Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

A+
A-
Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Bu yazıda göz altı morluklarına ne iyi gelir, nasıl geçer faydalı bilgiler yer almaktadır. Göz altı morluklarına çözüm bulanlar göz altı morluklarına ne iyi gelir doğal yöntemler, göz altı morluklarına ne iyi gelir bitkisel, göz altı morluklarına ne iyi gelir krem, göz altı morluklarına ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, göz altı morluklarına ne iyi gelir evde, göz altı morluklarına ne iyi gelir suna dumankaya, göz altı morlukları nasıl giderilir sorgulaması yapmıştır.

Göz altı morluklarına evde, doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

Göz Altı Morlukları Nedir?

Göz altı morlukları kişileri rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Pek çok zaman bu göz altı morlukları zararsız olmuş olsa da, kişiler bu görüntüyü hafifletmeyi ve görüntüyü daha güzel bir hale getirmeyi isteyebilmektedir. Göz altlarının mor ya da karartı şeklinde görülmesi yerine daha beyaz ya d ten rengiyle eşit bir renkte görülmesi daha güzel bir durumdur. Bunun için hem daha sağlıklı hem de daha açık renkte olmasını sağlamak amacıyla uygulanabilecek bir takım yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi her insanda istenilen etkiyi vermeyebilmektedir. Bu da kişinin göz altı morluklarının ne denli olduğuna ve bu morlukların sebebine bağlı olarak değişmektedir. 

Göz altı morluklarından oldukça fazla bir kitle rahatsız olmaktadır. Bu sebep ile kozmetik alanında da göz altı morluklarını ortadan kaldırmak amacı için pek çok ürün üretilmekte ve kullanılmaktadır. Bazı kişiler cerrahi yöntemlere de başvurmaktadır. Fakat cerrahi yöntemlere başvurup değerlendirmeden önce, mümkün olduğunca diğer doğal yöntemleri ya da evde tedavi  yöntemlerini denemekte büyük fayda vardır. Göz altı morluklarının altında yatan asıl neden tedavi edilmedikçe, ameliyat ile göz altı morlukları ortadan kaldırılsa bile tekrar yeniden hiperpigmentasyon ya da şişlikler geri dönebilmektedir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

 • Göz Altlarını Ovuşturmak Kaçınmak

Göz altında ki ve göz çevresindeki cilt diğer tene göre oldukça ince ve hassas bir yapıdadır. Bu ince olan bölge kişi yaşlandıkça elastikiyetini ve kolajenini kaybetmektedir. Bunun ile birlikte kişiler göz altılarını ovuşturarak ya da çok fazla makyaj yaparak bu bölgeyi tahriş edebilmektedir. Bu durum ise cildin daha da kötüleşmesine yol açmaktadır. Göz altı morluklarına sebep olabileceği için göz altlarını ovuşturmaktan mutlaka kaçınmalısınız.

 • Alerjik Reaksiyonları Tedavi Etmek

Bazı kişilerin bir takım besinlere ya da bitkilere alerjisi olabilmektedir. Bu tarz alerjik reaksiyonlar aynı zamanda gözlerin şişmesine, akmasına, kaşınmasına ve göz altlarının bir miktar morarmasına da yol açabilmektedir. Kişiler genellikle gün içerisinde isteyerek ya da istemeyerek ellerini gözlerine götürmekte ve gözlerini kaşımakta ya da ovuşturmaktadır. Bu refleks olarak yapmış olduğunuz durum, göz çevresinin çok daha fazla şişmesine ve göz altlarının daha da morarmasına sebep olabilmektedir.

 • Sırt Üstü Yatmak

Pek önemsemesek de uyku düzeni ve uyku pozisyonları pek çok sağlık sorununa sebep olabilmektedir. Uygun olmayan  pozisyonlarda uyumak, göz altı morluklarının oluşumunda en başta gelen nedenler arasında yer almaktadır. Yüz üstü yatmak bu pozisyonlardan biridir.  Yüzüstü bir şekilde yatmak da yine aynı şekilde göz altı morluklarına katkıda bulunabilmektedir. Bu durumun sebebi ise, yerçekimi nedeni ile göz altlarında sıvı birikiminin meydana gelmesi ve yüze baskı yapmaya başlamasıdır. Bunu ortadan kaldırmanın yolu sırt üstü bir şekilde yatmaktır.

 • Makyajı Nazikçe Temizlemek

Makyaj yapmak neredeyse rutin bir hal almaya başlamıştır. Fakat makyaj yapmak kadar makyajı çıkarmak da önemli bir durumdur. makyajla uyumak pek çok açıdan cilde zarar verebilmektedir. Aynı zamanda makyajla uyumak oldukça hassas olan göz çevresine de ciddi ölçüde zarar verebilmektedir. Bunun ile birlikte, sık göz makyajı yapmak ve bu sebep ile de, kimyasal temizleyiciler ile bu bölgeyi sert bir biçimde temizlemek de göz çevresindeki cilde ve kılcal damarlara zarar verebilmektedir. Bu durum kişiler de göz altı morluklarının daha da kötüleşmesine neden olan bir durumdur. Bu durumu önlemek için, göz çevresi mümkün olduğunca nazik bir şekilde temizlenmelidir. Göz makyajını temizlemek için hassas olan temizleyici suları kullanmanız bu işlemde size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. 

 • Alkol Tüketimini Sınırlandırmak

Alkol aynı zamanda idrar söktürücüdür yani vücut içerisinde ki suyu hızlı bir şekilde azaltmaktadır. Bu süreçte, göz çevresinin ovuşturulması, göz altlarına hasar verebilmektedir. Alkol tüketildiği takdirde, bol su içmeye de özen gösterilmelidir. Böylece, cildin nemini ve su oranını koruması sağlanabilmektedir.

 • Güneş Işıklarından Korunmak

Güneş ışıkları vücudumuz için D vitamini aktif hale getirmekte oldukça etkin ve faydalıdır fakat bu ışınlar göz çevresi için zararlı olabilmektedir. Bu durumu engellemek amacı için, dışarı çıktığınız zaman, kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmalısınız. Bu şekilde, hem göz hem de göz çevresi güneşten ve güneş ışığından korunabilmektedir.

 • Sigarayı Bırakmak

Sigara içmek kişilerde pek çok olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de cildin kolajen kaybını hızlandırmaktadır. Bu da, göz altı morluklarının ve şişliklerinin büyük ölçüde artmasına sebep olup yol açmaktadır. Vücuda her açıdan pek çok zararı olan sigarayı bırakmak, genel olarak vücut sağlığının korunmasını ve daha sağlıklı bir hayatın sunulmasını sağlamaktadır.

 • Hava Kirliliğini Azaltmak

Hem iç mekanda hem de dış mekanda olan hava kirliliği eğer hava da toz parçacıkları da varsa gözleri ciddi ölçüde tahriş edebilmektedir. Pek çok insan mesleği sebebi ile maalesef kirli havaya maruz kalmaktadır. Çözüm ise mümkün olduğunca hava kirliliğini azaltmaktan geçmektedir. Aksi halde artan hava kirliliği ile beraber göz altında bulunan morluklarda da doğru orantılı bir artma beklenmektedir. 

 • Evde Tedavi Yöntemlerini Denemek

Göz altındaki ve çevresindeki morlukları ve şişkinleri hafifletmek amacı için ev içerisinde uygulanabilecek pek çok tedavi yöntemi olabilmektedir. Göz altı morluklarına iyi gelen bitkileri, bitki çaylarını, maskeleri, doğal yağları ya da kompres türlerini deneyebilirsiniz. Eğer bu denemelerine bir yanıt bulamazsanız herhangi bir doktorla görüşeniz de fayda olacaktır. 

 • Göz Altı Morlukları Ameliyatları

Yumuşak doku dermal dolgu maddeleri: Bir takım durumlarda, göz altı morluklarının, kararmalarının ya da koyuluklarının ortadan kaldırılması için birtakım dermal dolgu maddeleri kullanılabilmektedir. Bu yöntem ile göz altı koyuluklarını belirginleştiren göz altı oyuklarına uygulama yapılmaktadır.

Blefaroplasti: Bu uygulama bir göz kapağı cerrahisidir. Uygulanmış olan bu cerrahi yöntem ile, göz altı şişliklerinin azaltılması ve göz altı morluklarının hafifletilmesi oldukça mümkün bir durum olabilmektedir.

Lazer tedavisi: Karbondioksit ( CO2 ) lazer İle uygulanan cilt bakımı aynı zamanda göz altı çevresi ve göz altı şişkinliğinin de giderilmesinde etkili bir yöntem olabilmektedir. Aynı zamanda göz altı morluklarının giderilmesi, haftalar boyunca yayılan çoklu seanslarda lazer tedavisi ile yüzey düzeltmesi kullanılarak da düzeltilebilmektedir.

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz altı morluklarından rahatsız olan kişiler bu durumun tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurabilmektedir. 

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir Evde

 • Soğuk kompres

Göz altı morlukları tedavisi için uygulanabilecek basit ve evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden birisi de soğuk kompres olarak bilinmektedir. Bu uygulama hem oldukça basit hem de etkili olması sebebi ile çok fazla tercih edilmektedir. Soğuk kompres, göz altında ki kan damarlarını daraltabilmekte ve bu şekil de, şişkinliği ve morluğu azaltmaya da yardımcı olabilmektedir.

 • Çay

Çay içerisinde bulundurduğu kafein ve antioksidanlar açısından oldukça zengin bir besindir. Aynı zamanda neredeyse her gün tükettiğimiz  çay, kan damarlarını daraltmaya yardımcı olmakta ve bu damarların içerisinde sıvının birikmesini önlemektedir. Bu sebepler göz altı morluklarını hafifletmek için oldukça etkili ve faydalı olabilmektedir. Çayın ana maddesi olarak bilinen tanen ise kişilerde renk kaybını dengeleyebilmektedir.

 • Süt

Kalsiyum (Ca) kaynağı olarak bilinen süt, gelişim döneminde ve oldukça fazla tüketilmesi gereken bir besindir. Ayrıca pek çok sağlık sorununu çözmekte de etkilidir. Bu sağlık sorunlarından biri ise göz altı morluklarıdır. Süt cildi pürüzsüzleştirmek amacı için pek çok üründe kullanılır. Ayrıca süt içerisinde bol miktarda laktik asit içermektedir. Laktik asit cildi sıkılaştırmak ve beslemektedir. Yapmış olduğu bu etkiler sayesinde göz altı morluklarını hafifletebilen süt, aynı zamanda ciltte oluşan ince çizgileri ve kırışıklıkları da gidermektedir.

 • Karbonat

Karbonat, cildi yatıştırmaya ve aydınlatmaya yardımcı olabilmektedir. Antiinflamatuar özellikleri bulunmuş olan karbonat, göz altındaki kan dolaşımını büyük ölçüde desteklemekte ve bu şekilde morlukları da hafifletmektedir. Karbonat maskesinin cilde faydaları detaylar>>

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi içerisinde bulunan pek çok mineral, vitamin ve enzimler göz altında ki cildi hızlı bir şekilde yenilemeye yardımcı olmaktadır. Bu şekilde göz altı morluklarını hafifletmek için de oldukça etkilidir.

Tavsiyeler

 • Yeterli ve düzenli bir uyku çekin.
 • Göz altındaki kan damarlarının genişlemesini engellemek için göz altılarını ovuşturmayın ya da sürtmeyin.
 • Uyumadan önce makyajınızı temizleyin.
 • Güneş ışığından korunun.
 • Bol bol su içmeye özen gösterin.
 • Göz altlarında sıvı birikimi olmasını önlemek için uyurken başınızın altına ekstra yastık koyun.
 • Diyetinize A, C ve E vitaminleri açısından zengin yiyecekleri ekleyin.
 • Sigarayı bırakın.
 • Alkolü ve kafeini sınırlandırın.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir Doğal

Neyse ki, göz altı morlukları pek çok zaman tıbbi bir problem teşkil etmektedir ve evde tedavi yöntemleri ile kolay bir şekilde kontrol altına alabilmektedir.

Göz altı morlukları için evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler ise şu şekildedir:

 • Soğuk kompres

Göz altlarında bulunmuş olan damarlara oldukça fazla bir şekilde etki edebilen soğuk kompres uygulaması, göz altı morluklarının hafifletilmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

 • Ekstra yastık

Çoğu göz altı morluğunun sebebi genellikle göz altında sıvı birikmesinden kaynaklanmaktadır. Göz altılarında sıvı birikimi yaşanmasını önlemek için uyurken baş altına ekstra bir yastık koymak bu bölgede birikecek sıvıların bir miktar önüne geçecek ve bu oluşan morluklar için oldukça faydalı olacaktır.

 • Düzenli uyku

Uyku düzeni pek çok sağlık sorunun başında gelmektedir. Uykusuzluk sebebi ile olan göz altı morlukları oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bu sebep ile, mümkün olduğunca yeterli ve verimli bir uyku çekmek göz altı morluklarını hafifletmenin en büyük anahtarlarındandır.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Badem yağı

Badem yağı, oldukça hassas olan göz altı ve çevresi için kullanılabilecek oldukça faydalı, sağlıklı ve aynı zamanda nazik bir yağdır. Göz altı morluklarını büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilen bu yağın asıl gücü, içerisinde içermiş olduğu  yüksek E vitamininden ve minerallerden gelmektedir.

 • Çiğ patates

Patates oldukça lezzetli ve sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olarak bilinmektedir. Fakat bu mükemmel besin sadece yemeklerde değil ayı zamanda göz altı morluklarını tedavi etmek içinde kullanılabilmektedir. Çiğ patates, cilt üzerinde meydana gelen morluklar için oldukça sık kullanılan ve oldukça eski olan bir tedavi yöntemdir. Patates ile uygulanan bu yöntemi göz altı morlukları için kullanmanın yanı sıra kırışıklıklar için kullanmak da mümkündür. Çiğ patates göz altına düzenli bir şekilde uygulandığında hem şişkinliği azaltmakta hem de cildin rengini hızla açmaktadır. Patates maskesinin faydaları detaylar>>

 • Gül suyu

Cilt bakımı için kullanılabilecek en faydalı ürünlerden biri olan gül suyu, yorgun göz altıları üzerinde yatıştırıcı bir görev görmektedir. Hafif bir sıkılaştırıcı olduğu için, cilt sağlığını her açıdan destekleyebilmektedir.

 • Limon suyu

C vitamini vücudumuzda depo edilmeyen ver her gün alınması gereken vitamin çeşitlerinden yalnızca bir tanesidir. Ve bu vitamin açısından en güçlü kaynaklardan bir portakal ve limon suyu olarak bilinmektedir. Limon suyu içerisinde bulundurduğu c vitamini sayesinde cildi aydınlatmakta ve büyük ölçüde temizlemektedir. Aynı zamanda, göz altı morluklarıyla da mücadele etmeye  yardımcı olabilmekte ve cildi onarmaktadır.

 • Hindistan cevizi yağı

Göz altılarına hindistan cevizi yağı ile uygulanmış olan yumuşak ve hafif masajlar, burada bulunan morlukları hafifletmek için oldukça faydalı olabilmektedir. Doğal bir nemlendirici olan hindistan cevizi yağı, göz altı kırışıklıklarını ve çizgilerini gidermekte, aynı zamanda cildi pürüzsüzleştirmektedir.

 • Zerdeçal

Zerdeçal, hem antioksidan hem de antiinflamatuar olan oldukça güçlü ve etkili bir bitkidir. Göz altı morluklarına da etki edebilen zerdeçal aynı zamanda göz çevresinde ki cildi de yumuşatmakta ve büyük ölçüde cildi yatıştırmaktadır.

 • Salatalık

Salatalık cilt üzerinde güçlü bir antioksidan olarak görev görmektedir. Bu nedenle de, yatıştırıcı özelliği olmuş olan cilt maskelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda göz altı morluklarını da hafifletmeye  yardımcı olmaktadır. Bu sebeple salatalık tüketmek ya da salatalık maskesi yapmak göz altı morluklarından kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. 

 • Aloe vera

Pek çok sağlık alanınnda ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan aloe vera aynı zamanda cildi nemlendirme ve rahatlatma özellikleri bulunan bir bitkidir ve göz altlarını besleyerek, pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, son derece hassas olan göz altlarının sağlığını da büyük ölçüde desteklemektedir.

 • Domates

Domates cilt sağlığı için oldukça faydalı olmuş olan likopen isimli bir fitokimyasal içermektedir. Likopen cildi hasarlara karşı koruyabilmektedir. Göz altı morlukları için de oldukça etkilidir. Yeterli miktarda tüketildiği takdirde göz altında bulunan morlukları hafifletebilir. 

 • Bal

Bal sofralarımızın baş köşesini alan aynı zamanda da oldukça güçlü bir antioksidan olarak bilinen bir besindir. Bu besin pek çok alanda kullanılmaktadır hem de içerisinde pek çok besleyici maddeyi barındırmaktadır. Göz altına uygulandığında ise, morlukları büyük ölçüde hafifletmekte, cildi yumuşatmakta ve cildi beslemektedir.

 • Zeytinyağı

Antioksidan ve antiinflamatuar olmuş olan zeytinyağı, göz altı cildini besleyebilmektedir. Oldukça hassas olmuş olan göz altı cildinin ihtiyacı olan hidrasyonu sağlayabilecek sağlıklı yağ asitlerini de temin etmektedir.

 • Papatya çayı

Göz Altı Morlukları İçin Papatya çayı: Tıpkı yeşil çay ve siyah çay gibi morluk tedavisinde yararlanabileceğiniz bir diğer çay olan papatya çayı, yorgun göz altı bölgesini dinlendirerek, morluk görünümünü yatıştırıyor.

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Göz altı morlukları için maske tarifleri:

Suna Dumankaya Göz Altı Morlukları

Doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile pek çok güzellik sırlarını bayanlarla paylaşan Suna Dumankaya göz altı morluklarını gideren kür tarifini hemen deneyebilir, bu maske sayesinde en az birkaç yaş gençleşebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı ozon yağı
 • 3 çay kaşığı ezilmiş at kestanesi
 • 1 çay kaşığı at kestanesi yağı

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri cam bir kasenin içerisinde güzelce karıştırın.
 • Ardından maskeyi gözaltı bölgenize uygulayın.
 • 10-15 dakika maskenin kurumasını bekleyin.
 • Son olarak cildinizi suyla durulayın.
 • Haftada bir kez olacak şekilde bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Limon Maskesi

Göz altı morluklarına iyi gelen limon maskesi sayesinde sizler de göz altı çevrenizin doğal ve canlı görünmesini garantileyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • ½ çay kaşığı taze sıkılmış limonun suyu
 • 1 çay kaşığı badem yağı

Hazırlanışı:

 • Malzemeleri küçük bir kasede güzelce karıştırın.
 • Ardından parmak uçlarınızla hafif masaj yaparak, göz altı bölgenize sürün.
 • 10-15 dakika bekleyin ve cildinizi bol ılık suyla durulayın.

UYARI: Maskeyi 15 dakikadan daha uzun bir süre için göz altı bölgenizde bekletmeniz, cildinizin tahriş olmasına ve kurumasına yol açabilir.

Sonuç

Bu yazıda göz altı morluklarına ne iyi gelir, nasıl geçer faydalı bilgiler yer almaktadır. Göz altı morluklarına çözüm bulanlar göz altı morluklarına ne iyi gelir doğal yöntemler, göz altı morluklarına ne iyi gelir bitkisel, göz altı morluklarına ne iyi gelir krem, göz altı morluklarına ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, göz altı morluklarına ne iyi gelir evde, göz altı morluklarına ne iyi gelir suna dumankaya, göz altı morlukları nasıl giderilir sorgulaması yapmıştır.

Göz altı morluklarına ne iyi gelir evde, doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.