Hünnapın Faydaları

A+
A-
Hünnapın Faydaları

Bu yazı hünnapın faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Hünnap kullananlar hünnap diğer adı, hünnap çeşitleri, hünnap kullanım şekli, hünnap şeker hastalığı, hünnap kurusu kullananlar, hünnap mevsimi sorgulamaları yapmaktadır.

Hünnapın cilt sağlığına faydaları merak konusudur.

Hünnap Nedir?

Hünnap, düşük kalorili bir besin kaynağıdır. Çin’de çok eski çağlardan itibaren alternatif tıp aracı olarak kullanılmaktadır. Daha sonra Asya ülkerinde aynı amaç için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 • Hünnap’ın diğer isimleri İnnabi, Ünnap, Çiğde, Zizypphus vulgaris, Rhamnaceae‘dir.

Hünnap meyvesi içerdiği besinler yardımıyla çok etkili bir enerji kaynağıdır. Hacim olarak çok küçük olmasına rağmen sağlık açısından çok büyük faydaları vardır. Hünnapın çok ince ve yenilmesi mümkün olan kabuğu vardır, hazmı kolaydır. Genelde ham olarak tüketimi tercih edilir. Olgunlaştığı zaman çok yakından tanıdığımız kuru üzüme görüntü olarak çok benzemektedir.

Hünnap, bol miktarda A ve C vitamini içermektedir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve özellikle potasyum açısından inanılmaz derecede zengindir.

Hünnap Çeşitleri

Hünnabın 10’un üzerinde çeşidi bulunmaktadır ve birçoğunun özellikleri birbirinden farklıdır. Li hünnap en beğenilen çeşitlerinden bir tanesidir ve çoğunlukla Mayıs ayında taze olarak tüketilir. Jin türündeki hünnap meyvesi kusursuz yapıdadır ve meyve ağaç üzerinde kuruduktan sonra toplanmaktadır. Globe ve honey jar hünnapları Çin’de kültür meyvesi olarak üretilmiş türlerdir.

En çok yetiştirilen hünnap türü lang olarak bilinir. Bu türün meyvesi armut biçimindedir ve meyve ağacın üstünde kuruduktan sonra toplanır. Sugar cane türü hünnap en şekerli tada sahip hünnap çeşididir. Kuzey Florida sınırlarında yetişen hünnap çeşidine ise Silverhill adı verilmektedir.

Hünnapın Faydaları Nelerdir?

Hünnap ülkemizde çok az rastladığımız bir besindir ve tüketimi çok  yaygın değildir. Fakat özellikle potasyum açısından çok zengin olması kalp sağlığı açısından çok önemlidir. Bunun yanında etkili bir antioksidan olmasından dolayı çok geniş bir yelpazede sağlığa katkı sağlama imkanı vermektedir.

Hünnapın faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

 • Hünnap Kanser Hastalıklarını Engelleyebilir

Çok etkili bir antioksidan olmasından dolayı kanserli hücrelerin etkisini azaltabilmektedir. Bunun yanında Çin’de çok yaygın olarak kanser vakalarına engel olduğu için kullanılmaktadır.

 • Hünnap Zayıflatırmı?

Hünnap düşük kalorili bir besin kaynağıdır bu yüzden zayıflamak isteyenler için önemli bir besin kaynağı olabilir. Özellikle sporcular tarafından tüketilmesi tercih edilen hünnap aynı zamanda kaybedilen enerjinin tekrar toplanması için antrenmanlardan sonra tüketilmektedir.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yoğun miktarda C ve A vitamini ve potasyum içeren hünnap bağışıklık sisteminin güçlenmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilmektedir. Bu nedenle özellikle kış aylarında meydana gelen öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir ve kısa zamanda sonuç alınabilir.

 • Hünnap Sinir Sistemi Sağlığını Korur

Bu mükemmel meyve sinir sistemi üzerinde direkt etkisi olan nadide meyvelerden sadece bir tanesidir. Hünnap yaygın olarak stresle mücadelede kullanılır, aynı zamanda anti depresan özelliği olduğuna inanılır. Bu özelliğinden dolayı hünnap stres atmak için ideal bir meyvedir.

 • Antioksidan Deposu Hünnap

Hünnap inanılmaz bir antioksidan deposudur, bunun bir sonucu olarak neredeyse faydalı olmadığı bir hastalık yok denilebilir. Özellikle karaciğerde meydana gelen hasarlara karşı etkilidir ve kansere karşı koruma sağlayabilir. Birçok hastalığın nedeni olan serbest radikallere karşı metabolizmayı ve hücreleri korur.

 • Hünnap Cilt Sağlığı İçin Faydalı Bir Meyvedir

Hünnapın etkili bir antioksidan olması cilt ve saç sağlığı açısından da önemlidir. Cilt hastalıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırabilir. Çin’de yaygın olarak güneş yanıklarına ve kızarıklıklarına karşı kullanılmaktadır. Kuru cilterin tedavisinde etkili olabilir.

 • Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Hünnap sindirim sistemi sağlığını da koruyabilir. Özellikle kabızlık sorunlarına karşı anlık sonuçlar almak mümkün. İştah açıcı özelliği olmasına rağmen hazmı kolaylaştırdığı ve bağırsak hareketlerini arttırdığı için kilo almaya neden olmaz.

 • Enerji Santrali Hünnap

Kalorisi düşük olmasına rağmen etkili bir enerji kaynağıdır. Özellikle yorucu iş günü veya antremanlardan sonra hızlı bir şekilde enerji depolamak için bir miktar hünnap tüketimi yeterlidir.

 • Hünnap Diş, Kemik ve Kas Sağlığını Korur

Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan bu sihirli meyve kemik, diş ve kas sağlığını koruyucu özelliği vardır. Aynı zamanda iyi bir magnezyum deposu olan hünnap, kas sağlığını koruma noktasında da önemli rol üstlenebilir.

 • Hünnap Kan Akışını Hızlandırır

Hünnapın içerdiği niyasin aynı zamanda kan dolaşımı için de faydalı bir maddedir. Kanın dolaşımının düzenli olabilmesi için hünnap tüketimine yönelmekte fayda vardır.

 • Kalp Sağlığını Korur

Hünnapın bol miktarda potasyum içerdiğini yazmıştık. Bu özelliğinden dolayı özellikle kalp sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur, dolaylı olarak inme, kalp krizi, felç gibi risklere yakalanma seviyesini düşürür.

Hünnapın Sağlık Açısından Diğer Faydaları Şöyledir

 • Anemi hastalığına iyi gelebilir, kansızlığı giderebilir, damarlarda oksijen taşıyan kan hücrelerinin sağlığını korur, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini engeleyebilir.
 • Yorgunluğu gidermede çok etkili bir besin kaynağı olabilir, stres ve depresyondan kaynaklanan kötü düşüncelerden alıkoyduğu için zihin yorgunluğunu giderici özelliği vardır.
 • Bazı sağlık uzmanları hünnapın ateşi düşürücü özelliği olduğunu söylemektedirler, astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelebilir.
 • Alerjik hastakılara karşı bünyeyi küvvetlendirebilir.
 • Göz hastalıklarından koruyucu özelliği vardır, histeri hastalığına iyi gelir.

Hünnapın Zararları

Hünnapın güvenli bir besin kaynağı olduğunu söylemek mümkün. Sağlık açısından tüketilmesinin bir risk taşımadığı düşünülür. Fakat her besin maddesinde olduğu gibi hünnapın aşırı miktarda tüketilmesi bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden tüketim miktarında oldukça dikkat edilmelidir.

Özel Önlemler & Uyarılar:

 • Hünnapın hamilelik ve emzirme döneminde ne kadar güvenliği olduğu konusunda fazla bir bilgi yoktur. Bu durumda aşırı tüketilmemesi önerilir.
 • Hünnap tüketiminden dolayı alerji meydana gelirse doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Tavsiyeler

Hünnapın en çok dikkat çeken özelliği yorgunluğa ve strese karşı etkili bir besin kaynağı olması. Bu yüzden özellikle stresli ve yoğun iş temposunda çalışmakta olanlar ve sporcular yorgunluğu üzerlerinden kısa sürede atmaları için tüketebilirler.

Sonuç

Bu yazı hünnapın faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Hünnap kullananlar hünnap diğer adı, hünnap çeşitleri, hünnap kullanım şekli, hünnap şeker hastalığı, hünnap kurusu kullananlar, hünnap mevsimi sorgulamaları yapmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.