Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

20.09.2015
591
Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz kanlanmasına ne iyi gelir? Göz kanlanması veya kızarıklığı. Gözler kanaması sebepleri iki başlığa ayrılabilir. Birinci sebebi herhangi bir nedenden dolayı gözün kaşınmaya başlaması ve akabinde kişinin gözlerini kaşımasıyla birlikte oluşan kanlanma. İkincisi ise dış etkenlerden dolayı meydana gelen kanlanma, bilgisayar başında oturmaktan etkilenmesi, kaynak yaparken etkilenmesi gibi nedenler.

Göz kanamasının birçok nedeni olabilir bundan dolayı kanamanın nedenini kesin  öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.


Göz Nezlesi

Konjuntivit olarak da adlandırılan göz nezlesi genelde çocuklarda görülür. Bunun yanında kapalı alanlarda çok fazla bulunan yetişkinleri de etkileyebilir. Göz kaplarının etkilenmesiyle birlikte göz kanaması meydana gelir, gözlerde kızarma ve şişme oluşur. Enfeksiyondan olabileceği gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Kesin teşhis ve tedavi için doktora başvurmak gerekir. Göz nezlesinin neden olduğu göz kanlanmasına karşı göz damlaları etkilidir.


Alerji

Göz kanlanması alerjiyle birlikte de gelebilir. Özellikle alerjik astım olan kişilerde sık karşılaşılan bir sorundur. Alerji eğilimli bünyelerde göz kanlanması hayvanlar, kimyasal maddeler, polen, toz ve diğer unsurlar tarafından tetiklenir. Bunun yanında bazı gıdalarda alerji eğilimli vücutta göz kanlanmasına neden olabilir. Bunun için doktorunuza başvurarak asıl nedeni öğrenmelisiniz. Alerjik nedenlerden dolayı oluşan göz kanlanmasına karşı antihistamin göz damlaları faydalı olabilir.


Yaralanma

Gözlerde meydana gelen yaralanmalara da göz kanlanmasına sebep olabilmektedir. Göz yaralanmaları dışarıdan görülemeyecek kadar hassas damarlarda olabilir, bunun için göz kanlanması ihmal edilmeden doktora başvurulmalıdır.


Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu da göz kanlanmasına ve göz kızarmasına neden olmaktadır. Özellikle bilgisayar başında uzun süre kalan, toz ve dumana fazla miktarda maruz kalan kişilerde yaygın olarak görülür. Gözleri nemlendiren gözyaşlarının kurumasıyla birlikte kuruluk oluşur, bu kuruluk kanlanmaya ve göz kaşıntısına sebep olmaktadır. Bu durumda gözlerin nemlenmesi sağlanmalıdır.


Vitamin Eksikliği

Özellikle göz sağlığı ve gözlerin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirmek için gerekli olan C vitamini, havuç gibi besinlerin eksikliği göz kanlanmasına neden olabilir.


Bilgisayar-Tablet

Günümüzde teknolojinin hayatımızda önemli yer almasının sağlık açısından bazı sorunlara neden olduğu da bir gerçek. Bunların en başında gelen bilgisayarlar, laptoplar ve hatta akıllı telefonlar. Kitle iletişim araçlarının başında uzun süre zaman geçirmek, gözlerin ciddi radyasyona maruz kalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı göz kuruması, göz yanması, göz kanaması gibi sorunlara neden olmaktadır. Teknolojinin hediye ettiği aletlerden kaynaklanan göz kanlanmasından korunmak için bu araçları sağlıklı kullanmak gerekiyor.


Göz Kanlanmasına Sebep Olan Diğer Etkenler

Fiziki faktörler, kişinin çalıştığı ve yaşadığı fiziki ortamlar göz kanlanmasına neden olabilir, aşırı radyasyona maruz kalma, toz, kimyasal ve benzeri. Korneal ülser göz kanlanmasına sebep olmaktadır, glokom hastalığı, soğuk algınlığından kaynaklanan üşütme, grip, nezle gibi hastalıklar göz kanlanmasına sebep olabilmektedir. Aşırı yorgunluk, uykusuzluk göz kanlanmasına neden olabilir. Sigara kullanmak da göz sağlığına zararlıdır, zamanla sigara içen kişilerde makula dejenarasyonu, katarakt gibi göz sağlığı sorunları meydana gelebilir.


Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz kanlanmasının tedavisi için öncelikli olarak teşhisin yapılması gerekir. Göz kanlanmasına neden olan sebepler belirlenerek ortadan kaldırılmalıdır. Bunu ancak uzman doktor yapabilir. Teşhis konulduktan sonra tıbbi veya bitkisel tedavi uygulanabilir.

Göz kanlanması tedavisi eğer aşırı yorgunluk veya uzun süre bilgisayar karşısında radyasyona maruz kalmak ise bir süre dinlenme ve göz damlası ile tedavi edilebilir. Şayet alerji veya iltihap ise krem olarak kullanılan antibiyotikler ve göz damlaları ile tedavi edilmektedir. Fakat göz kanlanmasının sebebi fiziki bir durumdan kaynaklanıyorsa, kanama, damarlarda yırtılma ve benzeri gibi, tıbbi müdahale gerektirebilir.

Göz kanlanması tedavisi için bitkisel ve doğal tedavi yönetmeleri de uygulanmaktadır. Fakat bitkisel tedavilerin asıl amacı daha çok göz kanlanmasını tedavi etmenin yanında bu tür hastalıklara gözlerin yakalanmamasıdır.


Göz Kanlanması Bitkisel Tedavi

İnsan vücudu ve doğada bulunan bitkiler birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Göz kanlanmasını tedavi eden bitkisel metodlar mevcuttur ve yaygın olarak kullanılmaktadır.


Rezene Tohumu

Rezene tohumları göz kanlanmasına faydalıdır ayrıca kızarıklıkları, alerji ve göz enfeksiyonlarını ortadan kaldırabilir. Yılanlar başta olmak üzere birçok hayvan göz hastalıklarını tedavi etmek için rezene tohumu kullanırlar.

 • Bir bardak suda 1 çay kaşığı rezene tohumunu 3-4 dakika kaynatın ve ılıdıktan sonra pamuk yordamıyla gözlerinizi kapatarak uygulayın.
 • Pamuklu rezene suyu 10-15 dakika göz kapaklarınızın üzerinde tutun.
 • Bu uygulama göz kanlanmasını geçirdiği gibi görmeyi de geliştirir.

Soğuk Su

Göz sağlığı ve cilt sağlığı için soğuk su sıcak sudan daha faydalıdır.

 • Göz kanlanmasında gözlerinizi soğuk su ile suyu çarpmadan yıkayın, bunun göz etrafında soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz ama buzu fazla uzun süreli uygulamamalısınız.
 • Soğuk su ve buz uygulaması göz kaslarını ve damarları rahatlatacaktır.

Çay

Göz kanlanması ve çapaklanma için paket veya poşet çaylar faydalıdır.

 • Çay poşetini sıcak suda 10 saniye bekletip ılıklaştıktan sonra, göz kapaklarını yakmayacak şekilde 10 dakika bekletin.
 • Bu uygulama aynı zamanda göz şişikliğini ve ağrılarını giderebilir.

Göz Sağlığını Korumak

Göz kanlanmasının en etkili tedavisi sürekli olarak temizliğe dkkat etmek, dinlenmek, göz sağlığını tehdit eden fiziki durumları terketmektir. Amaç genel anlamda göz sağlığının korumak için önceden önlemler almak olmalıdır. Bunun için aynı zamanda göz sağlığına faydalı olan besinler/gıdalar tüketmek gerekir.

başta olmak üzere birçok doğal besini tüketerek başta göz kanlanması hastalığı olmak üzere birçok göz hastalığından korunmak mümkün.


Tavsiyeler

Göz kanlanması çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bundan dolayı, öncelikli olarak doktor tarafından göz kanlanmasına neden olan unsurların tespit edilmesi gerekir. Daha sonra tedavi süreci doktor kontrolünde yapılır. Yine uzmanı yardımıyla bitkisel tedavi desteği alınabilir. Özellikle rezene tohumu tedavisi, göz kanlanması ve diğer göz hastalıkları tedavisinde anlık sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

 • Tek göz KANLANMASI
 • Göz kanlanmasına zeytinyağı
 • Göz kanlanmasına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu
 • Göz KANLANMASI damla
 • Göz kanlanmasına ne iyi gelir
 • Geçmeyen göz kızarıklığı
 • Stresten göz KANLANMASI
 • Tek gözde Kanlanma

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem