Gül Çayının Faydaları

27.10.2019
3.047
Gül Çayının Faydaları

Bu yazı gül çayının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Gül çayı içenler gül çayı nasıl yapılır, gül çayı ile zayıflayanlar, gül çayı nerede satılır, gül tomurcuğu çayı faydaları sorgulamaları yapmaktadır.

Gül çayı nasıl yapılır, zayıflatırmı, cilde faydaları nelerdir merak konusudur.

Gül Çayı Nedir?

Gül çayı özellikle kadınlarından hayran olduğu bir çiçeğin yani gülün taç yapraklarından yapılmaktadır. Bu mükemmel uzun ömürlü bitki Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve kuzeybatı Afrika’da yetişmektedir; 100’ün üzerinde türe sahiptir. Güller sarmaşık gibi davranmaktadır bu nedenle dik çalılar grubunda değerlendirilmektedir. Gül genellikle küçük, keskin dikenlere sahiptir. Yaprakları oval şekilli ve keskin, dişli kenarlıdır; bunlar 10 cm uzunluğuna kadar yetişmektedir. Yabani gül bitkisinin meyvesine kuşburnu denmektedir; yazla başlayıp sonbahara doğru olgunluğa ulaşır ve böylece yenilebilir bir hale gelir. Çiçeklerin genellikle beş yaprağı iki lobdan oluşmaktadır; renkleri de beyaz, pembe, kırmızı veya sarı halde bulunmaktadır. Hem gül yapraklarından hem de gül meyvesinden (kuşburnu) çayını yaparak yararlanabilirsiniz.

Gül Tomurcuğu Çayı Nedir?

Gül çayı gül tomurcuğu çayı olarakta bilinmektedir, bu çay gülün bütün yapraklarıyla yapılabilmektedir. Bu narin, pembe renkli çiçekleri demlendiğinde düşük kaloriye sahip olur fakat bunun tam aksine lezzet olarak meyvemsi ve hoş kokuludur. Bu çay bazı durumlarda gülün kurutulmuş ve ya olgun yapraklarıyla da yapılmaktadır. Gül tomurcuğu çayı antioksidanlar açısından çok zengindir ve özellikle adet kramplarını hafifletmede oldukça başarılıdır.

Gül Çayının Faydaları Nelerdir?

Gül çayının faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

Adet dönemi ağrılarını hafifletir

Bu adet döngüsünün bazı zamanlar kendi düzeni dışına çıkma ve zor bir süreç olma eğilimi vardır. Neyse ki, kadınların gül tomurcuğu çayı içmesi adet döneminde daha az kramp yaşanmasını sağlamaktadır. “Ebelik ve Kadın Sağlığı Dergisi” nde yayınlanan bir araştırma göre, 3-6 ay arası bir zaman dilimde gül çayı tüketiminin, kadınların adet döneminde yaşanan hem kramplar ile ilgili problemleri hem de psikolojik stresi azaltmaya yönelik bir yeteneği olduğu vurgulanmıştır.

Çeşitli toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur

Vücudunuzdaki çeşitli toksinleri atmak için böbrekler ve mesaneye yardım etmek istiyorsanız, o zaman gül çayını günlük besin programınıza eklemelisiniz. Gül çayı sadece temizlemek için vücudunuzun yardımcı olmakla kalmayacak aynı zamanda enfeksiyonların oluşumu da önleyecektir. Yapılan son çalışmalara göre, gül çayı içmek çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumu riskini azaltmaktadır.

Sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur

Gül çayının başka bir faydası ise stresli durumlarla başa çıkabilme yeteneğine sahip olması ve duygusal olarak iç sakinliğe olan etkisidir. Yapılan araştırmaların gösterdiği gibi, düzenli olarak gül çayı tüketenlerin sinir sistemi bozuklukları da dâhil olmak üzere; uykusuzluk, kronik yorgunluk, sinirlilik, depresyon, anksiyete gibi zorlayıcı bozukluklar gibi durumlardan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür.  Buna ek olarak, gül çayının zaten hali hazırda sakinleştirici bir özelliğe sahip olduğu zaten bilinmektedir.

Sindirim sistemini desteklemektedir

Gül çayı anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu için mide ekşimesi ve irritabl barsak sendromunun yanı sıra gaz, şişkinlik, mide ağrısı, kramp ve diare (ishal) gibi belirtilere içeren bazı sindirim sorunlarında rahatlama yaşanmasını sağlamaktadır. Gül çayı tüketimi bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sisteminin daha düzgün çalışması için vücudu teşvik etmektedir. 

Boğaz ağrısını hafifletir

Bir fincan sıcak gül çayı boğaz ağrısının yanı sıra tıkanıklığı veya burun akıntısı gibi soğuk algınlığı ve gribin ortak, çeşitli can sıkıcı semptomları için ev yapımı güzel bir çözümdür. Gül çayı, C vitamini içeriği nedeniyle enfeksiyonlarla mücadele eder ve boğazda hissedilen ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Manuka balı gibi bir çay kaşığı kaliteli balı tatlandırmak için çayınıza ekleyebilir şifasını ikiye katlayabilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller

Eğer idrar yollarındaki enfeksiyon nedeniyle oluşan bir acıdan muzdarip iseniz, gül çayı içmek bu durumu kontrol altında almakta ve enfeksiyon nedeniyle oluşan ağrılı semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Gül çayının tüketim miktarı vücudu idrar sıklığına teşvik etme anlamında doğal bir idrar söktürücü olarak görev görmektedir. Gül çayındaki antioksidanlar ve anti bakteriyel özellikleri ile birleştiğinde idrar yolu enfeksiyonları için etkili ve doğal bir tedavi sağlamaktadır. 

Gül çayı Kabızlık ve ishali tedavi eder

Gül çayı, doğal bir müshil olarak çalıştığı için karaciğer koşullarından muzdarip kişilerde daha etkilidir. Çayın detoks özellikleri ile birlikte, kendine has bir müshil özelliği vardır ve böylece kabızlık için doğal bir çare olarak hareket etmektedir. Bunlar gül çayının ishal ve dizanteri için de bir çare olarak verimli olduğu anlamına gelmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Gül çayı C vitamini açısından mükemmel bir kaynak olduğundan, bu içecek bağışıklık sistemi için mükemmel bir destek sağlamaktadır. Eğer soğuk algınlığı veya grip muzdaripten hastalığı engellemek ya da var olan hastalığın süresini kısaltmak için gül çayı idealdir. Kendinize bir fincan demlemek bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça etkilidir.

Gül çayı zayıflatırmı?

Bir bardak gül çay içmek diğer seçenekler arasında zevk için harika bir içecektir. Yeşil ve diğer çaylarla benzer şekilde, gül çayı da açlık ağrıları frenlemek ve kontrol altında almak için oldukça etkili bir yeteneğe sahiptir. Eğer tatlı bir şeyin ihtiyacını hissediyorsanız, bir fincan gül çayınıza biraz bal ekleyin ve bu düşük kalorili bir çay ile şeker ihtiyacınızı giderin.

Göğüs ağrılarına iyi gelir

Göğüs ağrısı sorunu yaşayan kişiler, göğüs ilgili çeşitli hastalıklara karşı sağlığa olan faydalarından yararlanmak için düzenli olarak gül çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca gül çayı doğrudan göğüs sorunları ile bağlantılı olan bazı enfeksiyonlarında yaşanmasını önlemede etkili bir yöntemdir.

Gül çayı Uyku problemine yardımcı olur

Gül çayı tüketimi yaygın olarak yaşanan uykusuzluk problemine vücudu uykuya teşvik ederek bu problemi yaşayan kişiler için çok etkili bir hale gelmektedir. Gül çayı canlandırıcı bir his vererek sinir sistemini rahatlatmaktadır. Sonuç olarak, yorgunluk ve depresyon nedeniyle oluşan uyku problemlerini kontrol altına almaktadır. 

Gül Çayının Cilde Faydaları

Cilt problemleri için oldukça faydalıdır, Gül çayı A vitamini ve E vitamini gibi iki güçlü antioksidanla doludur, bu içerikler cilt için olumlu bir şekilde çalışmaktadır.

 • Gül çayı cildi nemlendirmesi ve sıkılaştırması ile birlikte, cilde yeni ve taze bir görünüm kazandırmaktadır.
 • Ayrıca kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaktadır.
 • Çok koyu halkalar için etkili bir ev çözümdür.
 • Antioksidanlar, böylece erken yaşlanmayı geciktirmekte ve cilde zarar veren serbest radikalleri engellemektedir.
 • Diğer yandan, etkili bir anti-antibiyotiktir.
 • Demlenmiş gül çayının tamamen soğumasını durumunda ciltteki döküntüler ve alerjiye maruz kalan bölgelere uygulanarak harici olarakta kullanılmaktadır.
 • Soğuk gül çayını her gün yüz yıkamak için kullanmak oldukça etkili olacaktır. Ayrıca bir süre boyunca güneş hasarlarını da iyileştirebilmektedir.

Gül Çayı Tarifi

Gül çayı nasıl yapılır tarifi:

 • 1-2 bardak taze ya da kuru pestisit içermeyen gül yaprakları alın.
 • Yapraklarındaki beyaz taban acı olabileceği için çıkartılmalıdır.
 • Yavaşça yaprakları yıkayın ve kuruduktan sonra bir çaydanlık koyun.
 • Yaprakları üzerine 3 su bardağı su dökün.
 • 4-5 dakika içinde 194-203 ° arasında bir dereceye ulaşınca ateşten alın.
 • Çay karışımını süzgeçten geçirin.
 • Şeker veya bal gibi tatlandırıcılar ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Ayrıca canlandırıcı serin bir çay yapmak istiyorsanız, çayı soğutup içine buz küpleri ekleyerek servis edebilirsiniz.

Sütlü Gül Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • Taze ya da kurutulmuş gül yaprakları veya gül tomurcukları
 • 1 ya da ½ bardak sıcak su
 • ½ bardak süt
 • İsteğe göre tatlandırıcı

Hazırlanışı:

 • Bir çaydanlık içine gül yaprakları veya tomurcukları koyun.
 • Kabın içine sıcak suyu dökün ve yaklaşık 5 dakika boyunca demleyin.
 • Süt köpüklü hale gelene kadar ısıtın.
 • Bir kupaya saçınızı süzün.
 • Daha sonra üstüne sütü ekleyin.
 • İsteğe göre dileğiniz herhangi bir tatlandırıcıyı ekleyin. 

Soğuk Algınlık İçin Gül Çayı Tarifi

Soğuk algınlığı için gül çayı nasıl yapılır tarifi:

 • ½ bardak suyu kaynatın.
 • Kaynar suya 2 çorba kaşığı karışımdan (30 g gül, misket limon ve mürver, 10 g zembil çiçeği) ekleyin.
 • Kapağı kapatın ve böylece yaklaşık 20 dakika bekletin.
 • Çayı daha sonra süzün.
 • Sıcak ve bal ile tatlandırılmış şekilde servis edin.

Gül Maskesi Tarifi

Cilt bakımı için gül maskesi tarifi:

 • 1 tatlı kaşığı kuru gül veya kuru gül toz ile 2 tatlı kaşığı beyaz kil karıştırın.
 • Bir macun oluşturmak için yeteri kadar su ilave edin.
 • Göz çevresi hariç bütün yüze uygulayın.
 • 15 dakika boyunca bekletin.
 • Daha sonra sıcak su ile yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.

Gül Çayının Zararları

Gülün taç yapraklarından yapılan çayın önemli bir yan etkisi bildirilmemiştir. Yinede, gül çayı gün içinde 5 bardaktan fazla içmek önerilmemektedir.

Eğer tavsiye edilenden fazlasını tüketirseniz;

 1. baş ağrısı
 2. iştah kaybı
 3. ishal ve kusma
 4. uykusuzluk
 5. baş dönmesi
 6. düzensiz kalp atışları

gibi durumlar yaşayabilirsiniz. 

 • Hamile ve emziren kadınlarda gül çayı tüketimiŞuanda hamile ve emziren kadınlarda gül çayı tüketimiyle ilgili derin bir araştırma yoktur. Bu nedenle her türlü duruma önlem alma amaçlı hamile ve emziren kadınların tüketmesi önerilmemektedir.

Sonuç

Bu yazı gül çayının faydaları ve zararları konusunda yararlı bilgiler içermektedir. Gül çayı içenler gül çayı nasıl yapılır, gül çayı ile zayıflayanlar, gül çayı nerede satılır, gül tomurcuğu çayı faydaları sorgulamaları yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem