Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları
73 / 100 SEO Score

Bu makale ıhlamur çayının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler yer almaktadır. Ihlamur çayı kullananlar ıhlamur çayının faydaları ve zararları nelerdir, ıhlamurun faydaları bebeklerde, ıhlamurun faydaları ibrahim saraçoğlu, ıhlamurun cilde faydaları, ıhlamur çayı zayıflatırmı, ıhlamurun iyi geldiği hastalıklar, ıhlamurun tansiyona etkisi, ıhlamurun böbreklere faydası gibi sorgular yapmaktadır.

Ihlamurun cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Ihlamur Çayı Nedir?

Ihlamur Tilia ya da lime cinsi ağaç türlerinden gelen bir bitkidir. Yüzyıllar boyunca Avrupa halk hekimleri tarafından birçok sağlık problemi için tedavi edici olarak kullanılmıştır. İki ıhlamur türünden ( Tilia cordata ve Tilia platyphyllos ) gelmekte olan çiçeklerinden tarih boyunca sinirleri sakinleştirmek ve anksiyete ile ilgili sağlık sorunlarını tedavi etmek için faydalanılmıştır. Bu çiçekler endişe ve kaygı problemleri nedeniyle oluşan hazımsızlık, düzensiz kalp atışı ve kusma gibi belirlere iyi gelmektedir. Günümüzde, ıhlamur sıklıkla öksürük ve soğuk algınlık için kullanılmaktadır.

Ihlamurdan elde edilen aktif maddeler ateş problemi yaşayan insanların tedavisine terletme yeteneğiyle oldukça yardımcı olmaktadır. Ancak, ıhlamurun etkisi bilimsel olarak kusursuz bir şekilde henüz kanıtlanmamıştır. 

Ihlamur ağacının yaprakları ve çiçekleri yüksek oranda antioksidan barındırır. Çiçeklerinin sahip olduğu şeker, gallik asit ve diğer organik asitler bitkinin diğer karakteristik özelliklerinden biridir. 

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur besleyici bir çay yapmak için oldukça idealdir. Birçok vitamin, antioksidan flavonoidler, yatıştırıcı müsilaj, tanen ve uçucu yağlar içermektedir. Bütün bu bileşenler size çok ve çeşitli sağlıksal açıdan faydalar sağlamaktadır; 

 • Sakinleştiricidir

Ihlamur çayının en geleneksel kullanımı endişe ve kaygı sorunu yaşayan kişiler için sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı bir özelliğe sahip olmasıdır. Ihlamur çayının sakinleştirici özelliğinin birçok farklı durum için oldukça yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bu çayı içmek gerginliği azaltmakta ve vücutta bir rahatlama sağlamaktadır. Bağ ağrısının yarattığı zonklama ağrılarını nazikçe uzaklaştırmaktadır. Sakinleştirici özelliği aynı zamanda uykuyu destekleyici bir kullanım da sağlamaktadır. Uyumadan önce bir fincan sıcak ıhlamur çayı içmek sinirleri sakinleştirir ve uykusuzluk sorununu ortadan kaldırır; dinlendirici bir uyku çekilmesine yardımcı olur.

 • Hazımsızlığı hafifletir

Ihlamur çayı tüketmek sindirime yardımcı bir etki yaratır. Şişkinlik, gaz, ishal, kramp ve benzeri rahatsızlıklar nedeniyle kolayca ağrıyan mideyi bir bardak ıhlamur çayı içmek oldukça rahatlatmaktadır. Ayrıca geleneksel olarak irritabl barsak sendromu gibi sindirim bozuklukları içinde kullanılmaktadır. Tedirgin edici bir yemekten sonra midenizde ağrı ve rahatsızlık hissediyorsanız sıcak ıhlamur çayı mideyi yatıştırıp sizi rahatlatacaktır.

 • Ihlamur Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir mi?

Ihlamur çiçekleri terletme ve ateşi düşürme özelliklerine sahiptir bu nedenle soğuk algınlık, grip ve solunum yolu enfeksiyonları için mükemmel bir ilaçtır. Aynı zamanda astım, amfizem ve koah gibi kronik bronşiyal hastalıklarda da oldukça etkilidir.

 • Detoks etkisi yaratır

P-kumarik asit ıhlamurda bulunan oldukça faydalı organik bir bileşendir; bu sayede bu asidi ıhlamurdan rahatça elde edebiliriz. Terletici olarak bilinen bu asit; fazla tuzu, yağı, suyu terleme yoluyla vücuttan atar böylece vücudun toksin yönetimi için oldukça faydalı bir hale gelir. Ayrıca terletme yeteneği vücudu hızla uyaran yüksek ateşi düşürmeye ve vücutta kalıcı bir hasar olmasını engeller. Bu nedenle yüksek ateş sorunu yaşayan kişiler için ıhlamur mükemmel bir seçenektir.

 • Kanseri önler

Etkileyici antioksidan birikimi ile ıhlamur çeşitli formlardaki kanseri türlerini önlemede kusursuz bir rakiptir. Kuersetin ve kumarin gibi antioksidan bileşenler apoptosisi gibi sağlıklı hücreleri mutasyona uğratarak kansere neden olan zararlı maddeleri önlemektedir.

 • Kan basıncını düşürür

Ihlamur kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ihlamur sahip olduğu sakinleştirici özelliğiyle uzun vadeli stres için mükemmel bir ilaçtır ve bu özellikle kardiyovasküler sistemi etkiler. Uzun süreli ve düzenli ıhlamur çayı tüketmek kan basıncının düzenlenmesi için oldukça faydalıdır.

 • İltihabı tedavi eder

Vücuttaki her türlü iltihabı azaltmak için ıhlamur çayı tüketebilirsiniz. Baş ağrısı, gut ya da artrit gibi durumlardan muzdaripseniz ıhlamur çayı içmek daha iyi hissettirecektir. Aynı zamanda, kan damarlarındaki ve solunum yolundaki iltihaplanmaların azalmasına yardımcı olur. 

 • Ihlamur baş ağrısına iyi gelirmi?

Ihlamur çayı baş ağlarını özelliklede migren ağrılarını rahatlatmaktadır. İş ve ders çalışma sırasında fazla zorlanan beyin için ıhlamur çayı içmek zihni yatıştırmaktadır. Bir çay molasından sonra yenilenmiş hissedeceksiniz ve dinlenmiş bir şekilde işe geri dönebileceksiniz. Ihlamur çayı çocuklar içinde oldukça güvenlidir. Bir fincan ıhlamur çayı çocukların huzursuzluk ve sinirlilik duygularından kurtulup rahatlamalarına yardımcı olacaktır.

 • Vücudu temizler

Ihlamurun diüretik eylemi idrar üretimini artırmaya teşvik ederek istenmeyen ziyaretçilerin vücuttan ve kandan atılmasını sağlar. Bu temizlik işlemi daha sık tuvalete gitme ihtiyacına sebep olabilir; böylece idrar yolu enfeksiyonları ve çeşitli böbrek hastalığından muzdarip insanların bu durumlarla mücadele etmesine yardımcı olur.

 • Kalp destekçisidir

Gergin sinirleri yatıştırmak ve rahatlamak kalbi korumanın en iyi yoludur. Eğer endişe ve kaygıyı azaltmak için ıhlamur çayı içiyorsanız bu kalp çarpıntısını ve aritmi azaltmaya da yardımcı olacaktır. Bu harika çay damar genişletici etkisi nedeniyle hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıkları riskini azaltmaktadır. Ihlamur çayı kalp koruyucu eylemleri sayesinde arter duvarlarında plak oluşumunu önlemektedir. Böylece kan damarı duvarlarını daha esnek hale getirerek kan akışına teşvik etmektedir. 

Ihlamur Çayı tarifi

Ihlamur çayının hazırlanışı;

Ihlamur ağacının çiçeklerini hasat etmenin en iyi yolu yağmur yağdıktan bir ya da iki sonra sıcak ve güneşli bir günde toplamaya çalışmaktır. Topladığınız çiçekleri daha sonra gölgede kurutabilirsiniz.Kurutulmuş çiçeklerini genelde çay torbalarında paketlenmiş halde marketlerde bulmak mümkündür.

 • Ihlamur çayını yapmak için, 1 çay poşeti ıhlamur çayı ya da 1 çay kaşığı kurutulmuş ıhlamuru sıcak suyun içine atın 15-20 dakika demleyin.
 • Gün içinde 3 kez tüketebilirsiniz. 

Kedi Otu Köklü, Melisa otlu, Zencefilli Ihlamur Çayı

Stres, zihinsel ve fiziksel refahın üzerinde kötü bir etki yaparak genelde kötü bir cildin sebebi olmaktadır. Cildinizde oluşan kızarıklık ve kuruluğu hafifletmek için 5 gün boyunca bu bitkisel karışımı tüketmek cildinizi bunlarından hepsinden temizlemeyi sağlayacaktır.

Malzemeler:

 • 1 bardak melisa yaprağı
 • 1 bardak ıhlamur yaprağı
 • Çeyrek bardak ezilmiş kedi otu kökü
 • 1 çay kaşığı ezilmiş zencefil kökü

Hazırlanışı:

 • Kapaklı bir kavanozun içine tüm malzemeleri atın ve iyice karıştırın.
 • 1 fincan kaynamış suyun içine 1 çay kaşığı bu karışımdan ekleyin.
 • 10 dakika boyunca demleyin.
 • İçmeden önce süzün.
 • Uyumadan önce ya da dinlenebileceğiniz herhangi bir zamanda bu bitkisel çayı içebilirsiniz.
 • Geri kalan malzemeyi kuru ve serin bir yerde saklayınız. 

Naneli, Limonlu Soğuk Ihlamur Çayı

 • Önceden demleyip soğumaya bıraktığınız 2 litre ıhlamur çayı
 • Dilimlenmiş yarım limon
 • 2 ince dal taze nane
 • 1 bardak buz
 • İsteğe göre: lezzetlendirmek için bal, şeker ve tatlandırıcı

Soğuttuğunuz ıhlamur çayına buzları ekleyin. Daha sonra limon dilimlerini ve naneyi de eklediğinizde soğuk ıhlamur çayınız servise hazır olacaktır.

Ihlamur Çayının Kullanım Alanları

 • Ihlamur ağacı önemli bir bal ve nektar koruyucusudur. Bu ağaçtan soluk ama zengin aromalı bal üretildiği bilinmektedir.
 • Ihlamur çiçeklerinin yağı aroma terapi özelliği nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. Bu uçucu yağ rahatlamak, ateşi düşürmek, kanı inceltmek, gece terlemelerini azaltmak ve balgamdan kurtulmak için kullanılmaktadır.
 • Çiçeklerin sahip olduğu yağ esansı tıkanıklığı açmaktadır. Bu yağ ayrıca cilt lekeleriyle mücadele etmede oldukça etkilidir.
 • Zengin ve yoğun bir ahşap olduğu için ıhlamur ağacı ahşap eşya üretiminde kullanılmaktadır. Bu ağaç ayrıca hava kabarcıklarıyla mücadele etmeyi sağlayan ince lif yapısına sahip olduğu için akyuvarlar ve difüzörler oluşturmak içinde kullanılmaktadır. 

Ihlamur Çayının Zararları

Her zaman olduğu gibi bu şifalı bitki çayı bazı insanların ve bazı ilaçların kullanımı için uygun değildir. Düzenli olarak bitki çayı tüketmeye karar vermeden önce doktora danışmalısınız.

Bazı öneriler şunlardır;

 • Anemi rahatsızlığı olanlar için: Anemi rahatsızlığı olan insanların demir takviyesi ya da besinler tüketimini sırasında ıhlamur çayı tüketmesi önerilmemektedir çünkü demirin vücuttan emilmesine neden olabilir.
 • Ihlamur Çayı Hamileler için: Ihlamur çayı kan inceltici etkisi nedeniyle doğum sonrası artan kanamalara neden olabilir. Bu nedenle hamile kadınların hamilelik dönemi sonuna kadar ıhlamur çayını tüketmekten kaçınmakta fayda vardır.
 • Her zaman taze ıhlamur kullanınız ve güvenilir bir tedarikçiden temin ettiğinizden emin olunuz. Ihlamurun istenilen sağlıksal faydalarından yararlanmak için taze ve kaliteli bitki kullanılması gerekmektedir.
 • Ihlamur çayını tükettikten sonra araba kullanmamaya özen göstermelisiniz. İçtiğiniz çay yatıştırıcı özelliği nedeniyle uyuşukluk yaratabilir bu da araç kullanırken yeterce dikkat olmamanıza neden olabilir.
 • Kalp hastalığı olan kişiler için: Kalp hastalığı olan kişilerin ıhlamur çayını tüketmeden önce doktora danışması önerilmektedir.

Sonuç

Bu makale ıhlamur çayının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler yer almaktadır. Ihlamur çayı kullananlar ıhlamur çayının faydaları ve zararları nelerdir, ıhlamurun faydaları bebeklerde, ıhlamurun faydaları ibrahim saraçoğlu, ıhlamurun cilde faydaları, ıhlamur çayı zayıflatırmı, ıhlamurun iyi geldiği hastalıklar, ıhlamurun tansiyona etkisi, ıhlamurun böbreklere faydası gibi sorgular yapmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.