Greyfurt Yağının Faydaları

A+
A-
Greyfurt Yağının Faydaları

Bu yazıda greyfurt yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgilerden bahsedilmektedir. Greyfurt yağı kullananlar greyfurt yağı kokusu, greyfurt yağı selülit, greyfurt yağı iştah kesermi, greyfurt uçucu yağı sorgulamaları yapmaktadır.

Greyfurt yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

Greyfurt Yağı Nedir?

Sıklıkla ekşi ve keskin tadıyla tanınan greyfurt, daima yeşil bir narenciye ağacının sarı-turuncu renkteki meyvesidir. Greyfurt esans yağı, bu meyvenin kabuğundan türetilir. Pek çok kullanım alanına ve sağlıksal açıdan faydalara sahiptir. Greyfurt özü yağının aroması, menşeli narenciye ve meyveli aromalarla eşleşir. Bu nedenle, canlandırıcı ve enerjik bir aroma sunmaktadır. Uygulanan greyfurt yağı, netlik duygusu uyandırır ve ana kimyasal bileşeni olan limonin, ruhsal durumun iyileşmesine yardımcı olur.

Güçlü temizlik özellikleriyle ve cilt bakım avantajlarıyla greyfurt yağı, sıklıkla topikal olarak uygulanarak kullanılmaktadır. Cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardım etme kabiliyeti ile değer taşımaktadır. İçten kullanıldığında, greyfurt yağı sağlıklı metabolizmaya da destek olabilmektedir.

Greyfurt Yağının Faydaları Nelerdir?

Greyfurt yağının insan sağlığına faydaları nelerdir maddeler halinde;

 • Enerji verir

Greyfurt özü yağı, vücut ve zihin üzerinde çok geniş bir etkiye sahiptir. Sinir sistemini uyarır, uyanıklığı ve odaklanmayı artırır. Vücudun metabolik faaliyetlerini yönlendiren salgı enzimlerini ve hormonları iyileştirerek endokrin sistemi aktive eder. Greyfurt yağı uyuşmaya neden olan adrenal yorgunluğu hafifletir. Kan dolaşımını ve lenfatik dolaşımı arttırarak, her doku ve organ sistemine oksijen temin eder ve onları tıkayan toksinleri atarak vücuda enerji yükler.

 • Depresyonla mücadele eder

Greyfurt yağının yatıştırıcı aroması ruhsal durumu artırabilir ve depresyonu hafifletebilir. Antidepresan etki, yağın yayılması ya da şişenin içinden doğrudan teneffüs edilmesi ile hissedilebilir. Bunu bileğinize, kulaklarınızın arkasına, ayaklarınızın altına ve vücudunuzdaki diğer önemli nabız noktalarına uygulayabilirsiniz. Antidepresanlar kullanıyorsanız, yağı kullanmanız dozajı azaltmanızı gerektirebilir. Bunu doktorunuza danışın.

 • Bakterilerle mücadele eder

Greyfurt yağı, kirli su, hava veya gıda yoluyla vücuda giren istenmeyen kirletici maddeleri veya bakterileri ortadan kaldıran antibakteriyel özelliklere sahiptir. Birçok araştırmaya göre bu yağ, Salmonella ve E.Coli gibi güçlü bakterilerle savaşabilir. Greyfurt yağı ayrıca idrar yolu enfeksiyonunu ve mantar enfeksiyonlarını da önleyebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan patojenlerle savaşmak için yağın buharını teneffüs edebilirsiniz. İç bakteri ve mantar da greyfurt yağı kullanılarak yok edilebilir. Bunun yanı sıra, parazitleri öldürmek için su dezenfektanı olarak kullanılabilir.

 • Bağışıklık sistemini artırır

Greyfurt da dâhil olmak üzere çoğu narenciye, bağışıklık sisteminin uyarıcısı olarak hareket etmektedir. Greyfurt esans yağı kullanmak sizi birçok hastalığa karşı koruyabilen bağışıklık sistemini artırabilir. Bağışıklık sisteminin yanı sıra beyin, endokrin bezleri ve sinir sistemini de uyarmaktadır. Bu nedenle, genel sağlığınızı koruyarak birçok hastalığa karşı mücadele etmeyi sağlar.

 • Güçlü bir antioksidandır

Pahalı cilt bakım ve güzellik ürünleri yerine tercih edilebilen bir yağdır. Greyfurt özlü yağ C vitamini ile doludur. Bu nedenle, cildi tahrip eden ya da yaşlanma belirtilerini hızlandıran serbest radikalleri bastıran antioksidan içeriği bakımından zengindir. Antioksidanlar cildi yeniler ve genç bir görünüm sağlar. Greyfurt yağı sadece cildi güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda parlak ve sağlıklı bir saç sağlığına da destek olur.

 • Sindirim sistemine iyi gelir

Yoğun geçen günler ve uygun olmayan yeme alışkanlıkları, vücut sistemimizde bir problem oluşturabilir ve sindirimimize zarar verebilir. Greyfurt özü yağı, böbrek ve karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve sindirim sürecini destekler. Bazen kullanılan ilaçlardan bile daha fazla etkili olabilmektedir. Greyfurt yağı, lenfatik ve vasküler sistemi sağlıklı tutarak sindirim sürecini kolaylaştırır.

 • Greyfurt yağı zayıflatırmı?

Sağlıklı bir diyetle birlikte kullanıldığında, greyfurt yağı aromaterapisi, kilo vermede faydalı olabilir. Yapılan araştırmalar, greyfurt yağının, vücudunuzu beslemek için gerekli olan enerjiyi depolamaya ve bırakmaya, metabolizmayı artırmaya ve eninde sonunda kilo vermeye neden olan sinir sistemi için hafif bir uyarıcı olarak çalıştığını göstermektedir. En sevdiğiniz masaj losyonuna birkaç damla gerekli greyfurt yağını karıştırın ve cilde masaj yapın.

 • Greyfurt yağı idrar söktürmü?

Greyfurt yağının diüretik özellikleri idrara çıkma yeteneğini arttırarak vücudu toksinlerden uzak tutmayı sağlar. Aşırı su, yağ, sodyum, ürik asit ve diğer toksinlerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olur ve kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için kan basıncını düşürür. Düzenli olarak idrara çıkma, üriner sistemin enfeksiyonlarından uzak kalmayı sağlar. Böbrekleri temizler ve onları böbrek taşı ve enfeksiyonlardan korur.

 • Kan akışını artırır

Hemen hemen tüm terapötik dereceli narenciye esans yağları, kan akışını arttırırken daha düşük inflamasyona yardımcı olmak için donatılmıştır. Greyfurt yağının kan damarını açan etkileri, PMS krampları, baş ağrısı, şişkinlik, yorgunluk ve kas ağrılarının doğal bir tedavisi olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Banyo suyuna birkaç damla ekleyebilirsiniz. Gömlek yaka yerlerine veya bileklerinize bu yağdan biraz sürebilirsiniz.

 • Greyfurt yağı selülite iyi gelirmi?

Greyfurt yağı gerçekten etkili bir selülit kırıcıdır. Toksin biriktirmenin yanı sıra sıvı tutma, yağ hücrelerinde selüliti üretir. Toksinler genellikle vücuttan atılmadığında hücrelere toplanırlar. Greyfurt yağı, selülit oluşturan serbest radikalleri yok eder. Her akşam 1-2 damla greyfurt yağı ile biraz hindistancevizi yağını karıştırın. Selülit olan bölgelere masaj yaparak uygulayın.

 • Antiseptiktir

Greyfurt özlü yağın sahip olduğu antiseptik özellikleri bu yağı çürükler, yaralar, kesikler ve akne üzerinde mikrobik enfeksiyonlardan korunması için mükemmel bir hale getirir. Ayrıca bir antiseptik olarak, yaralarda oluşabilecek tetanos veya septik gelişmesine etki ederek bu durumları önlemektedir. 

Greyfurt Yağının Cilde Faydaları

Birçok ticari olarak üretilen losyon ve sabun ürününde antibakteriyel ve cilt artırıcı özelliklerinden dolayı karışımlarına narenciye yağları kullanılmaktadır.

 • Greyfurt özlü yağ sivilce lekelerine neden olabilecek bakteri ve yağlanmaya karşı mücadelede yardımcı olabilir.
 • Aynı zamanda cildin bağışıklığını iç ve dış hava kirliliğine ya da UV ışığının hasarına karşı kuvvetli bir şekilde koruyabilir.
 • Doğal sivilce tedavisi olarak uygulamak için etkilenen bölgeye günde bir veya iki kez besleyici hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı ile birlikte greyfurt yağı kullanın.

Greyfurt Yağının Saça Faydaları

 • Saç sağlığına iyi gelir
 • Greyfurt yağı saçın parlaklığını artırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca ter ve bakterileri azaltmak için şampuanınıza veya saç kreminize birkaç damla greyfurt özlü yağ ilave edebilirsiniz.
 • Saçınıza renk verirseniz, greyfurt yağı aynı zamanda saç tellerini güneş ışığının hasarına karşı koruyabilir. 

Greyfurt Yağı Kullanımı

 • Her zaman sertifikalı ve organik soğuk preslenmiş greyfurt yağı kullanın.
 • 1-2 damla greyfurt yağını avucunuza koyduktan sonra elleri birbirine sürtün ve aromayı yavaşça teneffüs edin.
 • Kahvaltı yapmadan önce kokuyu 5 ila 20 dakika boyunca teneffüs edebilirsiniz.
 • Yağın solunduktan sonra 1 litre su içmeyi unutmayın.
 • En iyi etki için başka bir uçucu bitki yağı ile karıştırabilirsiniz.
 • Okurken veya işe odaklanmaya çalışırken etkiyi artırmak için çevreye greyfurt yağı yayın.

Greyfurt Yağının Zararları

Greyfurt özlü yağı herhangi bir yan etki yaratmaz gibi görünse de pek çok uçucu yağ gibi hamile kadınlar veya çocuklar için önerilmemektedir. Bazı uçucu yağlar hassas ciltli insanlarda tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle düzenli olarak kullanmadan önce küçük bir bölgede bir tahriş testi yapmak en akıllıca yöntem olacaktır.

Tavsiyeler

 • Böcek ısırıkları veya küçük tahrişlere uygulayın.
 • Hassas ciltler için, hindistan cevizi yağıyla seyreltin.
 • Yorgun veya ağrılı kas ve eklemlere uygulayın.
 • Yoğun bölgelerin temizlenmesine yardım etmek için lokal olarak uygulayın.
 • Stres için, banyo suyuna birkaç damla yağdan ekleyin veya benlik hissini dengelemek için güneş sinir ağı üzerine masaj yapın.

Sonuç

Bu yazıda greyfurt yağının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgilerden bahsedilmektedir. Greyfurt yağı kullananlar greyfurt yağı kokusu, greyfurt yağı selülit, greyfurt yağı iştah kesermi, greyfurt uçucu yağı sorgulamaları yapmaktadır.

Greyfurt yağının cilde ve saça faydaları nelerdir merak konusudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi