Gül Yağının Faydaları

A+
A-
Gül Yağının Faydaları

Bu makale gül yağının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Gül yağı kullananlar gül yağı faydaları ibrahim saraçoğlu, gül yağı maskesi, gul yagi kirisiklik, gül yağının kullanım şekli, gül yağı yapımı, gül yağının saça faydaları sorgulamaları yapmaktadır.

Gül yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Gül Yağı Nedir?

Bir gülün kokusu, oldukça cezbedici bir koku olmasıyla tanınmaktadır. Ama güllerin güzel kokularından çok daha fazlasına sahip olduğu bilinmektedir. Gül, birçok sağlık koşullarının iyileşmesine yardımcı olabilecek terapötik avantajlara sahiptir. Basit bir buharla damıtma yöntemi ile elde edilen gül esans yağı, sağlık koşullarının tedavisinde kullanılmakta ve binlerce yıldır doğal güzellik uygulamalarında tercih edilmektedir.

Yapılan araştırmalar ve kişisel deneyimler, gül yağı sivilceleri iyileştirebileceğini, hormonları dengelediğini, endişeyi hafiflettiğini, depresyonla mücadele ettiğini, Gül hastalığı (Rozasea) gibi cilt koşullarını azalttığını ve doğal olarak libidoyu artırdığını vurgulamaktadır. 

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Gül yağının insan sağlığına faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Depresyonla mücadele eder

Gül yağı depresyonla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. Herhangi bir nedenle ortaya çıkan depresyonu gidermek kişiye destek olarak kaygıları azaltır. Bir antidepresan olarak kabul edilen akut depresyon hastalarına veya rehabilitasyon geçiren hastalara hayatlarını olumlu yönde etkilemek için rutin ve düzenli gül yağı önerilebilir. Bu yağ aromaterapide yaygın olarak kullanılır ve olumlu düşünceler, ruhsal rahatlama, sevinç, mutluluk ve umut duygularını çağırır.

 • İnflamasyonla mücadele eder

Gül esansiyel yağı, yüksek ateşli bir hastayı iltihapları sedasyon altında sakinleştirir. Mikrobiyal enfeksiyon, zehirli maddelerin yutulması, hazımsızlık ve dehidrasyona bağlı diğer inflamasyon vakalarında da yararlı olabilir. Gül yağı romatizma, artrit, gut ve ateş ile ilişkili durumların azalmasına yardımcı olabilecek bir yağdır.

 • Viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele eder

Gül yağları, viral enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olabilecek güçlü antiviral özelliklere sahiptir. Uçucu yağlar vücut tarafından kolayca absorbe edildiğinden etkiler anında gerçekleşir. Araştırmalar ayrıca, gül özü yağının vücuttaki hücreler tarafından absorbe edildiğinde, virüsün penetrasyonuna karşı özel bir direnç kazanacağını da bulmuştur. Virüsün hücrelere girip enfeksiyona uğramasını önleyen bir kalkan oluşturur. Gül özü yağı ayrıca çok etkili bir antibakteriyeldir. Vücudu bakteriyel saldırılara karşı da korur.

 • Kan dolaşımını artırır

Gül özü yağı vücut masajları için kullanıldığında, kan dolaşımını geliştirir. Bu nedenle, gül yağı kişiye terapötik bir his sunmaktadır. Ayrıca, lenfatik sıvıların drenajınını da sağlamaktadır. Sinir sistemi, bezler ve kaslar gül yağı tarafından uyarılır ve bu da kan dolaşımını arttırır. Sonuç olarak vücutta derin bir detoksifikasyon meydana gelir.

 • Bağışıklık sistemini artırır

Gül yağı güçlü antiviral özelliklere sahip olduğu için bağışıklık sistemini artırmaya büyük oranda yardımcı olabilmektedir. Daha önce de bahsedildiği gibi, gül yağı enfeksiyonla mücadele eder ve vücudun bakterilere karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Ayrıca, bağışıklık sisteminde önemi büyük olan beyaz kan hücrelerini uyarır. Gül yağı influenza virüsü için de çok etkilidir. 

 • Spazmla mücadele eder

Gül yağının antispazmodik özellikleri nedeniyle, özellikle solunum sistemi ve bağırsaklarda kas sağlığını desteklediği ve bacaklardaki krampları önlediği için tercih edilmektedir. Ayrıca reflüyü önlemeye yardımcı olur ve idrar kesesi kaslarındaki kuvveti destekler. Bağırsak kaslarına etki ettiği için atıkların ve toksinlerin vücuttan temizlemesine yardımcı olabilmektedir. Vücudun genel refahı için oldukça güvenli ve etkili bir müshildir.

 • Afrodizyaktır

Gül oldukça popüler bir afrodizyak olarak bilinmektedir. Bunu yapan temel unsur çiçeğin sahip olduğu temel yağdır. Hoş kokusu sizi uyandırır ve başarılı bir cinsel yaşam için gerekli olan romantik duygularını dile getirirken libidoyu artırır. Bu, cinsel işlev bozukluğu, erektil disfonksiyon ve partnerler ile cinsel aktivitede genel ilgisizliği azaltmaya yardımcı olur.

 • Sindirim sistemine iyi gelir

Gül yağı mide ağrısını rahatlatabilir. Mideyi rahatlatır, sedasyon iltihaplanmasını sindirir, düzgün çalışmasına yardımcı olur ve enfeksiyonlarla mücadele eder. Aynı zamanda aşırı asit üretimi ve mideye salınması nedeniyle sıklıkla gelişen ülserlerden korur. Aşırı asit, mide ekşimesi, hazımsızlık, irritabl bağırsak sendromu, fazla gaz, etkilenmiş bağırsaklar ve şişkinliğe neden olabilmektedir.

 • Üst solunum yollarına iyi gelir

Gül yağı astım, öksürük, tıkanıklık ve ateş gibi solunum problemlerini hafifletme özelliği ile de bilinmektedir. Aromaterapi uygulayıcıları sıcak suyla dolu olan geniş bir kapta üç ila beş damla gül yağı koyarak bunu uygulamaktadır. Bu yöntem, akciğer veya boğaz sorunlarıyla uğraşan kişilerin rahatlamaları için teneffüs edebilecekleri buharı açığa çıkarmaktadır.

 • Ağrıları hafifletir

Gül yağı burun tıkanıklığı, kramp, şişme ile ilişkili ağrıların tedavisinde sıcak veya soğuk kompres olarak uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemini sıcak ya da soğuk suyun üzerine dört ila altı damla gül yağı ekleyerek uygulayabilirsiniz. Daha sonra bir bez veya küçük yüz havlusunu suya batırın, fazla sıvıyı sıkın ve kompresi doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.

 • Kadın sağlığına iyi gelir

Kadınsal rahatsızlıklarla problem yaşayanlar ve bu konuda zorluk çekenler için, gül özlü yağı tedavide oldukça etkilidir. Sıklıkla meydana gelen kadınsal rahatsızlıklar arasında tümör, kanama, düzensiz dönemler gelmektedir. Menstrüasyonda düzen olmasına destek olan gül yağı, kişinin ruh halini kontrol etmesini de mümkün kılmaktadır. Hormonal dengesizlik, şişkinlik, kramp, aşırı yeme ve aşırı kanamaya neden olabilmektedir.

 • Kanı ve vücudu temizler

Gül özü yağlarının en büyük yararı, kanı temizlemek ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktır. Vücudunuzun toksinlerden arınmış olması ve kanının temiz olması durumunda, cilt hastalıkları, kızarıklık hatta kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli ciddi durumlardan korunursunuz.

Gül Yağının Cilde Faydaları

Gül yağının cilde faydaları nelerdir;

 • Cilt sağlığını destekler

Gül özü yağının topikal uygulanması cildinizi nemlendirir ve erken yaşlanmanın belirtilerini azaltır. Antiinflamatuar özelliklere sahip olan gül yağı akneleri ve iltihaplı deri durumlarını etkili bir şekilde iyileştirir. Cildi parlatır, lekeleri ve yara izlerini hafifletmeye yardımcı olur.

 • Cilt tahrişini hafifletir

Gül yağının en popüler sağlık faydalarından biri ise cilt tahrişini ve iltihaplanmayı azaltma yeteneğidir. Eğer hali hazırda evinizde gül yağı içeren losyonunuz yoksa, satın aldığınız topikal bir kremin katkı maddesi olarak da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, uygulanma yapmadan önce yüz kremine iki damla gül yağı ekleyin.

 • Sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir

Gül yağı büzücü özelliği, dişetleri ve dişleri, tırnakları ve saç köklerini güçlendirir ve gül yağı kırışıklıkları azaltır. Gözenekleri ve tonlamayı derinlemesine temizlerken cildinizi normal nem dengesine getirir ve doğal, sağlıklı parlaklığı teşvik eder. Aynı zamanda kesiklerde ve yaralarda kan damarlarını daraltarak kan akışı durdurmak için çalışır ve yaşlanma sürecinde etkilenen kasların sıkılığını desteklemeye yardımcı olur.

Gül suyunun cilde faydaları detaylı bilgi>>

Gül Yağının Yüze Faydaları Nelerdir?

Yüze gül yağı sürmek faydalı olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Saf gül yağını asla yüzünüze sürmemelisiniz. Gül yağını yüze sürmek için bir krem içerisine 2 yada 3 damla damlatarak kullanabilirsiniz. Yüze uygulandığında cildin hızlıca kendini yenilediğini ve canlandığını göreceksiniz. Uzun süre gül yağını yüze sürmek ciltte tüylenme yapacağı unutulmamalıdır.

Gül Yağı Yüze Nasıl Sürülür?

Saf gül yağını direk yüzünüze uygulamak ve vücudunuza sürmek yerine mutlaka su ile incelterek kullanmalısınız. Vazelin içerisine ekleyip cildinizi nemlendirmek için tercih edebilirsiniz. Su ile karıştırdığınız gül yağını yüzünüze sürebilir yada makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Gül Yağı Göz Çevresine Sürülür Mü?

İnce yapıda göz çevresine sürerken mutlaka dikkatli olunması gerekmektedir. Daha hassas ve ince bir yapıda olan göz çevresine sürmek bazı tahrişlere ve cilt sorunlarına neden olabilir.

Gül Yağının Saça Faydaları

Gül yağının saça faydaları nelerdir;

 • Saç sağlığını destekler
 • Bu uçucu yağın büzücü özellikleri saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.
 • Bu nedenle, saç büyümesini desteklemektedir.
 • Saçınıza kokulu, parlak bir görünüm kazandırmak için doğal esansınıza ek olarak gül yağı ekleyebilirsiniz.

Gül Yağının Kullanım Şekli

 • Gül yağını cildinize uygulamak istiyorsanız mutlaka su ile karıştırmalısınız.
 • Vazelinin içerisine 7-8 damla gül yağı ekleyerek ellerinize ve yüzünüze uyguladığınızda nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
 • Aynı şekilde makyaj temizleyici olarak da kullanmak istiyorsanız, mutlaka su le karıştırıp inceltmelisiniz.

Gül Yağı Maskesi

Malzemeler:

 • 6 adet gül yaprağı
 • 1 yemek kaşığı gül suyu
 • 1 çay kaşığı uçucu gül yağı
 • 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulanışı:

 • Gül yapraklarını yaklaşık 3 saat suyun içinde bekletin. 
 • Sonrasında gül yapraklarını blender le püre haline getirin.
 • İçerisine gül yağı, bal ve gül suyu ilave ederek iyice karıştırın.
 • Ardından sivilcelerin üzerine sürüp, 10 dakika bekleyin.
 • Son olarak soğuk suyla temizleyebilirsiniz.

Gül Yağının Zararları

 • Gül yağı, cilde uygulanmadan önce seyreltildiği sürece güvenli sayılır.
 • Seyreltildikten sonra bile herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemek için küçük bir bölgede tahriş testi yapmalısınız. Gül yağı çok güçlüdür ve hassas ciltler için sorunlara neden olabilir.
 • Emziren annelerin, hamile kadınların ve çocukların gül yağı kullanmaları önerilmemektedir.
 • Gül yağının gözlerle veya vücudun diğer hassas bölgeleriyle temasından kaçının. 

Tavsiyeler

Tüm uçucu yağlar gibi gül yağını kullanmak için uygulayabileceğiniz çok çeşitli yollar bulunmaktadır. Gül yağının sağlığa olan faydalarının ve hoş kokusunun tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

 • Zengin aromatik bir ev masaj yağı parçası olarak topikal şekilde cilde uygulayın. Önce uygun bir taşıyıcı yağla seyrelttiğinizden emin olun. Seyreltme yapmak için pek çok yağ bulunmaktadır. Tatlı badem, hindistancevizi ve jojoba popüler seçeneklerdir ancak kullanabileceğiniz diğer pek çok seçenekten bazılarıdır. Bu sizin kişisel zevkinize bağlıdır.
 • Bulunduğunuz ortama gül yağı yaydığınızda kaygı, depresyon ve stresi hafifletmek için size yardımcı olabilecek hoş bir koku verir.
 • Cildinizi yenilemek ve nemlendirmek için yüz temizleyicilerinize veya vücut jellerinize birkaç damla gül yağı ekleyebilirsiniz.
 • Şişeden, mendilden ya da avuçlarınızın içinde ovuşturduktan sonra doğrudan solunum yoluyla gül yağını teneffüs edebilirsiniz.
 • Gül yağı sandal ağacı, limon, lavanta ve ylang ylang da dâhil olmak üzere uçucu yağa çok iyi harmanlanmaktadır.

Sonuç

Bu makale gül yağının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Gül yağı kullananlar gül yağı faydaları ibrahim saraçoğlu, gül yağı maskesi, gul yagi kirisiklik, gül yağının kullanım şekli, gül yağı yapımı, gül yağının saça faydaları sorgulamaları yapmaktadır.

Gül yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.