Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Hindistan cevizi başlı başına özel bir meyvedir. İçinin yumuşak kısmı, suyu ve evde kolayca yapılan yağı, gıda olarak tüketilebildiği gibi doğal bakım alanında da sıkça kullanılıyor. Hindistan cevizi yağı ile ilgili detaylı bilgileri daha önceki konularımızda sizlerle paylaştık. Bugün ise hindistan cevizi suyunun faydaları ve hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Hindistan Cevizi Nedir?

Hindistan cevizi günümüzde her yerde kolaylıkla bulunabilen bir meyvedir. Geçmiş yıllara oranla daha kolay bulunan ve fiyat olarak da avantajlı olan hindistan cevizinin suyu da kendisi kadar faydalıdır. Bu faydalara geçmeden önce ilk olarak kısaca hindistan cevizi suyundan bahsetmek istiyoruz.

Hindistan Cevizi Suyu Nedir?

Hindistan cevizi suyu hafif şeffaf beyaz renkli, hoş kokulu ve tatlımsı doğal bir meyve suyudur. Genel sağlık ve doğal bakım açısından önemli bir yere sahip olan hindistan cevizi suyu, hazır olarak satılabildiği gibi normal kabuklu meyvelerin kırılması ile de elde edilebilir.

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi gibi suyu da son derece faydalıdır. Aşağıda maddeler halinde hindistan cevizi suyunun faydalarını bulabilirsiniz.

  • İçeriğindeki yüksek A vitamini ile gözlerin işlevlerini yerine getirmesi için gerekli vitaminleri sağlar. Farklı görme problemlerinin üstesinden gelmekte etkilidir.
  • Hindistan cevizi suyu lif bakımından çok zengindir. Bu özelliği sayesinde bağırsaklarda fazla biriken ve yararlı olmayan atık maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Böylelikle bağırsakların rahatlamasını sağlar.
  • Hindistan cevizi suyu, özellikle büyüme çağındaki çocuklara, emziren annelere ve hamilelere önerilir. Bunun nedeni; kemik, tırnak ve dişlerdeki mineralleri arttırma özelliğinin olmasıdır.
  • Kolit, kabızlık ve mide ünseri gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin sorunlarının hafiflemesinde etkilidir.
  • Doğal hindistan cevizi suyu yüksek potasyum oranına sahip Bu da etkili bir elektrolit düzenleyicisi olmasına ve toksinleri vücuttan doğal bir şekilde atmaya yardım etmesine neden olur.
  • Kan basıncının normal seviyelerde tutulmasına yardımcı olur. Her hangi bir durumda dengelemeyi sağlar.
  • Yüzünüzde ya da vücudunuzun başka bir bölgesinde cilt lekesi varsa, rengi açmak için bu özel meyve suyunu kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi ile cilt lekelerini yok etmek için her gece yatmadan önce leke üzerini doğal meyve suyu ile ovarak masaj yapmanız yeterli.
  • Saçlardaki kepeklenme için doğal çözümlerden biridir. Saçınızı durularken normal suyun içine bir miktar hindistan cevizi suyu ekleyerek kepek probleminden kurtulabilirsiniz.
  • Vücudun farklı bölümlerinde yer alan akne, rosacea, yara izleri, çatlaklar ve döküntülerin üzerine hindistan cevizi suyu sürüp bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.
  • Kolera hastaları için mükemmel bir doğal meyve suyudur. İçeriğindeki tuz ve albümin sayesinde bu hastaların tedavisinde etkilidir.

Hindistan Cevizi Suyu Nerede Satılır?

Hindistan cevizi suyu nerede satılır diye soranlar için, bu özel meyve sularını, büyük marketlerde bulabileceklerini belirtmek istiyoruz. Eğer hazır olarak satın almak istemezseniz,  yine büyük marketlerde satışı yapılan kabuklu hindistan cevizlerinden satın alıp kırarak ya da deliklerinden birini açarak bu suyu elde edebilirsiniz. Hazır olarak satılan hindistan cevizi suyu ile doğal elde edilen hindistan cevizi suyu arasında farklar vardır. Özellikle içmek için hazır hindistan cevizi suyu tercih etmenizi öneririz.

Hindistan Cevizi Suyu Bebeklere Verilir Mi?

Hindistan cevizi suyu ile ilgili, internet üzerinden yapılan araştırmalarda en çok merak edilen sorulardan birisi de hindistan cevizi suyu bebeklere verilir mi sorusudur. Besleyiciliği yüksek olan bu doğal meyve suyu, aynı zamanda çok rahat sindiriliyor. Bu nedenle daha yaşını almamış bebekler bile bu doğal meyve suyunu tüketebilir. Ancak yan etkilerini düşünerek az miktarda vermekte fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.