Hatmi Çiçeği Çayının Faydaları

27.10.2019
1.588
Hatmi Çiçeği Çayının Faydaları

Bu yazı hatmi çiçeği çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Hatmi çiçeği çayı kullananlar hatmi çiçeği faydaları öksürük, hatmi çiçeği faydaları nasıl kullanılır, hatmi çiçeği zayıflatır mı, ödem söktürürmü, hatmi çiçeği faydaları saraçoğlu, hatmi çiçeği nasıl kurutulur aramaları yapmaktadır.

Hatmi çiçeği çayının faydaları ve tarifi merak konusudur.

Hatmi Çiçeği Nedir?

Hatmi bitkisi malvaceae ailesine ait bir yıllık otsu; boyu ise 1-2 metre yüksekliğe kadar yetişebilen tüylü bir bitkidir. Bu bir odunsu bitkinin, kademeler şeklinde kökü ve dallanmayan gövdesi vardır. Yaprakları nispeten tüylü ve saplıdır. Soluk mor ya da soluk pembe renginde olan büyük beş yapraklı çiçekler açmaktadır. Aynı zamanda yuvarlak ve düz meyveler vermektedir.

Sık sık bahçelerde, çitler ve yol kenarları gibi kalabalık alanlarda yetiştirilmektedir. Taze tüketilmesi uzman tavsiyesidir, ancak aynı zamanda kurutulmaktadır ve yapışkan özellikleri nedeniyle çeşitli tıbbi tedavi yöntemlerinde tüketilmektedir.

Hatmi çiçeği faydaları detaylar>>

Hatmi Çiçeği Çayı Nedir?

Bu bitkisel çay kesinlikle keyifli bir lezzet sunmaktadır; fakat bu onun sahip olduğu birçok olumlu özellikten sadece bir tanesidir. Bu çay A vitamini, C vitamini ve çok sayıda B vitaminleri açısından olağanüstü, doğal bir kaynaktır. Ayrıca magnezyum, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko içeren mineralleri de sağlayabilmektedir.

Hatmi çayında bulunan çok sayıdaki bileşenler arasında amino grup asitler, flavonoidler, kumarik asit, pektin, müsilaj ve uçucu yağlar vardır. Bu unsurları sağlayan antioksidan özellikleri sayesinde, sağlığınıza olan etkisiyle hatmi çayını keşfetmek için daha fazla nedene gerek kalmamaktadır.

Hatmi Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?

Hatmi çiçeği çayının faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

 • Böbrek taşı problemine yardımcı olur

Böbrek taşından muzdarip insanlar için, onlar hatmi çiçeği çayını denemek isteyebilirsiniz. Hatmi çiçeği çayı içmenin, böbrek taşlarının vücut üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu çay vücutta oluşabilecek başka saldırıları savuşturmak için de etkili olabileceği belirtilmiştir. Düzenli olarak hatmi çiçeği çayını tüketmek yenilenen böbrek taşı sorunu yaşayan insanlar için yararlı olabilmektedir.

 • Sindirim sistemine destek olur

Böbrek taşına olan etkisine ek olarak, hatmi çiçeği çayının sindirim bozukluklarının tedavisine iyi geldiğine inanılmaktadır. Bu hastalıkların bazıları gastrit, kolit ve septik ülser olarak sıralanmaktadır. Hatmi çiçeği çayı içmek var olan ülserin boyutunu azaltmak için ve oluşabilecek ülseri önlemek için oldukça etkilidir. Bu bitkisel çay laksatif özelliklere sahip olduğu için sistemin temizlenmesine yardımcı olarak kabızlık gibi problemleri de ortadan kaldırmaktadır. Bunun dışında, çaydaki anti-enflamatuar özellikler sindirim sistemi şişmesini ve ağrıyı hafifletmektedir.

 • Hatmi çiçeği çayı anne sütünü arttırır mı?

Hatmi çayı emzirme döneminde süt akışına etki ederek süt miktarını artırabilmektedir. Düşük süt miktarı genelde annelerde korku yaratmaktadır. Neyse ki, hatmi çiçeği buna yardımcı olabilmektedir. Sonuç olarak, bebek sağlığından doğru olanı öğrenmek için kullanmadan önce doktora danışmak en iyisidir. Doktor önerdiği takdirde düzenli olarak çayı tüketmek faydalarından istenilen sonucu almak için etkilidir.

 • Üst solunum yollarına iyi gelir

Balgam söktürücü özelliklere sahip olan hatmi çiçeği çayı, mukusu temizler ve böylece bu tür boğmaca, bronşit, plörezi ve göğüs tıkanıklığı gibi bazı üst solunum yolu koşullarının iyileştirilmesinde etkili hale gelir. Onun zamk içeriği mukoza zarının tahrişini azaltmakta böylece boğaz ağrısı, kuru öksürük ve soğuk algınlığında rahatlama sağlamaktadır.

 • İdrar yolu problemlerini rahatlatır

Bunun yanı sıra, hatmi çiçeği çayı diüretik etki göstermektedir. Diğer yandan anti-enflamatuar özellikleriyle birleşince de pH değerlerine etki etmekte, aralıklı olarak gözlemlenen sistiti yönetmekte, idrar yolu üzerinde yatıştırıcı etki göstermekte ve mesanede ağrı, spazm gibi durumları doku tamiri yaparak düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Hatmi çiçeği çayı tüketimi idrar kaçırma problemi olanlara da idrar akışını yönetmeyle destek olmaktadır.

 • Vücudu temizlemeye yardımcı olur

Düzenli olarak hatmi çiçeği çayı tüketimi nedeniyle vücuttan toksin atıkların atılması sonucu karaciğer ve böbrek fonksiyonun artırılmasında  yararlı hale gelebilmektedir. Sağlıklı bir kiloyu korumak için potansiyel bir yöntem olan hatmi çayı, aynı zamanda yaraların iyileşmesini destek olan tanen maddesini içermektedir. Soğuk bitkisel infüzyon (çay) ile gargara yapılarak ağız iltihabı azaltabilmek mümkündür.

 • Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir

Hatmi bitkisi soğuk algınlığı ve grip sezonu için harika bir bitkidir. Bitkini çayı iltihaplı bölgeyi ve boğaz ağrısını yatıştırır. Bu fagositozu etkisi bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü uyarır ve balgam söktürücü olarak akciğerlerin nemlenmesi için çalışır. Yapılan son bilimsel çalışmalarda güçlü bir anti-tusif (öksürük kesici) olduğu da ortaya çıkmıştır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Hatmi bitkisi genel olarak sağlıklı kalmak için yardımcı olmakta ve hastalıklara karşı vücut direncini desteklemektedir. Bu bitkisel çay böbrekler ve karaciğeri korumak için en iyisidir. Aynı zamanda etkin bir şekilde tehlikeli toksinleri vücuttan atarak vücuda yararlı olmaktadır. Uzmanlar genellikle hastalığa karşı vücudun genel direncini yükseltmek için hatmi kökü çayından faydalanmayı önermektedir.

Hatmi Çiçeği Çayının Cilde Faydaları

Hatmi bitkisi tahrişe karşı tedavi edici niteliklere sahip olması nedeniyle cilt problemleri için şifalı olmasıyla ünlüdür. Aynı zamanda morluklar, kesikler ve yanıkların yanı sıra diğer yaralar için etkili bir çare haline gelmektedir. Bu nedenle yaşlanma karşıtı ürünlerde de oldukça sık kullanılmaktadır.

Hatmi Çiçeği Çayı Tarifi

Hatmi çayının hazırlanışı:

 • Bu çayı hazırlamak için, bir adet hatmi çiçeği çayı poşetini alın ve bir bardak sıcak suyu üzerine dökün.
 • Fincanın kapağını kapatarak 7-10 dakika arası çayı demlemeye bırakın.
 • Tatlandırmak için dilerseniz bal, şeker ya da limon ekleyebilirsiniz.
 • Hazırladığınız bu çayı günde 3 bardak içebilirsiniz.

Hatmi Kökü Çayı Tarifi

Verilen bu tarif 4 bardak çay içindir.

Hazırlanışı:

 • Bir tencerede 4 bardak suyu kaynatın.
 • Buna 4 çay kaşığı kuru hatmi kökünü ekleyin.
 • Yaklaşık 10 ila 20 dakika boyunca kaynatın.
 • Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin.
 • Tatmak vermek için bal veya şeker ilave edin.

Not: Eğer bitkisel içecek bir fincan olarak hazırlanıyor ise; 1 fincan suya 1 çay kaşığı kurutulmuş kökleri kullanın.

Hatmi Çiçeği Çayının Zararları

Hatmi çayı son derece güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir ve hemen hemen hiçbir olumsuz etkisi gözlemlenmemektedir. Yine de, bazı kişilerde düşük kan şekerini tetikleyebilir. Bu nedenle düşük kan şekeri olanların hatmi kullanmadan önce bir doktora danışması önerilmektedir. Bu bitkinin tentürleri karaciğer sorunlarına neden olabilir. Ayrıca diyabet ve şeker rahatsızlığı olan kişilerin de hatmi bitkisi tentürü tüketmesi önerilmemektedir.

 • Hamilelik ve emzirme döneminde hatmi çiçeği çayı tüketimi: Fetüse zarar vermesiyle ve erken doğuma neden olup olmamasıyla ilgili herhangi bir çalışma olmadığı için oluşabilecek bir riski göze almak doğru olmayacağı için hamile ve emziren kadınların hatmi çiçeği çayı tüketmesi önerilmemektedir.

Hatmi bitkisi diğer ilaçların emilimini etkileyebilir. Bu nedenle hatmi çayını tüketmeden 6 saat önce ya da çay tüketildikten 6 saat sonra ilaç alınmalıdır. Son olarak, hatmi bitkisi asparagin içermektedir; bu nedenle kanser hastalığı ya da kanser olma riski olan kişilerin hatmi çiçeği çayı tüketmeden önce bir doktora ya da sağlık kurumuna danışması tavsiye edilmektedir.

Tavsiyeler

Hatmi bitkisi çeşitli şekillerde sindirilebilir. Hatmi ile hazırlanan çaylar hem sıcak hem de soğuk tüketebilir.

Hatmi çayını hazırlamak için, soğuk ya da sıcak suya bitkinin kökleri ve / veya yaprağını ekleyin ve bir süre demlenmeye izin.

 • Hatmi çayı günde kaç bardak içilmeli: Hazırladığınız çayı her gün 3 kez içebilirsiniz. Bitkinin özleri, kapsül ve tablet formlarında mevcuttur. Bunlardan birini tüketirseniz 5-6 gram olan kapsülleri kullanabilirsiniz. Bir alternatif olarak, aynı zamanda bir tentür halinde tüketilebilirsiniz. Hatmi tentürünü 5,10 ve 15 ml alarak her gün 3 kez tüketebilirsiniz. 

Sonuç

Bu yazı hatmi çiçeği çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Hatmi çiçeği çayı kullananlar hatmi çiçeği faydaları öksürük, hatmi çiçeği faydaları nasıl kullanılır, hatmi çiçeği zayıflatır mı, hatmi çiçeği faydaları saraçoğlu, hatmi çiçeği nasıl kurutulur aramaları yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem