Gül Suyunun Faydaları ve Zararları

03.03.2014
515
Gül Suyunun Faydaları ve Zararları

Gül suyunun faydaları ve zararları nelerdir? Gülgiller ailesinden olan gülün koku, renk, şekil ve boyut bakımından birbirinden farklı pek çok çeşidi bulunmaktadır. En çok rastlanılan çeşitleri ise yediveren, Van gülü, sarı gül ve Şam gülüdür. Gülün içeriğinde geraniol, rodinol, eugenol, citronel ve feniletilalkol gibi maddeler vardır.

Bunun dışında gülsuyu A, B3, C ve D vitaminleri içermektedir. Gül suyunun içerdiği bu vitaminler ve maddeler yardımıyla sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır.

Antiseptik özelliği bulunan gülün yaprakları kullanılmaktadır. İshalin kesilmesinde, bademcik ve boğaz iltihaplanmalarının tedavi edilmesinde kullanılır. Ayrıca pembe gülün yapraklarından yapılan gül suyu cildi besleyici ve temizleyici, canlandırıcı özelliğe sahiptir. Pembe gülden elde edilen esans kozmetik sanayisinde parfüm, krem gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Eski çağlardan bugüne kadar cilt üzerindeki olumlu etkileri ve cilt rahatsızlıklarını tedavi edici özelliği nedeni ile her daim gözde olan gül suyu hem şifa kaynağı hem de aromatik kokusu ile de ferahlatıcı bir özelliği bulunmaktadır.

Gül suyunun faydaları şunları içermektedir;

Gül Suyunun Mide Rahatsızlıklarına Faydası: Türk mutfağında muhallebi gibi tatlıların ve yemeklerin içerisinde kendisine yer bulan gül suyu mide problemleri için birebirdir. Mide için de bir şifa kaynağı olan gül suyu hazımsızlık sorunu ile mide yanmasının giderilmesinde etkilidir. A, B, C ve D vitaminleri ile demir ve tanen ihtiva etmektedir. Yine yemeklerin haricinde çay olarak da tüketilebilir. Çay gibi demlenerek hazırlanan gül yapraklarının tüketilmesi sindirim sistemini rahatlatarak çalışmasının da düzene girmesine yardımcı olur. İshal sorunun giderilmesinde etkilidir. Böbreklerin çalışmalarını destekler. İdrar söktürücü özelliği vardır. Ancak her bitki ya da sebze, meyve gibi gül suyunun da tüketilmeden ve kullanılmadan önce uzman bir hekime danışmak sağlıklı olacaktır.

Gül Suyunun Diğer Faydaları

Gül suyunun en çok saç ve cilt sağlığını korumak için yaygın olarak kullanıldığını rahatlıkla söylememiz mümkün. Birçok sağlık uzmanı gül suyunun özellikle cilt ve saç sağlığı için çok faydalı olduğunu vurgulamaktadır ama aynı zamanda gül suyunun diğer hastalıklara faydaları olduğunu savunan sağlık uzmanları gül suyunun içilerek tüketilmesi sonucu bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirtmektedirler. Bu yüzden biz de sağlık açısından diğer faydalarını kısıtlayarak ele almaya karar verdik. Aslında gül suyunun içilerek tüketilmesinin bir sakıncasının olmadığını belirten sağlık uzmanları asıl sorunun içilen suyun saf olup olmadığı. Özellikle hazır satın alınan gül suyunun birçok sorunları da birlikte getirdiğini söylemekteler.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyu cildin temizlenmesini, kir ve yağ ile tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlar. Ancak gül suyunun saf ve katkısız olması gerekmektedir. Yağlı cilt problemlerinden biri olan sivilce ve aknenin giderilmesinde de yardımcıdır. Gün içerisinde çevre koşulları nedeni ile cilt kirlenir ve yorulur. Yorgun olan cilt nefes almakta zorlanır ve yine hava kirliliği gibi nedenler ile de gözenekler tıkanır. Bunun sonucunda da akne ve lekeler meydana gelir. Bunun önüne geçilebilmesi için cildin nefes alması ve temiz kalması büyük önem taşımaktadır. Gül suyu cildin temizlenmesi için en organik ve en ekonomik yoldur. Gül suyunun evde yapılması da oldukça kolaydır. 5 ya da 6 adet gül ile 1 litre su bir tencerede kaynatılır ve ardından da soğumaya bırakılır. Soğumasının ardından gül yaprakları süzülerek şişelenerek muhafaza elde edilmektedir. Dilerseniz yaz aylarında da kaynatmadan güneş ışığında birkaç gün bekleterek de aynı sonucu elde edebilirsiniz. Gözeneklerin sıkıştırılmasında, yumuşak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın en ekonomik ve sağlıklı yoludur.

Gül Suyunun Saça Faydaları

Evde hazırlanan ya da su katılmamış gül suyu saçları besleyerek daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle boya ve diğer işlemler saçların çok daha hızlı yıpranmasına neden olmaktadır. Saçların parlaklığına ve sağlığına zarar veren bu uygulamaların etkilerinden korunmak ve etkilerini en aza indirgemek için gül suyu bir şifa kaynağıdır. Gül suyu ile yıkanan saçlar hem daha sağlıklı hem de daha parlak olacaktır. Yine saç dökülmesi sorunu yaşayanların da bu sıkıntıları için uzmanlar gül suyunu önermektedir. Haftada birkaç kere saçlarınızı gül suyu ile yıkamak hem daha sağlıklı uzamasına yardımcı olacak hem de dökülme, kırık gibi sorunların da giderilmesini sağlayacaktır. Saçlara parlaklık katarak kepek ve yağlanma gibi sorunların da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Gül Suyu İçilir Mi?

Sorusu son zamanlarda çok sık sorulmakta ve bu soruya çok farklı cevaplar veriliyor. Eğer kendiniz doğal ortamda gül suyunu hazırlıyor iseniz bunun sağlık açısından bir zararı olmadığını söylemek mümkün. 10 gram gül yaprağını 300 gram suda 45 dakika boyunca kaynatarak içebilirsiniz. Bu şekilde gül suyu tüketimi ishal sorunlarını giderebilir, soğuk algınlıklarına iyi gelir. Ülser ve hazımsızlık sorunlarını giderebilir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Halsizliği ve yorgunluğu giderici özelliği vardır. Sinir sistemi üzerinde etkilidir, sinirleri rahatlatır ve gevşetir.

Not: Eğer ilaçlı tedavi görüyorsanız ve bunun için gül suyunu tıbbi amaçlı kullanmak istiyorsanız içerek tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

 Gül Yağının Faydaları

Gülü sevmeyenimiz yoktur ama gülün sağlık açısından faydalarını çok azımız bilir. Gülün romantik ve naif kokusunun dışında sağlık açısından, özellikle cilt ve saç sağlığı açısından birçok faydası vardır.
Bunun için gül yağı uzun yıllar boyunca alternatif tıp aracı olarak kullanılmıştır. Stresle mücadeleden mide hastalıklarının giderilmesine, cilt ve saç sağlığından psikolojik tedavilere kadar çok geniş bir yelpazede hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 • Gül yağı artrit, gut ve yüksek ateş gibi sorunları giderebilir. Bunun dışında sinir sistemi üzerinde etkilidir, rahatlama sağlar.
 • Antiseptik özelliği olan gül yağı, yaraların hızlı iyileşmesi için kullanılmaktadır. Yara üzerine direkt uygulanarak kullanılır.
 • Spazam ve kramp ağrılarına iyi gelmektedir. Kasların rahatlamasını, spazm ve kas ağrılarının geçiştirilmesini sağlar.
 • Antiviral özelliği olan gül yağı birçok hastalığa karşı bünyeyi korumak için savunma sistemini güçlendirir.
 • Cinsel soğuklukları ve cinsel sorunları ortadan kaldırabilir. Eski çağlardan beri cinsel sorunların tedavisinde kullanılmıştır.
 • Rahim sorunlarını giderebilir. Bunun yanında gül yağı kadınlarda menapozu geciktirebilir. Ayrıca buna bağlı olarak dolaylı yönden kadınlarda ruh ve sinir sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Mide sorunlarını giderebilir, mide enfeksiyonlarına karşı etkili olabilir.
 • Gül yağının içerdiği bol miktardaki uçucu yağlar aynı zamanda etkili bir müshil olarak görev yapar. Bunun sayesinde hem kabızlık sorununu giderir, hem de bağırsakları temizleyip kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Gül yağının karaciğer enfeksiyonlarına karşı çok etkili olduğu düşünülmektedir. Ülser sorunlarıyla başa çıkabilir ve safranın sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olur.
 • Bulantı ve kusma sorunlarına karşı gül yağı etkili bir çözüm sunabilir.
 • Hakiki ve saf gül yağı kansere yakalanma riskini azaltabilir, bunun yanında kalp sağlığını koruyabilir.
 • Gül yağı cilt sağlığı için de çok faydalıdır. Genel anlamda cilt sağlığını korur ve çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde cilt için kullanılır.
 • Cilt üzerinde meydana gelen aknelere karşı gül yağı etkili ve doğru bir çözüm olabilir.
 • Gül yağı cildde meydana gelen kara lekeler, sivilce, kızarıklıklar ve dökülmelere karşı etkili olabilir. Bunun için cildin etkilenen kısmına 2-3 damla sürerek masaj şeklinde uygulamanız yeterlidir.
 • Gül yağı cildin yumuşamasını sağlar, kuru cilt sorunları olan kişiler düzenli olarak tüketmelidirler.
 • Gül yağı özellikle cilde çok zarar veren, hızla yaşlanmasına ve deforme olmasına neden olan bakterilere karşı çok etkili olabilir. Cildi zararlı bakterilerden temizleyerek cildin yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Gül yağı cildin yenilenmesini ve hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlayabilir. Buna engel olan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Özellikle hassas cilde sahip kişilerin kullanmasını öneririz. Etkilerini kısa sürede göreceğinize eminiz.
 • Gül yağı bütün bunların dışınd, uykusuzluk sorularını ortadan kaldırabilir.

Gülün Faydaları

Şimdiye kadar gülden elde edilen ürünler olan gül suyu ve gül yağından bahsettik. Sağlık açısından birçok faydası olan bu ürünlerin asıl üretildiği madde gülün kendisidir. Haliyle gül de her ne kadar sağlık açısından faydaları benzerlik gösterse de sağlık açısından birçok faydası vardır. Gülün sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Gül yapraklarından çay yapılarak içildiğinde vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında serbest radikallerin hareketlerini kısıtlar ve birçok hastalığa neden olan serbest radikallerin etkisini kırabilir.
 • Gül kokusunun sinir sistemi üzerinde çok etkileyici özelliği vardır. Esansiyel yağları bol miktarda içerdiği için sinirlerde bir rahatlama sağlar, strese ve depresyona karşı etkilidir. Vücudun gerginliğini azaltır ve genel anlamda ruh sağlığının korunmasına katkıda bulunur.
 • Gülün kaynatılarak içilmesi aynı zamanda terlemeye yardımcı olur. Terleme sonucu bünyede bulunan zararlı maddelerin dışarı atılması kolaylaşır. Bunun dışında gül suyu bağırsak hareketlerini de arttırarak bağırsakların temizlenmesini sağlar. Böylece dolaylı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Aynı şekilde gül yapraklarının kaynatılarak bir pamuk aracılığı ile gözlere uygulanması göz sağlığının korunmasını sağlar. Gözleri temizler, göz yorgunluğunu giderir ve aynı zamanda gözlerde kanama diye adlandırılan kıazarıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Gül yapraklarının kaynatılarak gözlere uygulanması ayrıca göz nezlesi olarak adlandırılan bir çeşit hastalığı ortadan kaldırır.
 • Gül kaynatılarak suyu ile gargara yapılması ağız sağlığı için de önemlidir. Ağız içini temizler ve aynı zamanda diş ağrılarına azaltabilir. Ağzı zararlı maddelerden ve bakterilerden temizler, ağız yaralarını iyileştirebilir.
 • Gülün kaynatılarak içilmesi aynı zamanda hafif müshil etkisi yapabilir. Kabızlık sorunu olanlar bunu deneyebilirler. Fakat zaten ishal sorunları olanlar bu uygulamalardan uzak durmaları gerekir, çünkü sorunu iyice arttırarak vücutta çok fazla su kaybının meydana gelmesine neden olabilir.
 • Gülün en çok cilt sağlığına faydalı olduğunu şimdiye kadar yazdığımız başlıklarda gördük.
 • Gül çok yaygın olarak cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Çok yaygın olarak cilt bakım ürünlerinde kullanılır.
 • Gül genelde kaynatılarak veya gül yağı şeklinde cilde uygunlanır ve bu uygulamalar cilt sağlığını korur.
 • Gül cildi ölü cilt hücrelerinden ve yağlardan temizler.
 • Gül çok etkileyici bir cilt yumuşatıcıdır, bunun yanında cildi temizlediği için cilt gözeneklerini açarak cildin nemlenmesini sağlar.
 • Kuru ciltler için gül çok faydalıdır. Kuru cilde neden olan unsurları ortadan kaldırarak dökülme ve kaşınma sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Cildde meydana gelen akne, sivilce ve benzeri sorunların ortadan kalkmasını sağladığı gibi gül suyu ile alınan banyo aynı zamanda genel anlamda deri sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Gül Çayının Faydaları

C vitamini, malik asit, pektin ve sitrik asit açısından çok zengin olan gül çayı sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Şimdi gül çayının faydalarını kısaca bir göz atmadan önce gül çayının nasıl hazırlanacağına bakalım.

Gül Çayı Nasıl Hazırlanır

 • Gül çayı tek başına bazı kişiler için acı gelebilir ama bunun için baharat, tarçın ve bal kullanarak tatlandırmak mümkün.
 • Gül çayı için kurutulmuş bir bardak gül yaprağı, 1.5 LT su, bal veya baharat gerekli.
 • Gül yapraklarını 5 saniye boyunca kaynatın ve daha sonra ateşi kısarak 3 dakika boyunca yaprakları pişirmeye devam edin. Daha sonra bir bardağa bu karışımı süzün ve baharat veya bal katarak için.

Bu karışımın sağlığınıza faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gül çayı cilde canlılık kazandırır, anti-bakteriyel, antiseptik, anti-enflamatuar ve anti-oksidatif özellikler açısından zengindir. Bu yaprakları akne dahil birçok cilt hastalığını ortadan kaldırabileceğine inanılır.
 • Cildin pürüzsüz olmasını sağlar, sağlıklı bir görünüm kazandırır, cildi nemlendirir ve kuruluğunu giderir.
 • A ve E vitaminleri açısından zengin olduğu için cildin sıkılaşmasını sağlar, dokuları güçlendirir.
 • Ayrıca etkili bir anti-alerjen olması cilt sağlığını serbest radikallerden ve bakterilerden korumaya yardımcı olur.
 • Kadınlarda düzenli adet döngüsünü sağlayabilir.
 • Güçlü bağışıklık sistemi için mutlaka tüketilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Birçok hastalığın ortaya çıkmasını ve gelişmesini engeller.
 • C vitamini içerdiği için boğaz ağrılarını giderebilir, soğuk algınlıklarına neden olan burun tıkanması ve öksürme gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.
 • Sindirim sistemi için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Özellikle bağırsakların çalışmasına yardımcı olabilir. Obezite sorunu ile mücadelede yardımcı olabilir. Kabızlığı giderici özelliği olan gül çayı aynı zamanda dolaylı olarak kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Gül çayı aynı zamanda idrar yolu sorunlarını ortadan kaldırabilir. Etkili bir idrar söktürücüdür. Yalnız gül çayı hazırlamadan önce gül yapraklarını iyice ezdiğinizden emin olmalısınız.
 • Gül çayının en önemli özelliklerinden bir tanesi de stres ve depresyonla alakalı sorunlarda etkili bir şekilde mücadele edebiliyor olmasıdır. Sinir sistemi üzerinde çok etkili olan gül çayı, rahatlamayı sağlar, sinirlerin gevşemesine ve vücudun sakinleşmesine yardımcı olabilir. Bu özelliğinden dolayı genel anlamda ruh sağlığının korunmasını sağlayabilir.
 • Gül çayının daha önce sindirim sistemi için çok faydalı olduğunu yazmıştık. Özellikle bağırsakların çalışmasına ve temizlenmesine katkıda bulunur. Bu özelliğinden dolayı gül çayı aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olur. Kilo vermek isteyenlerin düzenli olarak tüketmelerini öneririz.

Gül Sabununun Faydaları

Gül sabunu özellikle eskilerde çok kullanılırdı. Ama maalesef modern çağın reklamları şampuanları bize dayatarak gül sabununun o muhteşem faydalarından alı koydu. Gül sabununun cilt, saç ve deri sağlığına sunduğu faydaları yanında sinir sistemi ve ruh sağlığına da ciddi anlamda katkı sunmaktadır. Gül sabununun sağlığımız açısından faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkün:

 • Neredeyse istisnasız her türlü cilt sorunlarına karşı etkildir, bazı cilt hastalıklarını iyileştirici özelliği olduğu gibi bazılarının da etkisini kırabilir.
 • Cildde doğumdan sonra meydana gelen lekeleri giderici özelliğinden dolayı kadınlar tarafından yaygın olarak kullanılabilir.
 • Özellikle çatlak cilt sorunları olan kişiler gül sabununu tüketmelidirler.
 • Gül sabunu aynı zamanda cildde meydana gelen alerjik sorunları giderebilir.
 • Cilde canlılık katan gül sabunu aynı zamanda cildin yumuşamasını sağlar. Bu özellik sadece cilt değil aynı zamanda bütün vücudumuzu kaplayan deri için de geçerlidir.
 • Gül sabunu özellikle egzama sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir aynı zamanda açık yaraların mikrop kapmasını önler ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Rahalatıcı özelliği olan gül sabunu dolaylı olarak ruh ve sinir sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Sivilce sorunu yaşayanlar için çok etkili bir tedavi metodu olabilir. Düzenli olarak gül sabunu kullanımı sivilce sorununu kökünden ve doğal yollarla ortadan kaldırır.
 • Bol miktarda E vitamini içeren gül sabunu aynı zamanda cildi ve deriyi besleyerek sağlıklı cilt sahibi olmamızı sağlar.

Gülün Zararları

Doğru bir şekilde ağızdan alındığında gülün sağlık açısından bir zararı olmadığı düşünülür. Aşırı miktarda alınmaması gerekir. Aynı şekilde kısa vadede ve aşırı olmamak şartıyla cilde uygulandığında cilt tüketimi sağlık açısından güvenlidir.

 • Hassas bünyeye sahip kişilerde, kusma, ishal, kabızlık, mide yanması, mide krampları, yorgunluk, baş ağrısı, uyku yetersizliği gibi bazı yan etkilere neden olabilir.
 • Gül koklamak bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu gülden kaynaklanmaz, kişinin genel vücut yapısından kaynaklanır.

Özel Önlemler ve Uyarılar!..

Gebelik ve emzirme: Hamile veya emzirme döneminde iseniz gül tüketimine dikkat etmelisiniz. Bu süreçte gülün sağlıklı veya sağlıksız olduğuna dair yeterli bilimsel çalışma yok. En doğrusu doktorunuza danışmak ve çok az miktarlarda tüketmek.

Kanama Koşullarında: Gül kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Kanama bozukluğu olan kişilerde ise sorunu daha fazla arttırabilir.

Diyabet: Gül bol miktarda C vitamini içerdiği için diyabet kontrolünü olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak bütün sağlık uzmanları aynı fikirde değildir.

Glukoz 6 Fosfat Dehidrogenaz Eksikliği (G6PD eksikliği): C vitamini içeren gülü aşırı miktarda tüketmek komplikasyon riskini arttırır.

Böbrek Taşları: Aşırı miktarda gül tüketimi böbrek taşı riskini arttırabilir.

Orak Hücre Hastalığı: C vitamini içeren gül uzun süre ve aşırı şekilde tüketilmesi durumunda  hücre hastalıklarına neden olabilir.

Cerrahi: Kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı özelliği olduğundan dolayı belirlenmiş bir ameliyattan en az 2 hafta önce tüketilmesi gerekir. Ameliyata 2 hafta kala gül tüketimi durdurulmalıdır.


Tavsiyeler

Gülün sağlık açısından birçok faydasının olduğunu çok detaylı olarak gördük. Gülün faydalarından maksimum derecede yararlanmak için en doğru yol, doğal yollarla evde hazırlanmasıdır. Bunun dışında gül ve türevlerinin tüketimi en fazla 15-20 gün devam etmelidir. Uzun süre ve aşırı tüketimden uzak durulmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem