Ginseng Çayının Faydaları

27.10.2019
1.395
Ginseng Çayının Faydaları

Bu yazı ginseng çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Ginseng çayı kullananlar ginseng çayı kullanımı, kırmızı ginseng çayı ne işe yarar, ginseng nedir ginsengin faydaları nelerdir ginseng nasıl kullanılır sorgulamaları yapmaktadır.

Ginseng çayı nasıl yapılır cilde faydaları nelerdir, zayıflatır mı merak konusudur.

Ginseng Nedir?

Ginseng bitkisinin kökleri yüzyıllar boyunca Çin tıbbında oldukça değer görmüştür. Ginseng bitkisinin yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, kanser, hepatit B, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, koroner arter hastalığı ve demans gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık fonksiyonunu artırmak ve astım semptomları hafifletmek için de kullanılmaktadır.

Ginseng bitkisinin kökü tıbbi özelliklerinden sorumlu olduğu düşünülen ginsenosides denilen aktif kimyasallar içermektedir. Kökleri kurutularak tabletler, kapsüller, özler, kremler ve çaylar yapmak için kullanılmaktadır. 

Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir?

Ginseng çayının faydaları nelerdir maddeler halinde şunları içermektedir:

Kardiyovasküler sağlığı destekler

Ginseng çayı antioksidan özelliklere sahiptir bu nedenle kalp kaslarına zarar veren serbest radikallerin temizlememesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kolesterol oksidasyonu ve kan basıncı gibi kardiyovasküler koşullarının iyileştirilmesi ve düşük kötü kolesterol (LDL) düzeylerinin kontrolüne de yardımcı olmakta böylece bu koşullar nedeniyle oluşan sağlık risklerini minimize etmektedir.

Kan şekeri kontrolüne yardım eder

Şekersiz olarak ginseng çayı tüketmek orta ve düşük seviyelerdeki kan şekeri düzeylerine yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte, ani ya da tehlikeli bir düşüşe neden olmadan kan şekeri seviyesini düşürmekte; sonuç olarak, ginseng çayı etkili bir Tip 2 diyabet kontrolü için yardımcı olabilmektedir. 

Ginseng çayı zayıflatrırmı?

Ginseng çayı kilo vermeyi sağlayan antioksidanlarla doludur. Özellikle, yağı vücutta depolamak yerine yakılmasını sağlayarak metabolizma iyileştirmektedir. Ginseng çayını kilo kaybı için tek araç olarak kullanmak doğru olmayacaktır; egzersiz ve kalori takibi gibi diğer yöntemlerle kombine edildiğinde oldukça işlevsel bir hale gelmektedir.

Ginseng çayı soğuk algınlığına iyi gelir mi?

Ginseng çayının faydalarından biri yaygın olarak yaşanan soğuk algınlık ve gribin etkilerini azaltmaya yardımcı olması ve önlenmesidir. Yapılan çalışmalar ginseng çayının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de ortaya koymuştur.

Kansere karşı etkiye sahiptir

Ginseng aynı zamanda anti-kanser özellikleri açısından da oldukça zengindir. Yapılan çalışmalar ginseng çayını tüketen insanların kansere yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermektedir. Tıbbi uzmanlar vücuttaki kanserin büyüme riskini ortadan kaldırmak için bu tür bitkisel çaylar içmeyi özellikle tavsiye etmektedir.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

Ginseng çayı beyin hücreleri için uyarıcı olarak hareket eden bitkisel bir içecektir. Bu özellik yoğunlaşma ve bilişsel yeteneklerin gücünü geliştirmektedir. Beyin hücrelerini geliştirmesi fonksiyonu nedeniyle ginseng çayı özellikle öğrencilere tavsiye edilmektedir.

Kolesterolü düşürür

Ginseng bitkisi, yüksek kolesterol düzeyleri için harika bir çözümdür. Bu etkiyi elde etmek için en uygun yol çay şeklinde tüketmektir.

Menstrüel rahatsızlara iyi gelir

Çoğu kez menstrüel kramp ve ağrı semptomlarını hafifletmek için Amerikan ginsengi çayı tüketimi önerilmektedir. Ayrıca menstrüasyon ile bağlantılı olan mide ağrısını azalttığı da birçok kişi tarafından kabul edilmiştir.

Ginseng Çayının Cilde Faydaları

Ginseng çayının cilde faydaları nelerdir şunları içermektedir:

Yaşlanma karşıtı özelliği vardır

Ginseng bir adaptojen olarak kabul edilir bu nedenle vücudun stres ile baş etmesine yardımcı olurken fiziksel performansı ve libidoyu artırarak sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olan bir bitki haline gelir. Ginseng çayı, enerji ve canlılık artırdığından sağlıklı yaşlanmaya için Çin’de ve Asya’da geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Cildi nemlendirir

Ginseng çayı cildinizi nemlendirirken ayrıca oksijenasyonu artırarak cilt hücrelerini yeniler. Bu bitkisel çay bir cilt temizleyicisi gibi davranmanın yanı sıra cildinizi de yeniler.

Ginseng Çayının Çeşitleri ve Faydaları

Japon ginseng çayı, Sibirya ginseng çayı, Kore ginseng çayı ve Amerikan ginseng çayı olmak üzere ginseng çayının dört tipi vardır.

 • Japon ginseng çayı

Ayrıca panax japonicus denilen, Japonya’da bitkisel içeceklerde küçük dozlarda kullanılan ve çok daha ucuz olan ginseng türüdür.

 • Sibirya ginsengi çayı

Bu ginseng türü gerçek ginsenge benzemediği için gerçek ginseng olarak kabul edilmez fakat ginsengin tüm iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu herpes ve grip gibi viral enfeksiyonları yatıştırmaya yardımcı olur.

 • Kore Ginseng çayı

Panax ginseng de Asya ginseng çayı olarak kabul edilmektedir ve çok sayıda iyileştirici özelliklere sahiptir. Konsantrasyon artışı ve zihinsel uyanıklığın yanı sıra hafızanın desteklenmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda fiziksel dayanıklılığın kazanılması ve üreme sağlığının iyileştirilmesine de destek olur.

 • Amerikan ginseng çayı

Panax quinquefolius çoğunlukla Gürcistan ve Kuzey Amerika’nın Wisconson eyaletlerinde bulunur. Bu çay stresi yatıştırmaya yardımcı olan sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda adet döngüsü sırasında kadınlarda kramp ve karın ağrısı rahatlatmak yardımcı olur.

Ginseng bitkisinin tüm çeşitleri sağlık ve canlılığı korumak için son derece faydalı olan bazı unsurları içinde barındırmaktadır. 

Ginseng Çayı Tarifi

Ginseng çayının hazırlanışı:

 • Ginsengi küçük parçalar halinde doğrayın ve 2 su bardağı kaynar suyu üzerine ekleyin.
 • 15 ile 20 dakika arası bir süre kaynamaya bırakın.
 • Bir fincan içine dikkatlice karışımı süzgeçten geçirerek dökün.
 • Bal veya şeker ile tatlandırabilirsiniz.
 • Buzlu ginseng çayı keyfi için buz küplerini çaya ekleyerek karışımı soğutabilirsiniz.

Limonlu, Zencefilli Ginseng Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 su bardağı kurutulmuş kök zencefil
 • 1/4 su bardağı kurutulmuş Amerikan ginsengi küçük parçalara bölünür.
 • 1/4 fincan kurutulmuş limon kabuğu
 • Tatlandırmak için bal

Hazırlanışı:

 • Bütün bitkileri ve limon kabuklarını bir kapta iyice karıştırın.
 • ¼ suyla hazırladığınız tüm karışımı kısık ateşte 15 dakika pişirin ama kaynatmayın.
 • Biraz dinlendirin ve balı ekleyip karıştırın sonrasında servis edin. 

Limon Otlu Ginseng Çayı Tarifi

Limon otlu ginseng çayı sıcak ya da soğuk servis edilebilir. Her gün tadını çıkardığınız bir fincan ginseng çayı sağlığa fayda ve bağışıklığa destek sağlamaktadır.

Ginseng çayı içmek enerji ve libidoyu artırmakta; sıcak basması, adet kramplarına rahatlama getirmekte ve beyinin yoğunlaşma yeteneğini uyarmaktadır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kuru ginseng kökleri ya da 2 çay kaşığı taze rendelenmiş ginseng kökleri
 • 1 tatlı kaşığı kuru limon otu veya 2 çay kaşığı taze limon otu
 • 1 tarçın çubuğu
 • 4 -6 parçalanmış kakule bakla
 • 1 -2 çorba kaşığı şeker veya 1 -2 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

 • Tencerenin içine ginseng, limon otu, tarçın ve kakuleyi ekleyin.
 • Üzerini 3 su bardağı suyla kaplayın.
 • Orta ateşte malzemeyi kaynama noktasına getirin daha sonra ateşi en düşük seviyeye kadar kısın.
 • 10-15 dakika boyunca demleyin.
 • Daha sonra temiz kaba koyarak içine bal ya da şekeri ekleyin, karıştırın ve servis edin.
 • Limon tadını katlamak için dilediğiniz takdirde, bir limon dilimi ile servis edebilirsiniz.
 • Limon otlu ginseng çayını buz ekleyerek soğuk olarakta servis edebilirsiniz.

Ginseng Çayının Zararları

Ginseng çayının yan etkilerinde bazı belirsizlikler vardır. Bazı ilaçlarla ve yaşanan ön koşularla kullanımı reaksiyonlara yol açabilmektedir.

 • Psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler ginseng çayını kullanmaktan kaçınmalıdır.
 • Hipertansiyon veya yüksek kan basıncından muzdarip olan insanlar ginseng çayı içmeden önce doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Ginseng çayı çocuklarda kullanımı için uygun değildir.
 • Hamile ve emziren kadınlarda ginseng çayı tüketimiYapılan bazı klinik çalışmalara göre, hamile kadınların bu bitkisel tüketmesi güvenli değildir. Emziren annelerin de kesinlikle tüketen önce bir doktora başvurmaları önerilmektedir.

Tavsiyeler

 • Ginseng çayı 3 gram taze ginseng kökünden veya 1,5 gram toz ginseng tozundan 5-15 dakika süreyle demlenerek hazırlanabilir.
 • Ginseng çayı günde ne kadar içilmeli: Üç ya da dört hafta boyunca günde üç ya da dört kez ginseng çayını tüketebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazı ginseng çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Ginseng çayı kullananlar ginseng çayı kullanımı, kırmızı ginseng çayı ne işe yarar, ginseng nedir ginsengin faydaları nelerdir ginseng nasıl kullanılır sorgulamaları yapmaktadır. Ginseng çayı nasıl yapılır cilde faydaları nelerdir, zayıflatır mı merak konusudur.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem