Greyfurt Yağının Faydaları ve Zararları

30.04.2016
57
Greyfurt Yağının Faydaları ve Zararları

Greyfurt yağının faydaları ve zararları. Sıklıkla ekşi ve keskin tadıyla tanınan greyfurt, daima yeşil bir narenciye ağacının sarı-turuncu renkteki meyvesidir. Greyfurt esans yağı, bu meyvenin kabuğundan türetilir. Pek çok kullanım alanına ve sağlıksal açıdan faydalara sahiptir. Greyfurt özü yağının aroması, menşeli narenciye ve meyveli aromalarla eşleşir. Bu nedenle, canlandırıcı ve enerjik bir aroma sunmaktadır. Uygulanan greyfurt yağı, netlik duygusu uyandırır ve ana kimyasal bileşeni olan limonin, ruhsal durumun iyileşmesine yardımcı olur. Güçlü temizlik özellikleriyle ve cilt bakım avantajlarıyla greyfurt yağı, sıklıkla topikal olarak uygulanarak kullanılmaktadır. Cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardım etme kabiliyeti ile değer taşımaktadır. İçten kullanıldığında, greyfurt yağı sağlıklı metabolizmaya da destek olabilmektedir. Greyfurt yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Greyfurt Yağının Faydaları Nelerdir?

Enerji verir:

Greyfurt özü yağı, vücut ve zihin üzerinde çok geniş bir etkiye sahiptir. Sinir sistemini uyarır, uyanıklığı ve odaklanmayı artırır. Vücudun metabolik faaliyetlerini yönlendiren salgı enzimlerini ve hormonları iyileştirerek endokrin sistemi aktive eder. Greyfurt yağı uyuşmaya neden olan adrenal yorgunluğu hafifletir. Kan dolaşımını ve lenfatik dolaşımı arttırarak, her doku ve organ sistemine oksijen temin eder ve onları tıkayan toksinleri atarak vücuda enerji yükler.

Depresyonla mücadele eder:

Greyfurt yağının yatıştırıcı aroması ruhsal durumu artırabilir ve depresyonu hafifletebilir. Antidepresan etki, yağın yayılması ya da şişenin içinden doğrudan teneffüs edilmesi ile hissedilebilir. Bunu bileğinize, kulaklarınızın arkasına, ayaklarınızın altına ve vücudunuzdaki diğer önemli nabız noktalarına uygulayabilirsiniz. Antidepresanlar kullanıyorsanız, yağı kullanmanız dozajı azaltmanızı gerektirebilir. Bunu doktorunuza danışın.

Bakterilerle mücadele eder:

Greyfurt yağı, kirli su, hava veya gıda yoluyla vücuda giren istenmeyen kirletici maddeleri veya bakterileri ortadan kaldıran antibakteriyel özelliklere sahiptir. Birçok araştırmaya göre bu yağ, Salmonella ve E.Coli gibi güçlü bakterilerle savaşabilir. Greyfurt yağı ayrıca idrar yolu enfeksiyonunu ve mantar enfeksiyonlarını da önleyebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan patojenlerle savaşmak için yağın buharını teneffüs edebilirsiniz. İç bakteri ve mantar da greyfurt yağı kullanılarak yok edilebilir. Bunun yanı sıra, parazitleri öldürmek için su dezenfektanı olarak kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini artırır:

Greyfurt da dâhil olmak üzere çoğu narenciye, bağışıklık sisteminin uyarıcısı olarak hareket etmektedir. Greyfurt esans yağı kullanmak sizi birçok hastalığa karşı koruyabilen bağışıklık sistemini artırabilir. Bağışıklık sisteminin yanı sıra beyin, endokrin bezleri ve sinir sistemini de uyarmaktadır. Bu nedenle, genel sağlığınızı koruyarak birçok hastalığa karşı mücadele etmeyi sağlar.

Güçlü bir antioksidandır:

Pahalı cilt bakım ve güzellik ürünleri yerine tercih edilebilen bir yağdır. Greyfurt özlü yağ C vitamini ile doludur. Bu nedenle, cildi tahrip eden ya da yaşlanma belirtilerini hızlandıran serbest radikalleri bastıran antioksidan içeriği bakımından zengindir. Antioksidanlar cildi yeniler ve genç bir görünüm sağlar. Greyfurt yağı sadece cildi güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda parlak ve sağlıklı bir saç sağlığına da destek olur.

Sindirim sistemine iyi gelir:

Yoğun geçen günler ve uygun olmayan yeme alışkanlıkları, vücut sistemimizde bir problem oluşturabilir ve sindirimimize zarar verebilir. Greyfurt özü yağı, böbrek ve karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve sindirim sürecini destekler. Bazen kullanılan ilaçlardan bile daha fazla etkili olabilmektedir. Greyfurt yağı, lenfatik ve vasküler sistemi sağlıklı tutarak sindirim sürecini kolaylaştırır.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Sağlıklı bir diyetle birlikte kullanıldığında, greyfurt yağı aromaterapisi, kilo vermede faydalı olabilir. Yapılan araştırmalar, greyfurt yağının, vücudunuzu beslemek için gerekli olan enerjiyi depolamaya ve bırakmaya, metabolizmayı artırmaya ve eninde sonunda kilo vermeye neden olan sinir sistemi için hafif bir uyarıcı olarak çalıştığını göstermektedir. En sevdiğiniz masaj losyonuna birkaç damla gerekli greyfurt yağını karıştırın ve cilde masaj yapın.

İdrar söktürücüdür:

Greyfurt yağının diüretik özellikleri idrara çıkma yeteneğini arttırarak vücudu toksinlerden uzak tutmayı sağlar. Aşırı su, yağ, sodyum, ürik asit ve diğer toksinlerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olur ve kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için kan basıncını düşürür. Düzenli olarak idrara çıkma, üriner sistemin enfeksiyonlarından uzak kalmayı sağlar. Böbrekleri temizler ve onları böbrek taşı ve enfeksiyonlardan korur.

Kan akışını artırır:

Hemen hemen tüm terapötik dereceli narenciye esans yağları, kan akışını arttırırken daha düşük inflamasyona yardımcı olmak için donatılmıştır. Greyfurt yağının kan damarını açan etkileri, PMS krampları, baş ağrısı, şişkinlik, yorgunluk ve kas ağrılarının doğal bir tedavisi olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Banyo suyuna birkaç damla ekleyebilirsiniz. Gömlek yaka yerlerine veya bileklerinize bu yağdan biraz sürebilirsiniz.

Selülitle mücadele eder:

Greyfurt yağı gerçekten etkili bir selülit kırıcıdır. Toksin biriktirmenin yanı sıra sıvı tutma, yağ hücrelerinde selüliti üretir. Toksinler genellikle vücuttan atılmadığında hücrelere toplanırlar. Greyfurt yağı, selülit oluşturan serbest radikalleri yok eder. Her akşam 1-2 damla greyfurt yağı ile biraz hindistancevizi yağını karıştırın. Selülit olan bölgelere masaj yaparak uygulayın.

Antiseptiktir:

Greyfurt özlü yağın sahip olduğu antiseptik özellikleri bu yağı çürükler, yaralar, kesikler ve akne üzerinde mikrobik enfeksiyonlardan korunması için mükemmel bir hale getirir. Ayrıca bir antiseptik olarak, yaralarda oluşabilecek tetanos veya septik gelişmesine etki ederek bu durumları önlemektedir.

Cilt sağlığına iyi gelir:

Birçok ticari olarak üretilen losyon ve sabun ürününde antibakteriyel ve cilt artırıcı özelliklerinden dolayı karışımlarına narenciye yağları kullanılmaktadır. Greyfurt özlü yağı sivilce lekelerine neden olabilecek bakteri ve yağlanmaya karşı mücadelede yardımcı olabilir. Aynı zamanda cildin bağışıklığını iç ve dış hava kirliliğine ya da UV ışığının hasarına karşı kuvvetli bir şekilde koruyabilir. Doğal sivilce tedavisi olarak uygulamak için etkilenen bölgeye günde bir veya iki kez besleyici hindistan cevizi veya jojoba yağı ile birlikte greyfurt yağı kullanın.

Saç sağlığına iyi gelir:

Greyfurt yağı saçın parlaklığını artırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca ter ve bakterileri azaltmak için şampuanınıza veya saç kreminize birkaç damla greyfurt özlü yağ ilave edebilirsiniz. Saçınıza renk verirseniz, greyfurt yağı aynı zamanda saç tellerini güneş ışığının hasarına karşı koruyabilir.

Greyfurt Yağının Zararları

Greyfurt özlü yağı herhangi bir yan etki yaratmaz gibi görünse de pek çok uçucu yağ gibi hamile kadınlar veya çocuklar için önerilmemektedir. Bazı uçucu yağlar hassas ciltli insanlarda tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir, bu nedenle düzenli olarak kullanmadan önce küçük bir bölgede bir tahriş testi yapmak en akıllıca yöntem olacaktır.

Tavsiyeler

  • Her zaman sertifikalı ve organik soğuk preslenmiş greyfurt yağı kullanın. Yağ 1-2 damla greyfurt yağını avucunuza koyduktan sonra elleri birbirine sürtün ve aromayı yavaşça teneffüs edin. Kahvaltı yapmadan önce kokuyu 5 ila 20 dakika boyunca teneffüs edebilirsiniz. Yağın solunduktan sonra 1 litre su içmeyi unutmayın. En iyi etki için başka bir uçucu bitki yağı ile karıştırabilirsiniz.
  • Okurken veya işe odaklanmaya çalışırken etkiyi artırmak için çevreye greyfurt yağı yayın.
  • Böcek ısırıkları veya küçük tahrişlere uygulayın. Hassas ciltler için, hindistancevizi yağıyla seyreltin.
  • Yorgun veya ağrılı kas ve eklemlere uygulayın.
  • Yoğun bölgelerin temizlenmesine yardım etmek için lokal olarak uygulayın.
  • Stres için, banyo suyuna birkaç damla yağdan ekleyin veya benlik hissini dengelemek için güneş sinir ağı üzerine masaj yapın.
Yazımıza Puan Vermeyi Unutmayın!
[Total: 0 Average: 0]
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.