Hardal Yağının Faydaları

A+
A-
Hardal Yağının Faydaları

Hardal yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle hardal yağı nedir, hardal yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Hardal yağının cilde faydaları, hardal yağının saça faydalarıhardal yağı tüy döker mi yazımız içerisinde yer almaktadır.

Hardal Yağı Nedir?

Hardal yağı, pek çok faydası olan ve son samanlarda sık sık tercih edilen bitkisel yağlardan bir tanesi olmaya başlamıştır. Bu etkili ve şifalı yağ, hardal bitkisinden (siyah, kahverengi ve beyaz) ekstrakte edilir ve genellikle hardal, kırmızımsı, kahverengi ya da sarı renkte olabilmektedir. Antik çağdan bu yana Kuzey ve Doğu Hindistan ülkelerinde bu yağ ve hardal bitkisi yaygın olarak pek çok şeyde kullanılmaktadır ve o çağlardan beri insan sağlığı için birçok fayda sağladığı bilinmektedir.

Hardal yağı, hardal ailesinde olan bitkiler, lahana, karnabahar, tur ya da wasabi gibi bir takım bitkilerdir. Tüm bunların ortak özelliği ise kendine özgü ve oldukça keskin olan bir tada ve kokuya sahip olmalarıdır. 

Hardal yağı, içerisinde bulundurduğu bir takım bileşenlerin yanı sıra yaklaşık %60 oranında tekli doymamış yağ asitlerine (%42 oranında erusik asit ve %12 oranında oleik asit ) ve yaklaşık %21 oranında da çoklu doymamış yağlara (%6 oranında omega-3 alfa-linolenik asit ve %15 oranında omega-6 linoleik asit ) sahip bir yağ olarak bilinir. 

Hardal Yağının Faydaları Nelerdir?

Hardal yağı belli aralıklarla düzenli olarak kullanıldığında insan sağlığına pek çok farklı fayda sağlar. Kalp sorunları, cilt lekeleri ve cilt problemleri, eklem ağrıları ve beraberinde getirdiği diğer hastalıklar, kaslar da oluşan problemler ve çok daha fazlası ile ilgili hastalıkları ve sorunları tedavi ettiği bilinmektedir. 

Şimdi hardal yağının faydalarına hep beraber yakından bakalım;

 • Hardal Yağı Kanser

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, hardal yağının içerisinde bulundurduğu etkili güçlü bileşenler sayesinde kolay bir şekilde kanser hücreleriyle mücadele ettiğini ve bu hücreleri yok edebilme özelliğine sahip olduğunu göstermektedir. Hardal yağı genellikle, mide ve kolon kanserlerinin önüne daha kolay geçmektedir. Bu durumun sebebi, bu iki kanserin önlenmesine yardımcı olan, linolenik asidi içerisinde bol miktarda içermesidir. 

NOT: Hardal yağı, kolon kanserinin önlenmesinde balık yağından daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 • Hardal Yağı Kardiyovasküler Sorunlara İyi Gelir

Hardal yağı, içerisinde bulundurduğu bileşenlerin yanı sıra bir de bol miktarlarda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri (MUFA ve PUFA) ile omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir. Bu yağlar, kişilerde oluşabilecek olası bir kalp hastalığının gelişme riskini yaklaşık  %63 oranında azaltır. Aynı zamanda hardal yağı, hipokolesterolemik (kolesterol düşürücü) ve hipolipidemik (lipit düşürücü) etkilere sahip bir yağdır. Kötü kolesterol (LDL) seviyelerini azaltır ve vücuttaki iyi kolesterol (HDL) seviyelerini ise arttırır. Bu durum kalp ve damar hastalıkları riskini de büyük oranda azaltmaktadır.

 • Hardal Yağı Sistemik Bir Uyarıcıdır

Hardal yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman çok etkili doğal bir uyarıcı olarak görev yapar. Metabolizmayı ve safrayı uyararak sindirim hızını ve bu duruma bağlı olarak da iştahı artırır. Hardal yağı kullanılarak vücuda (sırt, omuz, bacak, bel ve boyun) masaj yapıldığında, dolaşım sistemini ve ter bezlerini de etkili bir şekilde uyarır. Bu durum, vücutta hareket halinde ki kan dolaşımını da düzenleyip iyileştirmekte etki gösterir ve terleme yoluyla cilt üzerinde ki gözenekleri temizlenir. Aynı zaman da hardal yağının içerisinde bulundurduğu bu terletici özellik sayesinde, vücuttaki ısının düşmesine ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına neden olur.

 • Hardal Yağı Kasılan Kasları Gevşetir

Etkilenen ve hasar gören bölgeye biraz hardal yağı sürün ve masaj yapın, çok hızlı bir şekilde etki edecek ve kısa sürede oluşan farklı görmenize sebep olacak. Aynı zaman da içerisinde yüksek oranda antifungal özellikleri de bulunduran bu yağ, romatizma semptomlarını da ciddi oran da azaltır.

 • Hardal Yağı Soğuk Algınlığına Ve Öksürüğe İyi Gelir

Sert bir doğası vardır bu bitkinin ve sert doğası gereği, yüzyıllardır soğuk algınlığı, nezle, grip ve şiddetli öksürük problemini tedavi edip iyileştirmek için kullanılmıştır. 

Hardal yağı, kullanıldığı zaman solunum sistemindeki tıkanıklığı gideren bir ısıtma özelliği göstererek rahatlamanızı sağlar. Bu rahatlamanızı sağlayan etkili yağ, sarımsak ya da bir miktar soğan ile karıştırarak göğüs ve sırtta masaj yapıldığında ise olağanüstü faydalar sağlar. Soğuk algınlığı ve öksürük problemini düzenleyip geçirmek için hardal yağı kullanmanın bir başka yöntemi de buhar olarak yavaş yavaş solunmasıdır. Kaynar su kabına kimyon tohumu ve birkaç kaşık hardal yağı eklenerek buhar hazırlanır ve bu buhar cildinizi yakmamaya dikkat ederek solunur. Bu uygulayacağınız yöntem solunum yolunda biriken balgamı kolay bir şekilde temizler ve rahatlamanızı sağlar.

 • Hardal Yağı Eklem Ağrılarını Tedavi Eder Ve Artrit Semptomlarını Hafifletir

Hardal yağıyla belli aralıklarda düzenli olarak masaj yapılması, cilt üzerinde ki kan akışını ve dolaşımını eski nazaran artırarak eklem ağrılarını tedavi eder ve artrit sorunlarını gidermede harika bir şekilde görev alır. Hardal yağı aynı zaman da, eklem sertliğini ve artrit ile bağlantılı ağrıyı hafifletmek ve dindirmek için antiinflamatuar olarak etki eden çok miktarda omega-3 yağ asidi de içerir. Bu da pek çok problemle baş edebileceğinin bir göstergesidir.

 • Hardal Yağı Dudak Çatlaması

Genellikle çoğu kişi mevsim değişiklikleriyle beraber, cilt ve dudak kurulukları yaşamaya ve cildini nemlendirmeye ihtiyaç duyar. Hardal yağı, dudak kuruluklarına ve dudak çatlamalarını tedavi etmekte olan etkili bir yağdır. Bu yağı her gece yatmadan hemen önce, göbeğinize 2 ya da 3 damla dökün ve ovalayın. Biraz şaşırtıcı olsa da hardal yağını, göbek deliğinize dökerek bu işlemi yapacaksınız. Düzenli bir şekilde her gece yaptığınız sürece, bir daha asla dudaklarında çatlama sorunu olmayacağını sizler de göreceksiniz. 

 • Hardal Yağı Organların İşleyişini Geliştirir

Hardal yağı ile düzenli olarak yapılan masaj, vücudu tazeliyor ve vücudun tüm bölgelerinde ki kan dolaşımını hızlı bir şekilde artırarak organların çok sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Yeni doğan bebekler için hardal yağı masajı, pek çok ülkede oldukça popüler bir uygulama olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bu yağın, beden gücünü artırmak, sağlığı maksimum seviyede koruma ve vücuda yeterli düzeyde sıcaklık sağlamak olduğunu da  göstermiştir.

 • Hardal Yağı Antibakteriyel, Antifungal ve Antienflamatuar Özellikler İçerir

Hardal yağının içerisinde bulundurduğu bileşenler ve  yüksek oranda antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar özellikler içerdiği bilinmektedir. Antienflamatuar özellikleri, meydana gelen ağrı ve şişliği azaltan ve bu şekilde herhangi bir olası eklem ağrılarının yaşanması durumunda ağrıyı hafifleten selenyum varlığına bağlanır. 

Bu yağ içerdiği etkil bileşenler sayesinde bazı antienflamatuar ilaçların formülasyonunda da sık sık kullanılır. Aynı zaman da bu yağ, ciltteki döküntülerin ve mantarların sebep olduğu birtakım enfeksiyonları tedavi edebilen güçlü bileşenler içerir.

 • Hardal Yağı Astıma Faydaları

Astım hastalığı çağımızda maalesef kalıcı ve tedavisi olmayan bir hastalık olarak bilinir. Ancak astım probleminin belirtileri ve etkileri, hardal yağı kullanılarak büyük ölçüde azaltılabilir.

Astım hastalığı olan kişilerin yaşadığı semptomlarını hafifletmek için doğal ve en güvenli, etkili yollardan bir tanesi de hardal yağı kullanımıdır.  Astım krizi yaşandığı sırada akciğerlerdeki hava akımını artırmak için göğüs bölgenize hardal yağı masajı yapın bu durum oldukça etkili olacaktır.

Bunun yanı sıra, 1 çorba kaşığı harç yağı ile 1 çorba kaşığı hardal yağından oluşan bir karışım hazırlayın. Bu karışımı hazırlayıp göğsünüze sürebilirsiniz. Aynı zaman da, gün içerisinde 3 defa, birer çorba kaşığı hardal yağı ve balı karıştırarak içebilir, astım krizleri problemlerinin önüne kolayca geçebilirsiniz. 

 • Hardal Yağı Dişleri Beyazlatma

Hardal yağı vücut ve hastalıklar için faydasının yanı sıra cilt ve ağız bakımında da oldukça etkili bir yağdır. Dişlerinizin sarılığından şikâyetçiyseniz ve rahat bir şekilde gülümseyemiyorsanız, yaklaşık 2 çay kaşığı hardal yağı, 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve yarım çay kaşığı tuzu iyice karıştırın. Sağlıklı dişler, dişeti iltihapları ve periodontit için bu karışımla dişlerinizi, gün içerisin de 3 defa fırçalayın. Farkı çok kısa zamanda göreceksiniz.

 • Hardal Yağı Depresyona İyi Gelir Mi?

Hardal yağının içerisinde bulunan yüksek yağ asitleri sayesinde düzenli olarak kullanıldığı zaman beyin fonksiyonlarını arttırdığı ve depresyonun tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zaman da, bu yağın hafızayı kuvvetlendirip arttırdığı ve beyindeki bilişsel işlevleri geliştirdiği de söylenmektedir.

Hardal Yağının Cilde Faydaları

Hardal yağının düzenli olarak kullanımı, parlak ve sağlıklı bir cilt sunar. 

Şimdi de hardal yağının cilde faydalarına bakalım;

 • Hardal Yağı Siyah Noktalar

Yüzünüze düzenli olarak belli dozajda aldığınız   hardal yağıyla masaj yapmak ve yağı cildinizde gezdirmek, siyah lekeleri ve cilt pigmentasyonunu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olacaktır. 

 • Yaklaşık 1,5 çay kaşığı yoğurt ve 5 damla limon suyu ile 1 çay kaşığı hardal yağını karıştırın. 
 • Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 
 • Soğuk suyla yıkamadan önce 10 ile 15 dakika bu karışımı yüzünüzde bekletin. 
 • Bu uygulamayı birkaç ay boyunca haftada 3 defa yaparak mükemmel sonuçlara şahit olun.
 • Hardal Yağı Kırışıklık

Hardal yağı içerisinde bulundurduğu bileşenlerin yanı sıra A, B kompleksi ve E vitaminleri bakımından da son derece zengin bir yağdır. Bu içeriklerin tümü yaşlanma karşıtı olarak bilinir, çünkü yaşlanmayı geciktirir ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aynı zaman da bu yağ, kırışıklıkların başlangıcını geciktirerek yaşlanma belirtilerini de en aza indirir.

 • Hardal Yağı Doğal Bir Güneş Kremidir

Yanınızda hardal yağınız olduğu sürece, dışarı çıkarken güneşte yanmaktan ve güneşte korunmak için endişelenip korkmanıza hiç gerek yok ya da gğneş yanıklarını önlemek ve zararlı ışınlardan korunmak için pahalı güneş koruyucuları almanıza da gerek yoktur. 

Tek yapmanız gereken dışarıya çıkmadan önce cildinize bu mucizevi yağın küçük bir miktarını cildinize ve güneş ışığının değeceği bölgelere sürün. Bu yağda bulunan E vitamini içeriği, cilde yüksek oranda zararlı olan güneş ışınlarından ve çevreden kaynaklanabilecek tehlikeli toksinlerden koruyacak ve bir güneş kreminden daha fazla etki gösterecektir.

Hardal Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Hardal yağının cilt üzerinde ki sorunlu bölgeye ve saça nasıl uygulanacağı hakkında pek çok farklı soru sorulmaktadır. Bu yağı kullanan bazı kişiler bu yağı yüzüne ve cildine sürdüklerinde ciddi oranda tahriş ve kızarıklığa sebep olduğunu söylerken bazı kişiler ise her hangi bir yan etkisini görmediklerini söylemişlerdir. Bu durumun sebebi herkesin farklı bir cilt tipine sahip olması ve farklı hassasiyette olmasıdır.

Bu yağ eğer cilt bakımında kullanılacaksa hardal yağının organik olması oldukça önemlidir. Kan dolaşımını ciddi oran da hızlandıran cildi canlandıran hardal yağı hassas ve alerjiye yatkın olan kişiler haricinde olanların az miktarda kullanmaları tavsiye edilir. Cilde ya da yüzünüze sürerken bir miktar saf zeytinyağıyla da karıştırıp kullanabilirsiniz.

Hardal Yağının Saça Faydaları

Saça hardal yağı sürülür mü? Hardal yağıyla ilgili sorulan soruların başında gelmektedir. Cevap vermek gerekirse evet sürülür. Şimdi hep beraber bu yağın saç üzerinde ki etkilerine ve faydalarına bakalım.

Hardal Yağı Saça İyi Gelir Mi?

Hardal yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman, hızlı bir şekilde saçları besleyerek saçın çok çabuk uzamasını sağlar, saç dökülmesini büyük oran da önler, saç beyazlamasını azaltır ve bir saç için çok daha fazlasını sağlar. 

Düzenli olarak ve belirli miktarlarda hardal yağıyla yapılan saç masajları, saç derisini düzenleyerek besler. Bu yağ, kafa derisindeki, damarlara ve kan dolaşımına etki ederek kan dolaşımını hızlandırır ve çok hızlı bir şekilde saç uzamasını uyarır. 

Bu yağın antibakteriyel ve antifungal özellikleri de saç dökülmesini ve saç kayıplarını da önler ve sağlıklı saç oluşumuna katkı sağlar. Hardal yağı, saçların erken beyazlamasını önlemeye ve sağlıklı saçların olmasına yardımcı olan esansiyel vitamin ve minerallerle doludur. Aynı zaman da hardal yağının antibakteriyel ve antifungal özellikleri, kepek ve kaşıntıdan uzak, sağlıklı bir saç derisine sahip olmanızı da sağlar.

Hardal Yağı Nasıl Yapılır

Hardal yağı maalesef belli işlemlerden geçirilerek yapıldığı için evde yapmak biraz zahmetli ve zor olabilmektedir bu nedenle dışarıdan hazır olarak satın alıp kullanmanız daha etkili olacaktır. Yapım sürecinde zorlu bazı işlemlerden geçtiği gibi hardal yağını cüzi bir miktarda ücret ödeyip, satın alarak çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Hardal Yağı Kulak Çınlaması İçin Kullanılır Mı?

Hardal yağı, oldukça rahatsız edici olan kulak çınlaması ve kulak ağrısı problemine iyi gelen doğal yağlardan bir tanesidir. Hardal yağını çok az bir miktarda ısıtarak ılık halde kulaklarınıza 1 damla kadar damlatın. Kulak çınlamasını ve kulak ağrısına karşı çok etkili olduğunu göreceksiniz. Ancak eğer kulaklarınızda bir sıkıntı varsa bir doktora danışmadan kullanmamanızı öneririz.

Hardal Yağı İçilir Mi?

Hardal yağı gün içerisinde 1 defa 1 bardak suyun içerisine 1 damla damlatılarak içilebilir. Çok fazla içilmemesi ve asla 1 bardak suyun içerisine 1 damladan fazla dökülmemesi oldukça önemlidir.

Hardal Yağı Selüliti Giderir Mi?

Hardal yağını selülit problemi olan bölgeye düzenli olarak masaj yaparak uyguladığınızda selülitlerin azalarak yok olduğunu ciddi oranda düzelmelerin yaşandığını kısa bir sürede görebilirsiniz.

Hardal Yağı İle Tüy Dökme

Hardal yağı tüy dökücü yağlardan bir tanesidir.  Özellikle Hindistan ülkesin de anneler çocuklarında tüyleri önlemek ve yok etmek için kullanmaktadırlar. 

Hardal yağı tüyleri döker mi? tüy dökücü olarak nasıl kullanılır gibi pek çok soru sorulduğundan sizlere tüy döken bir takım tarifler vermek istiyorum.

Malzemeler:

 • 6 yemek kaşığı buğday unu,
 •  Su,
 • 5-7 yemek kaşığı hardal yağı

Hazırlanışı: 

 • 6 yemek kaşığı unu bir kaba ekleyin ve yeterli su ekleyerek hamur haline getirin. 
 • Hazırladığınız hamura hardal yağını ekleyin. 
 • Hamuru tüylerin olduğu bölgede gezdirin. 
 • Sonuca siz bile şaşıracaksınız tüylerin hemen döküldüğünü ve hamura yapıştığını göreceksiniz.

Hardal yağı ile tüyleri yok etmek için diğer tarifimizde ise;

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı papaya tozu
 • Çeyrek çorba kaşığı un
 • 4 çorba kaşığı aloe vera jel
 • 2 yemek kaşığı hardal yağı
 • 2 damla esans (isteğe bağlı lavanta ya da başka bir esans)

Hazırlanışı:

 • Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri hamur haline gelene kadar iyice karıştırın. 
 • İstenmeyen tüylerin olduğu bölgeye sürün ve kuruması için yarım saat kadar bekleyin.
 • Hamurun üzerine bez yapıştırın ve tüylerin ters yönüne doğru çekin.
 •  Bu tarifi haftada 3 defa olmak şartlı ile 3 ay boyunca uyguladığınızda tüylerin yok olduğunu kolayca göreceksiniz.

Hardal Yağının Zararları

Hardal yağının pek çok faydası vardır ancak yanlış kullanımda ve aşırıya kaçıldığında bazı kişilerde istenmeyen yan etkilere ve bazı zararlara neden olabilir. Hassas ve alerjiye yatkın kişilerde çok sık kullanıldığı zaman bir takım yan etkileri görülebilir.

 • Yüzünüze ve cildinize sürmeden önce kesinlikle bileğinizde test etmeniz ve herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde kullanmanız gerekmektedir. Harici olarak uygulandığında tahriş, kızarıklık, yanma ve döküntüye neden olabilir.
 • Bu yağ ile hazırlanan su gün içerisin de çok fazla içildiğinde ya da bilinçsiz tüketildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Mide bulantısı, kusma ve ishal en bilinen yan etkileridir. Bu tarz yan etkilerle karşı karşıya kaldığınınız zaman kullanmayı bırakmalısınız. 
 • Düşük riskine ve sakat doğumlara neden olabileceğinde hamilelerin kullanmaları kesinlikle önerilmez. Çocukların ve yaşlıların kullanımına da çok fazla uygun olan bir yağ değildir.

Hardal Yağı Kullananlar

Hardal yağı kullananlar yağın saç dökülmesine iyi geldiğini ve saçları beslediğini söylemişlerdir. Etkili ve şifalı yağlardan biri olan hardal yağı tüy dökücü etkisinden dolayı kullanmak isteyenler sık sık bu yağın etkisini sormaktadırlar. Hardal yağı kullananların yaptıkları diğer yorumları yorum kısmından okuyabilir ya da dilerseniz kendiniz deneyerek sizlerde yorum yapabilirsiniz.

 • Hardal yağı nereden alınır

Hardal yağını tüm aktar ya da internet üzerinden kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Hardal yağını güvenilir firmalardan almaya özen göstermelisiniz, aksi halde sahte ürün kullanmanıza sebep olabilir.

 • Hardal yağını hamileler kullanabilir mi?

Hardal yağı hamile kadınlarda, sakat doğum ve düşük riskine neden olabileceğinden dolayı hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin asla kullanmaları sakıncalı sayılır ve tavsiye edilmez.

 • Hardal yağı içilir mi?

Hardal yağı gün içerisinde 1 su bardağı içerisine 1 damla damlatılarak içilir. Kesinlikle 1 bardak suya 1 damladan fazla eklemeyin ve daha fazla tüketmeyin, yan etkilere sebep olabilir ve fayda yerine zararlara sebep olabilirsiniz.

 • Hardal yağı yüze sürülür mü?

Hardal yağı bazı hassas cilt tiplerinde kullanıldığı zaman ciddi anlamda tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Kan dolaşımını büyük ölçüde hızlandırdığı için kullanmak isteyenler bu yağın mutlaka yan etkilerini göz ardı etmemeleri gerekmektedir.

Sonuç

Hardal yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekil oluştu. Öncelikle hardal yağı nedir, hardal yağı nasıl kullanılır detaylı olarak inceledik. Hardal yağının cilde faydaları, hardal yağının saça faydaları, hardal yağı neye iyi gelir  yazımız içerisinde yer almıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hacer dedi ki:

  Hardal yağı hakkında gercekten geniş kapsamlı bir yazı yayınlamışsınız. Cilde ve sağlığa faydaları olsun tüm başlıklar çok iyi. Aradığım tüm sorulara yanıt bulabildim.

  1. admin dedi ki:

   Amacımız kullanıcı odaklı yazılar yayınlamak ve insanların en fazla merak ettiği konuları ele almaktır.

 2. Sinem dedi ki:

  Hardal yağı saça inanılmaz faydalı. Hardal yağı saç maskesi yaparak cansız saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.Aynı zamanda saçların çabuk uzamasını sağlıyor.