Greyfurt Yağının Faydaları ve Zararları

30.04.2016
1.237
Greyfurt Yağının Faydaları ve Zararları

Greyfurt yağının faydaları ve zararları. Saç, cilt ve beden sağlığınız için tıbbı ilaçlar dışında kullandığınız doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemler de genellikle meyvelerin ve sebzelerin şifalı yönlerinden faydalanılmaktadır. Düzenli ve dikkatli kullanılması halinde insanlar için birçok faydası olan bu meyvelerden biri de greyfurttur. Greyfurtun meyvesi ve suyunun yanında yağı da birçok amaçla kullanılmaktadır. Greyfurt yağının faydaları ve zararları hakkında tüm bilgileri sizler için bu yazımızda derledik… 

Greyfurt Yağı Nedir?

Greyfurt yağı nedir? C vitamini açısından çok zengin bir meyve olan greyfurtun birçok faydası bulunmaktadır. A ve B vitamini yönünden de çok zengin olan greyfurt yağının sağlıkaçısından birçok faydası bulunmaktadır. Greyfurtta sodyum, potasyum, kalsiyum ve bakır da bolca bulunmaktadır. Bu nedenle, obezite tedavisi, cilt bakımı, stres tedavisi gibi birçok amaçla kullanılabilmektedir.

Greyfurt yağı, dahilen ve haricen kullanılabilen bir yağdır. Soğuk pres yöntemiyle elde edilir. Direkt cilde uygulama yöntemiyle kullanılabilen greyfurt yağı, suya birkaç damla damlatıp içilerek de kullanılmaktadır. Aromaterapi özelliği sayesinde mesaj salonlarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Greyfurt Yağı Nasıl Yapılır?

Greyfurt yağı, greyfurt meyvesinin kabuklarından yapılmaktadır. Fabrikalarda yapımı sırasında soğuk presleme yoluyla ezilir. Sonrasında uygulanan işlemlerle yağ haline getirilir.

Evde greyfurt yağı yapmak da  mümkündür. Yapımı kolaydır sadece biraz zamana ihtiyaç vardır. 

 • Meyveleri güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. Meyvelerin doğal ve ilaçsız olduğundan emin olun.
 • Isıya dayanıklı cam bir kaseye koyduğumuz meyve kabuklarının üzerine çıkacak kadar zeytin yağ ile doldurun.
 • Şişeyi, yarışına kadar su ile doldurulmuş bur tencereye oturtun. 
 • Bu şekilde suyu 5 saat kadar kısık ateşte kaynatın.
 • Kaynama işlemi sonunda temiz bir bez ve huni yardımıyla yağınızı cam bir şişeye süzün.
 • Hazırladığınız yağınızı 6 ay içerisinde tüketmelisiniz.

Greyfurt Yağı Nerelerde Bulunur?

Sağlık, cilt bakımı ve masaj sırasında kullanılabilen greyfurt yağı kolay bulunabilen bir maddedir. Ancak her bitkisel yağda olduğu gibi greyfurt yağı satın alırken ve kullanırken dikkatli olunması gerekir. 

Üzerinde etiketi ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgi olan greyfurt yağları tercih edilmelidir. Greyfurt yağları cam şişelerde satılır. Greyfurt yağını aktarlardan ve bitkisel ilaçların satıldığı marketlerden alabilirsiniz. Aldığınız greyfurt yağı üzerindeki etikete ve kullanma talimatına dikkat etmelisiniz. Kullanma talimatına uygun şekilde kullanmanız sağlığınız ve beklediğiniz faydayı almanız açısından çok önemlidir.

Greyfurt Yağı Nasıl Kullanılır?

Bütün bitkisel yağlarda olduğu gibi greyfurt yağı kullanımında da dikkat edilmesi gerekir. Dahilen ve haricen kullanılan greyfurt yağı;

 • Dahilen kullanımı, Günde 1 kere içilmeli bu doz aşılmamalıdır, 1 fincan suya 5-6 damla greyfurt yağı damlatılır. 
 • Haricen kullanımı, masaj amacıyla ya da sıkılaşma incelme amacıyla kullanılırken cilde direkt uygulanır.

Greyfurt Yağının Faydaları

 • Anti Bakteriyel Özelliği 

Greyfurt yağı çeşitli yollarla vücuda giren bakterilerle savaşır. İdrar yolu enfeksiyonu ve mantar hastalığına da iyi gelmektedir. Bu yağın buharı doluysak solunum yolu hastalıklarına da şifa bulabilirsiniz. Vücuttaki zararlı bakterileri atmak için de greyfurt yağı tüketilmektedir.

 • Vücuda Enerji Yükler 

Odaklanmayı artırıcı özelliği vardır. Sinir sistemini uyararak dinç kalmayı sağlar. Adrenal yoğunluğu alarak uyuşma sorununu ortadan kaldırır. Toksinleri vücuttan atarak vücutta oksijen akışını kolaylaştırıcı özelliği vardır.

 • Anti depresan Özelliği Vardır

Greyfurt yağındaki yatıştırıcı aroma sayesinde ruhsal sıkıntılar ve depresyonun etkisi hafifler. Yağı, bileklerinize, ayak altına ya da nabız noktalarına sürerek kullanabilirsiniz. Greyfurt yağı sadece kokusu ile bile negatif enerjiyi uzaklaştırmaktadır. Antidepresan kullanıyorsanız doktorunuza başvurarak kullanmalısınız.

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisindeki zengin C vitamini ve A, B vitaminleri sayesinde vücudu hastalıklara karşıkorumaktadır. Grip ve soğuk algınlığıma iyi gelir.  Ayrıca sinir sistemi ve endokrin bezlerini de uyararak vücudu güçlendirir.

 • Sindirim Sistemini Düzenler

 Greyfurt yağı, böbrek ve karaciğerlerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Hatta bu konuda ilaçlardan daha etkili olduğu bilinir.

 • Antiseptik Özelliği Vardır

 Greyfurt yağı, yara ve aknelere uygulanarak enfeksiyonları tedavi eder. Yara sonucu oluşabilecek tetanosu da önleyici etkisi vardır.

 • Greyfurt Yağını Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Aromaterapi özelliği sayesinde greyfurt yağı incelmeye ve kilo vermeye yardımcı olur. Güzel sonuçlar alabilmek için düzenli olarak sağlıklı bir diyetle kullanılması gerekir.

Greyfurt yağı kullanımının vücut için gerekli olan enerjiyi depolandığı, metabolizmayı güçlendirerek zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle greyfurt yağı kullanımı diyet yalanların canlı ve zinde kalmalarını sağlayarak destek olacaktır.

Greyfurt yağı ayrıca selulit oluşumunun da önüne geçmektedir. Vücuttan atılamayan toksinler selülit oluşturur. Toksinleri atmaya yardımcı olan greyfurt yağı sayesinde selülit oluşumu da engellenmiş olur.

Selulitlere karşı greyfurt yağı ile hindistan cevizi yağı karıştırılarak selulitli bölgeye direkt masaj yapılarak uyanır. 2 damla greyfurt yağı ile biraz hindistan cevizi yağı karıştırılır ve har akşam düzenli olarak bu karışım uygulanır.

 • İdrar Söktürücü Özelliği Vardır

 Greyfurt Yağı vücuttan toksinleri, aşırı suyu, yağ ve asitleri atmaya yardımcı olduğu için düzenli olarak idrar çıkmaya yardımcı olur. Bu sayede böbrekler temiz kalır, böbrek rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olur. Ayrıca vücuttan toksinler atıldığı için kalp sağlığı da korunur.

Greyfurt yağı ayrıca; damarları açarak kan akışını düzenler. Yorgunluk hissi ve baş ağrısına iyi gelir. 

Greyfurt Yağının Cilt Ve Saç İçin Faydaları

Cilt bakım ürünleri çok pahalı malzemelerdir ve greyfurt yağı bu ürünler yerine de kullanılmaktadır. İçerisindeki C vitamini sayesinde yaşlanma belirtilerinin hızlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşır. Greyfurt yağı, cildi yeniler ve gençleştirir. 

Sivilce lekelerinin oluşumunun önüne geçmeye etkisi vardır. Cildi olumsuz hava koşullarına ve güneş ışınının olumsuz etkilerine karşı korur. Selulitlere iyi gelen greyfurt yağı kullanımı, düzenli kullanımı halinde yeni selülit oluşumunun da önüne geçmektedir.

Yüz bölgesindeki lifleri güçlendirerek sarkmaların önüne geçer. Göğüslere düzenliuygulanırsa sıkılaşma ve toparlanma sağlar. Bölgesel incelme amacıyla da greyfurt yağı kullanımı önerilmemektedir.

Uygulama şekli; hindistancevizi yağı ya da jojoba yağı ile birlikte sorunlu bölgeye direkt uygulanır. Bu işlem günde 2 defa düzenli olarak yapılmalıdır.

Saçlara uygulanan greyfurt yağı saçlarınızı zararlı güneş ışınlarına karşı korur. Şampuanınıza ya da sac kreminize bir kaç damla greyfurt yağı karıştırarak kullanabilirsiniz. Greyfurt yağı sayesinde saçlarınızdaha parlak görünürken terleme ve bakteri oluşumunun da önüne geçmiş olacaksınız. 

Greyfurt Yağının Zararları Nelerdir?

Her bitkisel yağda olduğu gibi greyfurt yağını da kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kimi ciltlerin Bazı yağlara karşı alerjisi olabilmekte ve allerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu yağı da kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığından emin olmalısınız. Bu nedenle kullanmadan önce vücudunuzda küçük bir bölgede alerji testi yapa bilirsiniz. Yağı uyguladığınız bölgede bir sorun oluşursa bu yağı kullanmanız önerilmez. 

Çocuklarda ve hamile kadınlarda da greyfurt yağı kullanımı önerilmemektedir.

Greyfurt yağı satın alırken etiketine ve kullanma talimatına da dikkat etmeli ürünün sahte olmadığından emin olmalısınız. 

Greyfurt yağını kullanırken tavsiye edilen ölçüleri ve günlük dozu aşmamaya da dikkat etmelisiniz.

Greyfurt Yağı bazı ilaçlarla kullanımı tehlikelidir. Bu nedenle kullanmış olduğumuz ilaçlar varsa greyfurt yağı kullanmamalı ya da doktorunuzdan öneri alarak kullanmalısınız. 

Greyfurt yağı aynı zamanda bazı ilaçların etkisini azalttığı için bu ilaçlarla kullanımı uygun değildir. 

Greyfurt Yağı Kullanım Önerileri 

 • Greyfurt yağının soğuk preslenmiş olmasına ve sertifikalı olmasına dikkat etmelisiniz. 
 • Çevreye greyfurt yağı kokusu yayarak dersinize ve işinize daha kolay odaklanabilirsiniz.
 • Rahatlamak için avucunuza 1 2 damla greyfurt yağı damlatarak konusunu teneffüs edebilirsiniz.
 • Böcek ısırıklarına greyfurt yağı uygulayabilesiniz. Hassas ciltler yoğun kullanımdan kaçınmalısınız.
 • Kas be kemik ağrıları için greyfurt yağı kullanabilirsiniz.
 • Banyo duyunuza bir kaç damla damlatarakstresinizi hedefleyebilirsiniz.
 • Gömlek yakalarına ve bileşenlerinize uygulayarak gün boyu yağın size sağlayacağı rahatlıktan faydalanabilirsiniz. 
 • Su şişenize bir kaç damla damlatarak gün içinde içerseniz, sindiriminize yardımcı olur.Böylece hazımsızlık ve tembel bağırsak sorununuza da çözüm bulmuş olursunuz. 

Greyfurt Yağının Fiyatı Ne Kadar?

Greyfurt yağı birçok faydası sayesinde herkes tarafından kullanılan bir maddedir. Özellikle cilt bakımı, saç bakımı ve zayıflamaya destek veren ürünler çok pahalıdır. Oysa greyfurt yağı bu ürünlere göre çok daha ucuz ve etkilidir. Düzenli ve dikkatli kullanımı saç, cilt, vücut, ruh sağlığına iyi geldiği gibi zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. 

Aktarlarda ve şifalı bitkiler satılan marketlerse çok uygun fiyatlara 20 ml, 30 ml ve 50 ml şişelerde satılmaktadır. Ürünü satın alırken cam şişede ve güvenilir markalar olmasına dikkat etmeniz gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem