Fucicort Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri

03.10.2016
805
Fucicort Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri

Fucicort Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri Fucicort krem egzama tedavisinde sıklıkla reçete edilen kremlerden biri olmasına karşın enfeksiyon, iltihap ve yaralanma gibi durumlarda sıklıkla kullanılan kremlerden biridir.

Bakterilerin oluşmasını önleyen bu krem ayrıca bakterilerin neden olduğu sorunları hızlı biçimde yok eder.

Fucicort krem kullanım alanı oldukça fazla olan ve etkisi kanıtlanmış kremlerden biri olduğundan tahriş, kaşıntı, güneş yanığı, yaralanma, ameliyat dikişleri, kaşıntı, cilt tahrişleri, egzama dahil bir çok cilt sorununda etkilidir.

Çok sık reçete edilen kremlerden biri olan Fucicort krem nedir, ne işe yarar, Fucicort krem nasıl kullanılır, etkileri ve yan etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ayrıca fucicort krem kullananların yorumları yazımızda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Fucicort Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Reçete ile satılan ve doktor önerisi ile kullanılan bu krem 30 gramlık kapalı kutularda eczanede satılmaktadır. Kremin etken maddesi fusidik asit’dir. Fucicort krem kortizonlu mu sorusuna cevap vermek gerekirse kortizonlu kremlerden biri olduğu için mutlaka dikkatli kullanılması önerilir.

Her 1 gram kremde etkin madde olarak 20 mg fusidik asit ve 1 mg betametazon valerat bulunmaktadır.

Fucicort krem bir antibiyotik (fusidik asit) ve güçlü bir kortikosteroid (betametazon valerat) içeren kombine bir preparattır. Fusidik asit bakterilerin üremesini önlerken, betametazon ise antiinflamatuar etkiye sahip olup, kaşıntıyı azaltır. Krem deri hastalıklarına ve inflamasyona (yangıya) karşı kullanılır.

Fucicort Krem Nerelerde Kullanılır

Kullanım alanı oldukça fazla olan bu kremin nerelerde kullanığı hakkında bilgi vermek gerekirse;

 • İltihaplı ve kaşıntılı deri hastalığı
 • Atopik egzama
 • Güneş yanıkları
 • Sedef hastalığı
 • Pişik
 • İltihap ve enfeksiyonu önlemek için
 • Unna ( Yağlı egzama olarak bilinir kaşıntı ve tahriş çok sık görülür)
 • Egzama
 • Ciltte oluşan pullanma ve kabuklanma
 • Bebeklerde görülen pişik ve bebek bezinin neden olduğu egzama

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır

Krem aksi belirtilmedikçe doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Sadece sorunlu bölgeye sürülmesi gereken bu kremi elleriniz ile sürdükten sonra mutlaka bol su ile iyice yıkanmalıdır. Günde 2 yada 3 defa sürülmesi yeterlidir.

 • Krem hijyen kurallarına göre cilt temizlendikten sonra ince tabaka halinde sadece sorunlu olan bölgeye sürülür
 • Krem sürdükten sonra cilt tarafından kendiliğinden emilmesi beklenir
 • Ellere için kullanılmayacaksa kesinlikle kullandıktan sonra bol su ile ellerinizi durulayın

Fucicort Krem Yan Etkileri

Fucicort krem ciddi yan etkileri ve zararları olan bir kremdir. Mutlaka size belirtilen süreden asla uzun süre kullanmayınız. Kortizonlu krem olduğundan yan etkileri çok sık görülür. İçeriğinde bulunan etken maddelere alerjisi olan ve çok fazla kullanılması yan etkilerinin görülmesinin nedenlerinden biridir.

 • Ellerin, ayakların, bileklerin, yüzün, dudakların, ağzın veya boğazın yutmayı veya nefes almada zorluk
 • Yaralanma, ameliyat ya da şiddetli infeksiyonda (örneğin zatürre) ciddi şok durumları,
 • Karın ve boyun bölgesinde yağlanma, mermi kafa, kızarık yüz, diyabet, kan basıncında aşırı artma, kasların yoğunluğunda azalma,
 • Çocuklarda büyümenin yavaşlaması ve gelişim geriliği
 • Çocuklarda kafa içi basıncının artması nedeniyle sürekli baş ağrısı ve gözlerde ağrı,
 • Deride aşırı hassasiyet ve kurdeşen
 • Ciltte kuruluk ve döküntü
 • Tüylenme ve kıl artışı

Hamilelikte Fucicort Krem Kullanımı

Hamilelerin ve hamileyi kalmayı düşünenlerin asla kullanmaması gereken kremlerden biri olan fucicort krem hamilelikte anne ve bebeğe ciddi zararlar verebilir.

Emziren Anneler Fucicort Krem Kullanabilir Mi

Emziren anneler asla bu kremi kullanamazlar. Anne sütüne etken madde geçtiği için asla kullanılmaması gereklidir.

Fucicort Krem Etken Maddesi ve Muaidili

Fucicort krem etken maddesi mg fusidik asit ve 1 betametazon valerat’dir  Etken madde Fusidik asit bakterilerin üremesini ve olumunu önlerken betametazon valerat ise ciltte tahriş ve kaşıntı önler.

Fucicort krem muadili yani eşdeğer ilaçlar ile aynı etkiye ve içeriğe sahiptir. Eşdeğer kremler ve pomad ilaçlar ise stafine krem, fucicort pomad ve fucitec krem olarak bildirilmiştir.

Fucicort Krem Fiyatı Ne Kadar

Reçete ile satılan bu krem eğer size doktorunuz tarafından reçete edilirse SGK tarafından yani devlet tarafından karşılanmaktadır.  Kremin eczanede satış fiyatı 32 TL’dir.

Fucicort Krem Bebeklerde Kullanılır Mı

Bebeklerde ve çocuklarda kortizonlu kremlerin ciddi yan etkileri olduğundan doktora danışmadan ve bilinçsiz olarak asla uzun süre kullanılmaz. Bebeklerde pişik ve pişiğin neden olduğu egzamaya bağlı olarak en fazla 5 ile 7 gün kadar sadece günde 1 defa kullanılır. Kesinlikle doktorunuza danışmadan bebeklerde ve çocuklarda kullanmayın.

Fucicort Krem Sivilce ve Sivilce İzleri İçin Kullanılır Mı

En sık yapılan yanlışlardan biri ise fucicort krem sivilce ve sivilce izleri için kullanımıdır. Bu krem sivilce kremi değildir ve sivilce ile iltihaplı sivilcelerin tedavisinde kullanılmaz.  Ayrıca fucicort krem uçuğa iyi gelir mi sorusuna cevap vermek gerekirse asla uçuk için kullanmayınız.

Fucicort Krem Mantara Tedavisinde Kullanımı

Krem mantar ve mantarın neden olduğu sorunlarda asla kullanılmaz ve bu yönde sorunu olanların kullanımına uygun değildir. Eğer sürülen bölgede mantar varsa bu kremi kullanmayınız.

Fucicort Krem Kullananlar

Fucicort krem kullananlar krem hakkında yaptıkları yorumlarda kremin egzamaya ve egzamanın neden olduğu tahriş ve kaşıntıya iyi geldiğini söylemişlerdir. Fucicort krem kullananlar kremin ciddi yan etkileri olduğu sıklıkla dile getirmişlerdir.

Fucicort krem kullananlar kremi doktor reçetesi ile kullandıklarını ve etkili olduğunu dile getirmişlerdir. Ayrıca sedef hastalığına iyi geldiği kullanalar tarafından sıklıkla yorumlarda söylemiştir.

Fucicort Krem Krem Hakkında Merak Edilen Sorular

Fucicort krem burun içine ve dudağa sürülür mü

Krem asla ağız içine, burun deliğine, dudak çevresine ve göz altına sürülmez. Bu şekilde kullanılması bazı yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

Fucicort krem basura iyi gelir mi

Krem basur için kullanılması uygun bir ilaç değildir.

Fucicort krem egzamaya iyi gelir mi

Egzamaya iyi gelen kremlerden biri olan fucicort krem kullananlar tarafından en iyi kremlerden biri olduğunu ve egzama ile beraber görülen tahriş ve kaşıntıyı önlediğini söylemişlerdir.

Fucicort krem genital bölgede kullanılır mı

Genital bölgede ve vajina bölgesinde eğer mantar sorunu varsa asla kullanılmaz. Tahriş, kaşıntı ve egzama sorununda ise genital bölgeye doktor önerisi sonrası sürülmesi gerekir.

Fucicort krem tüylenme yapar mı

Kremi uzun süre kullanmak tüylenmeye ve kıllarda artışa neden olur.

Fucicort krem ve Fucicort pomad arasındaki fark

Fucicort krem ile fucicort pomad arasında her hangi bir fark yoktur. Fucicort pomad daha yağlı bir yapıdadır.

Fucicort krem yara ve yanığa sürülür mü

Asla kremi açık yara yada yanığa sürmeyiniz.

Fucicort krem yüze sürülür mü

Fucicort krem yüze sadece sorunlu bölgeye belli bir süre sürelen kremlerden biridir. Genelde yüze sürelecekse en fazla 7 gün kadar kullanılması önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem