Hint Yağının Faydaları ve Zararları

07.06.2016
1.314
Hint Yağının Faydaları ve Zararları

Hint yağının faydaları ve zararları. Hint yağı, ‘ricinus communis ‘ olarak bilinen hint bitkisinin tohumlarından elde edilir. Hint yağı, Afrika başta olmak üzere Hindistan bölgesinde yaygın olarak kullanılır. Hint yağı, antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı dünya çapında kullanımı giderek artmaktadır.

Hint yağının tıbbi ve tedavi edici faydaları çeşitli sektörlerde favori olmasını sağlamıştır. Hint yağı kullanımı cilt, saç ve sağlık için faydalıdır. Ayrıca çeşitli kozmetik, sabun, tekstil, masaj yağları hatta ilaçlarda da kullanılmaktadır.

Hint yağının büyük bir kısmını risinoleik asit oluşturur. Bunun dışında oleik asit, linoleik asit, linolenik asit, stearik asit, palmitik asit, dihidroksi stearik asit içermektedir. Hint yağının faydaları ve zararları nelerdir?


Hint yağının sağlık açısından birçok faydası vardır. Fakat en çok cilt sağlığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt alerjilerine, mantar hastalıklarına faydalı olan hint yağı, vücuttaki mantar hastalığı olarak bilinen ‘ringworm’ hastalığına karşı da etkilidir.

Bunların dışında saç sağlığına bazı faydaları olan hint yağı, kabızlık, artrit hastalıkların giderilmesi ve karaciğere de faydalıdır. Bir takım tümör çeşitlerinin engellenmesi için hint yağı kullanılmaktadır. Şimdi hint yağının sağlığa faydalarını detaylı olarak inceleyelim.

Hint yağının faydaları şöyle sıralanabilir:

Kabızlığı Giderir:

Günde bir çay kaşığı hint yağını üç gün boyunca tüketmek kabızlık sorunun giderilmesine yardımcı olabilir. Etkin kabızlık giderici olan hint yağı, güçlü müshil görevi üstlenir.

Artrit ve Diğer Ağrılara İyi Gelir:

Hint yağı, artrit tedavisine faydalıdır. İçerdiği antienflamatuar özellikleri eklem ağrısı, sinir, iltihap ve boğaz kaslarını rahatlatmaya yarar. Hint yağı masaj olarak uygulanır. Hint yağı ayrıca eklem ağrılarına da faydalıdır.

Şiddetli artrit ağrıları için su ile karıştırarak bir kaşık hint yağı içebilir, bir pamuk ya da bez yardımıyla ağrı olan kısma uygulayabilirsiniz.

Karaciğer ve Lenfe Fayda Sağlar:

Hint yağı karaciğer ve lenf sağlığı için faydalıdır. Lenflerin rahatlaması, karaciğerin desteklenmesi için karın kısmına havluya sararak koyun ve sırt üstü yatarak bir saat bu şekilde bekleyin. Aynı zamanda daha fazla rahatlama sağlamak için ayaklarınızın altına yastık koyun.

Küçük Tümörleri Etkisizleştirir:

Bilimsel olarak hint yağının T hücrelerini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bunun yanında Amerikalı doktor Edgar Cayce çok tehlikeli olmayan tümörlerin tedavisinde hint yağını tavsiye etmektedir.

Hint Yağı Bağışıklığı Geliştirir:

Natüropati uygulayıcıları hint yağının bağışıklık sistemini arttırdığı görüşünü savunmaktadırlar. Araştırmacı Harvey Grady Sedona, hint yağının uygulanmasının 24 saat içinde kanda bulunan T-11 hücrelerinin ve lenfositlerin sayısını arttırdığını ortaya koymuştur. Hint yağının söz konusu faydası vücudun güçlenmesini, hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.

Hint Yağının Cilde Faydaları:

Hint yağı; fazla görülen kuru cilt, akne, güneş yanıkları gibi cilt sorunları için bir nimettir. Bunun yanında sivilce, enfeksiyon, kronik cilt kaşıntıları gibi cilt sorunlarına faydalıdır.

Yukarıdaki cilt sorunları için; pamuğa hint yağını dökün, cildin etkilenen kısmına uygulayın, bir saat açık şekilde bekletin, bir saat geçtikten sonra durulayın. Eğer etkilenen kısım ufak yara halindeyse, hint yağını yara bandına uygulayıp o kısma yapıştırın. Şayet etkilen kısım büyük ise hint yağını bir bez ile uygulayın ve bezi bir saat boyunca söz konusu kısımda tutun.

Ringworms Tedavisi:

Hint yağı, tüm yaş grupları için ‘ringworm’ tedavisinde kullanılır. Hint yağı içerisinde bulunan undesilenik asit başarılı bir mantar tedavisi uygular. Başta ‘ringworms’ olmak üzere diğer cilt hastalıklarının iyileşmesini sağlar. Ringworms tedavisi için;

Dört çay kaşığı hint yağını iki çay kaşığı su ile karıştırın. Yatmadan önce etkilenen kısma uygulayın ve sabaha kadar bir bezle kapatarak bekletin. Bu işlemi sorun bitene kadar devam edin.

Hint Yağının Diğer Faydaları

 • Hint yağı, cilde tatbik edildiğinde, cilde derin nüfuz ederek cildin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar.
 • Hint yağı, cildin nemlenmesini sağlamakla kalmayıp ciltteki dökülmeleri ortadan kaldırır.
 • Yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklık seviyesini azaltan hint yağı, cildin erken yaşlanmasını engeller.
 • Akne tedavisinde etkili olan hint yağı, akne, sivilce gibi sorunların tedavisinde kullanılabilir.
 • Yüksek konsantreli yağ ve asit içeren hint yağı, ölü hücrelerden ve yağlardan cildi temizler.
 • Yüze hint yağı uygulandığında, cildin dokularını geliştirir, doku sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Hint yağı çatlakların oluşmasını engeller, ciltte meydana gelen çatlakları giderir.
 • Etkili bir antibikrobiyal olan hint yağı, kaşıntı ve döküntüye neden olan mikropların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Hint yağının içerdiği asit ve yağlar, pigmentasyonu azaltmayı sağlar.
 • Saç sağlığı için faydalı olan hint yağı, saç sağlığını ve büyümesini teşvik eder.
 • Hint yağı; saç kırılmalarına, kıvırcık saçların düzeltilmesine ve yumuşamasına yardımcı olur.
 • Hint yağı kullanımı saç sağlığı yanında kaşların ve kirpiklerin kalınlaşmasını sağlar.
 • Deri enfeksiyonu sorunlarına karşı hint yağı etkili şifa kaynağı olabilir.
 • Hint yağının saç bakımı ile ilgili diğer bir özelliği saçların kararmasını sağlamasıdır.
 • Gebelik ve emzirme döneminde olan annelerin bağırsak tıkanması ve apandisit sorunlarına karşı doktorlarına danışarak hint yağı tüketimi yardımcı olabilir.

Hint Yağının Zararları

Hint yağının başta cilt olmak üzere sağlık açısından faydalarını detaylı olarak ele aldık. Fakat hint yağının faydalı olması için kişinin sağlık koşulları önemlidir. Kişinin sağlık koşullarına göre hint yağının faydaları yanında zararları da vardır, hint yağının zararları şöyle sıralanabilir:

 • Hint yağının yan etkilerinden bir tanesi, bulantı veya kusma nöbetleri gibi sindirim bozukluklarına neden olmasıdır. Hint yağının içerdiği risinoleik asit, ince bağırsak sağlığına faydalıdır ama aynı zamanda bu asitin tahriş edici özelliği vardır. Böylece gastrointestinal yan etkilere neden olabilir.
 • Hint yağı ishale neden olabilir. Hint yağı dizanteri, kabızlık gibi hastalıkların tedavisi için kullanılırken bazen ishal gibi olumsuz etkileri olabilmektedir.
 • Döküntülere neden olabilir: Gastrointestinal şikayetlerin yanı sıra hint yağı aynı zamanda deri ile ilgili yan etkilere sahip olabilir. Hint yağı cilde uygulandığında alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Döküntü ve kızarıklıklar meydana geldiğinde doktorunuza başvurmalısınız.
 • Cilde yan etkilerinden bir tanesi de kaşıntıdır. Hint yağı cilde uygulandığında kaşıntı sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden hint yağını çok az dozlarda kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Kramp ve Şişme: Hint yağı, cilde ve deriye masaj şeklinde uygulandığında kramplara neden olabilir. Aynı şekilde dudak veya dilde şişmelere neden olabilmektedir.
 • Baş dönmesi ve su kaybı: Hint yağının diğer yan etkisi, baş dönmesine ve ishal yapmasından dolayı su kaybına neden olmasıdır.
 • Düzensiz Kalp AtışıHint yağı tüketiminden sonra alışık olmadık hızlı kalp atışı sorunu yaşarsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 • Nefes DarlığıHint yağının nefes darlığına neden olduğunu belirten sağlık uzmanları, bu durumda hint yağı tüketiminin durdurulup doktora başvurulması gerektiğini belirtmektedirler.

Uyarı: Hint yağı, mide, karın ağrısı, kramp, bulantı, halsizlik gibi sorunlara neden olabilir. Bu sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız ve sorun giderek artarsa mutlaka doktorunuza başvurun

          UyarıHint yağının alerjik yan etkileri olduğundan dolayı tüketmeden önce hint yağı alerji testi yaptırarak hint yağına alerjiniz olup olmadığını öğrenmenizi öneririz.

          UyarıNefes darlığı, astım ve benzeri solunum yolları hastalıkları, kalp, alerjik hastalıklarla mücadele ediyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak tüketmenizi öneririz.

HatırlatmaHint yağının yan etkileri sadece hint yağının içeriğinden kaynaklanmamaktadır. Aynı zamanda kişinin bünyesine, yapısına, sağlık durumuna da bağlı olarak değişiklik arz etmektedir.


Tavsiyeler

Hint yağının sağlık açısından birçok faydasını ele aldığımız yazımızda bazı yan etkilerinden bahsettik. Hint yağı kullanımında faydalarından maksimum derecede yararlanmak ve zararlarını minimuma düşürmek için uyarı ve önlemleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Kaynaklar

 • Hint yağının cilde faydaları nelerdir?
 • Hint yağının faydaları nasıl kullanılır?
 • Hint yağının saça faydaları nelerdir?
 • Hint yağı nasıl içilir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem