Havuç Yağının Faydaları

A+
A-
Havuç Yağının Faydaları

Havuç yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle havuç yağı nedir, havuç yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Havuç yağının cilde faydalarıhavuç yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almaktadır. Havuç yağı kullananlar genellikle, havuç yağı tüylenme yapar mı, havuç yağı saç rengini açar mı ve havuç yağı içilir mi konusunu dile getirmekteler.

Havuç yağının faydaları ve zararları konusuna geçmeden havuç yağı nedir nasıl kullanılır kısaca bahsedelim.

Havuç Nedir?

Havuç pek çok faydası bulunan içerisinde mineral ve vitaminlerin bol olduğu bir sebzedir. Birçok farklı şekilde kullanılabilen havucun yağı da çıkarılmakta ve sağlık için cilt bakımı için kullanılmaktadır. 

Havuç yağı, genellikle sağlık, cilt problemleri, güzellik ve cilt bakımı için eski çağlardan beri kullanılan bir bakım ürünüdür. 

Havuç yağının faydalarına genel olarak bakacak olursak, dezenfektan, antiseptik, detoksifiye edici, antioksidan ve antikarsinogenik gibi pek çok özelliği olduğunu görürüz.

Havuç Yağı Nedir?

Havuç yağı, vücutta, sindirimin onarılmasında ve düzenlenmesinden tut cildin nem oranına kavuşmasına ve beslenmesine kadar birçok tıbbi faydaları sunar. 

Havuç yağı, genellikle havucun kurutulmuş olan tohumlarından buhar yoluyla çeşitli işlemler görerek ve damıtılarak elde edilir. Havuç bitkisinden elde edilen 2 farklı yağ çeşidi mevcuttur. Bunlardan ilki havucun tohumundan elde edilen esansiyel yağ, ikinci çeşidi olarak bilinen yağ ise havucun kendisinden elde edilen taşıyıcı olarak ya da baz olarak adlandırdığımız yağ türüdür.

Yapılan araştırmalara ve çalışmalara göre, bilimsel olarak daucus carota olarak adlandırılan bu bitki, apiaceae ya da umbelliferae familyasındandır. Havuç bitkisinin kökenleri Fransa, Mısır ve Hindistan’a kadar uzanmaktadır. 

Havuç yağı oldukça keskin, belirgin, topraksı, odunsu bir kokuya sahip bir yağdır. Oldukça uzun bir zamandan beri dünyanın çeşitli bölgelerinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. 

Havuç Yağının Bileşenleri ve Tıbbi Özellikleri Nelerdir?

Havuç yağının içerisinde bulunan bileşenler sayesinde tıp alanında pek çok hastalığı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu yağın içerisinde bulunan başlıca bileşikler arasında, a-pinen, b-pinen, kampen, miren, limonen, sabinen, geranil-asetat ve karotol bulunur. 

Aynı zaman da oldukça sık duyduğunuz havucun göze iyi gelmesini sağlayan,  A vitamini ve karoten gibi doğal antioksidanlar açısından da oldukça zengin bir yağ çeşididir. Havuç yağının bir başka özellikleri ise antiseptik, karminatif, depuratif,  emmenagog ve vermifuge ya da antiparaziter gibi pek çok içerir.

Havuç Yağının Faydaları Nelerdir?

Havuç yağının insan sağlığına birçok faydası olduğunu söyledik. Şimdi bu faydalara bir göz atalım.

 • Havuç Yağı Antibakteriyel Ve Anti-Mantar Özellikler Taşır

Havuç yağı eski çağlardan beri kullanılan ve üzerinde yoğun çalışmaların yapıldığı bir yağdır. Bu çalışmalara göre, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla savaşma kabiliyeti oldukça yüksek olduğu saptanmış ve çok önemli bir konuma taşınmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde yapılan araştırmalara ve çalışmalara göre çok sık ve yaygın olan çeşitli bakteri ve mantarlara karşı olumlu yönde etkili olduğu kanıtlanmıştır. 

Havuç yağının etkili olduğu ve kanıtlanan enfeksiyon çeşitleri arasında aşağıdakiler bulunur;

 • Escheria coli

Bu bakteri tipik olarak ishal problemine sebep olan ancak böbrek yetmezliği ve anemi gibi daha seröz koşullara yol açabilecek potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyon olarak bilinir.

 • Salmonella

Salmonella hastalığı, dünya üzerinde yaklaşık 15 milyon kadar bir kitleyi etkileyen, yaygın bir gıda kaynaklı hastalıktır. Yüksek ateş, şiddetli mide krampları ve ishal problemine neden olur.

 • Dermatofitler

Dermatofitler, genellikle cildi, tırnakları ve saçı olumsuz yönde etkileyen bir mantar türü olarak bilinir. Yapılan araştırmalar, havuç yağının mantarlara karşı etkili olduğunu kanıtlamıştır.

 • Candida

Bu sağlık problemi, Candida albicans mantarının sebep olduğu oldukça yaygın bir durumdur. Bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler, vücudu, bir başka rahatsızlıklara karşı daha yatkın hale getirerek baş ağrısı, kafa karışıklığı ve yüksek ateş gibi çeşitli belirtilere de sebep olabilmektedir. 

 • Acinetobacter

Bilinen bu bakteri, zatürree, yara enfeksiyonu ve sekonder menenjit gibi pek çok farklı enfeksiyon problemine neden olabilir. Genellikle hastane ortamında sık görülür.

 • Stenotrophomonas maltophilia

Bu bakteri türü genellikle hastane ortamında ve benzeri ortamlarda görülen oldukça nadir bir türdür. Enfeksiyon nadirdir, ancak kanser hastaları, kistik fibroz hastaları ve immünosüpresif probleminden dolayı tedavi gören insanlar da dâhil olmak üzere bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda çıkması mümkündür.

 • Havuç Yağı, Kesikleri, Böcek Isırıklarını ve Küçük Yaraları Tedavi Eder

Güçlü antiseptik özelliklere sahip olmasının nedeniyle havuç yağını, vücutta ki çiziklere, haşere ve böcek ısırıklarına aynı zaman da cilt üzerinde oluşan küçük yaraların üzerine uygulayabilirsiniz. 

Havuç yağı, bakterilerin vücutta kalmasını ve ikincil sorunlara yol açmasının önüne geçer. 

NOT: yoğun bir şekilde olan yani seyreltilmemiş birçok bitkisel yağın asla açık yaraların üzerine doğrudan uygulanmaması gerektiğini ve yalnızca küçük bir takım yaralanmaların tedavisinde ve temizlenmesinde kullanılması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

 • Havuç Yağı Detoks Etkisi Yapar Ve Karaciğeri Yüksek Oranda Korur

Havuç yağı, damarlarda gezen kan ve tüm iç organlar da dâhil olmak üzere vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olabilir ve daha organların verimli çalışmalarına yardımcı olur. Bu yağ aynı zaman da, vücutta pek çok sıvının da düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlar. Bunların başında safranın karaciğerden salgılanması gelir hatta pek çok karaciğer enfeksiyonlarının tedavisin de bile yardımcı olur. Bu yağın kullanım alanlarından bir tanesi de sarılık probleminin tedavi edilmesidir. Tüm bunların yanı sıra bu yağ, diüretik özelliklere de sahip olmasından dolayı zararlı toksinlerin kandan kolay bir şekilde atılmasını sağlar.

 • Havuç Yağı Anti Kanserdir

Yapılan araştırmalara ve laboratuvar çalışmalarına göre havuç yağı, kanser sorunu yaşayan hastalar için de bire birdir. Kanser problemi ile mücadelede etmeye çalışan insanların gönü rahatlığıyla kullanabileceği bir yağ olduğu kanıtlanmıştır. 

Yapılan laboratuvar çalışmaları ve testleri, havuç yağının, kolon, meme ve kan kanserlerine karşı etkili olduğunu kanıtlamış ve doğrulamıştır. 

 • Havuç Yağı Adet Sancısını Giderir

Her kadın her ay düzeli ya da düzensiz bir şekilde adet kanaması görür. Bazıları bu süreci şiddetli ağrılarla atlatırken bazıları için bu süreç oldukça kolaydır. Havuç yağı, kadınların adet dönemleri sırasında yaşadıkları ağrıdan kurtulmaya da yardımcı olur. Bu yağ, aynı zamanda düzensiz adet kanamalarından rahatsız olan kadınlara yardımcı olabileceği anlamına gelen emmenagogue özelliklerine de sahiptir.

 • Havuç Yağı Stres Ve Kaygıyı Azaltır

Havuç yağı, sınav dönemlerinde ve iş hayatının belli dönemlerinde yaşadığınız stres ve kaygıyı azaltır. Havuç yağı, aroma terapistler tarafından sık sık  stres ve endişe çeken insanlara yardım etmek için tercih edilir ve kullanılır. Havuç yağının rahatlatıcı etkisi kısa bir sürede endişeyi, stresi ve kaygıyı da en aza indirerek azaltmaktadır. Bunun için havuç yağı doğrudan solunabilir ve masaj yağı olarak kullanılabilir.

 • Havuç Yağı Parazitleri Yok Eder

Havuç yağı, vücutta oluşan pek çok parazitin ve solucanların yok edilmesinde de kullanılır. Çünkü bu yağ parazitler için ölümcül olan vermifuge özelliklere sahiptir.  Fakat muhakkak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır, parazit sorunlarında kullanılan havuç yağını kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekir.

Havuç Yağının Cilde Faydaları Nelerdir

Havuç yağı, cilt için mükemmel özellikler sunar. Havuç yağının faydaları şu şekildedir.

 • Genel Cilt Sağlığı

Havuç yağı karotol açısından zengin olan bir yağdır. Bu yağ, cildinizin genel görünümünü ve sağlığını düzenleyip artırmakla beraber cilt hücrelerini de gençleştirmek için cildinize uygun şekilde ve dozajda uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bu yağ, cildin tonlanmasına ve sıkılaşmasına da büyük ölçüde etki eder. 

 • Kırışıklıklar

Havuç yağı, içerisinde doğal antioksidanlar barındırması bakımından oldukça zengindir. Yaşın ilerlemesiyle zaman içerisinde ortaya çıkan kırışıklıklar ve kötü görünümlü ince çizgilere karşı savaşır.

 • Güneş Hasarı

Yaz aylarında güneşin UV ışınları güneş kremi sürseniz bile cildinize ciddi oranda zarar verebilir ve aynı yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Havuç yağını n, belli dozajlarda yüze ve cildin diğer bölgelerine uygulanmış olması güneşin zararlı ışınlarına karşı yüksek koruma sağlar ve hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olur.

 Yaz aylarında sık rastlanan güneş yanığı tedavisi için havuç yağını yatıştırıcı bir aloe vera jeli ile güzel bir şekilde seyreltin ve cildinizin yanık kısımlarına uygulayın

 • Enflamatuar Cilt Koşulları

Havuç yağı, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde oldukça iyi bir düzeyde antienflamatuar özelliklerin bulundurmasının yanı sıra akne, gül ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilecek antiseptik etkilere sahiptir.

Havuç Yağı Nasıl Kullanılır

Havuç yağı kıvam ve içerik bakım bakımından yoğun yağlardan bir tanesidir ve cilde sürüldüğünde hemen emilmeyen etkiye sahiptir. Genelde, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı gibi diğer yağlar ile karıştırılıp kullanılması önerilmektedir.

 • Havuç yağını saç diplerine uygulamak için saçınıza 4 ya da 5 damla damlatıp masaj şeklinde saç diplerinize uygulamanız yeterlidir.
 • Eğer isterseniz havuç yağını bir miktar zeytinyağı ile karıştırıp saçlarınıza sürerek daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayabilirsiniz.

Havuç Yağı Güneş Koruyucu Etkisi

Havuç yağının aynı zaman da güneş koruyucu etkisinden de yararlanabilirsiniz. Bu etkiden yararlanmak ya da daha sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak için tercih edip  kullanabilirsiniz. Güneşten koruyan en iyi yağlardan biri olmasına karşın çok fazla güneş altında kalmak cildin aşırı bronzlaşmasına neden olacağı asla unutulmamalıdır.

Kullanmış olduğumuz pek çok güneş kreminin içerisinde, havuç yağı bulunmuş olsa da havuç yağını doğrudan cilde sürüp uzun bir süre güneş altında kalmak vücutta güneş yanığına, tahriş ve ciddi kızarıklıklara neden olacağı asla unutulmamalıdır.

Havuç Yağı Yüze Nasıl Uygulanır

Havuç yağı yüze sürülür mü sorusu havuç yağı kullanıcıları tarafından oldukça sık sorulmaktadır. Cilt üzerine harici olarak sürülebilen bu yağı birkaç damla alarak direk yüzünüze uygulayıp masaj yaparak yedirmeniz ve ovalamanız yeterlidir. Dilerseniz bu yağı, badem yağı ya da zeytin yağıyla da karıştırıp kullanabilirsiniz.

Havuç Yağının Zararları

Pek çok faydası olan havuç yağının her şeyde olduğu gibi fazla kullanıldığı zaman bazı yan etkileri ve zararları bulunabilmektedir. Havuç yağını cilt üzerinde fazla kullanmanın yaratabileceği zararlar olduğu unutulmamalıdır. Bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve dozajından fazla uygulanması cilt üzerinde tahriş, yanma ve kızarıklıkların oluşmasına sebep olabilir. Havuç yağını içerek tüketmek mide sorunlarının oluşmasına sebep olabileceği gibi ishal ve sindirim sisteminde de bir takım yan etkilere neden olabilir.

Tavsiyeler

 • Havuç Yağı İçilir Mi

Havuç yağı bazı kişilerde bir takım mide sorunları, idrar söktürücü ve gaz giderici etkisi olduğundan aşırıya kaçmadan gün içerisin de bir bardak suyun içerisine 2 ya da 3 damla damlatılarak tüketilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki fazla tüketilmesi asla önerilmez.

 • Havuç Yağı Göz Altına Sürülür Mü?

Havuç yağını göz altına ve göz çevresine sürerken dikkatli olmalısınız. Daha hassas ve ince yapıda olan göz altına az miktarda sürülür ve masaj yapılarak yedirilir. Göz altı morlukları için havuç yağını uygulamak morlukların kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

 • Havuç Yağı Kullananlar

Düzenli bir şekilde havuç yağı kullanan kişilerin yaptığı yorumlara baktığımız zaman cilde ve saça faydası olan bu yağın, cildi onararak saçları hızlı uzattığını söylediklerini görüyoruz.

Çok nasir de olsa, bazı kullanıcılar bu yağın ciltte kızarıklığa yok açtığını söylemiştir. 

 • Havuç Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Havuç yağını vücut da uzun süre kullanmak fazla tüylenmeye sebep olabilir.

 • Havuç Yağı Saç Rengini Açar Mı?

Havuç yağı pek çok sağlık sorununa iyi gelmesinin yanı sıra cilt ve saç bakımında da oldukça etkilidir. Bir miktar havuç yağını masaj şeklinde saça sürmek oldukça faydalıdır. Havuç yağını saça sürmek saçı besler, saç renginde değişme ya da saç renginin açılmasına neden olmaz.

Sonuç

Havuç yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekilde oluştu. Öncelikle havuç yağı nedir, havuç yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceledik. Havuç yağının cilde faydalarıhavuç yağının saça faydaları yazımız içerisinde yer almıştır. Havuç yağı kullananlar genellikle, havuç yağı tüylenme yapar mı, havuç yağı saç rengini açar mı ve havuç yağı içilir mi gibi sorulara cevap aradık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.