Haşhaş Yağının Faydaları

A+
A-
Haşhaş Yağının Faydaları

Haşhaş yağının bilinen pek çok sağlıklı yanı ve faydası mevcuttur. Oldukça sık kullanılan bu yağın en önemli faydaları, iyi uykuyu teşvik eden stresi hafifletmesi, ağız ülseri tedavisi, enerji seviyesini arttırması, ruh sağlığını düzenleyerek psikolojik sağlığı teşvik etmesi, kemikleri güçlendirmesi ve kan basıncını düşürmesi olarak bilinir. Diğer bilinen faydaları arasında ise böbrek sağlığının desteklenmesi, vücutta oluşan herhangi bir yaranın ve ağrının giderilmesi, egzama ve enflamasyonun kolay bir şekilde tedavi edilmesi, diyabet probleminin yönetilmesi ve kardiyovasküler sistemin desteklenmesi olarak da sayılabilir.

Haşhaş yağının sunduğu faydaların yanı sıra haşhaş tohumları da kadınların üzerinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak kullanıldığında doğurganlık sorunları dâhil olmak üzere pek çok farklı sağlık sorunlarını tedavi edebilen eşsiz bir kalsiyum (Ca) ve manganez birleşimi olarak nitelendirilir. Beslenme ve diyet uzmanları, beyinde ki nöronların gelişimini teşvik etmek için haşhaş tohumunu belli aralıklarla tüketmelerini tavsiye eder. Antik çağ döneminde, haşhaş tohumları ağlayan ve huzursuz olan bebekleri sakinleştirmek için yaygın olarak kullanılmıştır.

Haşhaş Yağı Nedir?

Haşhaş yağı, bilimsel olarak papaver somniferum olarak bilinen haşhaş tohumlarından belli işlemler ve aşamalar sonucunda elde edilen etkili bir yağdır. Bu bitki neredeyse dünyanın her bir köşesinde yetiştirilmektedir. Haşhaş bitkisinden elde edilen yağın kullanımı da insan sağlığına olan faydaları açığa çıktıkça gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya ve popüler olmaya başlamıştır.

Haşhaş Yağının Besin Değeri Nelerdir?

Haşhaş yağı mükemmel düzeyde besin değerlerine sahiptir. 

Bunlar şu şekildedir;

 • Kalsiyum 1438 mg
 • Bakır 627 mg
 • Diyet lifi 5 g
 • Folates 82 µg
 • Demir 76 mg
 • Magnezyum 347 mg
 • Manganez 707 mg
 • Niasin 896 mg
 • Pantotenik asit 324 mg
 • Fosfor 870 mg
 • Potasyum 719 mg
 • Piridoksin 247 mg
 • Riboflavin 100 mg
 • Selenyum 5 ug
 • Sodyum 26 mg
 • Thiamin 954 mg
 • C vitamini 1 mg
 • E vitamini 77 mg
 • Çinko 9 mg

Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir?

Haşhaş yağı düzenli olarak ve belli dozajlarda kullanıldığı zaman insan vücudu ve sağlığı için oldukça etkili bir yağdır. Bu yağ aynı zaman da, cilt ve saçlar için de etkili ve harika faydalar sunar. 

Şimdi bu faydalara yakından bakalım;

 • Haşhaş Yağı Uykusuzluğa Ve Strese İyi Gelir

İnsan vücudun ki bir takım anormal kortizol düzeyleri, kişiler de ilk olarak uykusuzluk problemine sebep olan aşırı kaygı ve stres düzeylerinin artmasına neden olur. Uzmanlar, uykusuzluk ya da kalitesiz uyku düzenine sahip olan kişilere gün içerisinde tüketmesi için rahatlatma özelliği olan gıdaları tüketmeleri gerektiğini söylemektedir. Haşhaş yağı, beyinde ki kaygı ve stres düzeyini büyük oranda etkileyerek en aza indirmeye yardımcı olan dinginleştirici etkisi ile popüler olarak bilinmektedir. Bu süreçte kişilerin yanında olarak sonunda kişilerin kaliteli uyku yaşamalarına katkı sağlar. 

NOT: Bu durumla beraber uyku hapı kullanan kişilerin haşhaş bitkisini ve haşhaş yağını kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması ve onay alması gerekir. Aksi durumda bu etkili yağ, ilaç ile kimyasal bir etkileşime girerek vücutta farklı semptomların yaşanmasına yol açabilir.

 • Haşhaş Yağı Ağız Ülserini, Uçuğu Ve Reflüyü Tedavi Eder

Haşhaş tohumunun içerisinde bulunan bileşenler ve minerallerin, ağız ülseri problemi üzerinde tedavi edici ve onarıcı bir etkisi olduğu bilinir. Düzenli olarak kullanılan tüketilen haşhaş yağı, reflü probleminin semptomu olan mide yanmasını da en aza indirir. Bunun yanı sıra ağızda oluşabilecek uçuk sorununu da önleyerek oluşan uçuğu tedavi edecektir.

 • Haşhaş Yağı Enerji Seviyesini Arttırır

Haşhaş yağı, düzenli olarak kullanıldığında içerisindeki bileşenler sayesinde vücudun enerji seviyelerini dengelemek için ihtiyaç duyduğu sağlıklı bileşenlerin ana kaynağı olarak bilinir. Bu yağın belli aralıklarla düzenli olarak tüketilmesi, vücudun besinleri emmesini ve yalnızca enerji seviyesini yönetmek için değil bu durumla beraber enerjiyi üretmek için de gerekli olan oksijeni transfer etmesini de sağlar. Bu sayede oluşan yorgunluk, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi ciddi sağlık sorunlarının da önüne geçerek önleyebilirsiniz.

 • Haşhaş Yağı Ruh Sağlığını İyileştirir

Haşhaş yağı yalnızca fiziksel sağlığı düzenlemek için değil aynı zaman da ruh sağlığını iyileştirmek için çeşitli bileşenler içerir ve sık sık tercih edilir. Haşhaş yağı, bakır (Pb), kalsiyum (Ca) ve demir (Fe) gibi pek çok önemli bileşenleri içerisinde barındıran mükemmel bir bitkisel yağdır. Bu yağ, düzenli olarak tüketildiği takdirde içerdiği bileşenler psikolojik sağlığı ve konsantrasyonu düzenleyerek geliştiren nörotransmiterleri (hücre ve nöron arasındaki iletişimi sağlayan maddeler) onarır. Aynı zaman da son zamanlarda yapılan araştırmalarda haşhaş yağını tüketmenin demans ve alzheimer gibi yaşlılık hastalığı olarak nitelendirilen bir takım hastalıkların başlamasını geciktireceğini de kanıtlamıştır. Yaşlı kişilerde haşhaş yağı kullanmak bir takım sorunlara sebep olabileceği için kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

 • Haşhaş Yağı Kemikleri Güçlendirir

Kemik sağlığı için gerekli olan bir takım bileşenler vardır. Bunlar, bakır, kalsiyum ve fosfor gibi gerekli bileşenlerdir. Bu bileşenlerin güç kaynağı olan haşhaş yağı, yalnızca kemikleri onarıp sağlığı için yön vermekle kalmaz aynı zamanda bağ dokusunu da olabildiğince fazla bir şekilde güçlendirir. Aynı zaman da bu yağın içerisinde yüksek miktarda bulunan manganez, kemikleri ciddi hasarlara karşı koruyan yeni kollajen üretimi için de son derece gereklidir.

 • Haşhaş Yağı Kan Basıncını Düşürür

Bu etkili yağ düzenli olarak kullanıldığında yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme problemi gibi pek çok sağlık sorununu düzenleyebilir. Tüm bu sağlık sorunlarının başında yüksek tansiyon gelmektedir. Bu sebeple kan basıncı seviyesini ciddi oranda korumak gereklidir. Aynı zaman da nabız seviyesi normale göre daha yüksek olan kişilerin, içinde bulunan oleik asitin yüksek olması sebebiyle, haşhaş bitkisini ya da haşhaş yağını tüketmeyi denemesi gereklidir. Aynı zaman da yoğun bir şekilde işlenen gıdaları tüketmeyi de bırakmaları sağlık açısından önemlidir. 

NOT:  Belirtmekte fayda var yüksek tansiyon hastasıysanız haşhaş yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı ve sizin için uygun olup olmadığını öğrenmenizi öneririz.

 • Haşhaş Yağı Böbrekleri Korur

Haşhaş yağı, kişilerde meydana gelen farklı böbrek hastalıklarını tedavi edip onarmak için kullanılabilecek son derece güvenilir ve doğal bir seçenektir. Bu etkili yağın içerisinde yüksek oranda potasyum bulunur ve bu yağ vücutta gösterdiği etkilerin yanı sıra doğal bir idrar söktürücü görevi de görerek boşaltım sistemine yardımcı olur. Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, potasyumun, böbrek taşlarını etkin bir şekilde düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir ve bunun yanı sıra bir takım zararlı toksinleri ve kimyasal maddeleri de yok ettiğini kanıtlamıştır. Aynı zaman da, haşhaş yağının içerisindeki oksalik asit, böbrekleri sağlıklı bir şekilde korumak için de gerekli bir bileşendir.

 • Haşhaş Yağı Vücut Ağrısını Giderir

Son zamanlarda artış gösteren çalışmalarda ve yapılan araştırmalarda, haşhaş yağının içerisinde analjezik özellik içerdiği ve çeşitli vücut ağrılarını etkili bir şekilde düzenleyerek hafifletebileceği görülmüştür. Haşhaş yağı, migren gibi şiddetli baş ağrısı türlerinin hemen hemen hepsini kısa bir sürede tedavi eder. Bu tedavi yöntemi için haşhaş yağını etkilenen bölgeye masaj olarak güzel bir şekilde yedirmek gerekir. Bu masaj türünün ayda en az 3-5 defa yapılması tavsiye edilir. Aynı zaman da bu yağ ile kas spazmları, eklem ağrıları ve romatoit artrit sorunları da kolayca tedavi edilir. Bu sorunlar için bu yağ ile düzenli olarak masaj yapılması yeterli olacaktır.

 • Haşhaş Yağı Kardiyovasküler Sistemi Düzenler

İnsan vücudunda bulunan kolesterol seviyeleri dengeli olduğunda, kalp gibi ciddi kardiyovasküler sağlık sorunlarının oluşması da buna paralel olarak azalır. Son dönemlerde yapılan bir araştırmada, bazı bitkilerden doğal olarak elde edilen yağların, kalbin genel durumunu ve işleyişini belli bir düzene sokup düzenleyebileceğini ve haşhaş yağının da bu faydalı bitkisel yağlardan bir tanesi olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zaman da vücut, kalp için gerekli olan omega-6 yağ asitlerini maalesef kendi başına üretemez ve bu konuda dışa bağımlıdır.  Bu sebeple, omega-6 içeren gıdaları sık sık tüketilmesi gereklidir. Haşhaş yağının ise içerisinde iti miktarda omega-6 yağ asitleri bulunur. Haşhaş yağının kalp sağlığı üzerinde pek çok sayısız faydası vardır. bu nedenle belli aralıkla tüketilmesi oldukça iyidir.

Haşhaş Yağının Cilde Faydaları

Haşhaş yağının cilde faydaları ve haşhaş yağı cilde nasıl uygulanır sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • Yaşlanma etkilerini geciktirir
 • Cildi derinlemesine besler
 • Yeni hücre oluşumunu destekler
 • İçeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller cilde oldukça faydalıdır
 • Sivilce, çıban ve uçuğa iyi gelir

Haşhaş Yağı Yüze Sürülür Mü?

Haşhaş yağı yüze sürülürmü diyenler için küçük bir hatırlatma direk olarak yüzünüze sürmeyiniz.

 • Haşhaş yağı cilde nasıl sürülür

Haşhaş yağı yoğun bir yağdır ve bu yağı cilde direk sürmek kişilerde bir takım cilt sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Yoğum yağlardan bir tanesi olduğu için bu yağ bir miktar su ile inceltildikten sonra cilde sürülmesi önerilir. İnceltilen yağı cilde masaj yapar gibi etrafa yayarak uygulamak yeterli olacaktır. Haşhaş yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse de evet sürülür ama asla direk yüze sürülmemesi gerekir, direk sürmek yerine su ile inceltilip kullanılması önerilir.

 • Haşhaş yağı içilir mi?

Haşhaş yağını direk içmek tehlike arz edebileceğinden dolayı yaklaşık bir bardak suyun içerisine 2 ya da 3 damla damlatacak şekilde tüketebilirsiniz.

Haşhaş Yağı Egzama İçin Uygulanışı

Haşhaş yağı, içerisinde yüksek oranda bulundurduğu likolenik asit sayesinde, egzama, sedef ve iltihaplanma gibi pek çok ciddi cilt sorunlarını kolay bir şekilde tedavi edebilir. 

 • Haşhaş yağı ve birkaç damla limon suyu ile yapılacak olan sağlıklı ve etkili bir karışımı, cildin kalitesini düzenleyerek ciddi oranda cildi onarıp iyileştirebilir.
 • Elde edilecek bu karışımı, cildinize masaj şeklinde yayarak nazikçe yedirin ve yaklaşık 20-25 dakika boyunca cildinizde bekletin. 
 • Daha sonra cildinizi, ılık su yardımıyla iyice durulayın ve sonuçların kalıcı olması için hafta da 2-3 defa bu uygulamayı tekrarlayın.
 • Yaptığınız bu etkili karışım yüzdeki tahrişi giderecek, kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olacak aynı zamanda cildinizi de son derece etkileyerek rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Bu durumla beraber eğer bu yağı doğrudan cildinize uygularsanız yüzünüzdeki elastin ve kollajen üretimi de büyük ölçüde artar.
 • Bu da kırışıklık, ince çizgi, sivilce ve akne sorunlarını tedavi etmekte etkili olacaktır.

Haşhaş Yağını Saça Faydaları

Haşhaş yağı düzenli olarak kullanıldığında genel sağlık sorunlarına ve cilt problemlerine etki ederek iyi geldiği gibi saç içinde pek çok fayda sunar. Özellikle saçların bakımlı ve sağlıklı olmasını teşvik eder ve yıpranmış saçı kolayca onarır. Bu durumla beraber kepek oluşumu ve saç dökülmeleri gibi birtakım sorunları da en aza indirir. Düzenli olarak belli aralıklarla bu yağın saç köklerine masaj olarak uygulanması kafa derisindeki kan dolaşımını arttırarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde saçların uzaması da sağlanabilir.

Haşhaş Yağı Nerede Satılır

Fiyatı son derece uygun olan haşhaş yağını hemen hemen tüm aktarlardan ya da kozmetik mağazalarından bulabilirsiniz. Aynı zaman da bu yağı güvenilir internet sitelerinden de kolayca satın alabilirsiniz. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen haşhaş yağını organik olarak üreten yerlerden de gidip bularak satın alabilirsiniz.

Bebeklerde Haşhaş Yağı Kullanımı

Haşhaş yağı bebeklerde ya da küçük yaşlarda ki çocuklarda kullanılması asla tavsiye edilmez. Bebeklere ve çocukların kullanımına uygun olmayan haşhaş yağı aynı zaman da kesinlikle hamile kadınların ve henüz yeni anne olmuş emziren annelerin kullanılması tavsiye edilmez.

Haşhaş Yağının Zararları

Haşhaş yağının pek çok faydasından bahsettik ancak her besin ögesinde ve bitkisel yağda olduğu gibi bu yağında bir takım yan etkileri ve zararları olabilmektedir. Bu yan etki ve zararlaralar genellikle yanlış ve aşırı tüketilmeye bağlı olarak görülebilir. Genellikle çok fazla tüketildiğinde kişilerde mide bulantısı, halsizlik, şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi ishal ve kusmaya neden olabilir. Haşhaş yağı cilt üzerine gereğinden fazla uygulandığında ise tahriş, kızarıklık ve döküntüye neden olabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan tüketilmesinde fayda vardır.

Haşhaş Yağı Kullananlar

Haşhaş yağını kullanan kişilerin yaptıkları yorumlardan bu yağın düzenli olarak kullanıldığında saça ve cilde pek çok faydası olduğu gibi sağlık için de çok etkili olduğunu vurgulayıp dile getirmişlerdir. Haşhaş yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda yağ hakkında genel anlamda olumlu şeyler söylemişlerdir. Dilerseniz sizlerde bu yağı kullandıktan sonra yağ hakkındaki görüşlerinizi yorum yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.