Haşhaşın Faydaları

A+
A-
Haşhaşın Faydaları

Haşhaşın çayının faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle haşhaş nedir, haşhaşın faydaları nelerdir detaylı olarak işleyeceğiz. Ayrıca haşhaşın zararları ve yan etkileri konusu da makalemizde yer almaktadır. 

Haşhaş nasıl kullanılır genelde hamilelikte haşhaşın faydaları, emziren anne haşhaş kullanabilir mi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü, haşhaş günde ne kadar tüketilmeli, gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Haşhaşın faydaları ve zararları nelerdir bu konuya geçmeden önce haşhaş ve nedir bahsetmekte fayda var.

Haşhaş Nedir?

Gelincikgiller familyasından olan bilim insanlarınca Papaver somniferum olarak geçen halk dilinde ise haşhaş olarak bilinen uyuşturucu ilaçların üretiminde kullanılan bir bitkidir. Çok sıcak ve çok soğuk koşullarda her türlü yetişebilir. Yapısında morfin, kodein, tebain, papaverin, narkotin gibi maddeler bulunmaktadır. Üretimi TMO(Toprak Mahsulleri Ofisi) kontrol edilen, bunun dışında yetiştirilmesi yasak olan bir cinstir. Ülkemizde Afyon, Uşak, Kütahya, Antalya, Isparta gibi yerlerde yetişir ve uyuşturucu maddelerin üretiminde kullanılır. Yasa dışı olaylara mahal vermemek için üretimi kontrollü bir şekilde TMO tarafından yapılmaktadır.

Haşhaş Nasıl Kullanılır?

Haşhaşın içinde bulunan tohumlar yemeklerde, böreklerde, tatlılarda da kullanımına rastlamak mümkündür. Tohumların ezilip püre haline getirilmesi sonucunda mutfaklarımızda kullanılabilir. Haşhaş tohumunda bulunan yüksek orandaki yağla kaliteli yemeklik yağlar ve sabun yapılabilir. Kurutulan yaprakları ağrı kesici olarak da kullanılır.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaşın faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

 • Kan akışını hızlandırır

Haşhaşta bulunan önemli minerallerden biri demirdir. Bu mineral ise kırmızı kan hücrelerinin üretiminin bir parçasıdır. Yeterli demir miktarı alımında vücudunuzun hayati parçaları oksijenasyonu artırarak, kan akışını artırabilmektedir. Bu durumda, anemi semptomlarını azaltmak, enerji düzeylerini artırmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak gibi durumlarda etkili olabilmektedir.

 • Sindirim sistemine iyi gelir

Kabızlık veya ishalden muzdarip iseniz, lif desteğine ihtiyaç duyuyorsunuz demektir. Haşhaş tohumları bağırsak hareketlerini düzenlemeye destek olan peristaltik hareketini teşvik eden lifler açısından iyi bir kaynaktır. Haşhaş tohumlarını doğrudan almak bağırsak işleyişine yardımcı olduğu gibi iltihaplanma ve ağrı ile bağlantılı durumları da rahatlatabilmektedir.

 • Diyabete iyi gelir

Daha çok önleyici bir tedbir olmasına rağmen bakır ve çinko düzeylerine etki ederek tip 2 diyabet için haşhaş faydalı olabilmektedir. Hem hızlı hem de lezzetli bir çözüm olan haşhaş tohumunu tüketerek neredeyse küresel bir salgın haline gelmiş olan diyabet hastalığından korunmak mümkün olabilmektedir.

 • Uykusuzluğa yardımcı olur

Uykusuz geçen gecelerin arkasından yorgunluk ve stres gelebilmektedir. Haşhaş tohumunu biraz şeker ile karıştırdığınızda uykusuzluk için bir çare haline gelebilmektedir. Bu tohumlar beyindeki nörotransmitterlerin üretimine yardımcı olarak uykuyu artırabilmektedir.

 • Kalp sağlığını korur

Haşhaş tohumunu basitçe akşam yemeğinin üzerine serpiştirmek kalp sağlığını geliştirmek ve kalp hastalıklarından korunmak için etkili olabilmektedir. Linoleik asit gibi esansiyel yağ asitleri açısından iyi bir kaynak olduğu için vücuttaki kolesterolü düşürebilmekte ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

 • Kemikleri güçlendirir

Haşhaş tohumları kalsiyum ve fosfor takviyesi yaparak kemik hasarının oluşmasını önemli ölçüde önleyebilmektedir. Bunun yanı sıra, kemik hasarını önleyen bir protein olan kolajen üretimine yardımcı olmaktadır. Haşhaş tohumları işe hazırlanan macunlar hasarlı eklemlere doğrudan da uygulanabilmektedir. Ağrının hafiflemesi ve şişin inmesine etki edebilmektedir.

 • Kolesterolü düşürür

Haşhaş tohumları yağ asitleri ve esansiyel uçucu yağlar içermektedir. Oleik ve linoleik asitler gibi sağlıklı yağ asitleri açısından özellikle zengindir. Oleik asit liflerle birlikte çalışarak LDL olarak bilinen kötü kolesterolü düşürmekte ve HDL olarak bilinen iyi kolesterolü artırmaktadır. Linoleik asit ise, vücuttaki yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan doğal bir yağdır.

 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Beyin iyi çalışmak için mineraller ve yağ asitlerine ihtiyaç duymaktadır. Özellikle, çinko beyin için oldukça önemli bir besindir. Çinko yeni hücrelerin üretimine destek olarak beynin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Haşhaş tohumu tüketimi ise çinko desteği vererek beynin çok daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Çinko, bağışıklık hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu besin olmadan bağışıklık sistemini düzgün çalışmamakta dolasıyla bakterilerin, virüslerin ve diğer patojenlerin saldırısına uğrayabilmektedir. Bu durumda, haşhaş tohumu tüketildiğinde, vücudun düzgün çalışması ve hastalıklardan korunması için vücuda yardımcı olunmaktadır.

 • Ağız ülserine iyi gelir

Ağız ülserlerinin vücuttaki fazla ısı nedeniyle oluştuğuna inanılmaktadır. Diğer yandan, haşhaş tohumu tüketiminin vücut üzerinde bir soğutma etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, doğal olarak ağız ülserinin giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Ezilmiş haşhaş tohumlarına biraz şekerle karıştırıp tüketmek, ülser için faydalı olabilmektedir.

 • Bilişsel hastalıklardan korur

Haşhaş tohumları iyi miktarda demir içermektedir. Bu durumda, hemoglobin üretimini artışına yardımcı olarak kan akışını artırmaktadır. Böylece bilişsel performansı geliştirerek Alzheimer hastalığı ve demans gibi idrak bozukluklarının oluşma riskini azaltmaktadır. 

 • Kanserden korur

Oleik asit içermesi nedeniyle haşhaş tohumu sağlık için iyi bir seçimdir. Bu asidini tüketen insanlarda kanser riskinin daha az olduğu söylenmektedir. Yapılan klinik çalışmalarda, oleik asidin özellikle göğüs kanserine neden olan hücreleri öldürebildiği görülmüştür.

 • Sinirleri yatıştırır

Haşhaş tohumları sinir sistemini yatıştırabilecek besin kombinasyonlarıyla doludur.  Potasyum içeriği hidrasyon, kas ve sinir sistemini dinlendirmek için önemlidir. Aynı zamanda afyona göre çok daha düşük oranda papaverin morfin, tebain, akrilik asit ve poli gibi küçük alkaloidler içermektedir. Ancak bu bileşenlerin sinir sistemi üzerindeki etkisi oldukça azdır. Bu nedenle, sinir sistemini rahatlatmakta ve ağrı kesici gibi davranmaktadır.

 • Böbrek taşını önler

Kalsiyum uygun kemik gelişimi için gereklidir. Düşük kalsiyum, sağlıksız kemikler anlamına gelmektedir. Yüksek kalsiyum ise, böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Haşhaş tohumları fazla kalsiyum emilimini önlemekte ve böbrek taşı oluşumuna engel olmaktadır.

Haşhaşın Cilde Faydaları

Haşhaş tohumlarının kuru kaşıntı ve deri döküntüleri gibi cilt enfeksiyonları için etkili doğal bir ilaç olduğu bilinmektedir. Haşhaş tohumlar anti enflamatuar bileşenler içerdiği için cilt enfeksiyonlarıyla mücadele edebilmektedir. Haşhaş tohumlarına birkaç damla taze limon suyu sıkıp hamur haline getirdiğinizde, etkilenen bölgenin üzerine uygulayıp kaşıntı ve yanma gibi cilt enfeksiyonlarını hafifletmek mümkün olmaktadır.

Mavi Haşhaş Tohumunun Faydaları

Mavi haşhaş olarak bilinen mavi gelincikler (meconopsis betonicifolia), gölgeli alanlarda iyi büyümekte ve geç ilkbahar veya yaz başlarında büyük, mavi çiçekler açmaktadır. Bu mavi çiçekleri büyütmek zor olabilmektedir, ancak doğru koşullarda rahatlıkla yetişmektedir.

 • Mavi haşhaş tohumları ezilip hamur haline getirildiğinde cilt problemleri için kullanılabilmektedir. Cilt lekelerinin giderilmesi, hücrelerin yenilenmesi ve yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi için faydalıdır.
 • Yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle, mavi haşhaş tohumları uykusuzlukla mücadele etmek için faydalıdır.
 • Oleik asit içeren bu tohumlar özellikle göğüs kanseriyle mücadele etmek için etkili olarak kabul edilmektedir.
 • Mavi haşhaş tohumları ağrıları hafifletebilmektedir. Bu nedenle, kas ağrıları için oldukça faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Öksürük, soğuk algınlığı ve ateş gibi semptomları hafifletebilmektedir.
 • İçerdiği yağlar nedeniyle kan akışını teşvik etmekte ve kalp sağlığını korumaktadır.
 • Yüksek kan basıncı için faydalı olabilmektedir.
 • Sindirim sistemine destek olarak, kabızlık problemiyle mücadele etmeye yardımcı olmaktadır.
 • İshal ve mide krampları gibi durumları rahatlatmak için yardımcı olabilmektedir. 

Haşhaş Tohumu Yağının Faydaları

Haşhaş çiçeğinin küçük, koyu renkteki tohumlarından elde edilen haşhaş yağı salata sosları için mükemmel bir seçimdir. Aynı zamanda, çeşni olarak kullanıldığında pürüzsüz, ince bir lezzet vermektedir.

 • Haşhaş tohumları yağı serbest radikallerin tetiklediği bedensel ve zihinsel hastalıkların oluşmasını engelleyen güçlü antioksidanlar ile yüklüdür.
 • Haşhaş tohumlarının yağı linoleik ve oleik yağ asitleri içermektedir. Bu yağ asitleri, kötü kolesterolü düşürmekte ve iyi kolesterolü artırmaktadır.
 • Yapılan çalışmalarda, haşhaş tohumu yağının felç ve kansere yakalanma riskini azalttığı görülmektedir.
 • İçerdiği lif kaynağı ile kolesterol, safra tuzları ve sindirim problemleri kontrolüne yardımcı olabilmektedir.
 • Haşhaş tohumu yağı tiamin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, niasin ve folik asit açısından zengin olduğu için metabolizmaya destek olmaktadır.
 • Ayrıca potasyum, bakır, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum ve manganez içeren mineraller açısından iyi bir kaynak olduğu için hücrelerin büyümesine yardımcı olmaktadır.
 • İçerdiği potasyum kan basıncının ve kalp hızının düzenlenmesine destek olmaktadır. Manganez ise uygun antioksidan fonksiyonu için gereklidir.

Haşhaş Tohumunun Zararları

Gıdalarla beraber uygun miktarlarda ağız yoluyla tüketildiğinde haşhaş tohumu pek çok yetişkin için güvenli olarak kabul edilmektedir. Tıbbi amaçlarla ağız yoluyla tüketilen haşhaş tohumu da muhtemelen güvenli olarak kabul edilmektedir. 35-250 gram haşhaş tohumunu içeren içecekler ya da yoğurtla beraber güvenle kullanabilirsiniz.

Nadir olmakla birlikte haşhaş tüketimi bazı insanlarda alerjilere neden olabilmektedir. Bu alerjik belirtiler ağzın şişmesi, gözün şişmesi, solunum güçlüğü ve kusma şeklinde gözlemlenebilmektedir. Aynı zamanda ciltte kızarıklık ve deri altında şişme gibi durumlara da neden olabilmektedir.

 • Hamilelik ve emzirme: Haşhaş tohumu gıdalarla beraber az miktarda ağız yoluyla tüketildiğinde hamile ve emziren kadınlar için güvenli olarak kabul edilmektedir. Tıbbi miktarlarda tedavi amaçlı tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.
 • Alerjik reaksiyonlar: Fındık, çavdar tahıl, kivi, susam veya buğday alerjisi olan kişilerde haşhaş tohumuna alerji eğilimi olabilmektedir.  Eğer haşhaş tohumu alerjiniz varsa, bu gıdaları veya takviyesini almadan önce sağlık kuruluşunda kontrol ediniz. 

Tavsiyeler

 • Haşhaş tohumunu tıpkı susam gibi ekmek, tost ve deniz ürünlerinin üstüne serpebilirsiniz.
 • Haşhaş tohumları birçok kültürde ezmesi yapılarak kullanılmaktadır.
 • Bazı kültürlerde ise haşhaş tohumlarıyla tatlı çörekler ve kekler yapılmaktadır.
 • Haşhaş tohumları yaygın olarak doldurma, rulo, simit, tatlı ekmek, bisküvi ve kek gibi şekerlemelerde kullanılmaktadır.

Haşhaşın Zararları Nelerdir?

Öncelikle içeriğinde zehirli maddelerden dolayı doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Kimi zaman haşhaşın ağız yoluyla kullanımı küçük çocuklar dahil ölümle sonuçlanabilen zehirlenmelere yol açabilir.

 • En çok ağrı kesici, uyutucu ve keyif verici özellikleri bilinir. Bu etkisini, sinir sisteminde karışık mekanizmaları etkileyip, ağrı algı eşiğini arttırarak ve ağrıya karşı vücudun reaksiyonunu ortadan kaldırarak gösterir. Ağrının verdiği sıkıntıyı yok eder. Kişi ilaç verildikten sonra ağrıyı duysa bile, kendini rahat ve huzur içinde hisseder.
 • Cinsellik dürtüsü ve cinsel isteksizlik ortaya çıkar. Aşırı kullanımında bulantı, kusma görülür.
 • Tansiyonu düşürebileceği gibi kalp atışlarını yavaşlatır.
 • Hormon sistemine etki ederek bağırsak hareketlerini yavaşlatır. 
 • Haşhaş uyuşturucu etkisi oldukça fazla olduğundan neredeyse tamamen zihni bulandırır.
 • İnsan bu durumda sağlıklı düşünemez ne yaptığının pek farkında olamaz.
 • Konsantrasyon yeteneği azalır ve çevresine karşı tepkisizleşir.
 • Kesinlikle kullanımına çok dikkat edilmelidir aksi takdirde ölümlere neden olur.

Sonuç

Haşhaşın faydaları ve zararları hakkında hazırladığımız yazımızda işlediğimiz konular şu şekilde oluştu. Öncelikle haşhaş nedir, haşhaşın faydaları nelerdir detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında haşhaşın zararları ve yan etkileri , haşhaş ne kadar yenmeli, haşhaş nedir, haşhaş çiçeği, haşhaş kafa yapar mı, haşhaş yaprağı, haşhaş kabuğu kaynatmak, haşhaş zayıflatırmı, konusu da makalemizde yer verilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi