Ginseng Faydaları

A+
A-
Ginseng Faydaları

Son yıllarda birçok hastalığa karşı korunma ve iyileşmede etkili olduğu söylenen ginsengi hemen herkes duymuştur. Ancak ginseng ne işe yarar ve nasıl kullanılmalıdır konusunda bilinmeyenleri siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istedik. Makalemizde ginseng çeşitlerinden ve panax ginseng faydalarından bahsedeceğiz. Ama öncelikle ginseng nedir konusuna yanıt verelim.

Ginseng Nedir?

Panax olarak da bilinen ginseng, insan şekline benzeyen ve yüzyıllardır Kore’ de ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Kore ginsengine panax ginseng denilmektedir. Bitkinin hem yaprakları hem kökü kullanılmaktadır. Kırmızı Kore ginseng faydaları açısından çok değerlidir. Şifalı bitkiler içinde en etkili ve yararlı olduğu söylenmektedir.

Ginseng Ne İşe Yarar?

Vücut direncini arttırması ve hücre onarımı yapmasından dolayı kırmızı kore ginseng faydaları için birçok hastalığın ilerlemesini durdurduğu söylenebilir. Bunların başında kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatması ve durdurması gelmektedir. Kansızlığa iyi gelmesi yine birçok hastalığın oluşumunu durdurması anlamına gelmektedir.

Kırmızı ginseng faydaları tüm organlarda görülmektedir. Sindirim sistemi, karaciğer, böbrek, kalp ve damarlarda hem hastalık oluşumunu önlemekte hem de tedavi edici özelliktedir. Şeker hastalarına çok faydalıdır. Kan şekerini dengeleyerek insülin direnci kazandırır.

Ginseng Faydaları Nelerdir

Ginseng faydaları nelerdir genel olarak göz atalım. İşte ginsengin sağlığa faydaları.

 • Vücut direncini arttırır

Panax ginseng faydaları başında vücut direncini arttırdığını ve birçok hastalığa karşı kalkan görevi gördüğünü söylemek isteriz. Enerji verir, fiziksel aktiviteleri arttırır, hem fiziksel hem de zihinsel dayanıklılık sağlar. Antioksidandır, kolestrolü düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Cinselliğe etkisi

Kırmızı ginseng faydalarından bir diğeri de cinsel performansı arttırması, erkeklik hormonunu, sperm sayısını ve bunlara bağlı olarak üretkenliği arttırır. İnsanlarda stres ve depresyona iyi gelen ginseng bunlardan kaynaklı cinsel performans düşüklüğünü de giderir.

 • Yaşlanmayı geciktirir

Panax ginseng faydaları arasında yaşlılık geciktirici olması, enerji vermesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, merkezi sinir sistemine olumlu etkilerinin olması, bronşit ve astımlı hastalarda olumlu etkilere sahip olması, kolestrolü düşürerek damar tıkanıklığını önlemesi sayılmaktadır.

 • Bağışıklık sistemini korur

Kırmızı kore ginseng faydaları gördüğünüz gibi saymakla bitmiyor. Sinir sisteminden sindirim sistemine, dolaşım sistemine, bağışıklık sistemine, solunum sistemine ve özellikle üreme sistemine faydaları çok fazla. Hem tedavi edici hem de hastalıkları önleyici etkisi ile adeta sağlıklı yaşam için bir mucize gibi

 • Obezite için önerilmektedir

Özellikle obezite sorunu olanlar, metabolizması yavaş çalışanlar için panax ginseng faydaları kanıtlanmış ve uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

 • Depresyona iyi gelir


Depresyon, kaygı, kişilik bozuklukları başta olmak üzere birçok sinir ve ruhsal hastalıkları tedavi etmektedir. Bu tür durumlara bağlı cinsel işlev bozukluklarında da olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

 • Enerji verir

Doğru bir şekilde ve uygun dozlarda kullanıldığında kırmızı kore ginseng faydaları kaçınılmazdır. Özellikle spor yapanların enerjilerini ve vücut direncini arttırması tercih sebeplerinden biridir. Ama çağımızın en çok can alan hastalığı kansere karşı olumlu etkileri düşünüldüğünde kırmızı ginseng faydalarıaçısından en yararlı bitki olduğu söylenebilmektedir.

Kırmızı Ginseng Faydaları

 • Hafızayı güçlendirir

Kırmızı Kore ginseng hafıza zayıflığını, yorgunluğunu giderir, dikkat dağınıklığını ortadan kaldırır. Uykusuzluk, yorgunluk, bitkinlik durumlarını kaldırarak vücuda zindelik verir. Depresyon tedavisinde olumlu etkisi büyüktür. Strese karşı dayanıklılığı artırır, yaşlanmaya bağlı beyin hücrelerinin kaybını önler.

 • Kalp ve damar hastalıklarına faydası

Kalp damar hastalıklarına karşı kırmızı ginseng faydaları, kalbi kuvvetlendirir, kalp atım hızını ayarlar. Damar sertliği oluşumunu önler, tansiyon dengesizliklerini giderir. Anevrizma, varis, hemaroid gibi dolaşım sistemi rahatsızlıklarını önler ve tedavi eder.

 • Şeker hastalığına faydaları

İç salgı bezlerinin fonksiyonlarını düzelten Kırmızı Kore ginseng, şeker hastalığında olumlu etkilere sahiptir. Kandaki glikoz oranını dengede tutar. Şeker hastalığının yol açabileceği rahatsızlıkları önler. Kansızlığı giderir. Karaciğer yetmezliği tedavisinde oldukça etkilidir. Böbrek üstü belerinin doğru çalışmasını sağlar, vücuttan su atımını kolaylaştırır, ödemleri önler.

 • Afrodizyak etkisi vardır

Afrodizyak etkiye sahip Kırmızı Kore ginseng, üremeyi artırır, cinsel performans düzeyini arttırır, cinsel soğukluğu önler.

 • Sindirim sistemine faydaları

Kırmızı ginseng faydaları, mide bağırsak sistemini düzenler ve iyi çalışmasını sağlar. Hazımsızlığa, ishale, mide bağırsak iltihaplarına iyi gelir. Vücuttan toksin atmayı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandırır.

 • Spor yapanlar için ginseng

Ağır iş şartlarında çalışanlarda, sporcularda yorgunluğu önler, zayıflığı ortadan kaldırır. Spor müsabakalarından önce sporculara verilen kırmızı ginseng ne işe yarar? Sporcuların fiziksel güçlerini arttırır, yorulmalarını önler.

 • Ginseng çocuklara faydaları

Çocuklarda kırmızı ginseng ne işe yarar? Fiziksel ve ruhsal gelişim bozukluğu olan çocuklarda gelişimin iyi olmasını sağlar. Beyin hücrelerinin gelişimini sağlar. Kilo aldırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Gut ve romatizma tedavisinde

Gut ve romatizma tedavisinde olumlu etkileri ile uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ameliyat sonrası yaraların hızlı kapanması ve çabuk iyileşme sağlanması açısından hastalara Kırmızı Kore ginseng verilir.

Not

Astronotlara uzaya çıkarken Kırmızı Kore ginseng veriliyor. Bunun nedeni bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak, radyasyona karşı korunmalarını sağlar, protein ihtiyacını giderir.

Ginseng Çayı Tarifi

Makalemizde ginseng çayı faydalarıginseng çayı fiyatı ve ginseng çayı nasıl yapılır konularında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Çin tıbbında en etkili ve faydalı bitki olarak adlandırılan ginseng çayı nerede satılır, nasıl temin edilir ve tüm bitki hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Ginseng Çayı Nasıl Yapılır

Ginseng çayı hazır demlik poşetleri halinde satılmaktadır.

 • Kaynamış bir bardak suya poşet eklenir ve 5 dakika demlenmesi sağlanır.

Ginseng kökünden ginseng çayı nasıl yapılır

 • Kök halinde ki ginseng bitkisi ince dilimler halinde doğranır ya da rendelenir
 • 2 büyük bardak suya 1 yemek kaşığı rende ginseng ya da 5 dilim ginseng kullanılmaktadır
 • Ginsengi bardağa koyup üzerine kaynamış suyu biraz ılınmaya yakın ilave edin
 • Tam olarak kaynar su ginsengin faydalı kısmını yok etmektedir.
 • 5 dakika demlendirin
 • Süzerek için
 • Bal ya da yeşil çay ile karıştırarak tüketebilirsiniz

Ginseng Zararları

 • Fazla ve uzun kullanımlarda ve başka ilaçlarla kullanımlarda tepkime söz konusu olabilir.
 • Alerjisi olan kişilerde ginseng yan etkileri görülebilir.
 • Dikkat eksikliği, sinirli hal, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, gaz birikmesi, karında ağrı, uyku düzeninin bozulması gibi yan etkiler görülebilir.
 • Göğse baskı, ciltte kuruluk, ödemler ginseng kökünün birtakım etkenler dolayısıyla görülen yan etkilerindendir. Bu yan etkiler ginseng kullananlar da metabolizma tepkilerine göre farklılık göstermektedir.

Tavsiyeler

 • Ginseng çayı nerede satılır

Aktarlarda ve eczanelerde ginseng çayını bulabilirsiniz. Toz ya da dilimlenmiş halde satılmaktadır. Ya da direk poşet çay olarak hazırlanmış paketleri tercih edebilirsiniz.

 • Ginseng çayı günde kaç bardak içilmeli

Ginseng çayı faydaları ve nasıl tüketileceği hakkında verdiğimiz bilgiler ışığında ginseng çayını güvenle tüketebilirsiniz. Günde 2 bardaktan fazlasını içmemenizi öneriyoruz.

 • Ginseng nedir faydaları nelerdir

Ginseng nedir faydaları nelerdir? Bitki biliminde orijinal adı panax olan ginseng Kore ve Amerika’ da yabani bitki olarak yetişmektedir. Ancak son yıllarda kültür bitkisi olarak da yetiştirilmeye başlanmış olup birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Köklerinden ilaç yapılan panaxa ginseng denmektedir. Antioksidan özelliği olan ginseng lokal tedaviden ziyade genel vücut sağlığı için kullanılmaktadır.

 • Ginseng g115 nedir

Ginseng g115 güçlü ilaç takviyesidir. Böbrek üstü bezlerini destekler ve böbrek rahatsızlıklarını iyileştirir. Antioksidan etkisi ile yoğun kimyasal ilaç kullananlarda, ağır kimya sanayinde çalışanlarda antioksidan etkisi ile vücudu hastalıklara karşı korur. Hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğu ortadan kaldırır, vücut direncini arttırır. Kanser hastalığına olumlu etkisi laboratuar araştırmaları ile doğrulanmıştır. Cinsel gücü ve üreme hormonlarını arttırır. Spor yapanlarda metabolizma hızlandırarak zayıflamayı sağlar.

 • Ginseng ne demek

Kelime anlamı iyileştiricidir. Yüzyıllardır hastalıkları iyileştirme özelliği ile tıp dünyasında kullanılmaktadır. panax ginseng nedir? İyileştirme etkisi olan ilaç demektir. Ginseng g115 nedir? Ginseng kökünün en kuvvetli ve etkili şekilde etkisinden yararlanmak için hastalara verilen ilaçtır.

Sonuç

Yazımızın içeriğinde ginseng faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Ayrıca ginseng nedir, ginseng nasıl kullanılır ve ginseng çayı tarifini verdik. Ginseng kullananlar genelde ginseng zayıflatırmı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü gibi sorulara yanıt aramaktalar. Ginseng günde kaç bardak içilmeli, ginseng aç mı tok mu gibi sorularda yanıtını bulmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

keçeli kalem lekesi