyi gelir detaylar>>

İshal Nedir?

İshal problemi genellikle gevşek ve normale göre daha fazla sulu bağırsak hareketleri tanımlayan bir durum ve rahatsızlık olarak bilinmektedir. Bu problem oldukça  yaygın olarak yaşanmaktadır ve çoğu zaman doktorlar tarafından ciddi bir sağlık problemi olarak değerlendirilmektedir. Çevremiz de bir çok kişi yılda bir ya da iki kez ishal problemi ile mücadele etmektedir.

Genellikle 2-3 gün süren ishal, eczanelerde satılan ilaçlarla kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Bazen bazı durumlarda tıbbi  bir yardıma ihtiyaç duyulabilir, çünkü ishal , vücut için gerekli olan su , mineral ve tuzları hızla vücuttan dışarı atmaktadır. Çok genç, çok yaşlı ve çok hasta insanlarda kaybedilen bu sıvıların hemen geri alınması bazen oldukça zor ve güç olabilmektedir. Birkaç hafta süren ya da kan içeren ishal, ciddi bir hastalığın belirtisi olarak değerlendirilir. Bu gibi durumlarda,  hemen doktorunuza danışmalı ve yardım almalısınız.

İshal Belirtileri

İshal nasıl anlaşılır? İshal problemi, gevşek ve sulu dışkı olarak da kişiler tarafından tanımlamaktadır, bu sebep ile kendisi başka koşulların bir belirtisi olarak da değerlendirilmektedir.

Bunu yanı sıra ishal hastalığının başlangıcına başka belirtiler de eşlik edebilmektedir :

 • Karın ağrısı
 • Karın krampları
 • Şişkinlik
 • Susuzluk
 • Kilo kaybı
 • Ateş

Kan ya da akıntı, ateş, dehidrasyon bulguları, sürekli kusma, kronik ishal ya da ani ve hızlı kilo verme gibi daha ciddi belirtiler vücut da  ciddi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir. 

İshal Nedenleri

İshal neden olur? İshal probleminin bilinen en yaygın sebebi bağırsak içerisine enfekte olan zararlı bir virüstür. Bu virüsün sebep olduğu enfeksiyon genellikle iki gün  kadar bir süre sürer ve bazen bu durum tıpta “bağırsak gribi” olarak da adlandırılır. 

İshalin diğer nedenleri ise şunlar olabilir :

 • Bakteriler tarafından oluşan enfeksiyon
 • Diğer organizmalar tarafından oluşan enfeksiyonlar
 • Sindirim sistemini bozan gıdaları yemek
 • Bazı gıdalara alerjiler
 • İlaçlar Radyasyon tedavisi
 • Gıdanın malabsorpsiyonu

İshal problemi , özellikle irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde kabızlık sonrası ortaya çıkması yüksek ihtimaldir.

Sonuç

Bu makale ishal tedavisi ve ishali ne geçirir hakkında faydalı bilgiler içermektedir. İshali olanlar yetişkinlerde ishal tedavisi, karın ağrısı ve ishal nasıl geçer, ishal çeşitleri, ishal ne iyi gelir, ishal nasıl geçer kadınlar için, ishali hemen ne keser, mikroplu ishale ne iyi gelir, ishali ne durdurur sorgulaması yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.