Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

A+
A-
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Kişilerin gereken bakımı ve sağlıkları için kullandıkları ürünlerin doğal ve sağlıklı olması çok önemli olmaktadır. Sadece cilt ya da saç bakımı için değil, aynı zaman da vücudun da daha sağlıklı olabilmesi için bazı doğal yağlar kullanılmaktadır. Bu doğal yağlar içerisinde hiçbir kimyasal bileşen barındırmadığından dolayı diğer bakım ürünlerine oran ile etkileri çok daha olumlu olmaktadır. Hindistan cevizinin beyaz etli kısmı kurutulmakta ve soğuk sıkım yöntemi ile yağ elde edilmektedir. Saçlardan tırnaklara kadar farklı şekiller de kullanılan Hindistan cevizi yağı tüm vücut için çok etkili olabilmektedir.

Piyasa da Hindistan cevizi yağı adı altında çok fazla ürün bulunmakta ancak hepsi doğal olmamaktadır. Bu yüzden organik Hindistan cevizi yağı aktarlar da ve eczaneler de yer almaktadır. Alırken yağın doğallığının kontrol edilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının Sağlığa Faydaları

 • Hindistan cevizi yağı zayıflamaya yardımcı

Hindistan cevizi yağının ilk faydası içerisinde yer alan doymuş yağlar sayesinde karaciğerde işlenerek, enerjiye dönüştürülmekte ve kişilerin günlük ihtiyacı olan enerjiyi en doğal hali ile almasını sağlamaktadır. Nadiren de depolansa Hindistan cevizi yağı et ya da hayvansal besinlerden olan peynirde ki yağlara benzememektedir. Hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan asitler vücutta yağ olarak depolanmadığı ve enerjiye dönüştüğü için kişilerin metabolizmalarını hızlandırmakta ve hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlamaktadır.

 • Mideye faydalıdır

İçerisinde yer alan bir diğer asitte laurik asit olmaktadır. Mide ağrıları ya da şeker hastaları gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin sağlıklarını korumaya bu asit yardımcı olmaktadır.

 • Kolesterole etkileri

Hindistan cevizi yağı ilk kullanılmadan önce kişiler tarafından ve yağ olmasından dolayı kolesterolü kötü etkileyeceği düşünülmektedir. Hindistan cevizi yağı iyi kolesterolü yükseltmekte ancak aynı zamanda kötü kolesterolü de yükselterek dengelemektedir. Yapılan araştırmalara göre kolesterole en iyi gelen yağlar arasında Hindistan cevizi yağı da yer almaktadır.

 • Mantara faydaları

Hindistan cevizi yağı içerisinde yer alan bileşenler bakteri, mantar ya da virüs ile de savaşmaktadır. Antioksidan açısından diğer yağlara oran ile daha zengin olmak ile birlikte bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

 • Saça faydaları

Hindistan cevizi yağından yapılan birçok saç bakım ürünü yer almaktadır. Hem kokusunun güzelliği hem de faydaları sayesinde saçlara çok iyi gelmektedir. Hindistan cevizi yağı kullanılırken şampuanın içerisine damlatılması yeterli olmaktadır. Bu sayede şampuanın içerisinde yer alan kimyasal bileşenler de yok edilerek, doğal bir şampuan elde edilmektedir. Saç derisinde oluşan kepeği önlemekte, saçları güçlendirmekte, saç derisinde yer alan fazla yağı emmekte ve saçların daha sağlıklı uzamasını sağlamaktadır.

 • Cilde faydaları

Cildin tamamına Hindistan cevizi yağı sürüldüğünde cildi korumakta ve kuruluğu gidermektedir. Bunların yanı sıra ölü deriyi de yok etmekte ve yenilenmesini sağlamaktadır.

 • Kalbinizi korur

Hindistan cevizi yağı kalp ve damar sağlığını da korumaktadır.

 • Doğal makyaj temizleyici

Bu faydalarının yanı sıra kadınlar için Hindistan cevizi yağının önemli olmasının bir diğer nedeni de doğal makyaj temizleyici olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Suya dayanıklı maskaraları bile kısa süre içerisinde temizlemektedir. Makyaj temizlendikten sonra su ile ciltten arındırıldığında herhangi bir makyaj izi bile kalmamaktadır.

 • Antibakteriyel

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan Hindistan cevizi yağı ağız kokusunu gidermede de kullanılmaktadır. Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı su ile karıştırılıp gargara yapıldığında, düzenli kullanım sonrasında ağız kokusu giderilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağının faydaları ve kullanımı oldukça geniş bir alana sahip olmaktadır. Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir?Sorusu da, güzelliğine düşkün olan çok sayıda kadın tarafından yöneltilmeye devam etmektedir.

 • İçerdiği asit bileşenleri yardımıyla akne ve sivilce oluşumuna yol açan bakterileri temizlemeye yardımcı olur.
 • Cildi besleyici tesirleri vardır.
 • Antioksidan ihtiva eder. Antioksidanlar cildi yaşlanmaya neden olan etkenlere karşı savunur.
 • C vitamini ihtiva eder. C vitamini kolajen üretimi için vücudu uyarır. Cilde yenilik ve canlılık katar.
 • Güzellik vitamini diyebileceğimiz E vitamininden bolca oranda ihtiva eder.

Hindistan cevizi yağının çok çok fazla sayıda kullanım alanı da bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı cilt lekeleri üzerinde de son aşama faydaları bulunan bir yağ çeşididir. Öteki organik yağlar şeklinde sıvı bir şekilde bulunmadığı şeklinde bununla birlikte tesiri de öteki yağlara bakılırsa daha yüksektir.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

Saç bakımında kullanılacak doğal yağlardan biri de Hindistan cevizi yağı olmaktadır. Hindistan cevizi yağı saç bakımı konusunda faydalı olmak ile birlikte vücut ve cilt sağlığı açısından etkili olmaktadır. Ancak bu doğal yağlar kullanılırken dikkatli olmak gerekmektedir.

 • Uzun ve sağlıklı sahip olmak kişilerin istekleri arasında yer almaktadır. Ancak bu saçlara sahip olabilmek için saçlara gereken özeni ve bakımı yapmak gerekmektedir. Bu bakımın yapılması için iyi bir bütçe ayırmak ile birlikte bir de zaman ayırmak gerekeceğinden dolayı pek çok kişi bunu yapamamaktadır. Bu yüzden doğal yağlar devreye girmekte ve saçın ihtiyaçlarını daha az bir bütçe ve daha az bir süre içerisinde tamamlamaktadır. Hindistan cevizi yağı da içerdiği vitaminler sayesinde saçları beslemektedir. Beslenen saçlar daha sağlıklı uzamaktadır. Ayrıca saç dökülmesini engellemekte ve ince telli saçları kalınlaştırmaktadır.
 • İçerisinde yer alan vitaminlerin yanı sıra protein bakımında da zengin olan Hindistan cevizi yağı saç uçlarında meydana gelen kırıklıkları azaltmakta ve yenilemektedir. Bu sayede saçlar daha da hızlı ve sağlıklı uzamaktadır. Saçları hızlı uzatırken derken kısa süre içerisinde göz ile bir görünüm beklemek yanlış olmaktadır. Sadece saçın uzamasını engelleyen faktörleri ortadan kaldırmakta ve ihtiyacı olan beslenmeyi hem saç tellerine hem de saç derisine vermektedir. Bunun için Hindistan cevizi yağı ile yapılan maskeler yeterli olmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı saçları nemlendirmekte ve bu nemlendirme sayesinde saçları korumaktadır. Normal şartlarda 5-6 haftada bir saç uçlarından 2 ya da 3 santimetre alınması gerekmektedir. Hem saçların yenilenmesi hem de uzaması için saçların kesilmesi daha sağlıklı olmaktadır. Ancak Hindistan cevizi yağı sayesinde bu süreç 9-10 haftaya kadar çıkmaktadır.
 • Saç derisinde hem gözenekleri korumak için hem de saç derisinde meydana gelebilecek hastalıkları önlemek için sebum yağ salgısı yer almaktadır. Bu sebumun vücut tarafından çok fazla salgılanması saç derisinde aşırı yağlanma sorununu meydana getirmektedir. Çok kuru saç derisinde sebum salgılanması yeterli olmadığından dolayı deri kurumakta ve sonrasında dökülerek kepek oluşumu meydana gelmektedir. Hindistan cevizi yağı burada ki yağı dengelemekte ve saç derisini korumaktadır. Ayrıca saç derisinde aşırı kuruma mantar oluşumuna da neden olmaktadır. Bunu önlemek için de Hindistan cevizi yağı kullanımı yeterli olmaktadır

Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi

Hindistan cevizi yağı saça uygulanırken diğer yağlar ile maske yapılabileceği gibi şampuanın içerisine konularak da kullanılabilmektedir.

 • Bir tencere içerisinde su ısıtıldıktan sonra satılan ve katı halde olan organik Hindistan cevizi yağı konulmalı ve kavanozdan çıkartmadan ısıtılmaktadır.
 • Isıtılan Hindistan cevizi yağı hafifçe ıslatılan saçlara önce saç derisinden başlayarak masaj yapılmalı ve saç uçlarına kadar inilmesi gerekmektedir.
 • Kısa saçlar için 2 yemek kaşığı, uzun saçlar için 4 yemek kaşığı kullanılması yeterli olmaktadır.
 • Yarım saat saçlarda bekletildikten sonra şampuan ile saçlar yıkanarak saçlardan arındırılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının Zararları

 • Hindistan cevizi yağı fazla kullanımlarda kolestrolü artırır.
 • Yine uzun süreli kullanım doymuş yağ oranının yüksekliği nedeniyle kilo alımına sebep olabilir.
 • Genelde hamilelik ve emzirme dönemlerinde tavsiye edilmemekle birlikte kullanım miktarı az olmak şartıyla sakınca görülmemektedir.
 • Hindistan cevizi yağı ağız yoluyla alındığında bakterilerin dışarı atılmasında etkilidir. Bu faydasına karşın ishal yapma olasılığı yüksektir.
 • Hindistan cevizi yağı yüze sürüldüğünde bakterileri yok eder. İçerdiği doymuş yağ oranı sivilcelenmeye neden olabilir.
 • Detoks yapanlarda hindistan cavezi yağı baş ağrısı yapabilir.

Tavsiyeler

 • Hindistan cevizi yağı ne işe yarar

Böbrek problemlerine, kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona, diyabete, HIV ve kansere ve bununla birlikte dişlere ve kemik sertliğine olan tesirleri de pozitif yönde. Hindistan cevizi yağının bu kadar şeye iyi gelmesi laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asitle açıklanabilir. Bu bileşenler antimikrobiyal, antioksidan, antifungal, anti bakteriyel ve sakinleştirici özelliklere haizdir.

 • Hindistan cevizi yağı saç

Hindistan cevizi yağı saçta nasıl kullanılır: denildiğinde bu doğal yağın saça uygulanması için birçok yöntem olmaktadır. Bu yöntemlerden biri de saçları yıkamadan önce saça direk olarak doğal yağın uygulanması olmaktadır. Saçlar daha yumuşak ve daha parlak gözükmektedir. 1 çay kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı saç derisinden saç uçlarına kadar masaj yapılarak uygulanmakta ve 10 dakika boyunca saçlar sarılı bir şekilde saç derisinde beklemektedir. Hindistan cevizi yağı güzel koktuğundan dolayı kişileri rahatsız etmemektedir.

 • Hindistan cevizi yağı cilt

Hindistan cevizi yağı cilt lekeleri için de kullanılmaktadır. Özellikle güneş yanıkları sonrasında kalan lekelerin geçmesinde ve acıların geçmesine daha çok etkili olmaktadır.

Hindistan cevizi yağının Asya’da bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni cildi beyazlatmasından kaynaklanmaktadır. Hindistan cevizi yağı cilt beyazlatma konusunda kadınların en çok ilgi gösterdikleri alanlardan biri olmaktadır.

 • Hindistan cevizi yağı kirpik

Hindistan cevizi yağı kirpik uzatır mı sorusu son dönemlerde sıkça sorulmaktadır. Hindistan cevizi yağı çok faydalı ve etkili olması ile birlikte cilt ve saç bakımı konusunda da etkili olabilmektedir. Hindistan cevizi yağı kaşkirpik uzatma ve bakımı konusunda tek başına kullanıldığı gibi diğer doğal yağlar ile de birlikte maskeler hazırlanarak kullanılmaktadır.

 • Hindistan Cevizi Yağı Kullananlar

Hindistan cevizi yağı kullananlar yağın olumlu etkilerinden bahsetmişlerdir. Cilt nemlendirme özelliğine sahip olan yağ için hindistan cevizi yağı kuru cilde sürülür mü sorusu dile getirilmiştir. Kışın kuru ve çatlayan ciltlere hindistan cevizi yağı kullananlar tavsiyelerde bulunmuştur.

 • Hindistan Cevizi Yağı Tüylenme Yapar Mı

Kıl köklerini beslediği için hindistan cevizi yağı uzun kullanımlarda tüylenme yapabilir.

 • Hindistan Cevizi Yağı Cilt Beyazlatma

Cilt beyazlatmak, koltuk altı kararması ve dirsek kararması gibi sorunlarda hindistan cevizi yağının faydalarında bahsetmek mümkün. Cilt lekelerinde etkilidir ve cilt tonunu eşitler.

 • Hindistan Cevizi Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Hindistan cevizi yağının bir diğer faydası ise göz altları olmaktadır. Göz altına hindistan cevizi yağı sürmekte sakınca yoktur. Genellikle ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.