Fındık Yağının Faydaları ve Zararları

01.08.2016
1.327
Fındık Yağının Faydaları ve Zararları

Fındık yağının faydaları ve zararları. Fındık yağı oldukça güzel kokar ve kötü kokuyor ortadan kaldıran bir yağdır. Fındık ya stresten kurtulmak ve kansere yakalanmamak amaçlı kullanılır. Fındık yağının en önemli faydalarından bir tanesi de baş ağrısı ve migren konusunda yardımcı bir yağ olmasıdır. Fındık yağının temizlik sonrası odalarda belli bir noktalarda tutarak odanızın daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Uçucu bir yağ olması sayesinde odadaki mikropların da arındırılmasını sağlayacaktır. Fındık yağı hem sağlık açısından hem de güzel kokusu olması açısından hem sinir tedavisinden hem de cilt rahatsızlıklarında kullanılabilen bir yağ türüdür. Bu yağın kullanım nedenlerini birçok sebebi olabilir. Çünkü oldukça geniş bir alana hitap eden bir yağdır. Özellik yorgunluktan kurtulmak ve enerji almak adına kullanabilirsiniz.

Fındık Yağı Nedir?

Fındık yağı nedir kısmına gelecek olursak ana malzemesi fındık olan ve özünden çıkarılan bir yağdır. Fındıktan ayrılan bu yağ başka amaçlar için ve sağlık açısından kullanılır. Fındık yağı içerisinde birçok vitamini bulundurmaktadır. Yağın genel rengi kahverengi ile sarı arasında olmaktadır. Oldukça doğal bir üretimi mevcuttur. Fındık yağı sonunda elde edildiğinde bol miktarda E vitamini içerir.

Düzenli bir şekilde kullanıldığında oldukça faydalı ve kişilerin sağlığını korumasından dolayı uzun bir yaşam elde etmelerini sağlar. Aynı zamanda fındık yağı içerisinde bulunan asitler sayesinde vücudun farklı bölümlerindeki sorunlar da bu asitler ile çözülür. Fındık yağının içerisinde 4 farklı türde asit bulunur bu asitlerin hepsi farklı işlere yaramaktadır.

Fındık Yağı Ne İşe Yarar?

Fındık yağı ne işe yarar konusunda verilebilecek cevap, yağların içerisindeki en faydalı yağ olmasından dolayı her işe yaramaktadır. Bunun yanında sindirim sisteminde fındık yağı büyük bir görev görür. Aynı zamanda fındık yağı kolesterolün düzenlenmesini sağlar. Fındık yağ diğer yağlara göre insan vücuduna zarar vermeyen aksine faydası bulunan bir yağdır. Fındık yağının vücutta sindirilmesi en kolay yağlardan biridir.

Hatta öyle ki yağlar arasındaki sıralamada ilk sırada yer almaktadır. Çünkü fındığın vücuttaki bazı rahatsızlıkları düzenleyici görevi vardır. Örneğin damar rahatsızlıklarını düzeltmek konusunda fındık yağının üstüne bir yağ daha yoktur. Bunun yanında hamilelik sonrasında fındık yağı kullanabilir. Çünkü oluşabilecek damar darlığı ya da varislerin geçmesini kolaylaştırır.

Fındık Yağı Nasıl Kullanılır?

Bir yağ türü olduğu için fındık yağı nasıl kullanılır kısmında bu yağın kesinlikle içilmeden ve cilde faydalı bir şekilde yağ özelliğinden faydalanılarak kullanılmalıdır. Fındık yağının cildi koruyucu etkisinden faydalanmak amaçlı nemlendirici olarak yüze sürülebilir. Bu yağın anti bakteriyel özelliği de bulunmaktadır.

O yüzden özellikle ağızda oluşabilecek yaraların önlenmesi ve diş sağlığının korunması amaçla kullanılabilir. Bunun yanında fındık yağı damar rahatsızlıklarını düzenlemesinden dolayı masaj yoluyla da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda saçlarda kullanılacak olan fındık yağı yine masajla ya da hafif dairesel şekillerle saç diplerine yedirilmek suretiyle kullanılır. Fındık yağı diğer bir kullanım şekli olarak kullandığınız nemlendiricilerin ya da masaj kremlerinin içine eklenerek de kullanılabilir.

Fındık Yağı Faydaları Nelerdir?

Fındık yağı faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek milyonlarca cevap vardır. Başta damar rahatsızlıkların çoğunu engeller, yine damara bağlı kalp rahatsızlıklarının kontrol altında tutulmasını sağlar. Aynı zamanda yağın enfeksiyon çözücü olması nedeniyle yumurtalıklardaki problemleri çözmesi sonucunda hamilelik durumunu güçlendirir. Fındık yağı kanser düşmanı yağlardan biri olduğu için cildinizi kansere karşı korur.

Aynı zamanda içerisinde kalsiyum ve diğer mineralleri bulundurmasından dolayı kullanılan alana bunların depolanmasını sağlar. Artık doğal yollarla E vitamini almak zorlaşmışken en doğal yol olan fındık yağı ile bu vitamini kolaylıkla alabilirsiniz.

Kullanılan alandaki hücrenin yenilenmesini sağlayarak daha canlı bir cilt oluşumunu destekler. Vücuttaki anti bakteriyel durumunu koruyarak enfeksiyon oluşumunu önler. Özellikle doğum sonrasında annelerin ciltlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlayarak toparlama etkileri görür.

Fındık Yağı Cilde Faydaları

Fındık ya ciltte faydaları hakkında kullanıldığı andan itibaren o cildin ne kadar farklı bir etki altında kaldığını göreceksiniz. Çünkü o hücrelerin tamamını küçük parçacıklar halinde yöneterek canlanmasını sağlar. Aynı zamanda sarkık ciltlerin toparlanmasını ve sıkılaşmasını sağlayarak ortaya daha güzel bir cilt yapısının çıkmasını destekler. İçinde bulunan vitaminler sayesinde cildin vitamin ihtiyacını karşılar.

Kemik problemleri yaşayan kişiler ise bu yağ sayesinde daha orantılı bir kemik yapısına sahip olacaklardır. Ciltteki oluşmuş problemli bölgelerin tedavi edilerek aynı tonda oluşmasını sağlar. Kullanılan bölgeyi bakteri yönünden koruyucu bir etki altına alır. Bunun yanında genel itibarıyla cildin yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda tutulmuş kısımlarda kullanılması doğrultusunda o kasların açılmasını sağlayıp oradaki genel itibarıyla cilt problemlerinin önüne geçmiş olur.

Fındık yağı aynı zamanda koku amaçlı da kullanılabilir. O yüzden mutlaka çocuklarınızın odasında bu yağdan bulundurabilirsiniz. Bu sayede hem kötü kokuları savar hem de ortamdaki mikrobun dağıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında uyku sorunlarından dolayı huzursuzluk yaşayan çocuklarınızın odalarına fındık yağı kokusu bırakabilir ve sakin bir şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz hem rahatlamış hem de sağlıklı bir uyku süreci geçirecektir.

Fındık Yağı Saça Faydaları

Fındık yağı saçın tamamında da kullanılabilir. Fındık yağı saça faydaları konusunda sıralamaya konulan ilk yağlardandır. Saçın tamamını onararak besler ve destekler. Bunun yanında E vitamini yönünden saçın dolgun bir saç olmasını sağlar. Saç tellerinin daha kalın bir yapıda olmasını sağlayarak güçlü bir saç yapısını inşa eder. Belli bir müddet istikrarlı bir şekilde kullanılması durumunda oldukça hızlı uzayan ve sürekli yenilenen saçlar elde edilir.

Fındık yağı özellikle ıslak ya da kuru bir şekilde her zaman için saça uygulanabilir. Saçın dip kısımlarına uygulanacağından dolayı saç derisindeki rahatsızlıklarında ortadan kaldırılmasını sağlar. Bunun yanında saçtaki kırıkların oluşmasını engeller ve kırıkları varsa bunun onarılmasına sağlamaktadır. Fındık yağı aynı zamanda saçın genel görünümünün diğer saçlara göre daha canlı ve parlak olması ile ön plana çıkmıştır.

Fındık Yağı Zararları

Fındık yağı çok kullanıldığından dolayı birçok fındık yağı zararları ortaya çıkmaktadır. Başta fındık yağının enerjik bir yağ olmasından dolayı fazla kullanımlarında kişiler enerjilerinden dolayı uykusuz kalabilmektedirler. Bunun yanında fındık yağı çocuklarda kullanılmaması gerekir. Kullanıldığı takdirde sağlık problemleri yaşanabilir.

Fındık yağ vitamin yönünden ise E vitamini konusunda oldukça zengindir. Ancak aşırı derece kullanıldığında bu vitaminin cilde zarar verebilir. Fındık yağı kullanılacağı zaman kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır. Fındık yağı başka bir cilt kremi ile birlikte kullanılmamalıdır.

Fındık Yağı Fiyatları

Fındık yağı fiyatları konusunda genel bir sınırlandırma yapmak mümkün değildir. Ancak fındık yağında ortalama bir fiyat belirlenebilir. Çünkü farklı türlerde farklı fiyatlardan ve farklı boyutlarda olması sebebiyle farklı fiyatlarda ortaya çıkabilmektedir. Özellikle farklı boyutta olması sebebiyle farklı bir fiyatlandırmaya tabi tutulur. Ancak fındık yağı fiyatı konusunda bilinmesi gereken şudur ki piyasada oldukça fazla olmasından dolayı uygun bir fiyata bulunabilir.

Aynı zamanda fındık yağı genel itibarıyla çok faydalı olmasından dolayı fiyatı da uygun bulunabileceğinden mutlaka alınmalıdır. Fiyat konusunda aktarlar arasındaki fiyat farklarına bakabilirsiniz. Bunun için fiyat araştırması yapıp fiyat çizelgesi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda fiyat karşılaştırması için sizin kendi belirlediğiniz ve size uygun maliyetli olanını Tercih edip kullanmaya başlayabilirsiniz. 5lt 89,90 tl gibi rakamlardan bulabilirsiniz.

Fındık Yağının Diğer Faydaları

Fındık yağı kaş yönünden ve kirpik yönünden oldukça faydalı bir yağdır. Bunların zayıf olması durumunda özellikle çıkmayan Kaşların desteklenmesi amaçlı fındık yağı kullanılabilir ve kirpik uzatmak amaçlı da fındık yağı tercih edilebilir. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken kesinlikle gözünüze gitmemesidir.

Bu durumda fındık yağını ellerinizin içine bir iki damla şeklinde damlatarak kullanabilirsiniz. Fındık yağı genel itibariyle enerji verici bir yağ olduğu için çocuklarınızın bileklerine ve ayakaltlarında kullanabilirsiniz. Yine de bu durumu test etmek amaçlı küçük bir bölgede denedikten sonra bir reaksiyon görmediğiniz takdirde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Fındık Yağı Kullanımına Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fındık yağı her ihtimale karşı gece kullanılmamalı. Bunun yanında kremler ya da yan etkisi bulunabilecek malzeme ile karıştırılmamalıdır. Ayrıca gün içerisinde fındık yağı bir defa olmak üzere kullanılmalı, aşırıya kaçırılmamalıdır.ağının kullanımı açısından istikrarlı olmak önemlidir. Ayrıca fındık yağını çocukların ulaşamayacağı yerler de barındırmanız gerekir.

Eğer bir amaç için veya bir sağlık probleminden dolayı kullanıyorsanız bunu istikrarlı bir şekilde
yaptığınız takdirde sonuç elde edeceksiniz. O yüzden fındık yağının kullanımı açısından istikrarlı olmak
önemlidir. Ayrıca fındık yağını çocukların ulaşamayacağı yerler de barındırmanız gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem