Gliserin Yağının Faydaları ve Zararları

30.05.2020
1.760
Gliserin Yağının Faydaları ve Zararları

Gliserin yağının faydaları ve zararları. Herhangi bir zehir içermeyen gliserin, su ve alkol ile karıştırıldığı zaman asetonda çözündüğü görülmüştür. Bazı gıdalara kıvam vermek için kullanılabilen gliserinin aynı zamanda tüketildiği şekillere bağlı olarak bazı hastalıkların semptomlarını da azaltabildiği gözlemlenmiştir.

Topak şeklindeki parçanın küçük parçacıklar haline getirilip kaynatılıp eritilmesi sonucu elde edilen gliserin yağında bu işlem sonucunda bazı yararlı bileşikler ortaya çıkar. Bu bileşikler cilt ve saç sorunları ya da sindirim sorunları gibi birçok sorunun giderilmesinde etkilidir.

Gliserin Yağı Nedir?

Gliserin yağı nedir? Sorusunun cevabı ise; oksijen, hidrojen ve karbondan oluşan ve doğal bir bileşik olan gliserini ilk olarak 1779’da Carl Wilhelm Scheele keşfetmiş ve bu maddeye gliserin adını vermiştir. Gliserin, “gliserol” şeklinde ifade bulmaktadır. Hem hayvan hem bitki yağlarından elde edilebilen gliserinin insan sağlığına çok fazla zararı bulunmamaktadır. Cilde temas etmesinde bir sakınca yoktur. Cilt için kullanımının yanında pek çok alanda kullanılabilen bir maddedir.

Gliserin hayvansal ürünler, bitkiler veya petrolden elde edilen bir tür şeker alkolüdür. Bitkilerden elde edilen gliserine bitkisel gliserin denilir. İki yüzyıldan fazla bir süre önce zeytinyağı ve kurşun monoksit karışımının ısıtılarak keşfedildiği söyleniyor. Bununla birlikte, 1800’lerin sonlarında patlayıcı üretiminde kullanıldığında, ekonomi ve endüstride önemli bir rol oynamıştır. Bitkisel gliserin, trigliserit bakımından zengin bitkisel yağların, palmiye yağı, soya fasulyesi yağı ve hindistancevizi yağı gibi, kuvvetli bazlar altında ısıtılmasıyla üretilir. Bu, gliserini yağ asitlerinden ayırır ve kokusuz tatlı şuruplu bir sıvı oluşturmak için su ile karıştırılır.

Gliserin Yağı Ne İşe Yarar?

Gliserin; ilaç endüstrisinde, kalp ilaçları, öksürük ilaçları ve fitiller başta olmak üzere yaygın şekilde 

Gliserin yağı ne işe yarar? Gliserin gıda, kozmetik ve ilaç sanayisinde sıklıkla kullanılır. Örneğin, yağ ve su bazlı ürünleri tatlandırmak ya da nemlendirmek için gıda ürünlerine eklenir. Dondurulmuş yoğurt, dondurma ve dondurulmuş gıdalardaki buz kristallerinin oluşumuna engel olmak için kullanılır.kullanılmaktadır. Diş macununda da bitkisel gliserini bulabilirsiniz, çünkü diş macununun tüpte kurumasını veya sertleşmesini önlemeye yardımcı olur. Sabunlara, mumlara, losyonlara, deodorantlara ve kozmetiklere de yine sıklıkla gliserin konulur.

Gliserin yağının kullanım alanlarının biri de müshil üretimidir. Bağırsakları oldukça hareketlendirdiğinden dolayı kabızlığı giderme etkisi vardır. Bu yüzden müshil ilaçlarının içine konulmaktadır. Gliserin yağının tümör, pıhtılaşma ve menenjit tarzında beyinde oluşması ihtimal olan hastalıkların ortaya çıkardığı ödemleri gidermede etkili olduğu saptanmıştır. Beyindeki basıncı azaltmaya yönelik bir etkisi olan gliserin yağının aşırı su kaybını önlediği de görülmüştür. Su kaybını önlediğinden dolayı sporcu performansını yüksek derecede artıran bir maddedir.

Gliserin Yağı Nasıl Kullanılır?

Yüze ince bir tabaka şeklinde uygulanabilir. Bir süre bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Topuk bölgesinde oluşan sertliği yumuşatabilir. Dirsek üzerinde aynı uygulamayı kullanabilirsiniz. 

Yarım bardak suya yarım bardak gliserin ekleyerek ve küçük bir pamuk bölgeye uygulayabiliriniz. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Sonuç alana kadar bunu düzenli olarak yapabilirsiniz.

Temiz bir sprey şişesinde 2-3 damla gliserini 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı gül suyu ile karıştırabilirsiniz. Makyaj yapmadan önce, bu karışımı yüzünüze uygulayabilirsiniz. Sonra makyaj yapabilirsiniz.

Eğer hassa bir cilt yapısına sahip iseniz gliserini cildinize sürmeden evvel su ile seyreltebilirsiniz. Cilt gözeneklerinin kapanmasına neden olabileceğinden aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Bundan kaçınmak için, cildinize gliserin uyguladıktan sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Gliserin Yağının Faydaları Nelerdir?

Gliserin, nemlendirme özelliğinden dolayı popüler bir cilt bakım ürünü haline gelmiştir. Çalışmalar, ciltte gliserin kullanılmasının yumuşaklığını ve esnekliğini aşamalı şekilde arttırdığını göstermiştir. Gliserin içeren kremlerin cildin nemini on gün boyunca koruyabildiği rahatlıkla söylenebilir. Bir çalışmada, bir sıcak su banyosuna gliserin eklenmesinin cildin nem içeriğini etkili bir şekilde iyileştirebileceği ve cildin tahrişini önleyebileceği gösterilmiştir.

Gliserin Yağının Faydaları ise;

  • Cilt Tahrişlerini Önler

Gliserin cilt tahrişini önlemeye yardımcı olur, cildi enfeksiyondan korur ve yara iyileşmesini hızlandırır. Çalışmalar, gliserin içeren ürünlerin tahriş edici mikroorganizmaları engelleyebileceğini ve ayrıca iltihaplı veya yaralı cildi iyileştirebileceğini göstermiştir. Ek olarak, gliserin cildinizi rüzgar ve soğuktan korumak için koruyucu bir rol oynayabilir.

  • Kabızlığa İyi Gelir

Gliserin kabızlığı hafifletebilir. Çünkü bağırsağa su çekebilme özelliği vardır. Gliserin, sindirilmiş yiyeceklerin bağırsaklarda daha kolay hareket etmesine yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle, gliserinin fitil olarak kullanıldığına sıkça rastlanır. Yapılan bir çalışma, gliserin fitillerinin ağrı kesicilerin yol açtığı kabızlığı azaltmada öteki yöntemlerden daha etkili olduğu ortaya koymuştur.

  • Sporda Destekçi Bir Yağdır

Özellikle ter kaybı vücut ağırlığının% 2’sini aştığında, spor performansını ciddi şekilde bozar. Su kaybından kaçınmanın en iyi yolu egzersiz öncesi ve sırasında yeterli su tüketmektir. Bununla birlikte, bazı fiziksel egzersiz türlerinde sıvı tüketmek yardımcı olmayabilir. Bu durumda, önceden büyük miktarda sıvı tüketmek önemlidir. Kısa sürede çok miktarda sıvı tüketmeyle ilgili en büyük sorun, çoğu sıvının genellikle bir sonraki saat içinde idrarla atılmasıdır. İçilen su ile beraber vücut ağırlığının kilogramı başına 1.1 gram gliserin alınması, sıvının% 50’sinin vücutta kalmasını sağlayabilir. Gliserin atletik performansta hafif bir iyileşme sağlayabilir.

Gliserin Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kişisel cilt bakım ürünlerine ek olarak, bazı kozmetikler de gliserin yağı kullanılır. Ham madde olarak gliserin yağının kullanılmasının en önemli nedeni, yüksek nemlendirme özellikleridir. 

  • Cilt Çatlaklarına İyi Gelir

Gliserin yağı, hava değişikliklerinden kaynaklanan çatlak, sert ve kuru cildi tedavi etmek için kullanılır. Bu amaçla kullanılan gliserin yağı cildi tazeler. Sadece bu değil, aynı zamanda cildi hem nemlendirir hem yumuşatır. Gliserinin cilt gerginliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra pürüzsüz bir cilt elde edilmesine yardımcı olur. Cildin esnekliğini korumasını sağlar. Cildi temiz tutar ve sivilce oluşumunu engeller.

  • Tırnakların Canlılığını Arttırır

Yatmadan önce biraz bal ve limon ile karıştırılarak dudaklara sürülen gliserin dudakların sağlıklı yapısının korunmasına yardımcı olabilir. Gül suyu ve gliserin karışımı ciltteki farklı tona sahip bölgelerin renk tonlarını eşitlemek konusunda işe yarar. Özellikle göz çevresi ve dudak üstü bölümlere pamuk ile uygulanabilir. Ilık suda bekletildikten sonra ayaklara uygulanırsa nasırları yumuşatır. Böylece nasırların kolay bir şekilde törpülenmesine olanak sağlar. Oksijenli su ve gül suyu ile karıştırılan suda on dakika bekletilen tırnakların parlaklığı ve canlılığı artar.

  • Hücrelerin Yenilenmesine Yardımcı olur

Klinik bir çalışma neticesinde gliserin yağının cilt hücrelerini olgunlaştırdığı ve böylelikle cildin gençleşmesinde nemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Cildin tahriş olması sonucu birçok hücre ölür ve bu da cildin tahriş olmasıyla olur. Gliserin bu noktaya devreye girerek ölü hücrelerin yerine yenilerinin üretilmesini hızlandırır. Cildin üst kısmı tahriş olursa korumasız kalacaktır çünkü cildi koruyan hücreler en üst kısımda yer alır. Yeni hücrelerin hızlı bir şekilde olgunlaşmasını sağlayan gliserin bu tür sorunların ortaya çıkmasını önlemiş olur. 

  • Güneşin Zararlı Işınlarına Karşı Koruma Sağlar

Gliserin yağı ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağladığından harika bir güneş kremi olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Güneş ışınlarının cilt üzerinde yapacağı kalıcı ve aşırı hasarları kolayca önleyebilir.

Gliserin Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Gliserinin cilde olduğu kadar saça da oldukça ciddi faydaları bulunmaktadır. Saçlara nemlilik veren ve parlaklık sağlayan gliserin aynı zamanda saç derisinde meydana gelebilecek deri hastalıklarının da önüne geçilmesinde yardımcı bir faktör olarak karşımıza çıkar. Saçların çok daha canlı görünmesini sağlayıp donukluğunu ortadan kaldırır ve saç dökülmesinin önüne geçer. 

Yapılan banyonun ardından nemli saça sürülen gliserin, masaj yapılarak saç derisine iyice yedirilir. Bu işlem haftada iki defa uygulandığında rahatlıkla sonuç alınabilir. Ayriyeten isteğe bağlı olarak eşit miktarlarda su ile gliserin karıştırılıp bir sprey şişesinin içine konarak gün içinde saça uygulanabilir. Kimyasal maddeler ya da bir takım boyalar içeren sabunlarla saçınızı yıkamak yerine gliserin içerikli sabunlar kullanmak da yine saçın canlılığını ve sağlıklı yapısını koruması açısından gayet tercih edilebilir. 

Gliserin yalnızca saç derisini korumakla kalmaz bunun yanında sağlıksız saç derisinin onarımına yardımcı olur. Kuru saçları nemlendirir ve kepek oluşumunu önler. Gliserin yağının en büyük özelliklerinden biri ciltteki nemin korunmasını sağlamaktır. Diğer önemli özelliklerinden biri de toksinlerin saç derisine girerek zarar vermesini önlemesidir. Bu iki özellik yan yana geldiğinde egzama gibi saç derisinde oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcı bir faktör haline gelir.

Gliserin Yağının Zararları Nelerdir?

Genellikle bitkisel gliserinin güvenli olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, bitkisel gliserinin doğrudan cilde uygulanması alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, cildinizin nasıl tepki verdiğini anlamak için küçük bir miktarla başlamak en iyisidir. Gliserin yutulması baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma ve susuzluğa neden olabilir. Gliserin, vücudun tamamen ememediği bir bileşik olduğundan, çok fazla yemek ya da yiyecekle yemek gaz ve ishale neden olabilir. Yağ gibi, basınç altında güçlü alkali ile ısıtılarak yapılır. Bu, gliserini yağ asitlerinden ayırır ve kokusuz tatlı şuruplu bir sıvı oluşturmak için su ile karıştırılır.

Gliserin Yağının Fiyatı Nedir?

Yakınlarınızda bulunan bir eczaneden çok uygun fiyatlara gliserin yağı tedarik edebilirsiniz. Eczanelerde bulamadığınız zaman internet üzerinden satış yapan sanal eczanelerde de satın alabilirsiniz. Gliserin yağının fiyatı ise 1lt 21 tl’dir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem