Hodan Yağının Faydaları ve Zararları

30.11.2016
1.616
Hodan Yağının Faydaları ve Zararları

Hodan yağının faydaları ve zararları. Hodan yağı, yıldız şeklindeki küçük mavi çiçeklere sahip olan hodan bitkisinin çiçeklerinden türetilmektedir. Yağ, bitkinin tohumlarından gelmektedir. Hodan yağı cilt bozuklukları için topikal olarak kullanılmasıyla ünlenen bir yağ olsa da, insan vücudu tarafından üretilemeyen uçucu yağların en zengin kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir.

Hodan yağı, çok miktarda gama-linoleik asit (GLA) olarak bilinen bir omega-6 yağ asidi içerir. Gamma linoleik asit, çuha çiçeği yağı gibi diğer yağlarda da bulunur. Vücut kendi başına bu asidi üretemez, bu yüzden hodan yağı kullanarak bu açığı telafi etmek mümkün olmaktadır. Antiinflamatuar etkiye sahip olduğu, kan basıncını düşürdüğü, egzama ve sedef semptomlarını azalttığı düşünülmektedir.

Hodan yağı, sağlıklı bir vücudun önemli bir parçası olan yüksek miktarda omega-6 yağ asitleri de içermektedir. Bu asitler, özellikle omega-3 yağ asitleri ile birlikte kullanıldıklarında genel sağlığın iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Hodan yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Hodan Yağının Faydaları Nelerdir?

İltihaplanmalarla mücadele eder:

Hodan yağı omega-6 yağ asidi olan GLA asidini içermektedir ve bu asit, eklem ağrısı, sertlik ve kavrama kuvvetiyle ilgili sorunları hafifletebilmektedir. Vücut, prostaglandinler oluşturmak için GLA kullanır. Bunlar iltihaplanma, ağrı, dolaşım ve metabolizma hızı gibi vücut süreçlerini düzenlemeye yardımcı olan güçlü, hormon benzeri maddelerdir. Ayrıca, böbrekler ve ciltteki iltihaplanmayı da azaltmaktadır. Hodan yağı, hücrenin zarı için temel bir bileşeni temin eder ve hücresel işleyiş için hayati bir önem taşır.

Hiperlipidemi için faydalıdır:

Hiperlipidemi yani kolesterol yüksekliği, kan dolaşımında aşırı yağ olduğu anlamına gelmektedir. Hiperlipidemi felç ve kalp hastalıkları riskini arttırabilmektedir. Hodan yağında bulunan gamma -linolenik asit, kalp hastalıkları riskini azaltan HDL kolesterol konsantrasyonunu artırmaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, uzmanlar mevcut araştırmanın yeterli olmadığını ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu da vurgulamaktadır.

MS belirtilerini hafifletir:

Yapılan araştırmalar hodan yağının, Multipl Skleroz (MS) nedeniyle oluşan hasarın kontrol altına alınmasında oldukça yararlı olduğunu belirtmiştir. Hodan yağında bulunan yağ asitleri, ilerleyici sinir bozukluğuyla ilişkili enflamasyonu en aza indirgemek açısından oldukça değerlidir. Düzenli tüketildiği durumda, bu yağlı asitler ayrıca sağlıklı sinir gelişimine de katkıda bulunurlar. Multipl skleroz teşhisi konan kişi hodan yağının faydalarından yararlanabilir.

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Hodan yağının öksürük ve boğaz rahatsızlıklarını hafiflettiği de bilinmektedir. Öksürük ve boğaz ağrısı gibi solunum koşullarını tedavi etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Ohio State Üniversitesi’ndeki yakın tarihli bir araştırma, akut solunum problemi olan hastaların balık yağı ve hodan yağı kullandıktan sonra daha az havasız kalma problemi yaşadıklarını ortaya koymuştur.

Kanserle mücadele eder:

Hodan yağı ve GLA, kanserli hücrelerin büyümesiyle savaşan antimutajenik özelliklere ve antioksidan özelliklere sahiptir. Laboratuvar çalışmalarında hem GLA hem de hodan yağı, toksik hücrelerin ömrünü önemli ölçüde kısaltarak sağlıklı ve ömrü uzatan sitotoksik aktiviteler sergilemiştir. Enfeksiyon ve hastalık gelişimine neden olan altta yatan oksidatif genetik hasarı azaltma özelliği nedeniyle, DNA’nın korunması ve kansere doğal olarak muamele edilmesi için hodan yağı takviyesi önerilir.

Artrit tedavine destek olur:

Hodan yağından elde edilen GLA, özellikle diğer ağrı kesici veya antiinflamatuar ilaçlarla birlikte kullanıldığında, romatoid artrit ağrısı için doğal bir çare gibi çalışabilmektedir. Bazı kişilerde eklem ağrısı ve şişme gibi durumlarda düzenli hodan yağı tedavisinden sonra hassaslık şiddetinde bir fark gördüğüne dair sonuçlar gözlemlenmiştir. (4)

Zihinsel sağlığı destekler:

Diyet programına eklenen hodan yağı, stres ve şizofreniye yardımcı olabilir. Şizofreninin kandaki yağlarda ve diğer sağlıklı yağ tüketiminde iyileşen sağlıklı yağ asitlerinin eksikliği nedeniyle şiddetlendiği tahmin edilmektedir. Hodan yağı, diyabetik nöropati ve multipl sklerozun hafifletilmesinde etkili olduğu da bilinmektedir. Sinir sisteminde koruyucu etkiye sahip olduğu ve sinir hasarını önlemektedir.

Saç sağlığına iyi gelir:

Hodan yağı dâhili olarak DHT üretimini bir dereceye kadar engelleyebilmektedir. Yağın bu özelliği her gün daha fazla saç kaybeden insanlara çok yardımcı olmaktadır. DHT birçok durumda saç dökülmesinden sorumludur. Dolayısıyla, hodan yağı takviyesi almak (en fazla 1000 mg) saç büyütmesini teşvik etmek ve saç dökülmesini yavaşlatmak için iyi olabilir. Hodan yağı doğrudan seyreltilmemiş olarak da saçlara uygulanabilir. Bu yöntem kapalı kıl foliküllerine etki ederek saçın yeniden büyümesine yardımcı olmaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Hodan yağında bulunan GLA’nın yüksek konsantrasyonu iştahı azaltmaktadır. Bu nedenle, kilo vermeye yardımcı olduğundan metabolizma için oldukça önemli bir yağ halini alır. Yapılan bir araştırmada, hodan yağı tüketmenin diğer yağ takviyelerini tüketmekten daha fazla kilo vermeye yardımcı olabileceği ortaya konmuştur. Takviye olarak hodan yağı tüketmeden önce doktor tarafından bir onay almakta fayda vardır.

PMS belirtilerini hafifletir:

Hodan yağı yağı tüketimi adrenal bezlerin uyarılmasına ve ayrıca adrenalin üretiminin arttırılmasına yardımcı olabilmektedir. Bu, dönemlerdeki rahatsızlığın iyileştirilmesine, göğüs hassasiyetinin azaltılmasına, menopoz semptomlarının ve ayrıca adet öncesi sendromun hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun nedeni, hodan yağının ağrıyı azaltmak için yararlı olan analjezik özellikleri içermesidir.

Yaşlanma belirtilerini hafifletir:

Hodan yağı yorgun, kuru veya tahriş olmuş cildin yumuşaklığını, elastikiyetini ve tonunu geri kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Bu yüzden birçok kozmetik markasında önemli bir bileşendir. Salisilik asit içeriği, akne karşıtı ve antiseptik özellikleri ile doludur. Mükemmel bir anti-aging (yaşlanma karşıtı) nemlendirici olarak kullanmak için, yüzünüzü her akşam yıkadıktan sonra hodan yağı uygulayın. Sivilce oluşumlarını durdurmak için yatmadan önce pamuklu tampon kullanarak yüzünüze birkaç damla hodan yağı uygulayabilirsiniz.

Egzamaya iyi gelir:

Geleneksel olarak egzama için hodan yağı kullanılmaktadır. Topikal olarak egzama lezyonlarına uygulanabilmektedir. Güvende tarafta kalmak için hodan yağı dozajını günde 1000 mg geçmemelidir. Araştırmalar, hodan yağının egzama ve diğer dermatit biçimlerini gidermede etkili olmadığını gösteriyorsa da, denemeye değer bulunmaktadır.

Akne ile mücadele eder:

Akne azaltılması için ek olarak hodan yağı kullanılabilir. Hodan yağı güçlü bir antiinflamatuar olduğundan, akne boyutunu ve kızarıklığını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bu etki birkaç gün içinde görünür olmalıdır. Hodan yağı sivilceye eğilimli cilde doğrudan (seyreltilmemiş) topikal olarak uygulanabilir. Bununla birlikte, uygulamadan önce küçük bir alanda tahriş testi yapmak her zaman en iyisi olacaktır. Aslında birçok sivilce ürünü hodan yağı, sülfür, salisilik asit ve diğer pek çok katkı maddesi ile birlikte hazırlanmaktadır.

Hodan Yağının Zararları

Hodan yağı bazı kişilerde, baş ağrısı, mide bulantısı ve sindirim rahatsızlığında hafif yan etkilere neden olabilir. Küçük yan etkiler olasılığını azaltmak için, takviyeleri yemeklerle birleştirebilirsiniz.

Antikoagülan kullanıyorsanız, epileptik veya bilinen bir karaciğer hastalığınız varsa, hodan yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Hamile ve ya emziren kadınlar için hodan yağı kullanımı önerilmemektedir.

Tavsiyeler

Hodan yağı topikal olarak veya ağız yağıyla kullanılabilir. Ağız yoluyla alındığında, hodan yağı hücresel aktiviteyi onarmaya ve iç organlarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Dışardan kullanıldığında, iyileştirici etkileri, uygulandığı yerde daha belirgin olarak hissedilir, cildinizin derinlikleri ve kan dolaşımınız tarafından emilebilir.

Hodan yağını ısıdan uzak tutun, çünkü ısı yağdaki yağ asitlerini parçalayabilir ve faydalı bileşiklerini işe yaramaz hale getirebilir. Tazeliğini ve gücünü korumak için şişesi açıldıktan sonra serin bir yerde veya buzdolabında saklayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.