Hardal Yağının Faydaları ve Zararları

30.01.2016
1.504
Hardal Yağının Faydaları ve Zararları

Hardal yağının faydaları ve zararları. Hardal tohumlarından ekstrakte edilen bu yağ, hardal yağı olarak bilinir. Ekstrakte edilen üç çeşit yağ arasında, uçucu yağ, yağlı bitkisel yağ ve soya yağı gibi baz yağla infüze edilen yağlar bulunmaktadır. Yağlı bitkisel yağ daha keskindir ve tohumlardan yapılır. Uçucu yağ ise distilasyon ile elde edilir. Saf hardal yağı, sinüsün ajitasyonunu sağlayabilen çok güçlü bir aromaya sahiptir. Bazı batılı ülkeler tüketimini engellemekle birlikte, yemek pişirirken Hindistan gibi güney Asya ülkelerde yaygın olarak hala kullanılmaktadır.

Hardal yağı sahip olduğu zengin omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, E Vitamini ve antioksidanlar nedeniyle en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilir. Bu nedenle çeşitli iyileşletirici ve tıbbi özelliklerini sunmaktadır. Hardal yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Hardal Yağının Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemine iyi gelir:

Hardal yağı güçlü bir uyarıcıdır. Sirkülasyonu, sindirim ve boşaltımı teşvik etmede özellikle etkilidir. Bu yağ, eğer masaj amaçlı olarak harici olarak kullanılıyorsa, dolaşımı çok iyi uyarır. Etkileri cilde kırmızı rengi vermesiyle göze çarpar. Aynı zamanda, dalak ve karaciğerden mide suları ve safra salgılamasını uyararak sindirimi uyarır. Boşaltım sistemi de bu yağla uyarılır, çünkü bağırsakların peristaltik hareketi sindirime yararlı olarak etkinleştirilir.

Kardiyovasküler sağlığa iyi gelir:

Hardal yağı, tekli doymamış, çoklu doymamış yağlardan, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir yağdır. Bu asitler, iyi kolesterol veya HDL’yi artırarak ve kötü kolesterolü veya LDL’yi düşürerek kolesterol seviyelerini dengeler ve böylece kardiyovasküler hastalık riskini en aza indirir. Dolayısıyla, tereyağı, peynir vs. gibi doymuş yağlar için iyi bir alternatif oluşturur.

Kanserle mücadele eder:

Hardal yağı, kanserojen olmayan özellikleri nedeniyle bilinen bir yağdır. Ayrıca, kanserli tümörlerin oluşumunu önleyen glukozinolat adı verilen bir madde içermektedir. Fiton besinler, kolorektal ve gastrointestinal kanserlere karşı koruma sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Bakterilerle mücadele eder:

Hardal yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir, çünkü glukozinolat açısından zengin olduğu için mikrobik varlığa izin vermez. Böylece bakteri, mantar ve diğer ölümcül mikropların istenmeyen şekilde büyümesini önler. Tüketildiğinde idrar yollarında, kolonlarda, bağırsaklarda ve sindirim sisteminin diğer kısımlarında, öksürük ve soğuk algınlığında bakteri enfeksiyonlarına karşı savaşır. Topikal olarak uygulandığında ciltte bakteri enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Astıma iyi gelir:

Hardal yağı, uzun süre astım ve sinüzit için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Saldırı sırasında göğüsün üzeri hardal yağı ile masaj yapmak akciğerlere giden hava akışını geliştirir ve kolay nefes almanıza yardımcı olur. Bir tatlı kaşığı hardal yağı ile şeker ya da balın her gün tüketimi durumunda astım için faydalı olduğu söylenmektedir.

Ağrıları hafifletir:

Antiinflamatuar özellikleri ile bilinen hardal yağı ile yapılan yapılan masaj, romatizmal ve artritik ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Ayrıca burkulmuş ayak bilekleri ve diğer eklem ağrılarını da düzeltebilir. Hardal yağında bulunan selenyum adı verilen eser mineral eklem ve ciltte oluşan iltihaplanmayı hafiflettiği söylenmektedir.

Üst solunum yollarına iyi gelir:

Hardal yağı, göğüs ve burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olmaktadır. Bir çay kaşığı hardal yağı ve kâfur yağını karıştırın. Rahatlamak için göğsünüze ve sırtınıza uygulayın. Hardal yağının buharını teneffüs etmek istiyorsanız, bir tencere sıcak suyun içine birkaç kaşık hardal yağı ve kimyon ekleyin. Bu yöntem balgam oluşumunu engelleyerek üst solunum yollarını rahatlatmaktadır.

Mantarla mücadele eder:

Hardal yağı, mantar oluşumunu engelleyen ve allil isotiosiyanat adı verilen bir maddenin varlığına bağlı olarak mantar önleyici özelliklere de sahiptir. Bu nedenle, hardal yağı mantarların neden olduğu döküntüleri ve diğer cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeye oldukça yardımcı olabilmektedir.

Bağışıklık sistemini artırır:

Bağışıklık sistemini artırma da hardal yağı asiste önemli bir role sahiptir. Hardal yağında bulunan manganez ve bakır gibi unsurlar bu amaca hizmet etmektedir. Hardal yağı, vücudun hastalıkla daha fazla mücadele yeteneğini kazanmasına destek olmaktadır. Böylece vücudun genel sağlığını korumaya da yardımcı olmaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Hardal yağı, kilo vermeye oldukça yardımcı olabilen bir yağdır. Obezite, genel sağlığı riske sokan bir durumdur. Özellikle, gençler son yıllarda obeziteyle mücadele etmektedir. Hardal yağı, insanda metabolizmayı hızlandıran b-kompleks vitaminleri (niasin, Riboflavin, folatlar, tiamin) içeren elementler bulundurmaktadır. Kilo kaybının anahtarı ise hızlı bir metabolizmadır.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Hardal yağının cilt üzerindeki etkileri çok çeşitlidir ve bu nedenle masajda kullanılmak için popüler bir tercih olmaya devam etmektedir. Yağ UV ışınlarına karşı korur ve yaşlanma görünümüyle mücadele ederken güneş kremi gibi davranır. Hardal yağı içerisindeki E vitaminin cildin faydalarının temel bir bileşenidir. Böylece dolaşımı iyileştirmekte ve genellikle cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olmaktadır.

Saç sağlığına iyi gelir:

Hardal yağının saç derisi üzerinde faydalı olduğu bulunmuştur. Bu yağın sahip olduğu antibakteriyel ve mantar önleyici özelliği burada rol oynamaktadır. Enfeksiyonları tahrip etmekte ve kepeği temizlemektedir. Ayrıca hardal yağındaki vitaminler, beta-karoten ve diğer besin maddelerinin bolluğu saç büyümesini teşvik etmektedir. Hardal yağı erken beyazlayan saçların ve saç dökülmesinin önüne geçebildiği için de oldukça değerli bir yağdır.

Dudak sağlığına iyi gelir:

Eğer dudak balsamınız size uzun süre kalıcı sonuçlar vermiyorsa, hardal yağını dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bu faydalı bitkisel yağ, cildinizde ve dudaklarınızda harikalar yaratan doğal bir nemlendirici olarak bilinir. Çatlamış dudakları paketlenmiş dudak balsamlarından daha etkili bir şekilde iyileştirebilir.

Ağız ve diş sağlığına iyi gelir:

Hardal yağı sadece yüz ve saç sağlığına faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda dişlerinizi ve ağzınızı sağlıklı tutmanıza da yardımcı olur. Hardal yağı, daha iyi ağız hijyenine destek olur. Dişlerinizi olağan diş macunu ile fırçaladıktan sonra birkaç damla limon suyu ve bir miktar tuz ile karıştırılmış hardal yağını dişlere uygulayın. Beş dakika bekletin ve ağzınızı suyla yıkayın. Düzenli uygulama dişlerinizi daha parlak ve daha sağlıklı hale getirecektir.

Hardal Yağının Zararları

Herkes farklıdır ve şeylere farklı şekilde tepki verir. Hardal yağı gibi yeni bir şeyler denerken, bir birey olarak kendinize özgü yan etkilere karşı dikkatli olunması ve şüpheniz varsa tıbbi yardım istenmesi gereklidir. Hardal yağını topikal uygulamak istiyorsanız, öncesinde bir tahriş testi uygulayın. Başka bir deyişle, cildinize küçük bir yağı miktar yayın ve birkaç saat boyunca gözlemleyin. Bir reaksiyon varsa (kızarıklık, kaşıntı veya döküntü) kullanmaya devam etmeyin.

  • Hardal yağı, erusik asit ve alfa-linolenik asit açısından yüksektir ve bu nedenle tüketilmesi ne kadar güvenli olsa da belirli dozlar aşılmamalıdır. Yanlış kullanıldığında toksik olabilir ve kalbi etkiler.
  • Düşük riskiyle bağlantılı olduğu için hamile iseniz hardal yağı kullanmanız önerilmez. Ayrıca bebekler, küçük çocuklar ve büyük olasılıkla yaşlılarda kullanım için çok güçlü bir yağ olarak kabul edilir.

Tavsiyeler

  • Yaşlanmanın belirtilerini ve bronzlaşmayı gidermek için 10 dakika süreyle cildinize yağ uygulayın. Kaşıntı ve kızarıklığa neden olduğu zaman bu yöntemi uygulamayın.
  • Vücudun her yerine hardal yağı masajı uygulanabilir. Vücudu rahatlatmak ve canlandırmak için cilde güçlendirici ve derin besleyici özellikler sunmaya yardımcı olacaktır.
  • Kına yaprağıyla haşlanmış hardal yağı, folikülden saçları güçlendirirken saç büyümesini arttırmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem